Справа № 948/33/26
Номер провадження 3/948/23/26
про направлення адміністративного матеріалу
для належного оформлення
29.01.2026 с-ще Машівка
Суддя Машівського районного суду Полтавської області Тимофєєва Г.Л., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Миргородським МРВ УМВС України в Полтавській області 13.04.1999, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , головного бухгалтера ПП «Компанія «Надежда»»,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП,-
27.01.2026 до Машівського районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.163-1 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 .
Як зазначено в протоколі про адміністративне порушення № 322 від 19 січня 2025 року, ОСОБА_1 порушила:
п.198.1, п. 198.3, п.198.6, ст.198 Податкового кодексу України, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, встановлено зниження податку на додану вартість у сумі 734678 грн.;
п.187.1 ст 187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено від'ємного значення (рядок 21декларації) у сумі 326675 грн.;
п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого не виписано та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 7532421,71 грн.;
п.63.3, ст.63 Податкового кодексу України, п.8.1, 8.2, 8.4, ст.8 Порядку обліку платників податку і зборів (несвоєчасно подано 8 повідомлення за формою 20-ОПП про об'єкти оподаткування, об'єкти, пов'язані з оподаткуванням);
ст.231 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/ перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, обсягом пального, зазначеного в акцизних накладних в кількості 1202305,12 л.;
п.201.10 ст.201, п.89, п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану та здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних із затримкою до 365 днів на загальну суму ПДВ 717106,40 грн.
ст.48, п.49.1, 49.2 ст.49, п.103.9 ст.103 Розділу ІІІ Податкового кодексу України в результаті чого до податкових органів не подано Додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств від 20.02.2023 № 101 та не відображена сума доходів у вигляді інших доходів, виплачених на користь нерезидентів.
Відповідальність за вказані порушення передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Складено акт документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 29.12.2025 № 18028/16-31-07-01-01/22519085.
Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 за протоколом № 322 від 19.01.2025 підлягає поверненню для належного дооформлення, як складеного в порушення вимог ст. ст. 256, 278 КУпАП виходячи з такого.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
За приписами ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 163-1 КУпАП визначена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Тобто, суб'єкт правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, є спеціальний.
Разом з тим, до протоколу не надано доказів, що ОСОБА_1 є посадовою особою, зокрема головним бухгалтером ПП «Компанія «Надежда»» з відповідними обов'язками.
ОСОБА_1 не ознайомлена з протоколом, відсутні підтвердження того, що при його складанні ОСОБА_1 були роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП; відсутні її пояснення по суті порушення; протокол нею не підписаний.
Крім того, протокол № 322 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 датований «19 січня 2025 року», що суперечить змісту самого протоколу та доданих до нього матеріалів.
Внесення виправлень до протоколу не допускаються.
Згідно з актом від 19.01.2026 № 50/16-31-07-04-02/22519085 вона не з'явилась за запрошенням до контролюючого органу ГУ ДПС у Полтавській області для складання протоколу. Зазначений акт, сам по собі не свідчить про дотримання вимог ст.256 КУпАП, зокрема в частині права особи, що притягується до адміністративної відповідальності надати пояснення по суті порушення, та роз'яснення цій особі прав, передбачених ст.268 КУпАП.
Крім цього, даний акт не підписаний посадовими особами ПП «Компанія «Надежда» та відсутні відомості про отримання ними примірника Акту.
Відповідно до ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не містить відомості, чи отримувала вона другий екземпляр протоколу.
Будь-які докази належного сповіщення та виклику ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Полтавській області для складання, підписання протоколу його та отримання, в матеріалах справи відсутні.
Крім того, згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
Зі змісту п.25 рішення Європейського суду з прав людини від 11 квітня 2011 року у справі "Жук проти України", вбачається, що суди, розглядаючи справи без участі учасників процесу, повинні пересвідчитися, що їм вчасно повідомлено про дату і час розгляду справи, тобто, що їхнє право бути присутніми під час судового розгляду не було порушено.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд звертає увагу уповноваженої особи на складання протоколу про адміністративне правопорушення, що докази повинні бути належним чином отримані та належним чином подані до суду.
Зокрема письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, та ін.
Акт документальної планової виїзної перевірки №18028/16-31-07-01-01/22519085 від 29.12.2025., що доданий до про адміністративне правопорушення №322 від 19.01.2025 , містить лише вступну частину та висновок, що не відображає в повному обсязі ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.163-1.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що склав ці матеріали, на дооформлення.
Зазначені вище обставини, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджають суду всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення та правильно вирішити питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, у зв'язку з чим протокол про адміністративне правопорушення 322 від 19.01.2026 разом з матеріалами до нього підлягає поверненню до Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України для належного дооформлення і усунення вищевказаних недоліків.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14). А також позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Керуючись ст.256, 276, 278 КУпАП, суд, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-1 КУпАП ОСОБА_1 повернути до Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г.Л. Тимофєєва