Рішення від 19.01.2026 по справі 908/2713/25

номер провадження справи 6/149/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.01.2026 Справа № 908/2713/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,

за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу № 908/2713/25

за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (69001, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39)

про стягнення грошових коштів,

за участю представників сторін:

від позивача - Михайловський Д.С. (самопредставництво), посвідчення № 1108 від 17.02.2023;

від відповідача - Кузнєцова А.С. (в режимі відеоконференції), адвокат, ордер АР №1200797.

Процесуальні дії по справі.

29.08.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вх. № 2960/08-07/25, документ сформований в системі Електронний суд 29.08.2025) Запорізької міської ради до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» про стягнення 127 204,24 грн заборгованості.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 29.08.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2713/25 та визначено до розгляду судді Федько О.А.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2713/25 (номер провадження 6/149/25). Справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 30.09.2025 о 11 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 30.09.2025 відкладено розгляд справи в судовому засіданні на21.10.2025.

Ухвалою суду від 21.10.2025 з метою ознайомлення позивача із запереченнями, поданими відповідачем, керуючись принципами рівності та змагальності сторін розгляд справи було відкладено на 29.10.2025 о 11 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 29.10.2025 клопотання ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ» про розгляд справи №908/2713/25 за правилами загального позовного провадження задоволено. Постановлено перейти від спрощеного позовного провадження до розгляду справи №908/2713/25 за правилами загального позовного провадження, стадія - відкриття провадження у справі. Підготовче засідання призначено на 19.11.2025.

Ухвалою суду від 19.11.2025 підготовче засідання відкладено на 11.12.2025 об 11 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 11.12.2025 постановлено закрити підготовче провадження у справі № 908/2713/25, призначити справу № 908/2713/25 до розгляду по суті на 29.12.2025 об 11 год. 30 хв.

В судовому засіданні 29.12.2025 була оголошена перерва до 19.01.2026 о 14 год. 00 хв.

У судовому засіданні 19.01.2026 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

В якості підстави для звернення з позовом Запорізька міська рада зазначає, що 22.07.2015 між Запорізькою міською радою та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РОМА-ІНВЕСТ» було укладено договір оренди землі № 201502000100219, за умовами якого орендодавець, відповідно до рішення п'ятдесят третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №49/72 від 10.12.2014 р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування промислового майданчику, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7 - А. Земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності (п.2 Договору). Відповідно до п. 3 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 2,3406 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:02:017:0006, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 318 162 грн. 66 коп. (дев'ять мільйонів триста вісімнадцять тисяч сто шістдесят дві грн. 66 коп.) в цінах 2015 року. Строк дії Договору визначено пунктом 11 Договору до 10 грудня 2024 року.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», (опубліковано на офіційному сайті ЗМР https://zp.gov.ua/uk/sessions/45/resolution/4150), яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

В подальшому 28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (опубліковано на офіційному сайті ЗМР https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Позивач стверджує, що Відповідач не виконав умови підпункту 34.17 пункту 34 укладеного Договору та не звернувся до Запорізької міської ради із заявою про внесення змін до пункту 12 Договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати, а також не здійснив усі необхідні заходи для укладення додаткової угоди. Отже, Відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 в сумі 127 204,24 грн.

За розрахунком позивача, сума орендної плати з 03.04.2017 по 31.12.2017 розрахована таким чином:

26 389 796,88 грн. (НГО в цінах 2024 року) / 1,051 / 1,15 / 1,1 = 19 849 190 78 грн (НГО в цінах 2017 року) * 3 % = 595 475,72 грн - розмір річної орендної плати;

595 475,72 грн / 12 місяців = 49 622,98 грн - розмір місячної орендної плати;

49 622,98 грн / 30 днів = 1 654,10 грн - розмір орендної плати за 1 день квітня 2017 року;

49 622,98 * 8 міс = 396 983,84 грн - розмір орендної плати за 8 місяців 2017 року. 1 654,10 * 28 днів = 46 314,80 грн - розмір орендної плати за 28 днів квітня 2017 року.

Посилаючись на лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 03.06.2025 за вих. № 5424/5/08-01-04-08-05 стверджує, що Відповідачем перераховано до загального фонду бюджету Запорізької міської територіальної громади орендну плату за спірну земельну ділянку за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 року, тобто за 8 місяців та 28 день - 316 094,40 грн.

Відтак, за розрахунок позивача, сума заборгованості за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 становить: 396 983,84 грн + 46 314,80 грн - 316 094,40 грн = 127 204,24 грн, яку останній просить стягнути з відповідача

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 29.09.2025 (документ сформований в системі Електронний суд 26.09.2025), ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ» зазначило про відсутність правових підстав для нарахування і сплати орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі, відмінному від визначеного договором оренди землі, укладеним між сторонами. При цьому відповідач підтвердив сплату у 2017 році орендної плати за землю в розмірі 424 604,23 та фактично сплачену орендну плату за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 в розмірі 316094,40 грн, яка розрахована позивачем.

Також відповідач вважає, що розрахунок несплаченої суми орендної плати за 2017 рік, який викладений позивачем у додатках до позовної заяви, здійснений Запорізькою міською радою на підставі розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2017 рік, яка визначена не у відповідності та не у спосіб, встановлений законодавством, та не у межах своїх повноважень, перебравши на себе функції спеціально уповноваженого органу державної влади.

Так, відповідач не погоджуючись з розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки у спірний період за 2017 рік зазначає , що порядок визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який обрав позивач, не відповідає встановленому законом (ст. 286 Податкового кодексу України, ст. 1 Закону України «Про оцінку земель», а також чинній у спірному періоді «Методиці нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213, та «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489.

Відповідач ставить під сумнів та вказує про неналежність і недостовірність доказу позивача, а саме - Витягу № НВ-2300160762024 від 26.11.2024 року з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 26.11.2024 року, в якому нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена у розмірі 26 389 796,88 грн, оскільки строк його дії, визначений пунктом 178 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (три місяці з моменту його видачі) минув, а отже такий документ не може підтверджувати дійсну інформацію, яка входить до предмету доказування в цій справі.

Акцентує увагу, що закон встановлює, що кумулятивне (тобто накопичувальне) застосування коефіцієнту індексації починається з дати проведення нормативної грошової оцінки, а не в зворотному порядку. Відповідач зазначає, що позивачем жодним чином не обґрунтовано правомірність проведення розрахунку нормативної грошової оцінки землі на відповідний календарний рік шляхом ділення суми нормативної грошової оцінки землі у розмірі 26 389 796,88 грн. (визначеної у витягу від 26.11.2024 рік) на коефіцієнт індексації у зворотному порядку, починаючи з 2024 року, а не навпаки, як передбачено законом.

Не погоджуючись із розрахунком позивача відповідач зазначає, що витяг з НГО № НВ-2300044282024, який використовував позивач для здійснення розрахунків, отриманий у 2024 році, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1147 від 03.11.2021 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини)», яка набрала чинності з 10 листопада 2021 року. До цього часу для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки використовувалася Методика нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 (далі - Методика 213), та Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489. За вказаними методиками використовуються різні формули та коефіцієнти для визначення нормативної грошової оцінки. Тож вважає, що у періоді 2017 - 2021 роках розмір нормативної грошової оцінки землі, визначений за Методикою 213 та Порядком 489 (чинними станом на 2017 рік), був би іншим, ніж визначив позивач, спираючись на розмір НГО земельної ділянки станом на 2024 рік, яка визначена на підставі Методики 1147.

У зв'язку з наведеним, просить відмовити у задоволенні позову.

09.10.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (документ сформований в системі Електронний суд 08.01.2025), за змістом якої позивач указує, що ним було отримано витяг з НГО щодо спірної земельної ділянки в електронній формі, який було сформовано в режимі «реального часу», а формування витягів на певну дату, яка вже минула, з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру є неможливим.

Позивач вважає твердження Відповідача з приводу недійсності витягу № НВ-2300160762024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 26.11.2024 помилковими, оскільки статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Зазначає, що через відсутність витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен рік окремо та наявністю витягу лише за 2024 рік Запорізькою міською радою з урахуванням норм статті 289 Податкового кодексу України було визначено вартість нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки шляхом здійснення арифметичних дій, що вважає законним та правомірним.

Позивач не погоджується з твердженням відповідача про втрату чинності витягом з НГО, оскільки статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Зауважує, що Законом України «Про оцінку земель» не встановлено строку чинності витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Позивач вважає безпідставними доводи відповідача щодо неможливості застосування витягу з НГО 2024 року, сформованого відповідно до Методики №1147, оскільки витяги у відповідності до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, за 2018-2023 не формувались. Зауважує, що відповідач не надав жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2018-2023, а також, що розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сформований за Методикою від 23.03.1995 №213 відрізнявся від розміру нормативної грошової оцінки, зазначеному у витязі № НВ-2300160762024 від 26.11.2024. В свою чергу єдиний доказ, що підтверджує розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, якою користується відповідач є витяг № НВ-2300160762024 від 26.11.2024.

У запереченнях на відповідь на відзив (сформовані в системі Електронний суд 20.10.2025) відповідач вважає, що у відповіді на відзив Запорізька міська рада не навела обґрунтованих доводів з посиланням на нормативно-правові акти, які б спростували викладені у відзиві заперечення відповідача, зокрема, у процесуальних документах позивача відсутні нормативні обґрунтування з посиланням на норму закону щодо повноважень Запорізької міської ради визначати нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Такі повноваження не передбачені і договором оренди землі № 201502000100219 від 22.07.2015 року. Натомість в основі розрахунку розміру заборгованості відповідача з орендної плати за 2017 рік є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку він самостійно у спрощеному порядку визначив у розмірі 19 849 190,78 грн. станом на 2017 рік, та яка відображена у такому документі, як «Розрахунок несплаченої суми орендної плати за нормативною грошовою оцінкою згідно Рішення ЗМР № 7 від 30.06.2015…» (арк. 30 додатків). Такі відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер: 2310100000:02:017:0006 не є офіційними та не відповідають п. 286.1 Податкового кодексу України, ст. 20, 38 Закону Україні «Про державний земельний кадастр». Також відповідач повторив свої доводи, викладені у відзиві, щодо недостовірності витягу № НВ-2300160762024 від 26.11.2024 року.

Також повідомив, що ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ», виходячи з отриманої інформації Головного управління Державного земельного кадастру у Запорізькій області, що міститься у листі від 10.01.2025, встановило, що при формуванні у 2024 році нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер: 2310100000:02:017:0006 Держгеокадастр помилково завищив один з коефіцієнтів, розмір якого встановлений Запорізькою міською радою в рішенні № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» від 30.06.2015, застосувавши значення 1 замість 0,9, як встановлено рішенням Запорізької міської ради № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» від 30.06.2015. Вважає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 за Витягом від 26.11.2024 № НВ-2300160762024 завищена внаслідок безпідставного неврахування під час визначення сукупного коефіцієнту Км3 значень локальних факторів, які мають вплив на земельну ділянку та мають коефіцієнти з від'ємними значеннями, а отже знижують вартість нормативно грошової оцінки, і їх незастосування призводить до завищення орендної плати.

За текстом письмових пояснень від 19.01.2026 відповідач зазначив, що для визначення боргу з орендної плати за вказаний період необхідним є визначити розмір нормативної грошової оцінки землі станом на 2017 рік. У вказаному періоді для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки використовувалася Методика №213 та Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489. Оскільки позивач у розрахунку заборгованості використовує нормативну грошову оцінку 2024 року, яка сформована за даними Держгеокадастру на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1147 від 03.11.2021 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини)», з урахуванням якої сформований Витяг НВ-2300044282024, ТОВ «РОМА-ІНВЕСТ» вказувало на хибність розрахунків позивачем нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки станом на 2017 рік.

Позивач у письмових поясненнях від 19.01.2026 зауважив, що у 2017 році витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не формувався та не видавався. Отримання значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за попередні роки можливе шляхом ділення значення нормативної грошової оцінки, яке зазначене у витязі № НВ-2300160762024 від 26.11.2024, на відповідне значення коефіцієнту індексації, що було здійснено позивачем.

Представник позивача просив визнати поважними причини пропуску строку на подачу до матеріалів справи повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 19.01.2026 № 18-8-0.37.1-239/2-26 та долучити його до матеріалів справи.

Розглянувши дане клопотання суд на підставі частини 2 ст. 207 ГПК України залишив його без розгляду.

Так, суд бере до уваги, що під час підготовчого провадження представник Запорізької міської ради не зазначав про неможливість подання відповідних доказів на стадії підготовчого провадження. До відкриття судового засідання з розгляду справи по суті також не заявив клопотань в порядку частини 1 ст. 207 ГПК України.

Крім того, з огляду на приписи частини 4, 5 ст. 80, ст. 182 ГПК України, сторонам надано можливість подання доказів не разом з поданням першої заяви по суті справи, проте враховуючи вимоги процесуального законодавства такі докази повинні бути надані під час здійснення підготовчого провадження у справі (постанова Верховного Суду від 26.07.2023 у cправі № 911/1638/22).

Під час розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві. Відповідач заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно Товариство з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ», код ЄДРПОУ 32638444 є власником нерухомого майна, розташованого за адресою Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Теплична, будинок 7А (номер інформаційної довідки 440774989 від 25.08.2025).

22.07.2015 між Запорізькою міською радою (Позивач, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» ( Відповідач, Орендар) був укладений договір оренди землі № 201502000100219.

Пунктом 1. Договору визначено, що Орендодавець відповідно до рішення п'ятдесят третьої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №49/72 від 10.12.2014р. надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування промислового майданчика, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7 - А.

Земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності (п. 2 договору).

Згідно з п.п. 3, 5 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 2,3406 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:02:017:0006. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами Орендаря.

Відповідно до п. 6 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 318 162 грн. 66 коп. (дев'ять мільйонів триста вісімнадцять тисяч сто шістдесят дві грн 66 коп.) в цінах 2015 року.

Строк дії Договору визначено пунктом 11 Договору - до 10 грудня 2024 року.

Умовами п. 12 Договору визначено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 279 544 грн 88 коп. (двісті сімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сорок чотири грн. 88 коп.), що складає три відсотки нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.

Відповідно до п. 13 Договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов Договору оренди чи продовження його дії.

Пунктом 14 Договору визначено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі ( п.п.15.2, 15.3, 15.5, 15.6 п.15 Договору).

Згідно з п. 18 Договору земельна ділянка передається в оренду для розташування промислового майданчика (функціональне призначення). Цільове призначення земельної ділянки: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Підпункту 34.4 пункту 34 Договору визначено, що на Орендаря покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Відповідно до підпункту 34.6. Договору Орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Відповідно до акта приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 загальною площею 2,3406 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7-А, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду.

Згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01 січня 2015 р. (додаток до договору оренди), категорія земель за функцією використання - землі промисловості; площа - 23406 кв.м; нормативна грошова оцінка на 01.01.2015 - 9 318 162,66 грн, ставка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1%; коефіцієнт для розрахунку розміру орендної плати - 3; розмір орендної плати - 279 544,88 грн.

Право оренди земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:02:017:0006 Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» зареєстровано 26.08.2015 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі договору оренди землі , серія та номер: 201502000100219 від 22.07.2015, номер запису про інше речове право: 10982170, орендодавець: Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, строк дії: 10.12.2024 з правом пролонгації.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення, річний розмір орендної плати за користування іншими земельними ділянками не змінився та становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до витягу №НВ-2300044282024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 25.03.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 становить 26 389 796,88 грн. Аналогічний розмір нормативної грошової оцінки вказаної земельної діялнки зазначений у Витязі №НВ-2300160762024 від 26.11.2024.

Листом Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2023 рік становить 1,051; за 2022 - 1,15; за 2021 - 1,1; 2017 - 2020 - 1,0.

У листі від 03.06.2025 № 5424/5/08-01/05/05 «Про надання інформації» Головне управління ДПС у Запорізькій області повідомило, що Товариство з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 32638444) нараховує та сплачує орендну плату з юридичних осіб за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006, розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7а. За 2017 рік нараховано суму орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 424604,23 грн, сплачено орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 - 422601,37 грн.

За розрахунком Запорізької міської ради, заборгованість відповідача з орендної плати, не сплаченої Орендарем за Договором оренди землі за період з 03.04.2017 по 31.12.2017, з урахуванням сплачених сум за вказаний період, становить 127 204,24 грн.

Відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015, у зв'язку з чим Запорізька міська рада (позивач) звернулася до суду з даним позовом.

Доказів погашення суми заборгованості відповідач на час розгляду справи суду не надав.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Вказана земельна ділянка загальною площею 2,3406 га, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Теплична, 7-А, категорія земель - землі промисловості.

У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.

Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначенимистаттею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.

Як передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За приписамист. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).

Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельною ділянкою загальною площею 2,3406 га з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 врегульовані договором оренди землі №201502000100219 від 22.07.2015р.

Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з частинами 1, 2статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України)

Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановленоЗаконом України «Про оцінку земель».

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно доЗакону України «Про землеустрій».

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно із п.п.288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.

Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Зазначеним спростовуються твердження відповідача про відсутність підстав для сплати орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі, відмінному від визначеного договором оренди землі, укладеним між сторонами.

Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом до суду позивач зазначив, що відповідач у період з 03.04.2017 по 31.12.2017 не сплачував орендну плату за договором оренди землі у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, яка введена в дію з 01.01.2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість в розмірі 127 204,24 грн.

Як встановлено судом, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Отже, з 01.01.2016 - початок застосування нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя - змінилися права та обов'язки сторін договору оренди землі №201502000100219 від 22.07.2015р. в частині розміру орендної плати.

Частиною третьої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу.

Відповідно до витягів №НВ-2300044282024 від 25.03.2024 та №НВ-2300160762024 від 26.11.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:017:0006 становить 26 389 796,88 грн.

За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі по тексту - Методика). Ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини) (згідно п. 1 Методики).

Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Надані до позовної заяви Витяги №НВ-2300044282024 від 25.03.2024 та №НВ-2300160762024 від 26.11.2024 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок відповідають додатку 17 Методики.

Чинне земельне законодавство не зазначає про обов'язковість надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі. Витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула (постанова Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19).

Доводи відповідача, про те, що позивачем не надані витяги з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період 2017 - 2024 р.р. не може бути взятий судом до уваги з огляду на таке.

Законодавство про оцінку земель та норми Податкового кодексу України визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом. Однак, відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо, а обмежився лише припущенням, що у періоді 2017 - 2021 р.р. розмір нормативної грошової оцінки землі, визначений за Методикою 213 та Порядком 489 (чинними станом на 2017 рік), був би іншим, ніж визначив позивач. Такий висновок суду цілком узгоджується з принципом змагальності та диспозитивності господарського судочинства.

Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Зазначеним спростовуються доводи відповідача про відсутність підстав для сплати орендної плати за землю в розмірі, відмінному від установленого в договорі оренди землі від 22.07.2015 №201502000100219.

При цьому, враховуючи, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2016 по теперішній час, суд вважає, що використання Позивачем витягу про НГО 2024р. та ділення розміру НГО на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2023 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками Великої Палати Верховного Суду, зокрема від 09.11.2021 у справі №905/1680/20.

Щодо доводів відповідача про помилковість здійснених позивачем розрахунків у зв'язку з набранням чинності Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою Постановою КМУ №1147 від 03.11.2021 суд зазначає таке.

Так, Кабінет Міністрів України 03.11.2021 ухвалив постанову № 1147 «Про затвердження методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі Методика). Методика № 1147 набула чинності з 10.11.2021.

Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

Пунктом 4 наведеної Постанови Кабінету Міністрів України визначено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Таким чином, вже затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.

На момент розгляду справи органом місцевого самоврядування не приймалось рішення про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя. Відтак до затвердження нормативної грошової оцінки за новою методикою в силу закону діє раніше затверджена.

Отже, враховуючи наведені положення чинного законодавства, наданий позивачем витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 25.03.2024, поряд із доведеністю факту незмінності нормативної грошової оцінки землі, є належним та допустимим доказом для здійснення розрахунку несплаченої суми орендної плати у спірному періоді.

Крім того суд зазначає, що Відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо, якими б визначався інший розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у спірний період.

Суд не вважає слушними доводи відповідача про здійснення розрахунку несплаченої суми орендної плати за 2017 рік Запорізькою міською радою поза межами своїх повноважень, перебравши на себе функції спеціально уповноваженого органу державної влади. Такий розрахунок здійснений позивачем на підставі інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:02:017:0006, яка міститься у витязі № НВ-2300160762024 від 26.11.2024, виданого уповноваженим органом. За висновками суду, викладеними в даному рішенні, використання витягу з НГО 2024 року при здійсненні таких розрахунків та ділення розміру НГО на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2023 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017 роки) є правомірним.

Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договором оренди землі №201502000100219 за період 03.04.2017 по 31.12.2017, суд зазначає, що такий розрахунок виконано правильно. Відтак, сума заборгованості відповідача за договором оренди землі №201502000100219 за період 03.04.2017 по 31.12.2017 складає 127204,24 грн.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів повного виконання зобов'язань зі сплати орендної плати за Договором оренди землі №201502000100219 за період 03.04.2017 по 31.12.2017 суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 127 204,24 грн є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

Таким чином позов задовольняється судом повністю.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача відповідно до частини 4 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 32638444, адреса: 69001, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №201502000100219 від 22.07.2015р., за період з 03.04.2017р. по 31.12.2017 р. в розмірі 127 204,24 грн (сто двадцять сім тисяч двісті чотири гривні 24 коп.).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМА-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 32638444, адреса: 69001, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) витрати на сплату судового збору в розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписане 29.01.2026

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.А. Федько