Дата документу 29.01.2026
Справа № 334/6746/25
Провадження № 2-о/334/15/26
29 січня 2026 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого судді Ісакова Д.О.,
за участі секретаря судового засідання Прийменко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса)про встановлення факту смерті особи, -
19 серпня 2025 року до Дніпровського районного суду міста Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Ускової Ірини Іллівни про встановлення факту смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на території російської федерації: республіка Саха (Якутія), у місті Ленськ помер чоловік заявниці - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м.Запоріжжя, громадянин України, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Факт родинних відносин між заявницею ОСОБА_1 та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу.
ОСОБА_1 виїхав за межі України та постійно проживав на території російської федерації з 1990-х років. Він не отримував паспорта громадянина України нового зразка. Інформація щодо його громадянства, а саме: факт набуття, факт відсутності виходу чи припинення громадянства України - перебуває виключно у володінні державних органів України, зокрема, Державної міграційної служби України (ДМС).
Факт смерті ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про смерть від 05 грудня 2002 року, серії НОМЕР_1 , виданим мовою оригіналу документу «Управлением записи актов гражданського состояния при правительстве республике Саха (Якутия) росийская федерация».
Заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті відбувся на території російської федерації.
Так, Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), до якого звернулася заявниця із заявою про державну реєстрацію смерті свого чоловіка ОСОБА_1 , відмовив їй у такій реєстрації, зазначивши у своїй відповіді №863/32.8-01-23 від 16.05.2025, що документи, надані для підтвердження факту смерті ОСОБА_1 , не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 «Про порядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року №1150/13024.
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Встановлення факту смерті ОСОБА_1 породжує юридичні наслідки для заявниці, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 рождення, уродженця міста Запоріжжя, громадянина України, який був зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Ленськ, республіка Саха (Якутія) російська федерація.
22 грудня 2025 року представник заявниці - адвокат Ускова І.І. подала до суду заяву про розгляд справи без участі заявника та її представника.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18 (провадження №14-567цс18) зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується із наступним вирішенням спору про право.
В цій справі, що розглядається, Верховний Суд у своїй постанові від 11.12.2024 року зазначив, що згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України встановлення фактів, що мають юридичне значення, здійснюється в порядку окремого провадження. Особливістю окремого провадження є те, що воно спрямоване на з'ясування необхідних фактів за відсутності правового спору. ЦПК України передбачає чотири процедури, наслідком яких є ухвалення судового рішення, на підставі якого органи ДРАЦС можуть видати свідоцтво про смерть: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою внаслідок нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15.08.2024 року у справі №643/8133/23 (провадження №61-3831св24).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на території російської федерації: республіка Саха (Якутія), у місті Ленськ помер чоловік заявниці - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м.Запоріжжя, громадянин України, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Факт родинних відносин між заявницею ОСОБА_1 та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу.
ОСОБА_1 виїхав за межі України та постійно проживав на території російської федерації з 1990-х років. Він не отримував паспорта громадянина України нового зразка. Інформація щодо його громадянства, а саме: факт набуття, факт відсутності виходу чи припинення громадянства України - перебуває виключно у володінні державних органів України, зокрема, Державної міграційної служби України (ДМС).
Факт смерті ОСОБА_1 підтверджується копією свідоцтва про смерть від 05 грудня 2002 року, серії НОМЕР_1 , виданим мовою оригіналу документу «Управлением записи актов гражданського состояния при правительстве республике Саха (Якутия) росийская федерация».
Заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті відбувся на території російської федерації.
Листом від 20.05.2025 року №863/32.8-01-23 Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), до якого звернулася заявниця із заявою про державну реєстрацію смерті свого чоловіка ОСОБА_1 , відмовив їй у такій реєстрації, зазначивши у своїй відповіді, що документи, надані для підтвердження факту смерті ОСОБА_1 , не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 «Про порядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року №1150/13024.
Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Встановлення факту смерті ОСОБА_1 породжує юридичні наслідки для заявниці, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану та регулює Закон України від 01.07.2010 №2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон №2398-VI).
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» визначено, що правову основу діяльності органів реєстрації актів громадянського стану визначають Конституція України, цей Закон та інші акти законодавства України.
Положеннями статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» у редакції від 23.12.2022, документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
На час дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.93, ст.13 даної Конвенції було передбачено, що документи, які на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за встановленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних сторін без якого-небудь спеціального посвідчення. Крім того, документи, які на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних сторін доказовою силою офіційних документів.
23.12.2022 набрав чинності Закон України від 01.12.2022 №2783-IX «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.93».
Цим Законом передбачено зупинення у відносинах з російською федерацією та республікою Білорусь дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України 22.01.93 року та Протоколу 1997 року до Конвенції, вчиненого від імені України 28.03.97 та вихід України з Конвенції від 22.01.93 та Протоколу від 28.03.97.
Так, дія Конвенції від 22.01.1993 та Протоколу від 28.03.1997 зупинена з 27.12.2022 року.
Заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть свого чоловіка ОСОБА_1 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, через те, що факт її смерті відбувся на території російської федерації після розриву дипломатичних відносин.
Заявниця не має оригіналів вищевказаних документів, оскільки чоловік помер на території російської федерації.
Слід зазначити, що дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах зупинено у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь на підставі Закону №2783-IX від 01.12.2022 року.
В даному випадку, та у зв'язку із тим, що чоловік заявниці помер на території російської федерації, однак, оригіналу свідоцтва вона не має, отримати його на території російської федерації громадянами України неможливо, є необхідність у встановленні юридичного факту про смерть та подальшого отримання свідоцтва про смерть в Україні.
Листом від 12.01.2026 №2301.2.3-316/23.1-26 Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області за результатами перевірки за обліками УДМС у Запорізькій області надало наявну інформацію про паспортні документи оформлені на ім'я громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: паспорт громадянина СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_2 , виданий Ленінським РВВС м. Запоріжжя 21.01.1983.
Інформація про оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року, паспорта громадянина України у формі картки, паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_1 за обліками УДМС у Запорізькій області відсутня.
Відомості щодо належності до громадянства України, набуття/скасування громадянства України, оформлення довідки про реєстрацію особи громадянином України стосовно ОСОБА_3 відсутні.
Подання про втрату громадянства України у відношенні ОСОБА_1 в УДМС у Запорізькій області не ініціювалося, відомості щодо виходу з громадянства України відсутні.
Враховуючи відсутність доказів про припинення та/або позбавлення ОСОБА_1 громадянства України, а тому на день смерті він залишився громадянином України.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення факту, що має юридичне значення.
Приписами п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Як роз'яснено у п.п.13, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Положеннями ст.ст.3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Встановлення даного факту заявниці необхідно, для проведення державної реєстрації смерті чоловіка - ОСОБА_1 на території України, оскільки згідно з українським законодавством вона продовжує вважатися одруженою, а встановлення цього факту дає можливість заявниці реалізувати своє конституційне право на шлюб та належним чином оформити свій цивільний стан.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Ленськ, республіка Саха (Якутія), російська федерація.
Керуючись статтями: 12, 13, 76, 77, 81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294,315, 319 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 - адвоката Ускової Ірини Іллівни заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті особи - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця міста Запоріжжя, Україна, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Ленськ, республіка Саха (Якутія), російська федерація.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст судового рішення складений 29 січня 2026 року.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ЄДРПОУ 04011970, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вулиця Українська, буд. 48.
Заінтересована особа: Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), ЄДРПОУ 04053950 місцезнаходження: м. Запоріжжя, вулиця Петра Ребра, буд. 9А.
Суддя Ісаков Д.О.