Справа № 308/5739/25
1-кс/308/404/26
27 січня 2026 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42025072210000079, про тимчасовий доступ до документів, -
Слідчий відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що старшим оперуповноваженим 2 сектору 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Закарпатській області у встановленому законом порядку отримана інформація щодо вчинення протиправної діяльності військовослужбовцями офіцерського кладу ІНФОРМАЦІЯ_2 (Іршава) в частині несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж.
Зазначає, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 (Іршава), підполковник ОСОБА_5 , який спільно з іншими на даний момент не встановленими військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 , зловживаючи своїм службовим становищем 23.12.2023 року внесли дані в інформаційну систему обліку військовозобов'язаних " ІНФОРМАЦІЯ_3 " стосовно громадянина російської федерації ОСОБА_6 і в подальшому 27.11.2024 року подали його в розшук за причиною не явки по повістці.
Зауважує, що в ході проведення досудового розслідування із ІНФОРМАЦІЯ_4 , отримано списки осіб яких було знято з розшуку згідно Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в період 2023-2025 років, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_5 із зазначенням дати зняття з розшуку.
В ході перевірки осіб згідно списку, встановлено що деякі громадяни на момент зняття їх з розшуку перебували за межами території України.
Також в ході перевірки встановлено що деяких осіб внесення відомостей щодо скасування розшуку вносилось працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , які в момент здійснення внесення відомостей перебували за кордоном.
Відповідно до отриманих документів та інформації встановлено що, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживаючи своїм службовим становищем внесли відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) про зняття з розшуку вказаних осіб, які в цей час фактично перебували за кордоном, не здійснюючи при цьому складання адміністративних матеріалів та без оформлення відповідних документів по зняттю з розшуку.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», в ході ведення обліку військовозобов'язаних працівниками РТЦК та СП здійснюється заповнення відповідних документів (карток, журналів, анкет) які зберігаються в РТЦК за місцем їх оформлення, а саме : облікові картки, журнали відвідувачів, журнали реєстрації вхідних документів, журнали обліку та реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення.
Також, відповідно до вказаної постанови для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Враховуючи вищенаведене, з метою виявлення доказів, які можуть свідчити про причетність особи до вчинення кримінального правопорушення, наявна необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою АДРЕСА_1 , а саме всіх наявних документів з приводу оформлення військового обліку відносно вказаних громадян, які можуть бути використані в якості речового доказу та проведення огляду Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Враховуючи вищенаведене, з метою виявлення доказів, слідчий просить отримати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою АДРЕСА_1 , а саме всіх наявних документів, у яких міститься інформація про військовий облік (облікових карток, журнали відвідувачів, журнали реєстрації вхідних документів, журнали обліку та реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення) або інших документів які слугували скасування розшуку відносно громадян: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , з можливістю їх копіювання.
Слідчий у судове засідання не з'явився однак в матеріалах справи міститься його заява, у якій просить клопотання задовольнити та розглянути у його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 на розгляд клопотання не з'явився, хоча про час та місце розгляду такого був повідомлений належним чином, однак його неявка відповідно до вимог ч. 4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.
Дослідивши клопотання та матеріали додані до нього, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Витягом з кримінального провадження №42025072210000079 від 17.03.2025 підтверджено, що органом досудового розслідування - СУ ГУНП в Закарпатській області здійснюється розслідування кримінального провадження за попередньою правовою кваліфікацією за ч. 1 ст. 362 КК України.
З клопотання та доданих до нього матеріалів вбачається, що органом досудового розслідування перевіряються обставини по факту внесення неправдивих відомостей до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 та уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.ч. 5,6 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Статтею 132 КПК України передбачено, що застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведене наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Таким чином, беручи до уваги те, що запитувані у прохальній частині клопотання документи, мають значення для забезпечення всебічного, повного і неупередженого розслідування, з'ясування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що внесене клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159, 163-165 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження - слідчому відділу СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- всіх наявних документів, у яких міститься інформація про військовий облік (облікових карток, журнали відвідувачів, журнали реєстрації вхідних документів, журнали обліку та реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення) або інших документів, які слугували підставою для скасування розшуку відносно громадян: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій.
Наслідки невиконання ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів передбачені ст. 166 КПК України.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1