Постанова від 28.01.2026 по справі 932/5079/24

ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Провадження № 22-ц/803/193/26 Справа № 932/5079/24 Суддя у 1-й інстанції - Цитульський В. І. Суддя у 2-й інстанції - Космачевська Т. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Дніпро

Дніпровський апеляційний суд у складі:

судді-доповідача Космачевської Т.В.,

суддів: Агєєва О.В., Халаджи О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні Дніпровського апеляційного суду в місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Снігур Анатолій Степанович, на рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 жовтня 2024 року в цивільній справі номер 932/5079/24 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2024 року до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська звернулось Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що на обслуговуванні в ОСББ «Інженерна 7А» знаходиться будинок АДРЕСА_1 . Власником квартири АДРЕСА_2 , яка розташована у вказаному будинку, є відповідач по справі.

З огляду на те, що відповідачем не сплачуються внески на утримання будинку та прибудинкової території, за період з 01.01.2022 року по 01.04.2024 року ОСОБА_1 має заборгованість у розмірі 14433,91 грн.

Позивач просив суд першої інстанції стягнути зі ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 14433,91 грн, 4903,54 грн інфляційних втрат, 974,00 грн - 3% річних, 12910,23 грн - пені, 3896,00 грн - 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, а також витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.

Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 жовтня 2024 року позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків - задоволено частково.

Стягнуто зі ОСОБА_1 на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» заборгованість у розмірі 14433,91 грн, 4903,54 грн - інфляційних втрат, 974,00 грн. - 3% річних, 12910,23 грн - пені та 3896,00 грн - 12 відсотків річних від простроченої (несплаченої) суми, сплачений судових збір у розмірі 3028,00 грн, а разом 40145,68 грн.

В частині стягнення витрат на правову допомогу - відмовлено.

Із вказаним рішенням не погодився відповідач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Снігур А.С., подав апеляційну скаргу, просив апеляційний суд скасувати рішення Бабушкінського районного м. Дніпропетровська від 18 жовтня 2024 року у цивільній справі №932/5079/23 і постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, стягнути з позивача на користь відповідача судовий збір в сумі 4542,00 грн.

Доводами апеляційної скарги наведено, що рішення суду першої інстанції є таким, що не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню у зв'язку з невідповідністю висновків суду фактичним обставинам справи.

Судом першої інстанції залишено поза увагою той факт, позивачем стягується заборгованість за користування житлово-комунальними послугами відповідачем за період з 01.01.2022 року по 01.04.2024 року.

Позивачем до матеріалів справи не приєднано будь-яких доказів відмови відповідача від оплати послуг, а також актів звірки чи його попереджень про заборгованість та вимог про погашення.

Позивачу було достеменно відомо, що відповідач з сім'єю весною 2022 року покинув територію України та з березня 2022 року перебував та перебуває на території Федеративної республіки Германія, що підтверджується копіями паспортів громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 , його дружини ОСОБА_2 та їх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Крім того, даний факт підтверджується копією трудової книжки відповідача, який з 28.02.2022 року розірвав трудові відносини з роботодавцем.

Від інших учасників справи відзив в письмовій формі на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надійшов.

Відповідно до частини 3 статті 360 ЦПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Згідно з частиною 1 статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Відповідно до частини 13 ст. 7 ЦПК України, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно зі статтею 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до вимог частин 1, 2 та 5 статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що згідно зі статутом ОСББ «ІНЖЕНЕРНА,7А» об'єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів передбачених законодавством та цим Статутом. Частиною 3 розділу ІІ Статуту визначено, що завданням та предметом діяльності об'єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання (а.с. 9-12).

Відповідно до статті 2 розділу IV вказаного вище статуту сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки встановлені загальними зборами є обов'язковою для всіх співвласників.

Згідно з пунктом 3 розділу VI вказаного вище статуту за порушення співвласником строків виконання обов'язків зі сплати належних внесків та/або платежів, співвласник зобов'язується оплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 12% річних від простроченої (несплаченої) суми.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 . Загальна площа становить 64,7 кв. м (а.с. 18).

Згідно з протоколом №21 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 , затверджено кошторис та розміри внеску на утримання будинку та прибудинкової території на 2021-2022 роки, відповідно до якого розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території з житлових приміщень - 10,86 грн за 1 кв.м, з нежитлових приміщень - 1,93 грн за 1 кв.м, з власників одного автомобіля в розмірі 200,00 грн в місяць, за другий та наступний автомобіль додатково 300,00 грн в місяць (а.с. 14-17).

Відповідач має заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Інженерна, 7А» за період з 01.01.2022 року по 01.04.2024 року у розмірі 14433,91 грн (а.с. 8).

Крім того, з наведених позивачем розрахунків вбачається, що внаслідок пропущення відповідачем строків виконання зобов'язання за період з січня 2022 року по квітень 2024 року останній має сплатити 4903,54 грн інфляційних втрат, 974,00 грн - 3% річних, 12910,23 грн - пені, 3896,00 грн - 12% річних від простроченої (несплаченої) суми (а.с. 4-6).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості саме в частині стягнення з відповідача суми заборгованості та інфляційних втрат, 3% річних, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, та необґрунтованості в частині стягнення витрат на правову допомогу.

Апеляційний суд, переглядаючи оскаржуване рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.

Згідно зі статтею 1 Закону України №2866-ІІІ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до положень ст. 4 цього Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Ст. 10 Закону №2866-ІІІ визначено, що вищим органом управління об'єднання є загальні збори.

До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту тощо.

За приписами ст. 15 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Статтями 16, 17 наведеного вище Закону визначені права об'єднання, які належать йому відповідно до законодавства та статуту, серед яких право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів та вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності (стаття 20 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Питання самостійного забезпечення об'єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб'єктів.

Самостійне забезпечення об'єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об'єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

Відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку, врегульовані Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Цей Закон визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а відтак його положення є спеціальними для спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 зазначеного вище Закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат (ч. 2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).

Частиною 4 цієї норми передбачено, що зобов'язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

Послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Стаття 1 цього Закону дає визначення житлово-комунальних послуг як результату господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

За нормою ст. 2 Закону «Про житлово-комунальні послуги» предметом його регулювання є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг (ст. 6 Закону «Про житлово-комунальні послуги»).

За визначенням, наданим у ст. 2 Закону «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до ст. 7, 9 Закону «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

За змістом положень цього Закону споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Частиною 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Пунктом 3-1 Розділ VI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII визначено, що договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені з виконавцями таких послуг або з управителями, визначеними згідно із цим Законом, до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі щодо вивезення побутових відходів - за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

За приписами частини четвертої статті 319 ЦК України власність зобов'язує.

Відповідно до ч. 1 ст. 322 ЦК України, власник майна зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо.

Відповідно до статті 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі статтею 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на якi вона посилається як на підставу своїх вимог i заперечень. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі i щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Судом встановлено, що відповідно до статуту ОСББ «ІНЖЕНЕРНА,7А» об'єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів передбачених законодавством та цим Статутом. Частиною 3 розділу ІІ Статуту визначено, що завданням та предметом діяльності об'єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Відповідно до статті 2 розділу IV вказаного вище статуту сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки встановлені загальними зборами є обов'язковою для всіх співвласників.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 . Загальна площа становить 64,7 кв.м.

Згідно з протоколом №21 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 , затверджено кошторис та розміри внеску на утримання будинку та прибудинкової території на 2021-2022 роки, відповідно до якого розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території з житлових приміщень - 10,86 грн за 1 кв.м, з нежитлових приміщень - 1,93 грн за 1 кв.м, з власників одного автомобіля в розмірі 200,00 грн в місяць, за другий та наступний автомобіль додатково 300,00 грн в місяць.

Відповідач має заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території ОСББ «Інженерна, 7А» за період з 01.01.2022 року по 01.04.2024 року у розмірі 14433,91 грн.

Крім того, з наведених позивачем розрахунків вбачається, що внаслідок пропущення відповідачем строків виконання зобов'язання за період з січня 2022 року по квітень 2024 року останній має сплатити 4903,54 грн інфляційних втрат, 974,00 грн - 3% річних, 12910,23 грн - пені, 3896,00 грн - 12% річних від простроченої (несплаченої) суми.

Перевіряючи наведені вище розрахунки інфляційних втрат, 3% річних, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, апеляційний суд керується наступним.

Положеннями статті 625 ЦК України передбачено, що 3 проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, згідно з пунктом 3 розділу VI вказаного вище статуту за порушення співвласником строків виконання обов'язків зі сплати належних внесків та/або платежів, співвласник зобов'язується оплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 12% річних від простроченої (несплаченої) суми.

Таким чином, вказаним вище статутом передбачено інший розмір відсотків за прострочення виконання грошового зобов'язання, тому стягнення відсотків річних від простроченої (несплаченої) суми має здійснюватись виключно за положеннями цього статуту.

Отже, заявлені позивачем вимоги про стягнення 3% річних за ст. 625 ЦК України є такими, що дублюють за своїм змістом вимоги про стягнення 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, що встановлені статутом ОСББ «Інженерна, 7А», тому в даному випадку стягнення 3% річних за ст. 625 ЦК України є необґрунтованим, на що не звернув уваги суд першої інстанції.

Щодо розміру інфляційних втрат, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, апеляційний суд зазначає наступне.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та триває по цей час.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» до 29 грудня 2023 року було визначено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Ця постанова набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022 року.

Однак, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №1405 від 29 грудня 2023 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», яка набрала чинності 30 грудня 2023 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» викладено у такій редакції: «1. Установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285);

припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285);

стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року з дати виникнення можливості бойових дій/початку бойових дій по дату припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, споживачів та/або членів їх сімей, які покинули своє місце проживання та надали виконавцю комунальних послуг, управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі у паперовій або електронній формі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно з додатком 2 до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 Про облік внутрішньо переміщених осіб (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312; 2016 р., № 46, ст. 1669; 2022 р., № 26, ст. 1418), або інші документи, що підтверджують їх відсутність у житловому та/або нежитловому приміщенні, будинку, в яких вони є споживачами на підставі укладених договорів (довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі), відбування покарання тощо, документи, що підтверджують факт перетинання державного кордону України (на виїзд з України і в'їзд в Україну) у відповідний період часу), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285);

нарахування плати за житлово-комунальні послуги з дати початку по дату завершення тимчасової окупації територій, включених до переліку тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, та стягнення заборгованості за ці послуги, утвореної після 24 лютого 2022 року за відповідний період окупації, споживачів та/або членів їх сімей на відповідній території.»

Таким чином, основні зміни полягають в тому, що з 30 грудня 2023 року заборона на нарахування штрафних санкцій, припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг та стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у зв'язку з неоплатою їх в не повному обсязі стосується виключно територій де ведуться бойові дії (можливих бойових дій) або тимчасово окупованих територій.

Місто Дніпро не входить до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Отже, законодавець на рівні акту постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» встановив заборону нараховувати, у тому числі інфляційні втрати та 3% річних, і такі положення до внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року №206 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1405 від 29 грудня 2023 року стосувались території міста Дніпра, а тому нормативно-правовий акт (постанова) Кабінету Міністрів України №206 від 05 березня 2022 року підлягає застосуванню до врегулювання спірних правовідносин за період з 24 лютого 2022 року до 29 грудня 2023 року.

За таких обставин, нараховані позивачем на суму боргу інфляційні втрати, пеня, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, в межах заявлених вимог за період з 24 лютого 2022 року по 29 грудня 2023 року не підлягають стягненню з відповідача.

У зв'язку з чим у позивача виникло право на стягнення інфляційних втрат, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми за період з 01 січня 2022 року по 23 лютого 2022 року та з січня 2024 року по квітень 2024 року.

За проведеними обчисленнями, апеляційним судом встановлено, що за період з січня 2022 року по 23 лютого 2022 року та із січня 2024 року по квітень 2024 року за прострочення виконання грошового зобов'язання відповідачем ОСОБА_1 зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території розмір інфляційних втрат становить 624,69 грн., пеня - 1333,86 грн, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми - 830,44 грн.

За таких обставин, виходячи з наведеного, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції в частині стягненні нарахованих 3% річних дійшов помилкового висновку про обґрунтованість цих позовних вимог, оскільки стягнення 12% річних від простроченої (несплаченої) суми внесків передбачено статутом ОСББ «Інженерна 7А». Окрім того, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних втрат, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми, проте визначаючи розмір інфляційних збитків, пені та 12% річних від простроченої (несплаченої) суми помилково врахував період з 24.02.2022 року до 29.12.2023 року, оскільки у вказаний період відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №206 в редакції, яка була чинною у вказаний період, заборонено нарахування річних, інфляційних збитків, пені за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Розглядаючи довід апеляційної скарги ОСОБА_1 про неотримання ним послуг з утримання будинку та прибудинкової території у зв'язку з перебуванням відповідача з сім'єю на території Федеративної республіки Німеччина, апеляційний суд виходить з наступного.

До апеляційної скарги відповідачем додано копії паспортів громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 , а також його дружини та дітей, з довідками про дозвіл на перебування у Федеративній республіці Німеччина та копією трудової книжки ОСОБА_1 .

Проте, апеляційний суд вважає такий довід апеляційної скарги необґрунтованим, оскільки згідно з частиною 3 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Інші доводи апеляційної скарги на рішення суду є такими, що частково заслуговують на увагу.

Виходячи з наведеного вище та обставин справи, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції, ухвалюючи рішення про задоволення позову, не виконав у повному обсязі вимоги ст. 263 ЦПК України щодо його законності та обґрунтованості.

Відтак, апеляційна скарга на рішення суду підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині стягнення 3% річних, з ухваленням в цій частині нового судового рішення про відмову у задоволенні цієї позовної вимоги та зміні рішення суду в частині стягнення інфляційних втрат, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми та розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки за подання позовної заяви ОСББ «Інженерна 7А» сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн (а.с. 19), позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, тому понесені судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_1 в розмірі 1405,02 грн.

Крім того, відповідно до пп. в) п. 4 ч. 1 ст. 382 ЦПК України в резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції має бути зазначено розподіл судових витрат, понесених в зв'язку з переглядом справи в суді апеляційної інстанції.

Враховуючи, що апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення суду підлягає частковому задоволенню, за подання апеляційної скарги ним сплачено судовий збір в розмір 4542,00 грн (а.с. 38), тому з позивача ОСББ «Інженерна 7А» на користь позивача ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 2434,48 грн.

Керуючись статтями 367, 374, 376, 381, 382 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Снігур Анатолій Степанович, задовольнити частково.

Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 жовтня 2024 року в частині спору про стягнення 3 відсотків річних - скасувати, в частині спору про стягнення інфляційних втрат, пені, 12% річних від простроченої (несплаченої) суми та розподілу судових витрат зі сплати судового збору - змінити.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А», ЄДРПОУ 37005308, інфляційні втрати у розмірі 624,69 грн, пеню у розмірі 1333,86 грн та 12 відсотків річних від простроченої (несплаченої) суми у розмірі 830,44 грн.

У задоволенні позовної вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» про стягнення зі ОСОБА_1 3 відсотків річних - відмовити.

Стягнути зі ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А», ЄДРПОУ 37005308, судовий збір в суді першої інстанції у розмірі 1405,02 грн.

В іншій частині рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 18 жовтня 2024 року - залишити без змін.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А», ЄДРПОУ 37005308, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в суді апеляційної інстанції у розмірі 2434,48 грн.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених пунктом 2 частини 3 статті 389 ЦПК України.

Судді: