Рішення від 27.01.2026 по справі 480/9998/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 р. Справа №480/9998/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". 21.07.2020 вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі указаного закону, однак відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Таку відмову вона оскаржила до суду й рішенням від 15.03.2021 у справі № 480/7552/20 Сумський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення. Це рішення набрало законної сили 08.06.2021, однак лише з 01 грудня 2022 року відповідач почав виплачувати їй пенсію у збільшеному розмірі, проте лише до 01.03.2023, оскільки з цієї дати розмір пенсії зменшено. На відповідне звернення відповідач надав роз'яснення про підстави обрахунку розміру її пенсії. Вважає розрахунок розміру пенсії неправильним та зазначає, що за період з 21.07.2020 до 01.12.2022 орган Пенсійного фонду України мав провести перерахунок та виплату їй пенсії у збільшеному розмірі, а тому дії відповідача щодо недоплати їй пенсії порушують її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити їй перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.07.2020 до 01.12.2022, виходячи з пенсії в розмірі 14544,32 грн, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити їй недоплачену пенсію у зв'язку з втратою годувальника за період з 21.07.2020 до 01.12.2022 у розмірі 304656,46 грн.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з огляду на таке.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

21.07.2020 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у відповідь на яку відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії.

Рішенням від 15.03.2021 у справі № 480/7552/20 Сумський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії: визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення.

Рішення набуло чинності 08.06.2021.

З 01.12.2022 ГУ ПФУ в Сумській області провело перерахунок пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Розмір пенсії позивача визначено в сумі 15290,76 грн.

З 01.03.2023 розмір пенсії позивача становить 14544,32 грн (а.с.18,19,20,21-23).

Суд вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати позивачці пенсії у зв'язку з втратою годувальника за період з 21.07.2020 до 01.12.2022 в неповному обсязі є необґрунтованими та суперечать вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

З 01 жовтня 2017 року редакція частини третьої статті 59 Закону № 796-XII була змінена Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та з того часу регулювала, що "особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення, визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 (далі - Порядок № 1210).

Постановою від 15 листопада 2017 р. № 851 Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку № 1210, а саме доповнив пунктом 9-1, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Аналогічна норма міститься і в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме в частині третій статті 59 Закону.

В подальшому Кабінет Міністрів України вносив зміни до пункту 9-1 та на підставі постанови від 9 грудня 2021 р. № 1307 виключив.

Таким чином, для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ особа має відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Тобто лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.

Відповідно до матеріалів справи, позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Отже, вона має право на соціальний захист відповідно до указаного Закону. Як отримувач пенсії позивач має право на її перерахунок у встановленому законом порядку та виплату у належному розмірі.

На підставі частини першої статті 44, частини п'ятої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за перерахунком пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для перерахунку пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

У спірних правовідносинах позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 21.07.2020, у відповідь на яку отримала відмову, яку оскаржила до суду. Рішенням від 15.03.2021 у справі № 480/7552/20 Сумський окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення. Датою такого звернення є 21.07.2020. На виконання рішення суду з 01.12.2022 ГУ ПФУ в Сумській області провело перерахунок пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, відповідач не провів перерахунок пенсії позивача за період з 21.07.2020 до 01.12.2022, що мало наслідком виплату позивачці пенсії у зменшеному розмірі.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 58 вказаного Закону Пенсійний фонд, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.

Всупереч приписам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та рішенню суду у справі № 480/7552/20 в частині дати, з якої належить перерахувати пенсію позивачці, відповідач не провів перерахунок пенсії позивача за період з 21.07.2020 до 01.12.2022. У свою чергу, відповідач всупереч вимогам статті 77 КАС України не довів правомірності дій щодо проведення перерахунку пенсії позивача лише з 01.12.2022. Доводи позовної заяви відповідач не заперечує.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Таким чином, позивач як особа, яка отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на перерахунок пенсії з 21.07.2020. Тому відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області - як державний орган, який зобов'язаний відповідно до статті 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зобов'язаний був відповідно до статей 44, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", здійснити такий перерахунок на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 у справі № 480/7552/20. Однак, як установив суд, ГУ ПФУ в Сумській області провело перерахунок пенсії позивача лише з 01.12.2022, у зв'язку з чим такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому суд вважає необхідним зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці за період з 21.07.2020 до 01.12.2022.

У свою чергу, що стосується вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати пенсію за період з 21.07.2020 до 01.12.2022, виходячи з пенсії у розмірі 14544,32 грн, та виплатити її за указаний період у розмірі 304656,46 грн, суд зазначає таке.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач не провів перерахунок та виплату пенсії позивачці за період з 21.07.2020 до 01.12.2022. При цьому визначення конкретної суми пенсії, яка має бути виплачена позивачці, є виключною компетенцією органу Пенсійного фонду України та не належить до повноважень суду. У свою чергу, станом на день розгляду справи спору між сторонами з приводу конкретної суми немає, тому така вимога задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Берестовська, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо недоплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.07.2020 до 01.12.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.07.2020 до 01.12.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію у зв'язку з втратою годувальника за період з 21.07.2020 до 01.12.2022.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах