Рішення від 29.01.2026 по справі 914/2599/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2026 Справа № 914/2599/25

За первісним позовом: Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Воркбуд», м. Львів,

до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла», м. Київ,

про: стягнення 5 720 653,76 грн пайового внеску, 4 471 635,12 грн інфляційних втрат та 851 735,08 грн 3% річних

та зустрічної позовної заяви: Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла», м. Київ,

до відповідача: Львівської міської ради, м. Львів,

про: стягнення 5 461 594,04 грн основного боргу, 4 386 148,36 грн інфляційного збільшення суми боргу та 890 323,23 грн 3% річних

Суддя Н.Є. Березяк

Секретар судового засідання Р.Р. Волошин

За участю представників сторін:

від позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом): Шмотолоха О.П.- представник;

від відповідача-1 за первісним позовом: не з'явився;

від відповідача-2 за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): Думич А.М. - представник

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Воркбуд» та до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла» про стягнення 5 720 653,76 грн пайового внеску, 4 471 635, 12 грн інфляційних втрат та 851 735,08 грн 3% річних.

Ухвалою суду від 26.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Рух справи відображено в ухвалах суду та протоколах судових засідань.

Ухвалою суду від 16.10.2025 прийнято до спільного розгляду з первісним позовом зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла» до відповідача за зустрічним позовом - Львівської міської ради про стягнення 5 461 594,04 грн основного боргу, 4 386 148,36 грн інфляційного збільшення суми боргу та 890 323,23 грн 3% річних у справі №914/2599/25 за позовом Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Воркбуд» та до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карелла» про стягнення 5 720 653,76 грн пайового внеску, 4 471 635, 12 грн інфляційних втрат та 851 735,08 грн 3% річних; вимоги за зустрічним позовом об'єднати в одне провадження з первісним позовом.

Ухвалою суду від 20.11.2025 закрито підготовче провадження у справі №914/2599/25 та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.12.2025. в подальшому в судовому засіданні оголошувалась перерва до 22.01.2026 та 29.01.2026.

В судових засіданнях представник позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом) позовні вимоги підтримав, просив первісний позов задоволити в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог позивач за первісним позовом зазначив, що замовниками будівництва Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОРКБУД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» не сплачено до місцевого бюджету кошти пайової участі за будівництво об'єкта будівництва «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові», внаслідок чого без достатньої правової підстави за рахунок органу місцевого самоврядування зберегли у себе кошти, які повинні були заплатити як пайовий внесок у розвиток інфраструктури населеного пункту, у зв'язку з чим позивач за первісним позовом звернувся із позовною заявою про стягнення безпідставно збережених коштів на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України, в якій просить стягнути на його користь солідарно із відповідачів безпідставно збережені кошти в сумі 11 044 024 грн. (5 720 653,76 грн. пайового внеску, 4 471 635,12 грн. інфляційних втрат та 851 735,08 грн. 3% річних) та 132 529,30 грн. сплаченого судового збору. У зустрічному позові просить відмовити.

Відповідач-2 за первісним позовом не погоджуючись з вимогами викладеними в первісній позовній заяві, 09.09.2025 (вх. №23705/25) подав відзив на первісну позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити, з огляду на наступне:

- у Львівської міської ради відсутні повноваження щодо визначення, розрахунку та стягнення із замовників будівництва пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Львова. Відтак, належним позивачем є Департамент економічного розвитку Львівської міської ради, а не Львівська міська рада;

-неправильність розрахунків розрахунку, розмір пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Львова. Позивачем при розрахунках було використано показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області- 12 889 грн/кв.м, який ще не було затверджено уповноваженим органом станом на 19.06.2020, оскільки наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 26.06.2020 №151 набрав чинності лише 26.06.2020.

При цьому, до набрання чинності наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 26.06.2020 №151, діяв наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 02.12.2019 № 286, яким затверджено показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області встановлено на дату введення об'єкта в експлуатацію - 12 504 грн/кв.м, який у відповідності до п.3.1. Порядку, діяв до 26.06.2020.

-відсутність підстав для стягнення 3 % річних та інфляційних втрат, оскільки відсутнє прострочення з боку відповідача зі сплати коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова, так як позивачем не надавався відповідачам вірний розрахунок пайової участі, який відповідачі зобов'язані сплатити, і такий у матеріалах справи відсутній. Зобов'язання відповідачів сплатити інфляційні втрати та 3 % річних настає починаючи з наступного дня після набрання законної сили рішенням суду про стягнення пайової участі у разі його невиконання.

В судовому засіданні представник позивача за зустрічним позовом (відповідача-2 за первісним позовом) позовні вимоги підтримав, просив зустрічний позов задоволити в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві. Зустрічний позов, обґрунтовано тим, що ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» як замовником та забудовником здійснювалось будівництво торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 72 у м. Львові, у зв'язку із чим на виконання вимог ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції станом на 23.01.2017 ), було укладено договір про пайову участь, відповідно до якого ТОВ «Карелла» зобов'язувалось сплатити 16 841 658,53 грн. пайового внеску, з яких ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» разом було сплачено 10 624 719, 20 грн. Однак, зважаючи на те, що будівництво торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 72 у м. Львові було реалізовано лише частково, сума сплаченого пайового внеску, що підлягала до сплати зменшилась та становить 5 163 125, 16 грн. Відтак, ТОВ «Карелла» вважає, що різниця між сплаченою сумою пайового внеску і тою що підлягала до сплати, є безпідставно набутою, а тому підлягає поверненню на користь ТОВ «Карелла». Окрім того, у звязку із простроченням строку повернення надмірно сплаченої суми ТОВ «Карелла» просить стягнути із Львівської міської ради 4 386 148,36 грн. інфляційних втрат та 890 323,23 грн. 3% річних) та суму сплаченого судового збору. У задоволенні первісного позову просить відмовити.

В судовому засіданні 29.01.2026 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, заслухавши представників сторін, присутніх в судовому засіданні, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив таке.

26.10.2015 Управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради видано ТОВ «Карелла» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 72 у м. Львові № 192 (надалі - МУО № 192).

Згідно п.1. МУО № 192, ТОВ «Карелла» планувало здійснити будівництво торгово - житлового комплексу вул. Героїв УПА, 72 у м. Львові у складі:

І-черга - реконструкція частини будівлі «Б-4» вул. Героїв УПА.73 під торговий центр та будівництво багаторівневого гаражу;

ІІ-черга - будівництво багатоквартирних житлових будинків з гаражем відкритого типу та об'єктами обслуговування на вул. Героїв УПА.73 зі знесенням частини будівлі «Б-4», включаючи будівництво:

- 1-пускового комплексу ( 9 та 15-пов. 1-3 секції житлового будинку № 3, 4, 5 на генплані);

- 2-пускового комплексу (9 та 15-пов. 4-6 секцій житлового будинку з комерційними приміщеннями № 6, 7, 8 на генплані) ;

- 3-пускового комплексу (9 та 15-пов. 7-9 секцій житлового будинку з комерційними приміщеннями № 9, 10, 11 на генплані).

15.12.2015 між ТОВ «Карелла» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Воркбуд» було укладено Договір № 1 про будівництво та про пайову участь у будівництві (надалі - Договір № 1).

Відповідно до преамбули Договору № 1, Сторони мають намір реалізувати проект реконструкції (будівництва), який, зокрема, включає реконструкцію існуючої будівлі за адресою: місто Львів, вулиця Героїв УПА, 73, з елементами житлової та торгової забудови в межах земельної ділянки з кадастровим номером 4610136900:04:004:0056 з використанням (доступом) до земельної ділянки з кадастровим номером 4610136900:04:004:0057.

У відповідності до п.3.1. Договору № 1, ТОВ «Карелла» (згідно Договору № 1 - Сторона 1) надала (делегувала) ТОВ «Воркбуд» (згідно Договору № 1 - Сторона 2) виключне право вчиняти всі дії, в т.ч. правочини, як замовник (забудовник), щодо реалізації Проекту забудови в межах Території забудови відповідно до Проекту, не порушуючи умов цього Договору, для набуття кожною зі Сторін у свою власність об'єктів нерухомого майна відповідно до умов цього Договору.

Пунктом 3.3. Договору № 1 передбачено що цей Договір є достатнім доказом права (повноважень) Сторони 2 на вчинення дій, в т.ч. правочинів, та виконання обов'язків, передбачених цим Договором, а також на вчинення дій щодо представництва інтересів Сторін перед будь-якими особами, органами державної влади, установами і організаціями, та органами місцевого самоврядування стосовно будь-яких питань, пов'язаних з виконанням умов цього Договору з урахуванням обмежень, які передбачені у п.3.6. цього Договору. Факт укладення цього Договору є достатнім підтвердженням наявності у Сторони 2 права виконувати умови цього Договору, в т.ч. набути, реалізувати (користуватися) правами і виконувати зобов'язання, які передбачені цим Договором.

Згідно п. 4.28. Договору № 1, Сторона 1 зобов'язана самостійно, своєчасно і за власний рахунок сплатити грошовими коштами пайову участь у розвиток інфраструктури населеного пункту щодо Будівлі корпусу №41 (ТК та Трьохрівневого паркінгу).

Згідно п. 4.29. Договору № 1, Сторона 2 зобов'язана самостійно і своєчасно сплатити пайову участь у розвиток; інфраструктури населеного пункту щодо Житлового комплексу, а у випадку, якщо згідно з договором про сплату пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту перерахувати кошти як сплату такого внеску щодо Житлового комплексу має Сторона 1, то Сторона 2 перераховує на поточний рахунок Сторони 1 відповідну суму за сім календарних днів до граничної дати виникнення відповідного зобов'язання, яке передбачене таким договором. Сторона 1 зобов'язана своєчасно сплатити всю отриману від Сторони 2 суму як пайову участь у розвиток інфраструктури населеного пункту щодо Житлового комплексу і надати Стороні 2 підтвердження сплати Стороною 1 пайової, участі у розвитку інфраструктури протягом трьох днів після сплати кожного платежу пайової участі.

15.03.2016 року Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області було видано ТОВ «Карелла» Експертний звіт №14-0281-16 щодо розгляду проектної документації за проектом «Будівництво торгово - житлового комплексу вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові у складі: І-черга - реконструкція частини будівлі «Б-4» вул. Героїв УПА, 73 під торговий центр та будівництво багаторівневого гаражу; ІІ-черга - будівництво багатоквартирних житлових будинків з гаражем відкритого типу та об'єктами обслуговування на вул. Героїв УПА.73 зі знесенням частини будівлі «Б-4», включаючи будівництво: - 1-пускового комплексу ( 9 та 15-пов. 1-3 секції житлового будинку № 3, 4, 5 на генплані); - 2-пускового комплексу (9 та 15-пов. 4-6 секцій житлового будинку з комерційними приміщеннями № 6, 7, 8 на генплані) ; - 3-пускового комплексу (9 та 15-пов.7-9 секцій житлового будинку з комерційними приміщеннями № 9, 10, 11 на генплані) (надалі - Експертний звіт від 15.03.2016).»

23.01.2017 між Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради та ТОВ «Карелла», укладено договір про пайову участь №16 (далі - Договір про пайову участь) у зв'язку із здійсненням будівництва торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 72 у м. Львові.

У відповідності до п.1.1 Договору про пайову участь, Позивач за зустрічним позовом зобов'язується здійснити відрахування у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста шляхом сплати пайового внеску на умовах і у порядку, передбаченому цим Договором.

Згідно з п.2.2 Договору про пайову участь, ТОВ «Карелла» зобов'язується сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 16 841 658,53 грн: 6 841 658,53 грн по 31 грудня 2018 року, 10 000 000,00 грн по 31 грудня 2019 року (але не пізніше дати прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію).

28.12.2018 складено додаткову угоду про внесення змін до договору про пайову участь, відповідно до якої внесли зміни до п.2.2 договору про пайову участь та виклали в наступній редакції: сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 16 841 658,53 грн.: 300 000,00 грн по 20 березня 2018 року; 3 315 000,00 грн по 10 липня 2018 року; 1 570 000,00 грн по 03 серпня 2018 року; 1 656 658,53 грн по 30 листопада 2019 року; 10 000 000,00 по 31 грудня 2019 року (але не пізніше дати введення об'єкта в експлуатацію).

У Попередньому розрахунку пайового внеску у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова для ТОВ «Карелла» при будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові (надалі - Розрахунок пайового внеску), визначено що такий складений на підставі отриманих ТОВ «Карелла» МУО № 192 та Експертного звіту від 15.03.2016 №14-0281-16 .

Із змісту Розрахунку пайового внеску встановлено, що загальний розмір пайового внеску становить 16 841 658,53 грн, що розрахований виходячи із загальної площі об'єкту будівництва 60 726, 0 кв. м (в т.ч. площа підземного паркінгу 4 135, 0 кв.м), з яких:

- 3 291 869, 27 грн - розмір пайового внеску за будівництво торгового центру, загальною площею 10 257, 9 кв. м;

- 1 147 849, 96 грн - розмір пайового внеску за будівництво багаторівневого гаражу, загальною площею 4 649, 50 кв. м;

- 11 714 809, 33 грн - розмір пайового внеску за будівництво житла площею 45 819, 50 кв. м., з якої відмінусовано 4 135, 0 кв. м площі підземного паркінгу та 1 094, 5 кв. м комерційних приміщень ;

- 687 129, 97 грн - розмір пайового внеску за будівництво комерційних приміщень площею 1 094, 5 кв. м.

Розрахунок пайового внеску проведено виходячи із показника опосередкованої вартості спорудження житла у регіоні на момент проведення розрахунку - 8 817, 00 грн, коефіцієнтів зональності та соціально-економічну важливість об'єкта будівництва, а також величини пайового внеску - 2 %.

На виконання Договору про пайову участь, ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд», що виконувало функції замовника будівництва ТОВ «Карелла» на підставі Договору № 1, здійснено платежі на загальну суму 10 624 719, 20 грн, що підтверджується виписками із банківських рахунків платників, з яких:

1) від ТОВ «Воркбуд»:

- 20.03.2018 в сумі 300 000, 00 грн.

- 10.07.2018 в сумі 3 315 000, 00 грн.

- 03.08.2018 в сумі 1 570 000, 00 грн.

- 04.07.2019 в сумі 1 000 000,00 грн.

2) від ТОВ «Карелла»:

- 19.12.2019 в сумі 840 000, 00 грн.

- 20.12.2019 в сумі 250 000, 00 грн.

- 20.12.2019 в сумі 840 000, 00 грн.

- 20.12.2019 в сумі 1 480 000, 00 грн.

- 24.12.2019 в сумі 300 000, 00 грн.

- 26.12.2019 в сумі 729 719,23 грн.

20.04.2018 року Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області було видано ТОВ «Карелла» новий Експертний звіт № 14-0675-18 щодо розгляду проектної документації за проектом «Будівництво торгово - житлового комплексу вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові…(коригування)».

Відповідно до Додатку № 1 до Експертного звіту № 14-0675-18 від 20.04.2018, проектними рішеннями передбачено коригування затвердженої проектної документації у зв'язку із набранням чинності 10.06.2017 р. Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності'', у зв'язку із зміною проектних рішень в частині заміни централізованого опалення 15-ти поверхових секцій житлового будинку (II черга будівництва) на опалення газовими опалювальними котлами з герметичною камерою згоряння для поквартирного опалення та у зв'язку з розділенням II черги будівництва на чотири пускових комплекси.

Також Додатком № 1 до Експертного звіту № 14-0675-18 від 20.04.2018 передбачено, що проектом будівництво торгово-житлового комплексу передбачено у дві черги:

І-ша черга - реконструкція частини будівлі "Б-4" (виробничий корпус) під торговий центр та будівництво наземного п'ятирівневого гаражу;

ІІ-га черга - будівництво приблокованого до торгового центру багатоквартирного житлового будинку секційного типу з комерційними приміщеннями та підземним паркінгом зі знесенням частини будівлі "Б-4", включаючи будівництво:

- 1-ий пусковий комплекс - 9-ти та 15-ти поверхові секції №№3, 4, 5 на генплані;

- 2-ий пусковий комплекс - 9-ти та 15-ти поверхові секції з комерційними приміщеннями №№6, 7, 8 на генплані;

- 3-й пусковий комплекс - 9-ти поверхові секції з комерційними приміщеннями №№9, 10 на генплані;

- 4-ий пусковий комплекс - 15-ти поверхова секція з комерційними приміщеннями №11 на генплані.

30 березня 2018 Державною архітектурно-будівельною інспекцією видано сертифікат серія ІУ № 163180891083, відповідно до якого засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта, а саме 1-го пускового комплексу II черга (9 та 15-пов. 1-3 секції житлового будинку № 3, 4, 5 на генплані) загальною площею квартир 9 461,6 кв. м, площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень 1 144,1 кв. м, кількість поверхів 9; 15 поверхів.

23 серпня 2018 Державною архітектурно-будівельною інспекцією видано сертифікат серії ІУ № 163182351690, засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта, а саме 4-го пускового комплексу II черга (9 секція житлового будинку з комерційним приміщенням № 11 на генплані) загальною площею квартир 3 935,6 кв.м., площа вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень 518,8 кв.м., кількість поверхів 15 поверхів.

Своїм листом № 2301-1901 від 11.07.2018 Департамент економічного розвитку повідомив, що згідно Договору про пайову участь пайовий внесок складає 16 841 658, 53 грн (при будівництві торгово - житлового комплексу вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові) за загальну площу 60 726, 0 кв.м (в т.ч. площа підземного паркінгу 4 135, 0 кв.м. - пайовий внесок не нараховується). Окрім того, листом повідомлено, що станом на 10.07.2018 замовник/забудовник сплатив пайовий внесок по Договору про пайову участь в сумі 3 615 000, 00 грн.; зобов'язання по сплаті пайового внеску при будівництві багатоквартирних житлових будинків на вул. Героїв УПА, 73 (1-го пускового комплексу, 1-3 секції) у м. Львові загальною площею 13 084, 50 кв. м (в т.ч. площа підземного паркінгу 935, 0 кв.м - пайовий внесок не нараховується) виконані в повному обсязі.

Також, листом № 2301-2236 від 08.08.2018 Департамент економічного розвитку повідомив, що станом на 07.08.2018 замовник/забудовник сплатив пайовий внесок по Договору про пайову участь в сумі 5 185 000, 00 грн.; зобов'язання по сплаті пайового внеску при будівництві багатоквартирних житлових будинків на вул. Героїв УПА, 73 (4-й пусковий комплекс, секція № 9) у м. Львові загальною площею 5 501, 50 кв. м (в т.ч. площа підземного паркінгу 222, 8 кв.м - пайовий внесок не нараховується) виконані в повному обсязі.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав № 2070046646101 від 15.04.2020 та витягу з Державного реєстру речових прав № 206881189 від 15.04.2020 ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» зареєстровано незавершене будівництво (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) із відсотком готовності 88 % на праві спільної часткової власності.

16.04.2020 року ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» подали звернення до Львівської міської ради щодо отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на реконструкцію об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові.

08.05.2020 року рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 404 затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва на реконструкцію ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові

В пункті 3 Додатку до Виконавчого комітету Львівської міської ради № 404 від 08.05.2020 року зазначено: «Вважати такими, що втратили чинність містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові №192 від 26.10.2015 року» (Додаток 8).

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові 03.06.2020 зареєстровано дозвіл на виконання будівельних робіт № ЛВ112201551126 на «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша черга).

Згідно з Сертифікатом про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ЛВ162201711456, виданого Інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю у м. Львові, об'єкт будівництва: «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша черга) прийнято в експлуатацію 19.06.2020.

Згідно розділу «Техніко-економічні показники» загальна площа вищенаведеного об'єкту будівництва (перша черга), становить 12 480, 0 кв.м.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові 05.06.2020 зареєстровано дозвіл на виконання будівельних робіт № ЛВ 112201551193 на «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (друга черга).

Згідно з Сертифікатом про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ЛВ162201711430, виданого Інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю у м. Львові, об'єкт будівництва: «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (друга черга) прийнято в експлуатацію 19.06.2020.

Згідно розділу «Техніко-економічні показники» загальна площа вищенаведеного об'єкту будівництва (друга черга), становить 9 712, 00 кв.м.

Рішенням господарського суду Львівської області від 22.05.2023 у справі № 914/3385/22, яке залишено без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 23.08.2023 у справі № 914/3385/22 та постановою Верховного Суду Касаційного господарського суду від 14.11.2023 у справі № 914/3385/22 встановлено, що зобов'язання ТзОВ «КАРЕЛЛА» по договору про пайову участь від 23.01.2017 № 16 стосувались лише закінчених будівництвом об'єктів, а саме 1-го пускового комплексу (9 та 15-пов. 1-3 секції житлового будинку № 3, 4, 5 на генплані) та 4-го пускового комплексу (9 секція житлового будинку з комерційним приміщенням № 11 на генплані) на вул. Героїв УПА, 73.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОРКБУД» та товариство з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» не звертались до департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, як уповноваженого органу на проведення розрахунків розміру пайових внесків, із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша черга) та (друга черга) та не подавали документи що підтверджують вартість будівництва даного об'єкту, техніко-економічні показники об'єкта.

Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради проведено розрахунок пайового внеску у зв'язку із будівництвом об'єкту «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша черга) та (друга черга) виходячи із розміру пайової участі для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування, виходячи з 12 480 кв.м. загальної площі квартир у будинку (перша черга) та з 9 712 кв. м. загальної площі квартир у будинку (друга черга) згідно із інформацією, зазначеною замовниками будівництва в Сертифікатах.

06.10.2025 ТОВ «Воркбуд» та ТОВ «Карелла» укладено Договір про відступлення права вимоги, відповідно до якого ТОВ «Воркбуд» відступив ТОВ «Карелла» право вимоги щодо повернення безпідставно набутих Львівською міською радою коштів у розмірі 1 021 874, 81 грн.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги за первісним позовом є обґрунтовані та такі, що підлягають до задоволення частково. Щодо зустрічних позовних вимог, то такі суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

При ухваленні рішення, суд виходив з наступного.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та інших нормативно-правових актів.

За змістом статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Питання пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту до 01.01.2020 регулювалися статтею 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно з якою замовник, що мав намір стосовно забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний був взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом перерахування коштів до відповідного місцевого бюджету на підставі договору про пайову участь, укладеного ним із відповідним органом місцевого самоврядування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" від 20.09.2019 № 132-ІХ (далі Закон № 132-ІХ) з 01.01.2020 виключено статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Пунктом 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону№ 132-ІХ встановлено, що договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання. Протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку:

1) розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом):

- для нежитлових будівель та споруд 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта;

- для житлових будинків 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування;

2) замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва;

4) пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію.

Ухвалою Львівської міської ради від 26.12.2019 № 6098 "Про порядок поступлення коштів для створення і розвитку інфраструктури м. Львова протягом 2020 року" визначено, що замовники будівництва на земельній ділянці у місті Львові перераховують до міського бюджету кошти для створення розвитку інфраструктури міста Львова для житлових будинків 2% вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

Отже, рішенням Львівської міської ради не встановлено іншого розміру пайової участі для будівництва житлових будинків, ніж це передбачено Законом № 132-ІХ. Згідно з усталеною правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, зокрема викладеною в постановах від 08.10.2019 у справі №911/594/18 та від 14.12.2021 у справі №643/21744/19, перерахування замовником об'єкта будівництва у передбачених законом випадках коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту до відповідного місцевого бюджету є обов'язком, а не правом забудовника.

В постанові від 04.04.2024 №923/1306/21 Верховний Суд зазначив, що обов'язок замовника будівництва щодо звернення у 2020 році до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва виникає: для об'єктів, будівництво яких розпочато у попередні роки, якщо станом на 01.01.2020 вони не введені в експлуатацію і договори про сплату пайової участі не були укладені, - протягом 10 робочих днів після 01.01.2020; для об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році - протягом 10 робочих днів після початку такого будівництва.

Відтак, норми абзацу першого та другого пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 132-IX не перебувають у взаємозв'язку та не є взаємодоповнюючими (аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.07.2022 у справі № 910/9548/21, від 13.12.2022 у справі № 910/21307/21, від 20.02.2024 у справі № 910/20216/21).

Враховуючи, що у цій справі будівництво об'єкту «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша черга) та (друга черга) розпочато у 2020 році, абзацом другим пункту 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 132-IX визначено обов'язок (за винятком передбачених підпунктом 2 цього абзацу випадків) щодо перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету пайової участі (коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту) до прийняття такого об'єкта в експлуатацію. Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13.12.2022 у справі № 910/21307/21 та від 23.05.2024 у справі № 915/149/23 в подібних правовідносинах.

Позивач за первісним позовом зазначив, що відповідачі за зустрічним позовом не звертались до ДЕР ЛМР про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва.

У постановах від 07.09.2023 у справі №916/2709/22 та від 15.08.2024 у справі №914/2145/23 Верховний Суд зазначив, що відсутність звернення замовника будівництва з відповідною заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва на виконання вимог пп.3 абз.2 п.2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №132-IX та ненадання ним передбачених цією нормою документів, не є перешкодою для самостійного визначення органом місцевого самоврядування розміру пайової участі на підставі наявних у нього документів із доведенням під час розгляду справи їх обґрунтованості.

Згідно змісту позовної заяви, величина пайового внеску складає:

Перша черга: 12 889 грн х 12 480 кв.м. х 0,02 = 3 217 094,40 грн.

Друга черга: 12 889 грн х 9 712 кв.м. х 0,02 = 2 503 559,36 грн.

Як вбачається із матеріалів справи розрахунок розміру пайової участі проведено на підставі Закону №132-ІХ, сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України.

Згідно з Сертифікатом про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ЛВ162201711456, виданого Інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю у м. Львові, об'єкт будівництва: «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша черга) прийнято в експлуатацію 19.06.2020.

Згідно розділу «Техніко-економічні показники» загальна площа вищенаведеного об'єкту будівництва (перша черга), становить 12 480, 0 кв.м.

Згідно з Сертифікатом про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ЛВ162201711430, виданого Інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю у м. Львові, об'єкт будівництва: «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (друга черга) прийнято в експлуатацію 19.06.2020.

Згідно розділу «Техніко-економічні показники» загальна площа вищенаведеного об'єкту будівництва (друга черга), становить 9 712, 00 кв.м.

Як вбачається із тексту позовної заяви, позивачем за первісним позовом зазначається що на дату введення об'єкта в експлуатацію показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області встановлено -12 889 грн/кв.м, який затверджено наказом Міністерства розвитку громад та територій України 26.06.2020 №151 (розраховані станом на 01.04.2020 року).

Разом з тим, вищенаведений розрахунок є невірний у зв'язку із тим, що позивачем за первісним позовом використано невірний показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області.

Правила визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України установлено Порядком визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 27 вересня 2005 року № 174 (надалі - Порядок) (п.1.1 Порядку).

Згідно п.2.1. Порядку, показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (далі - показники) щоквартально розраховуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури (далі - уповноважений орган) у першому місяці кварталу, виходячи зі структури безпосередніх витрат з будівництва об'єкта-представника, скоригованої відповідно до змін рівня цін на трудові та матеріально-технічні ресурси.

У відповідності до п. 3.1. Порядку, показники щоквартально затверджуються наказом уповноваженого органу та діють до затвердження наступних.

Розрахунок пайової участі повинен здійснюватися з урахуванням моменту, коли у забудовника виникає зобов'язання щодо її сплати, тобто до дати введення об'єкта в експлуатацію. Це чітко встановлено в абзаці другому пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, який визначає, що внесок має бути сплачений у грошовій формі до моменту прийняття об'єкта в експлуатацію. Отже, саме ця дата є ключовою для визначення обов'язку зі сплати пайової участі.

Крім того, така практика розрахунку пайової участі чітко викладена у низці постанов Верховного Суду. Зокрема, у справах № 903/283/24 (постанова від 17.12.2024), № 914/2145/23 (постанова від 15.08.2024), № 918/618/24 (постанова від 20.02.2025) суд погодився з розрахунком, який було здійснено за показниками вартості, чинними на момент введення об'єкта в експлуатацію. У справі № 916/2709/22 (постанова від 07.09.2023) суд прямо зазначив, що розрахунок має базуватись не на моменті видачі дозволу на будівництво, а саме на даті введення об'єкта в експлуатацію. Крім того, у справі № 910/6226/23 (постанова від 03.12.2024) Верховний Суд, направляючи справу на новий розгляд, наголосив на необхідності перевірки розрахунку пайової участі за нормативами, чинними на момент виникнення обов'язку, тобто до прийняття об'єкта в експлуатацію.

Так, об'єкти «Реконструкція об'єкта незавершеного будівництва (багатоквартирний житловий будинок з паркінгом) шляхом надбудови та добудови під житлові будинки з вбудованими приміщеннями громадського призначення, трансформаторною підстанцією та підземною автостоянкою на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові» (перша та друга черга) були здані в експлуатацію 19.06.2020.

Таким чином, розрахунок пайової участі має бути проведений виходячи із діючого показника опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області станом на 19.06.2020.

Станом на 19.06.2020, чиним був наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 02.12.2019 № 286, яким затверджено показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області встановлено на дату введення об'єкта в експлуатацію - 12 504 грн/кв.м, який у відповідності до п.3.1. Порядку, діяв до 26.06.2020 - набрання чинності наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 26.06.2020 №151

Отже, Позивачем при розрахунках було використано показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області- 12 889 грн/кв.м, який ще не було затверджено уповноваженим органом станом на 19.06.2020, оскільки наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 26.06.2020 №151 набрав чинності лише 26.06.2020, а тому розрахунок величини пайового внеску є невірний.

Використавши для розрахунку чинний показник опосередкованої вартості спорудження житла для Львівської області встановленого на дату введення об'єкта в експлуатацію - 12 504 грн/кв.м, судом здійснено перерахунок розміру внеску (пайової участі) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста і встановлено що правильною величною пайового внеску є наступна:

Перша черга: 12 504 грн х 12 480 кв.м. х 0,02 = 3 120 998,40 грн.

Друга черга: 12 504 грн х 9 712 кв.м. х 0,02 = 2 428 776,96 грн.

У випадку, якщо замовниками вищевказаних об'єктів будівництва не буде дотримано передбаченого прикінцевими та перехідними положеннями Закону №132-IX обов'язку щодо перерахування до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (пайової участі) саме до дати прийняття таких об'єктів в експлуатацію, то, враховуючи викладені у постанові від 14.12.2021 зі справи № 643/21744/19 висновки Великої Палати Верховного Суду, належним та ефективним способом захисту є звернення в подальшому органів місцевого самоврядування (в інтересах якого у цій справі діє прокурор) з позовом до замовників будівництва про стягнення безпідставно збережених грошових коштів пайової участі на підставі статті 1212 ЦК України. Така позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 20.07.2022 у справі № 910/9548/21, 13.12.2022 у справі № 910/21307/21, від 07.09.2023 у справі № 916/2709/22.

Станом на день прийняття рішення суду, належних доказів в спростування вищенаведених обставин надано не було, доказів щодо оплати заборгованості не представлено, відтак вимога в частині про стягнення з відповідачів суми основної заборгованості в розмірі 5 549 775, 36 грн підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з правовою позицією Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду викладеної у постанові від 04.05.2022 у справі № 925/683/21 у разі прострочення виконання зобов'язання, зокрема, щодо повернення безпідставно одержаних чи збережених грошей, нараховуються 3% річних від простроченої суми відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України, оскільки відповідач як замовник будівельних робіт на об'єкті будівництва без достатньої правової підстави за рахунок позивача зберіг у себе кошти, тобто відповідачем порушено позадоговірне грошове зобов'язання, що виникло на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

У відповідності до позовних вимог, позивач за первісним позовом просить стягнути із відповідачів 4 471 635,12 грн інфляційних втрат та 851 735,08 грн 3% річних.

З огляду на невірне визначення величини пайового внеску, розрахунки 3% річних та інфляційних втрат є неправильними.

Перевіривши розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, з огляду на невірне визначення величини пайового внеску, суд дійшов висновку про те, що вони нараховані невірно.

Судом здійснено перерахунок 3% річних та інфляційних втрат виходячи із величини пайового внеску 5 549 775, 36 грн та встановлено, що сума 3% річних становить 826 293, 37 грн, а сума інфляційних втрат становить 4 338 065, 45 грн.

Щодо зустрічного позову.

Згідно ч.1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ч.2 ст. 509 ЦК України, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Стаття 11 Цивільного кодексу України встановлює, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 173 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) правовідносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити кошти, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Стаття 174 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює, що господарські зобов'язання можуть, зокрема, виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод не передбачених законом, але таких які йому не суперечать.

Вимогами частин 2, 3 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено наступне зобов'язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті: такий замовник зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Відповідно до частини 5 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Отже, безпосередньо нормами законодавства (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) встановлено обов'язок замовників будівництва взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту шляхом укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та перерахування до відповідного місцевого бюджету розміру внеску пайової участі, визначеного договором.

Як убачається з матеріалів даної справи, на виконання імперативних вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) 23.01.2017 між Департаментом та ТОВ «Карелла» як Замовником укладено Договір про пайову участь, за змістом якого Замовник зобов'язався здійснити відрахування у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста шляхом сплати пайового внеску на умовах і у порядку, передбаченому цим Договором.

Так, відповідно до пункту 2.2 Договору про пайову участь, Замовник зобов'язався сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 16 841 658, 53 грн, з яких: 6 841 658,53 грн по 31.12.2018, 10 000 000,00 грн по 31.12.2019 (але не пізніше дати прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію).

Попередній розрахунок пайового внеску у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова для Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" при будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у місті Львові здійснено на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 від 26.10.2015 № 192 та експертного звіту від 15.03.2016 № 14-0281-16.

Додатковою угодою від 28.12.2018 № 268 було внесено зміни до пункту 2.2 Договору, згідно з якими Замовник зобов'язався сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова в сумі 16 841 658, 53 грн, з яких: 300 000,00 грн по 20.03.2018; 3 315 000,00 грн по 10.07.2018; 1 570 000,00 грн по 03.08.2018; 1 656 658,53 грн по 30.11.2019; 10 000 000,00 по 31.12.2019 (але не пізніше дати введення об'єкта в експлуатацію).

Таким чином, аналіз чинного законодавства (станом на момент виникнення спірних правовідносин) та умови укладеного між сторонами Договору про пайову участь прямо передбачають обов'язок Замовника (Позивача за зустрічним позовом) перерахувати кошти пайової участі в повному обсязі у строк до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, з якого (обов'язку) випливає відповідне господарське зобов'язання за Договором.

При цьому, слід зазначити, що 20.09.2019 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", пунктом 13 якого статтю 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виключено. Вказаний Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 10-13 розділу І цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2020 року.

Водночас пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" передбачено, що договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.

Як зазначено вище, проект будівництва «Будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові», що будувався на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 72 у м. Львові № 192, було реалізовано частково.

Так, із запланованої загальної площі 60 726, 0 кв.м (в т.ч. площа підземного паркінгу 4 135, 0 кв.м - пайовий внесок не нараховується), було збудовано та здано в експлуатацію загальною площею 18 586, 0 кв.м, в т.ч. площа підземного паркінгу 1 157, 8 кв.м.

При цьому, будівництво об'єкту в частині «І-черги - реконструкція частини будівлі «Б-4» вул. Героїв УПА.73 під торговий центр та будівництво багаторівневого гаражу» здійснено не було, а інші 2 пускових комплекси II - черги, а саме 2-ий пусковий комплекс (9-ти та 15-ти поверхові секції з комерційними приміщеннями №№6, 7, 8 на генплані) та 3-й пусковий комплекс ( 9-ти поверхові секції з комерційними приміщеннями №№9, 10 на генплані), Позивачем за зустрічним позовом наявним проектом будівництва та на підставі МУО № 192 в експлуатацію не здавались.

Крім того, у розділі 3 Договору про пайову участь сторони погодили, що у випадку зміни техніко-економічних показників об'єкта розмір пайового внеску буде відкоригований за фактичними техніко-економічними показниками та діючим показником опосередкованої вартості на час проведення розрахунку. Аналогічне положення міститься у Попередньому розрахунку пайового внеску у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова для Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" при будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові.

Попередній розрахунок пайового внеску у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова для Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" при будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у місті Львові здійснено на підставі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 від 26.10.2015 № 192 та експертного звіту від 15.03.2016 № 14-0281-16.

Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.05.2020 № 404 було затверджено нові містобудівні умови та обмеження за адресою: вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові.

У пункті 3 додатку до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.05.2020 № 404 зазначено: "Вважати такими, що втратили чинність містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові від 26.10.2015 № 192 " (додаток 8).

Таким чином, враховуючи зміну техніко-економічних показників об'єкта будівництва, умови розділу 3 Договору про пайову участь та умови Попереднього розрахунку пайового внеску, у Департамента економічного розвитку виник обов'язок здійснити корегування розміру пайового внеску, чого останнім не здійснено.

Матеріалами справи підтверджується, що на момент втрати чинності МУО № 192, ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» згідно Договору про пайову участь було сплачено пайового внеску на загальну суму 10 624 719, 20 грн.

Однак, виходячи із показників формули розрахунку згідно з якими здійснювався Розрахунок пайового внеску за будівництво житла, сума пайового внеску, що підлягала до сплати становить 5 163 125, 16 грн, що розрахована наступним чином:

(18 586, 0 кв.м - 1 157, 8 кв.м) x 8 817, 0 грн. x 0,02 x 1, 2 x 1, 4 = 5 163 125, 16 грн, де:

18 586, 0 кв.м - загальна площа об'єкту будівництва «Будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові», що здано в експлуатацію;

1 157, 8 кв.м - загальна площа паркінгів об'єкту будівництва «Будівництві торгово-житлового комплексу на вул. Героїв УПА, 73 у м. Львові», що здано в експлуатацію;

8 817, 0 грн - показник опосередкованої вартості спорудження житла у регіоні на момент укладення Договору про пайову участь;

0, 02 - розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Львова згідно ухвали ЛМР № 1697 від 03.04.2008;

1, 2 - Коефіцієнт, що враховує соціально-економічну важливість об'єкта згідно ухвали ЛМР № 1697 від 03.04.2008;

1, 4 - коефіцієнт зональний згідно ухвали ЛМР № 1697 від 03.04.2008.

Отже, ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд» було здійснено надмірну сплату пайового внеску на загальну суму 5 461 594, 04 грн, що розрахована шляхом різниці між сплаченою сумою та сумою, що підлягала до сплати (10 624 719, 20 грн. - 5 163 125, 16 грн).

Згідно ч.1. ст. 598 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Зважаючи на те, що пайові внески у частині зданих об'єктів будівництва сплачено у повному обсязі, зобов'язання Позивача за зустрічним позовом за Договором пайової участі №16 від 23.01.2017 на підставі статті 599 Цивільного кодексу України, є такими що виконані в цій частині належним чином, що також підтверджується листами Департаменту економічного розвитку № 2301-190від 11.07.2018 та № 2301-2236 від 08.08.2018.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду від 14.11.2023 у справі № 914/3385/22 за позовом Керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карелла" про стягнення пайового внеску у розмірі 6 216 939,30 грн. за Договором про пайову участь №16 від 23.01.2017.

Окрім того, Верховний Суд виснував, що незважаючи на зміну техніко-економічних показників об'єкта будівництва та невиконання Департаментом зобов'язань щодо здійснення корегування розміру пайового внеску, тобто невиконання умов Договору, та одночасне вимагання Департаментом виконання умов Договору іншою стороною (Замовником) зі сплати пайового внеску у первинно визначеному розмірі (зі сплати пайового внеску щодо обсягів будівництва, яке не було ним здане в експлуатацію та ним не здійснювалося), суперечить принципам справедливості, добросовісності та розумності (пункт 6 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України).

Отже, внаслідок належного виконання зобов'язань Позивачем за зустрічним позовом за Договором про пайову участь, у зв'язку із сплатою пайового внеску у повному обсязі у частині зданих об'єктів будівництва, та втрати чинності МУО № 192, зобов'язання сторін, що виникли на основі Договору про пайову участь, припинилися.

Відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі № 910/1238/17) у застосуванні положень означеної вище норми права зазначила, зокрема таке: "…аналіз статті 1212 ЦК України дає підстави для висновку, що передбачений нею вид позадоговірних зобов'язань виникає за таких умов: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо вони відпали".

Відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Набуття однією зі сторін зобов'язання майна за рахунок іншої сторони, в порядку виконання договірного зобов'язання, не вважається безпідставним. Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, якщо така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена, або була відсутня взагалі.

Така правова позиція є сталою та послідовною і викладена у численних постановах Верховного Суду від 30.08.2018 у справі № 334/2517/16-ц, від 13.01.2021 у справі № 539/3403/17, від 27.01.2021 у справі №910/16334/19, від 04.03.2021 у справі № 910/15621/19, від 07.12.2021 у справі № 910/13182/20 та від 10.02.2022 у справі № 918/339/21, тощо.

Як зазначалось вище, 08.05.2020 року у зв'язку із прийняттям рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 404, МУО № 192, на підставі яких було укладено Договір про пайову участь та проведено Розрахунок пайової участі, а також виконанням Позивачем за зустрічним позовом зобов'язань за Договором про пайову участь у повному обсязі, зобов'язання Сторін припинилися.

Таким чином, 08.05.2020 року підстава набуття пайового внеску (Договір про пайову участь) у розмірі 5 461 594.04 грн, припинилась.

Зважаючи на вищевикладені обставини, кошти у розмірі 5 461 594.04 грн, що сплачені відповідачами за первісним позовом до місцевого бюджету м. Львова, вважаються безпідставно набутими, а тому на підставі статті 1212 ЦК України такі кошти підлягають поверненню на користь відповідачів за первісним позовом.

У постанові від 07.02.2024 у справі № 910/3831/22 Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що зобов'язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми статті 1212 ЦК України на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов'язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання відпала. Це зобов'язання не виникає з рішення суду. Судове рішення в цьому випадку є механізмом примусового виконання відповідачем свого обов'язку з повернення безпідставно отриманих коштів, який він не виконує добровільно.

Згідно п.23 ч. 1. ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради питання щодо розгляду прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Відповідно до п.1.2. Статуту територіальної громади м. Львова, затвердженого Ухвалою ЛМР від 07.12.2017 № 2667, територіальна громада м. Львова безпосередньо або через органи місцевого самоврядування м. Львова відповідно до законів України затверджує бюджет відповідної територіальної громади і контролює його виконання.

Як вбачається із Договору про пайову участь та платіжних доручень про сплату пайових внесків, такі внески сплачувались відповідачами за первісним позовом до місцевого бюджету м. Львова.

Відтак, у Львівської міської ради, як відповідального суб'єкта за затвердження та контроль за виконанням міського бюджету, 09.05.2020 року виник обов'язок із повернення безпідставно набутих коштів у сумі 5 461 594, 04 грн на користь ТОВ «Карелла» та ТОВ «Воркбуд», з яких:

- 4 439 719, 23 грн на користь ТОВ «Карелла», зважаючи на те, що будівництво І-черги (реконструкція частини будівлі «Б-4» вул. Героїв УПА.73 під торговий центр та будівництво багаторівневого гаражу) здійснено не було і такі кошти сплачено після здійсненя платежів ТОВ «Воркбуд».

- 1 021 874, 81 грн на користь ТОВ «Воркбуд» - надмірно сплачена ТОВ «Воркбуд» за будівництво II - черги.

Договором про відступлення права вимоги від 06.10.2025, підтверджується відступлення ТОВ «Воркбуд» на користь ТОВ «Карелла» права вимоги щодо повернення безпідставно набутих Львівською міською радою коштів у розмірі 1 021 874, 81 грн.

Отже, кошти у сумі 5 461 594, 04 грн повинні бути повернені на користь ТОВ «Карелла».

Станом на день прийняття рішення суду, належних доказів в спростування вищенаведених обставин надано не було, доказів щодо оплати заборгованості не представлено, відтак вимога в частині про стягнення з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом суми основної заборгованості в розмірі 5 461 594, 04 грн підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що нарахування інфляційних втрат та трьох процентів річних на суму боргу відповідно до статті 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов'язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми. Подібні правові висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19 червня 2019 року у справах № 703/2718/16-ц (провадження № 14-241цс19) та № 646/14523/15-ц (провадження № 14-591цс18), від 13 листопада 2019 року у справі № 922/3095/18 (провадження № 12-105гс19), від 18 березня 2020 року у справі № 902/417/18 (провадження № 12-79гс19).

Отже, передбачений частиною другою статті 625 ЦК України обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми виникає виходячи з наявності самого факту прострочення, який у цій справі має місце з моменту припинення підстави набуття (09.05.2020) відповідачем за зустрічним позовом грошових коштів відповідачів за первісним позовом.

Керуючись вищенаведеним, Відповідачу за зустрічним позовом було нараховано 3 % річних та інфляційні втрати починаючи з 09.05.2020 року по дату подання зустрічної позовної заяви.

Згідно розрахунку 3 % річних та інфляційних втрат, що доданий до зустрічного позову, розмір 3 % становить - 890 323,23 грн, розмір інфляційних втрат - 4 386 148,36 грн.

Суд, перевіривши надані Позивачем за зустрічним позовом, розрахунки 3% річних та інфляційних втрат дійшов висновку про те, що вони є арифметично правильними та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається із матеріалів первісного позову, позивачем за подання первісного позову про стягнення коштів в сумі 11 044 024, 00 грн сплачено 132 529,30 грн судового збору.

Судом частково задоволено позовні вимоги первісного позову на суму 10 714 134, 18 грн, з яких 5 549 775, 36 грн безпідставно збережених коштів, 826 293, 37 грн 3% річних, та 4 338 065, 45 грн інфляційних втрат.

Отже сума судового збору у розмірі 128 566, 67 грн покладається на відповідачів за первісним позовом солідарно.

Як вбачається із матеріалів зустрічного позову, позивачем за подання зустрічного позову про стягнення коштів в сумі 10 738 065,63 грн сплачено - 128 856, 78 грн судового збору.

Зважаючи на задоволення зустрічного позову в повному обсязі, судовий збір у розмірі 128 856, 78 грн покладається на Львівську міську раду.

Крім того, Суд відзначає, що згідно приписів частини 11 статті 238 Господарського процесуального кодексу України у разі часткового задоволення первісного і зустрічного позовів про стягнення грошових сум суд проводить зустрічне зарахування таких сум та стягує різницю між ними на користь сторони, якій присуджено більшу грошову суму.

Більше того, у постанові від 13.11.2019 у справі № 910/16135/18 Верховний Суд вже викладав висновки щодо застосування частини одинадцятої статті 238 ГПК України, зазначивши, що згідно з цією нормою у разі часткового задоволення первісного і зустрічного позовів про стягнення грошових сум суд проводить зустрічне зарахування таких сум та стягує різницю між ними на користь сторони, якій присуджено більшу грошову суму."

Аналіз цієї норми свідчить, що її мета є по суті аналогічною меті статті 203 Господарського кодексу України та статті 601 ЦК України, оскільки в даному випадку судовим рішенням будуть чітко зафіксовані розміри грошових сум, які сторони винні одна одній, тобто, їх розмір носитиме ясний та безспірний характер, а з моменту набрання таким судовим рішенням законної сили відповідно до пункту 9 частини третьої статті 129 та частини першої статті 129-1 Конституції України таке судове рішення підлягатиме обов'язковому виконанню, тобто, буде відсутній будь-який спір між сторонами з приводу настання чи ненастання строку виконання зобов'язання з такої сплати.

До того ж, зазначена норма ГПК України не проводить жодної диференціації, які за правовою природою чи підставами виникнення мають бути ці грошові суми.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22.04.2021 у справі № 904/1583/20.

Відтак, Суд проводить зустрічне зарахування присуджених до стягнення грошових сум за первісним та зустрічним позовами та стягує різницю між ними на користь Позивача за зустрічним позовом в розмірі 23 931, 45 грн (10 738 065,63 грн - 10 714 134, 18 грн), оскільки останньому присуджено більшу грошову суму.

Також, Суд проводить зустрічне зарахування присуджених до стягнення сум судового збору за первісним та зустрічним позовом та стягує різницю між ними 290, 11 грн (128 856, 78 грн. - 128 566, 67 грн) на користь Позивача за зустрічним позовом.

Керуючись статтями 10,12.20,73, 74,75, 76,78,79,86,91,123, 129, 233,236,237,238, 239, 240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги за первісним позовом задоволити частково.

2.Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОРКБУД» та Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» на користь Львівської міської ради безпідставно збережені кошти в сумі 10 714 134, 18 грн., з яких 5 549 775, 36 грн. безпідставно збережених коштів, 826 293, 37 грн. 3% річних, та 4 338 065, 45 грн. інфляційних втрат.

3.У задоволенні решти позовних вимог по первісному позові відмовити.

4.Позовні вимоги за зустрічним позовом задоволити.

5.Стягнути із Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» грошові кошти у розмірі 10 738 065,63 грн, з яких 5 461 594,04 грн основного боргу, 4 386 148,36 грн інфляційного збільшення суми боргу, 890 323,23 грн 3% річних.

6.Провести зустрічне зарахування грошових сум, що підлягають стягненню за первісним та зустрічним позовами, та стягнути з Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» 23 931, 45 грн.

7.Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОРКБУД» та Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА на користь Львівської міської ради 128 566, 67 грн судового збору.

8.Стягнути із Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» 128 856, 78 грн судового збору.

9.Провести зустрічне зарахування присуджених до стягнення сум судового збору за первісним та зустрічним позовом, та стягнути з Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРЕЛЛА» 290, 11 грн судового збору

10.Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.01.2026.

Суддя Березяк Н.Є.