Справа № 462/304/26
Іменем України
27 січня 2026 року м.Львів
Суддя Залізничного районного суду м.Львова Колодяжний С.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої логістом у ТОВ «Корона Лев», яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 02.01.2026 року о 21.50 год. на вул.Любінській, 164 у м.Львові, керуючи автомобілем марки «Ford Fiesta», номерний знак НОМЕР_1 , під час руху заднім ходом, не переконалася в безпечності маневру, внаслідок чого здійснила наїзд на автомобіль марки «Nissan Qashqai», номерний знак НОМЕР_2 , після чого по інерції здійснила наїзд на припаркований автомобіль марки «Volkswagen Transporter», номерний знак НОМЕР_3 , що спричинило пошкодження вказаних транспортних засобів, та після ДТП залишила місце події, чим порушила вимоги п.2.10 «а», 10.9 Правил дорожнього руху, про що відносно неї 05.01.2026 року складено протоколи серії ЕПР1 №559211 та серії ЕПР1 №559217 про адміністративні правопорушення за ст.122-4, 124 КУпАП
Крім того, ОСОБА_1 02.01.2026 року о 21.51 год. на вул.Любінській, 164 у м.Львові, керуючи автомобілем марки «Ford Fiesta», номерний знак НОМЕР_1 , під час руху заднім ходом, не переконалася в безпечності маневру, внаслідок чого здійснила наїзд на автомобіль марки «Mitsubishi-Lancer», номерний знак НОМЕР_4 , що спричинило пошкодження вказаних транспортних засобів, та після ДТП залишила місце події, чим порушила вимоги п.2.10 «а», 10.9 Правил дорожнього руху, про що відносно неї 05.01.2026 року складено протоколи серії ЕПР1 №559240 та серії ЕПР1 №559247 про адміністративні правопорушення за ст.122-4, 124 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 02.01.2026 року о 22.00 год. на вул.Патона, 9 у м.Львові, керуючи автомобілем марки «Ford Fiesta», номерний знак НОМЕР_1 , під час руху заднім ходом, не переконалася в безпечності маневру, внаслідок чого здійснила наїзд на автомобіль марки «Kia-Sportage», номерний знак НОМЕР_5 , що спричинило пошкодження вказаних транспортних засобів, та після ДТП залишила місце події, чим порушила вимоги п.2.10 «а», 10.9 Правил дорожнього руху, про що відносно неї 05.01.2026 року складено протоколи серії ЕПР1 №559256 та серії ЕПР1 №559261 про адміністративні правопорушення за ст.122-4, 124 КУпАП.
Протоколи про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №559211 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559217 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559240 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559247 від 05.01.2026 року, ЕПР1 №559256 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559261 від 05.01.2026 року відносно ОСОБА_1 постановою від 15.01.2026 року об'єднано в одне провадження.
У суді ОСОБА_1 свою вину визнала повністю, підтвердила вказані обставини, щиро розкаюється у вчиненому, при цьому просила не позбавляти її права керувати транспортними засобами.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-4, 124 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, а ст.122-4 КУпАП - за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до п.10.9 Правил дорожнього руху під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Згідно з п.2.10 «а» Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв?язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно з ст.251, 252 КУпАП, приймаючи рішення по справі про адміністративне правопорушення, суд оцінює докази в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Крім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненому правопорушенні її вина підтверджується дослідженими доказами в їх сукупності, які є належними в розумінні ст.251 КУпАП, а саме даними протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №559211 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559217 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559240 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559247 від 05.01.2026 року, ЕПР1 №559256 від 05.01.2026 року, серії ЕПР1 №559261 від 05.01.2026 року, схемами місця дорожньо-транспортної пригоди, в яких зафіксована дорожня обстановка і місце розташування транспортних засобів, рапорта працівника поліції від 03.01.2026 року, письмових пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-4, 124 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
У рішення ЄСПЛ від 29.06.2007 (справа «О Галлорен та Франціс проти Сполученого Королівства») зроблено висновок, що «будь-яка особа, яка керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі».
Суддя звертає увагу на те, що вчинені адміністративні правопорушення, за своїм характером є грубими суспільно небезпечними порушеннями у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Підвищення ефективності впливу на дисципліну учасників дорожнього руху забезпечується чітким визначенням правових санкцій за вчинення таких правопорушень.
При цьому, суддя виходить з того, що при визначенні стягнення необхідно враховувати його виховну дію, оскільки стягнення, повинно бути направлено не тільки на забезпечення виправлення правопорушника та попередження вчинення ним нових правопорушень, а також повинно бути спрямоване на попередження вчинення правопорушень іншими особами.
За обставинами даної справи, встановленими під час розгляду справи, ОСОБА_1 02.01.2026 року протягом 10 хвилин вчинила 3 ДТП, пошкодивши при цьому 4 автомобілі, і в кінцевому випадку залишила місце ДТП.
Дослідивши дані про особу ОСОБА_1 , встановлено, що вона, будучи постановою Залізничного районного суду м.Львова від 16.10.2025 року притягнута до адміністративної відповідальності за ст.124, ст.122-4 КУпАП, менш ніж через 3 місяці не робить для себе належних висновків та знову вчиняє адміністративні правопорушення, передбачені ст.124, ст.122-4 КУпАП, що свідчить про системність ігнорування вимогам закону з боку ОСОБА_1 .
З врахуванням даних про особу ОСОБА_1 у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчинених нею правопорушень, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, беручи до уваги вимоги ч.2 ст.36 КУпАП, згідно якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.
Керуючись ст.36, 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрати їй адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 665,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя (підпис)
Згідно з оригіналом.
Суддя: С.Ю. Колодяжний