г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/66/26
Номер провадження 3/213/108/26
14 січня 2026 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Попов В.В., розглянувши матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
02.01.2026 до суду надійшов Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №950806, складений 02 січня 2026 року, за змістом якого: 19.12.2025 о 20:56 год. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 умисно скоїв домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до ОСОБА_2 в присутності дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим завдав останньому шкоди психологічному здоров'ю повторно протягом року, чим порушив ЗУ №2229-VIII від 07.12.2017.
05.01.2026-09.01.2026 - період тимчасової непрацездатності судді через хворобу.
Розгляд справи призначений на 14 січня 2026 року об 11:30 год.
Справа розглянута суддею в порядку ст. 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , оскільки є дані про його своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи (довідка про доставку SMS-повідомлення). Клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходили.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю у її діях складу такого адміністративного правопорушення з огляду на таке.
Так, згідно вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
У відповідності до ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, правопорушенням є вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до диспозиції ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, правопорушенням є діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню
Стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що особою, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі; дитина, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024 було внесено зміни до ст. 269 КУпАП («Потерпілий»), відповідно до якої якщо адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 або 173-6 цього Кодексу, було вчинено у присутності малолітньої чи неповнолітньої особи, така особа також визнається потерпілим, незалежно від того, чи було їй заподіяно шкоду таким правопорушенням, і на неї поширюються права потерпілого, крім права на відшкодування майнової шкоди. Тобто, якщо правопорушення вчинено не відносно малолітньої дитини, а тільки у її присутності, то вказана дитина визнається потерпілою і у працівників поліції не має необхідності складати окремий протокол, так як жодних дій по відношенню до дитини вчинено не було.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 скоїв домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до ОСОБА_2 в присутності дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим завдав останньому шкоди психологічному здоров'ю.
При цьому протокол про адміністративне правопорушення не містить в описі суті вчиненого адміністративного правопорушення дій ОСОБА_1 саме стосовно дитини, як про це зазначено у 2 ст. 173-2 КУпАП, тобто які дії стосовно дитини було ним вчинено, внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю цієї дитини.
Отже, вчинення домашнього психологічного насильства в присутності малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не може свідчити про наявність складу ще одного адміністративного правопорушення.
Досліджені у судовому засіданні докази свідчать про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, а саме: повторне протягом року вчинення домашнього насильства, тобто умисних дій психологічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 .
При цьому, за вчинення даного адміністративного правопорушення ОСОБА_1 постановою судді Попова В.В. від 14.01.2026 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП (справа №213/67/26 пр.3/213/109/26).
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а ст. 245 цього Кодексу передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене вважаю за необхідне, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 284, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.2 ст.173-2, п.1 ст.247, ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.В.Попов.