Рішення від 26.01.2026 по справі 333/2100/25

Справа № 333/2100/25

Провадження: 2/333/169/26

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року м. Запоріжж

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого - судді Ковальової

Ю.В., секретар судового засідання - Дондик О.Ю.,

розглянувши у відкритому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Никоненко Олег Олександрович, до ОСОБА_2 , треті особи: Запорізька міська рада, Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.

Адвокат Никоненко О.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом (з урахуванням уточнень) про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на земельну ділянку, обґрунтовуючи його наступним.

Позивачеві належить 3/5 домоволодіння, розташованого за адресою АДРЕСА_1 . Співвласником іншої частки домоволодіння, 2/5, є відповідачка ОСОБА_2 . Реалізуючи право на приватизацію земельної ділянки під своєю часткою домоволодіння, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий номер ділянки 2310100000:03:002:0092, загальна площа 0,0650 га), по АДРЕСА_1 , позивачка звернулася в Запорізьку міську раду з відповідною заявою від 04.09.2024 року, однак їй було повернуто технічну документацію в зв'язку з невідповідністю даних. Як вбачається з листа, реєстратором до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію за ОСОБА_2 права приватної власності на всю земельну ділянку у розмірі частки 1/1. Тобто всі 0,0650 га. Це не дає можливості позивачці реалізувати своє право на отримання у власність земельної ділянки, на якій розташовано її домоволодіння, а тому вимушена звернутися до суду.

ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Позивач в судове засідання не з'явилась, від її представника надійшла заява про розгляд справи без їх участі.

Відповідачка ОСОБА_2 в судові засідання не з'явилась, про час, місце і дату судових засідань була повідомлена належним чином, судові повістки надсилалась за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_2 та за місцем знаходження домоволодіння, власником якого є відповідач, за адресою: АДРЕСА_1 , однак до суду повернулися конверти із відміткою: «адресат відсутній», що вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене належним чином. Про поважні причини своєї неявки суд не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за їх відсутності не надходило, тому суд визнає неявку відповідача неповажною та вважає можливим розглянути справу за її відсутності, ухваливши заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Представник третьої особи - Запорізької міської ради у судове засідання не з'явився, надав суду письмові пояснення, в яких проти задоволення позовних вимог не заперечували, просили проводити розгляд справи за їх відсутності.

Представник третьої особи - Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради в судове засідання не з'явився, був повідомлений судом належним чином, причини неявки суд не повідомив.

ІІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 01.04.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 29.10.2025 року виключено Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із складу відповідачів у справі, належним відповідачем по справі вирішено вважати ОСОБА_2 . Залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради.

Ухвалою судді від 27.11.2025 р. вирішено перейти від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду за правилами загального позовного провадження, замінено судове засідання 27 листопада 2025 року для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 27.11.2025 року по справі проведено підготовче судове засідання та призначено судовий розгляд.

Ухвалою суду від 26.12.2025 року витребувано з Запорізької міської ради копію рішення, серія та номер: 51/56, виданого 25.06.2008 року Запорізькою міською радою Запорізької області, на підставі якого державним реєстратором Мороз О.М. вчинено рішення про реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12869573 від 06.05.2014 року, про реєстрацію права власності 1/1 за ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:03:002:0092, розташовану за адресою АДРЕСА_1 .

ІV. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом №1-1174 від 25 травня 1999 року та витягів з Державного реєстру речових прав нерухомого майна , ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності належить 3/5 частини домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав нерухомого майна, право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано в частині 1/1 за ОСОБА_2 на підставі рішення № 51/56, виданого 25.06.2008, Запорізькою міською радою Запорізької області.

04.09.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Запорізької міської ради з заявою про передання їй у спільну часткову власність, по фактичному користуванню, земельну ділянку площею 0,0409 га, що становить 409/650 від площі 0,0650 га (кадастровий номер 2310100000:03:002:0092) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Листом від 04.09.2024 б/н ОСОБА_1 звернулася до Департаменту управління активами Запорізької міської ради про надання на розгляд технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Департаменту управління активами Запорізької міської від 12.09.2024 №5915/01/01-07/8028 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 встановлено, що раніше рішенням Запорізької міської ради 41/56 від 25.08.2008 «Про передачу гр. ОСОБА_2 у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 » частину земельної ділянки площею 0,0241 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спору (присадибна ділянка), що складає 37,08% від загальної площі 0,0650 га було передано гр. ОСОБА_2 . У зв'язку з розбіжністю інформації, пропонують звернутись до територіального органу Міністерства юстиції для з'ясування причин невідповідності даних.

Як вбачається з рішення Запорізької міської ради від 25.06.2008 року №41/56, ОСОБА_2 передано у власність по фактичному користуванню, частину земельної ділянки площею 0.0241 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що складає 37.08% (від площі 0.0650 га). Саме на таку площу ОСОБА_2 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку ЯЕ №288432, копію якого долучено до позову. Крім того, даний факт підтверджуються листом ГУ Держземагентства у Запорізькій області від 02.04.2014 року №3-141431д.

Водночас, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:002:0092 по АДРЕСА_1 зареєстровано право приватної власності за громадянкою ОСОБА_2 у розмірі частки 1/1; Площа (га): 0.065, Дата державної реєстрації : 15.04.2014, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Головне управління Держземагенства у Запорізькій області; Державний реєстратор: Мороз Олена Михайлівна, Запорізьке міське управління юстиції, Запорізька обл.; Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 12869573 від 06.05.2014 18:08:25, Мороз Олена Михайлівна, Запорізьке міське управління юстиції, Запорізька обл. Підстава-лист3-141431д, виданий 02.04.2014 ГУ Держземагенства у Запорізькій області; рішення, серія та номер: 51/56, видане 25.06.2008 року Запорізькою міською радою Запорізької області.

Разом з тим, як вбачається з відповідей Запорізької міської ради Запорізької області від 16.01.2026 та 08.01.2026, наданих на виконання ухвали суду, відповідно до листа архівного управління Запорізької міської ради від 13.01.2025 № 03-60/07, згідно з Переліком рішень Запорізької міської ради за 2008 рік (далі - Перелік), (фонд 156, оп. 14, спр. 125) наявні рішення Запорізької міської ради з № 1 по № 43, прийняті під час проведення 25.06.2008 пленарного засідання ХХІІ сесії Запорізької міської ради, та передані на зберігання до архівного управління Запорізької міської ради. Рішення з порядковим номером 51/56 не виявлено. Надано копію рішення Запорізької міської ради № 41/56 від 25.06.2008, відповідно до якого ОСОБА_2 передано у власність по фактичному користуванню, частину земельної ділянки площею 0.0241 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що складає 37.08% (від площі 0.0650 га).

V. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.

Статтею 120 Земельного кодексу України, передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не більше 0,10 гектара (1000 м.кв.), для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара тощо.

Відповідно до ст.ст. 116, 123 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі - надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. З огляду на те, що порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначено ст. 118 ЗК України, то із вимог закону вбачається, що для приватизації земельної ділянки необхідним є встановлення та узгодження її розмірів.

Відповідно до ст. 55 ЗУ «Про землеустрій» у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

Так, відповідно до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно норм Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міська рада є органом місцевого самоврядування, який працює колегіально в сесійному порядку, а рішення приймаються шляхом голосування більшістю голосів.

Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.

Рішенням Запорізької міської ради від 05.11.2014 № 37, затверджено «Регламент міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у місті Запоріжжі», який розміщений на офіційному сайті Запорізької міської ради та є діючим. Посилання на рішення з регламентом - https://zp.gov.ua/documents/106791-pro-zatverdzennia-reglamentu-miskoyi-radi-porozgliadu-zaiav-gromadian-ta-iuridicnix-osib-z-pitan-oformlennia-zemelnix-dilian.

Як встановлено в судовому засіданні, рішенням Запорізької міської ради 41/56 від 25.08.2008 «Про передачу гр. ОСОБА_2 у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 » частину земельної ділянки площею 0,0241 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спору (присадибна ділянка), що складає 37,08% від загальної площі 0,0650 га було передано гр. ОСОБА_2 . Інших рішень стосовно вищезазначеної ділянки Запорізькою міською радою не приймалось. Водночас, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на земельній ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:002:0092 по АДРЕСА_1 зареєстровано право приватної власності за громадянкою ОСОБА_2 у розмірі частки 1/1.

Виходячи з наведеного, рішення про реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12869573 від 06.05.2014 року, вчинене ОСОБА_3 , Запорізьке управління юстиції, Запорізька область про реєстрацію права власності 1/1 за ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:03:002:0092, розташовану за адресою АДРЕСА_1 , вчинено всупереч чинного законодавства без рішення Запорізької міської ради щодо передачі вищезазначеної земельної ділянки у приватну власність.

За змістом п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.2 Закону № 1952-IV заявник: власник, інший правонабувач, сторона правочину, на підставі якого набувається, змінюється або припиняється речове право (у тому числі замовник будівництва, девелопер будівництва, управитель фонду фінансування будівництва), або уповноважені ними особи - у разі подання документів для державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.2 вищевказаного Закону реєстраційна справа - сукупність документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документів, сформованих у процесі проведення таких реєстраційних дій, що зберігаються у паперовій та електронній формі.

Відповідно до ч. 1 ст. З Закону № 1952-IV загальними засадами державної реєстрації прав є, серед іншого: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого статтею 31-2 цього Закону, та автоматичної державної реєстрації прав у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст.ст. 10, 11 Закону № 1952-IV державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону № 1952-IV розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються в разі: набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовується рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, на підставі якого відкрито відповідний розділ.

Відповідно ч. 3 ст. 26 Закону № 1952-IV у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Приймаючи до уваги, що оскаржуване рішення державного реєстратора не відповідає вимогам Закону, суд вважає за необхідне визнати його протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Запорізького міського управління юстиції Запорізької області Мороз О.М В.Б. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12869573 від 06.05.2014, на підставі якого проведено державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2310100000:03:002:0092, за ОСОБА_2 .

Крім того, вирішуючи питання щодо витрат по справі, суд керується вимогами ст. 141 ЦПК України.

Враховуючи викладене, той факт, що позовні вимоги задоволені судом повністю, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ

Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Никоненко Олег Олександрович, до ОСОБА_2 , треті особи: Запорізька міська рада, Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради про скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності на земельну ділянку - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12869573 від 06.05.2014 року, вчинене ОСОБА_3 , Запорізьке управління юстиції, Запорізька область про реєстрацію права власності 1/1 за ОСОБА_2 на земельну ділянку, кадастровий номер 2310100000:03:002:0092, розташовану за адресою АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 /одна тисяча двісті одинадцять / гривень 20 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення шляхом подання апеляційної скарги в Комунарський районний суд міста Запоріжжя.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Запорізька міська рада: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 04053915.

Третя особа: Департамент адміністративних послуг Запорізької міської ради: м. Запоріжжя, бул. Центральний, 27, код ЄДРПОУ 37573508.

Суддя Ю.В. Ковальова