Рішення від 28.01.2026 по справі 640/23687/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року Справа № 640/23687/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №640/23687/21 за позовом UAB "Nordic Aircraft Systems" до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, UAB “Nordic Aircraft System», через представника - адвоката Джерелюка Юрія Вікторовича, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної авіаційної служби України, в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №000022 серія АГ від 20.04.2021 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про порушення Державною авіаційною службою України порядку проведення перевірки, процедури розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації та зазначає про відсутність у начальника відділу бюджетного фінансування Державної авіаційної служби України Рекечинського Олександра Валерійовича повноважень на проведення перевірки та складання протоколів про правопорушення в галузі цивільної авіації. Також представник позивача зазначає, що у діях UAB “Nordic Aircraft System» відсутній факт правопорушення у галузі цивільної авіації, з урахуванням чого наполягає на задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому наполягає на наявності складу правопорушення у галузі цивільної авіації, яке було допущено позивачем, а саме порушення строків сплати державних зборів та стверджує, що при прийнятті оскаржуваної постанови відповідач діяв в порядок, спосіб та в межах наданих йому повноважень (а.с. 79-89).

На виконання Закону України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду", згідно з переліком судових справ за формою додатку 3 до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року №399, справа №640/23687/21 передана на розгляд Сумському окружному адміністративному суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Сумського окружного адміністративного суду Воловику С.В.

Ухвалою суду від 21.03.2025 прийнято адміністративну справу №640/23687/21 до свого провадження та постановлено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

Державною авіаційною службою України видано наказ від 18.03.2021 №454 «Про проведення перевірки інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративній правопорушення», яким уповноважено на проведення перевірок інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративні правопорушення на повітряному транспорті працівників управління бухгалтерського обліку та звітності, бюджетного фінансування, у складі згідно з додатком (з.б.а.с. 173-174).

07.04.2021 Державною авіаційною службою України складено протокол №003688 серія АА про правопорушення у галузі цивільної авіації, у відповідності до якого в результаті перевірки встановлено правопорушення 22.10.2020 UAB "Nordic Aircraft Systems" строків сплати державного збору за кожну тонну вантажу, яка відправляється чи прибуває до аеропорту України, що є порушенням частини 11 статті 12-1 Повітряного кодексу України (з.б.а.с. 175).

У подальшому Державною авіаційною службою України на підставі статей 127-130 Повітряного кодексу України, а саме абзацу 15 пункту 1 частини 1 статті 127 Повітряного кодексу України винесено постанову №000022 серія АГ від 20.04.2021 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, якою постановлено накласти на UAB "Nordic Aircraft Systems" штраф у сумі 85000,00 грн (з.б.а.с. 176).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд застосовує нормативно-правові акти в редакції, чинній на момент виникнення таких правовідносин і виходить з такого.

Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України спрямоване на гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки та потреб суспільства і економіки у повітряних перевезеннях та авіаційних роботах регулюється Повітряним кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з частиною 4 статті 12 ПК України для забезпечення реалізації основних напрямів державної політики у сфері авіаційної діяльності та використання повітряного простору України, утримання та забезпечення діяльності уповноваженого органу з питань цивільної авіації з метою виконання покладених на нього завдань та функцій, участі та представництва України у міжнародних авіаційних організаціях та інших заходах діє Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

При цьому, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 12 ПК України надходженнями Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях є державні збори із суб'єктів авіаційної діяльності за надання прав на експлуатацію повітряних ліній.

Такими надходженнями є державні збори із суб'єктів авіаційної діяльності: 1) за сертифікацію, реєстрацію, перереєстрацію об'єктів та суб'єктів авіаційної діяльності та супроводження їх діяльності; 2) за надання прав на експлуатацію повітряних ліній; 3) за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України; 4) за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України; 5) за вчинення офіційних дій, пов'язаних з наглядом у сфері цивільної авіації, у тому числі під час виконання польотів в інших державах за договорами фрахту/лізингу, які розраховуються залежно від кількості та маси повітряних суден, строків тимчасового базування за кордоном та регіонів виконання польотів; 6) з авіаційної безпеки; 7) з інших передбачених законом надходжень.

Приписами частини 7 статті 12 ПК України та підпунктом 19 пункту 4 Положення про Державну авіаційну службу України, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 (далі - Положення №520) передбачено, що Державіаслужба забезпечує надходження та використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

Згідно з частиною 9 статті 12 ПК України перелік, розмір та порядок сплати державних зборів, порядок використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 12-1 ПК України державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, - це обов'язкові неподаткові платежі до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, що справляються з авіаперевізників у порядку, визначеному цим Кодексом.

Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, не справляються у разі здійснення: 1) перевезень вищих посадових осіб та офіційних делегацій України та інших держав; 2) перевезень товарів гуманітарної допомоги з/до України згідно з актами Кабінету Міністрів України; 3) польотів, пов'язаних із забезпеченням проведення робіт з ліквідації наслідків стихійного лиха, авіаційних та інших подій, санітарних авіарейсів (у тому числі перевезень тіла (останків, праху) померлого); 4) перевезень пасажирів, які належать до категорії осіб, звільнених від сплати зборів згідно із законом; 5) перевезень дітей віком до двох років; 6) перевезень транзитних пасажирів.

Ставка державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, встановлюється у таких розмірах: 1) у разі здійснення повітряних перевезень у межах України - 0,5 долара США; 2) у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України - 2 долари США.

Ставка державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, встановлюється у таких розмірах: 1) у разі здійснення повітряних перевезень у межах України - 2,5 долара США; 2) у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України - 10 доларів США.

Розрахунок розміру державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, здійснює уповноважений орган з питань цивільної авіації щомісяця на підставі інформації про пасажирів, які відлітають з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, за офіційним курсом валют, установленим Національним банком України на день оформлення авіаперевізнику відповідного рахунка-фактури.

Інформацію про пасажирів, які відлітають з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, експлуатант аеропорту (аеродрому) подає до уповноваженого органу з питань цивільної авіації щомісяця до 20 числа місяця, що настає за звітним.

Інформація, зазначена в абзаці першому цієї частини, подається окремо щодо регулярних і нерегулярних перевезень та повинна містити: 1) найменування авіаперевізника; 2) вид повітряних перевезень (регулярні або нерегулярні, повітряні перевезення у межах України або міжнародні повітряні перевезення з/до України); 3) період (із зазначенням місяця та року), за який подається інформація.

Для виявлення та усунення можливих неточностей і помилок у такій інформації авіаперевізник проводить з експлуатантом аеропорту (аеродрому) до 10 числа місяця, що настає за звітним, звірку щодо кількості пасажирів, які відлетіли з аеропорту, та кількості тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту.

Під час розрахунку розміру державного збору не враховуються витрати, пов'язані із сплатою державного збору.

Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, оформлюється протягом двох робочих днів з дня надходження до уповноваженого органу з питань цивільної авіації від експлуатанта аеропорту (аеродрому) інформації, передбаченої частинами п'ятою і шостою цієї статті.

Платником за рахунком-фактурою на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, є авіаперевізник, який виконував повітряні перевезення.

Від імені іноземного авіаперевізника рахунок-фактура може бути оплачений його представником чи іншою належним чином уповноваженою ним особою.

Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, надсилається платнику засобами факсимільного зв'язку або електронною поштою в день оформлення, а на вимогу авіаперевізника - поштою (рекомендованим поштовим відправленням) протягом двох робочих днів з дня оформлення.

Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, оплачується протягом 30 днів з дати його оформлення.

Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, не сплачений авіаперевізником протягом 30 днів з дати оформлення рахунка-фактури, вважається простроченою заборгованістю перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.

У разі виникнення у авіаперевізника простроченої заборгованості перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях передбачені законодавством України процедури сертифікації, реєстрації, перереєстрації об'єктів та суб'єктів авіаційної діяльності, супроводження його діяльності та надання йому прав на експлуатацію повітряних ліній уповноваженим органом з питань цивільної авіації не здійснюються.

У той же час, перелік, розмір та порядок сплати державних зборів, які справляються із суб'єктів авіаційної діяльності, порядок використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях регламентовано Положенням про Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, затвердженим Кабінету Міністрів України від 28.09.1993 №819 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 №1101 (далі - Положення №819).

Відповідно до пункту 3 Положення №819 державні збори, які справляються Державіаслужбою із суб'єктів авіаційної діяльності (далі - державні збори) в установленому цим Положенням порядку, зараховуються до Фонду.

Перелік та розмір державних зборів визначені додатком.

Згідно із пунктом 8 Положення №819 розрахунок державних зборів здійснює Державіаслужба. За результатами розрахунку державних зборів суб'єкту авіаційної діяльності оформляється відповідний рахунок-фактура на сплату державного збору.

У свою чергу, пунктом 11 Положення №819 регламентовано, що розрахунок державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, проводиться щомісяця на підставі інформації про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

Інформацію про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України, експлуатант аеропорту подає Державіаслужбі щомісяця до 20 числа наступного періоду. Така інформація повинна містити найменування авіаперевізника, вид повітряних перевезень (регулярні або нерегулярні, повітряні перевезення у межах України або міжнародні повітряні перевезення з України), період (місяць та рік), за який подається інформація. Інформація подається окремо щодо регулярних та нерегулярних перевезень.

Для виявлення та усунення можливих неточностей та помилок у такій інформації авіаперевізник у разі потреби повинен провести з експлуатантами аеропортів до 10 числа місяця, що настає за звітним, звірку щодо кількості пасажирів, які відлетіли з аеропорту, та кількості тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

Датою оформлення рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, є дата робочого дня, що настає за датою надходження до Державіаслужби від усіх експлуатантів аеропортів звіту про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

Інформація про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України, яку експлуатант аеропорту не подав Державіаслужбі в установлений строк, включається до розрахунку в наступному місяці. У даному випадку для розрахунку державних зборів застосовується офіційний курс валют, установлений Національним банком на день оформлення рахунка-фактури за попередній місяць.

Платником рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, є авіаперевізник, який виконував повітряні перевезення.

Рахунок-фактура на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, надсилається платнику факсимільним зв'язком або електронною поштою в день оформлення, а протягом двох робочих днів - поштою (рекомендованим листом).

Державні збори згідно з рахунком-фактурою на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, сплачуються протягом 30 днів з дати його оформлення.

Державні збори, не сплачені протягом 30 днів з дати оформлення рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, вважаються простроченою заборгованістю перед Фондом.

Додатком до Положення №819 установлено розмір державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, а саме: у разі здійснення повітряних перевезень у межах України (з одного пасажира) - 0, 5 долара США; у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України (з одного пасажира) - 2 долари США.

Також вказаним додатком установлено державні збори за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, а саме: у разі здійснення повітряних перевезень у межах України (за 1 тонну) - 2, 5 долара США; у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України (за 1 тонну) - 10 доларів США.

Аналіз вказаних норм права дає суду підстави дійти до наступних висновків.

По-перше, розрахунок державних зборів здійснює Державіаслужба. За результатами розрахунку державних зборів суб'єкту авіаційної діяльності оформляється відповідний рахунок-фактура на сплату державного збору.

По-друге, датою оформлення рахунка-фактури на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, є дата робочого дня, що настає за датою надходження до Державіаслужби від усіх експлуатантів аеропортів звіту про пасажирів, які відлетіли з аеропорту України, та про кількість тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту України.

По-третє, державні збори згідно з рахунком-фактурою на сплату державних зборів, визначених пунктами 25 та 26 додатка, сплачуються протягом 30 днів з дати його оформлення, а у разі не сплати протягом встановленого строку сума державних зборів, визначена рахунком-фактурою вважається простроченою заборгованістю.

Згідно із абзацом 15 пункту 1 частини 1 статті 127 ПК України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі порушення порядку або строків сплати державних зборів із суб'єктів авіаційної діяльності, визначених законодавством.

Отже, порушення порядку або строків сплати державних зборів із суб'єктів авіаційної діяльності, визначених законодавством має своїм наслідком застосування до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Судом встановлено, що Державним підприємством "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького" було надано до Державіаслужби інформацію, зокрема про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України авіаперевізником UAB "Nordic Aircraft Systems" за період з 07 серпня 2020 року - по 31 серпня 2020 року у кількості 68,705 тонн (з.б.а.с. 171).

Державіаслужбою проведено розрахунок державних зборів з урахуванням здійснення міжнародних повітряних перевезень з/до України (за 1 тонну) - 10 доларів США та виставлено UAB "Nordic Aircraft Systems" до сплати рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1197 (Invoise № 1174 22 Sep 2020) за перевезення вантажу у період з 07 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року на суму 687,05 USD (доларів США) (а.с. 172).

Матеріалами справи підтверджено, що рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1197 скеровано ДАС України на електронну адресу UAB "Nordic Aircraft Systems" 23.09.2020 (з.б.а.с. 172) та він був оплачений позивачем 23.11.2020 (а.с. 173).

Суд зазначає, що положення ПК України встановлює 30 денний строк для здійснення оплати рахунку-фактури, який обчислюється з дати його формування.

Відповідно до статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Згідно із частиною 1 статті 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Аналізуючи наведені положення суд приходить до висновку, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення, перебіг якого починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

В даному випадку положення ПК України та Положення №819 передбачають 30 денний строк для сплати державних зборів з дня оформлення рахунку-фактури.

Тобто, дата оформлення рахунку-фактури є датою з якої розпочинається встановлений ПК України строк для сплати державного збору, проте, в розрізі положень частини 1 статті 253 ЦК України перебіг 30 денного строку на відповідну оплату розпочинається з наступного дня після відповідної календарної дати формування рахунку-фактури, з якої пов'язано початок 30 денного строку на його оплату.

Як вже було вказано судом рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1197 було направлено на електронну адресу UAB "Nordic Aircraft Systems" 23.09.2020, а відтак оплата по вказаному рахунку 23.11.2020 була проведена позивачем поза межами 30 денного строку, який встановлений ПК України та Положення №819, з урахування приписів частини 1 статті 253 ЦК України.

Аналіз вказаного у сукупності свідчить про наявність допущеного позивачем порушення строків сплати державних зборів, тобто матеріалами справи підтверджено склад правопорушення, передбаченого абзацом 15 пункту 1 частини 1 статті 127 ПК України.

Що ж стосується тверджень позивача про порушення порядку проведення перевірки, процедури розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації суд вкаже про наступне.

Згідно із частинами 1, 2 статті 129 ПК України підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.

Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.

Аналогічні положення закріплені у пунктах 2.1-2.2 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному просторі. Затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 №637, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.01.2012 за №73/20386 (далі - Порядок №637).

Аналіз вказаного дає суду підстави дійти до висновку, що протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати, зокрема уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.

Судом встановлено, що наказом в.о. голови Державіаслужби від 18.03.2021 №454 уповноважено на проведення перевірок інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративній правопорушення на повітряному транспорті працівників управління бухгалтерського обліку та звітності, бюджетного фінансування, зокрема начальника відділу бюджетного фінансування - ОСОБА_1 .

Отже, звідси слідує, що протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації складено уповноваженою на те особою, а доводи позивача в цій частині є безпідставними.

Між тим, згідно із частиною 4 статті 16 ПК України процедури перевірки, визначені уповноваженим органом з питань цивільної авіації, можуть проводитися дистанційно. Результати вимірювань, отриманих дистанційно, повинні включати дані, що дають можливість ідентифікувати використані інструменти вимірювання. Положення частини п'ятої цієї статті не застосовуються до перевірок, які проводяться дистанційно.

У той же час, за правилами пункту 8 частини 1 статті 16 ПК України державні інспектори та особи, уповноважені на проведення перевірок, на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на проведення перевірки відповідно до частини шостої цієї статті мають право складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції.

Наведене у сукупності вказує на те, що процедури перевірки, визначені уповноваженим органом з питань цивільної авіації, можуть проводитися дистанційно уповноваженими особами на проведення перевірки на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на перевірку, яким в даному випадку є наказ від 18.03.2021 №454.

Суд вказує, що ані ПК України, ані Порядком №637 не регламентовано вимоги до форми та змісту наказу на проведення перевірки та не передбачено, у якій формі мають фіксуватися результати дистанційної перевірки.

Приймаючи до уваги наведене у свій сукупності, суд приходить до висновку про безпідставність доводів позивача щодо порушення відповідачем порядку проведення перевірки та процедури розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Положеннями частини 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов до висновку про відповідність спірної постанови критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, що зумовлює відсутність підстав для її скасування.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки адміністративний позов не підлягає до задоволення, то відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви UAB "Nordic Aircraft Systems" (вул. Метало, 2, м. Вільнюс, Литва, LT-02190, і.к. 302807369) до Державної авіаційної служби України (проспект Перемоги, б. 14, м. Київ, Україна, 01135, і.к. 37536026) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик