21 січня 2026 року Справа № 480/10556/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
представника відповідача - Д.С. Свистун,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10556/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 03.12.2024: № 1559918280901; № 1560018280901; № 1560218280901 та № 1560118280901.
Вимоги мотивує тим, що відповідно до наказу ГУ ДПС у Сумській області від 15.10.2024 № 2063-кн та направлень на проведення перевірки начальником відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального управління контролю за підакцизними товарами ОСОБА_2 та головним державним інспектором даного відділу Хрупу С.В. вирішено провести фактичну перевірку за місце провадження діяльності за адресою: АДРЕСА_1 , господарську діяльність в якому здійснює фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Термін проведення фактичної перевірки визначено строком не більше 10 діб починаючи з 16.10.2024.
В ході проведення перевірки надано лист (запит) від 16.10.2024, в якому поставлено питання про надання документів пов'язаних з предметом перевірки, що використовувались для ведення господарської діяльності. На виконання останнього всі запитувані документи надані в повному обсязі.
За результатами проведеної перевірки. 25.10.2024 складено акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів № 12134/17/18-28-09-01/ НОМЕР_1 , в якому вказано про наступні порушення:
1) пункту 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у частині невидачі (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції;
2) статті 24 Кодексу законів про працю України у частині допущення роботодавцем до роботи працівника без належного оформлення про прийняття на роботу;
3) пункту 11 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у частині проведення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів без застосування режиму програмування найменування товарів;
4) пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у частині не надання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті);
5) пункту 226.2, пункту 226.5 та пункту 226.11 статті 226 Податкового кодексу України у частині зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Отримавши засобами поштового зв'язку 05.12.2024 від відповідача оскаржувані рішення, позивач зазначає, що порушення, зазначені в податкових повідомленнях-рішеннях є безпідставними, сформованими без повного з'ясування всіх обставин справи та всупереч вимогам діючого законодавства України у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 13.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 480/10556/24. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні.
Ухвалою суду від 18.03.2025 закрито підготовче провадження по справі. Призначено справу до судового розгляду по суті.
В судове засідання позивач, його представник не з'явилися.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, зазначила, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті відповідно до норм чинного законодавства. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Сумській області, керуючись пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, на підставі пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 ПК України, згідно наказу від 15.10.2024 за № 2063-кп "Про проведення фактичної перевірки" у період з 16.10.2024 по 25.10.2024 було проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за місцем провадження діяльності - кафетерію, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
В ході фактичної перевірки виявлено порушення позивачем вимог:
п. 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (далі - Закон № 265/95-ВР), у частині проведення розрахункових операцій без створення та видачі розрахункових документів;
п.11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, у частині проведення розрахункової операції при продажу підакцизних товарів без застосування режиму програмування найменування товарів із зазначенням відповідного коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
п. 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, у частині ненадання контролюючому органу під час проведення перевірки документів, що підтверджують облік та походження товарів, які знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті);
п.п. 226.2, 226.5, 226.11 ст. 226 ПК України в частині зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка;
ст. 24 Кодексу законів про працю України, у частині допущення роботодавцем до роботи працівника без належного оформлення про прийняття на роботу.
За результатами фактичної перевірки контролюючим органом складено акт 25.10.2023 № 12194/А/18-28-09-01/2240106527, який було направлено позивачу засобами поштового зв'язку рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення та отримано платником податків 02.11.2024.
У зв'язку із встановленими порушеннями Головним управлінням ДПС у Сумській області були прийнято податкові повідомлення-рішення від 03.12.2024:
№ 1559918280901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п. 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР у розмірі 54 грн у зв'язку з проведення розрахункових операцій, пов'язаних з продажем алкогольних напоїв без створення та видачі розрахункового документу встановленої форми та змісту;
№ 1560018280901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п. 7 ст. 17 Закону № 265/95-ВР у розмірі 5100,00 грн у зв'язку проведенням розрахункових операцій при реалізації підакцизних товарів без застосування режиму програмування найменування товарів із зазначенням відповідного коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
№ 1560118280901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі ст. 20 Закону № 265/95-ВР у розмірі 10 837 грн у зв'язку з ненадання контролюючому органу під час проведення перевірки документів, що підтверджують облік та походження товарів, які знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті);
№ 1560218280901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п. 11 ч. 2 ст. 73 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон № 3817-ІХ) у розмірі 21 300 грн у зв'язку зі зберіганням алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення Головним управлінням ДПС у Сумській області згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 4000013662678 були отримані позивачем 05.12.2024.
Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями рішеннями, позивач звернулася до суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-IV.
Відповідно до пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 ПК України від 02.12.2010 контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно до положення п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до п. 80.1. ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Пунктом 80.2 ст. 80 ПК України передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками; у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання 4 складено акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів № 12134/17/18-28-09-01/2240106527. При цьому, встановлено порушення:
Згідно п. 80.7. ст. 80 ПК України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Відповідно до п. 86.1., 86.5. ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Пунктом 86.6 ст. 86 ПК України відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.
У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному п. 44.7 ст. 44 цього Кодексу (п. 86.7 ст. 86 ПК України).
Щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п. 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, оцінку якому надано спірним податковим повідомлення-рішенням від 03.12.2024 № 1559918280901, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 1 та 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
При цьому, ст. 2 Закону № 265/95-ВР визначено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну (абз. 19 ст. 2 Закону № 265/95-ВР).
При цьому, як встановлено судом, на підставі пп. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 ПК України, перед початком фактичної перевірки 16.10.2024 о 13 год. 45 хв. у кафетерії за адресою: АДРЕСА_1 , що використовується ФОП ОСОБА_1 , проведена контрольно-розрахункова операція. Так, 16.10.2024 о 13 год. 45 хв. придбано одну скляну пляшку пива світлого пастеризованого Garage Taste Lemon ємністю 0,44 л. за ціною 54,00 грн. за пляшку. При реалізації наведеного товару розрахункова операція ОСОБА_3 проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій, розрахунковий документ встановленої форми та змісту не наданий. Опис придбаного товару під час проведення контрольної розрахункової операції до початку проведення фактичної перевірки наведено у додатку до акту перевірки.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги п. 2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР у частині проведення розрахункових операцій без надання в обов'язковому порядку розрахункового документа встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону України № 265/95-ВР у разі встановлення в ході перевірки невидачі (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції розмір штрафної санкції за порушення, вчинене вперше становить 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг).
Тому, враховуючи наведені норми та встановлені в ході перевірки обставини, відповідачем до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штрафну санкцію у розмірі 54 грн.
Як зазначає відповідач, ОСОБА_3 є особою, яка провела розрахункову операцію з продажу пляшки пива світлого пастеризованого Garage Taste Lemon ємністю 0,44 л. за ціною 54,00 грн, що належала позивачці - ФОП ОСОБА_1 , а не ФОП ОСОБА_4 ФОП ОСОБА_4 взагалі немає ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, натомість ФОП ОСОБА_1 таку ліцензію має. Саме ОСОБА_3 як особа, що провела розрахункову операцію від ФОП ОСОБА_1 , поставила свій підпис під описом товару, придбаного під час проведення контрольної розрахункової операції, що є додатком до акту перевірки. Фактично ОСОБА_3 виконувала обов'язки продавця у ФОП ОСОБА_1 без належного оформлення. Даний факт слугував підставою для висновків контролюючого органу про порушення позивачкою ст. 24 Кодексу законів про працю України, у частині допущення роботодавцем до роботи працівника без належного оформлення про прийняття на роботу.
Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 "Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту" повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу /укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації), та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а фізичною особою, яка уклала трудовий договір з домашнім працівником, - за її податковою адресою (місцем проживання) за формою згідно з додатком 1 до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв'язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
Згідно інформаційних баз даних Головного управління ДПС у Сумській області ФОП ОСОБА_1 станом на 16.10.2024 до органів ДПС подане повідомлення про прийняття на роботу ОСОБА_5 від 30.06.2021 реєстраційний номер № 9174645013, а повідомлення про прийняття на роботу ОСОБА_3 до органів ДПС не подавалося та не реєструвалося.
Відповідно до вимог ст. 24 Кодексу Законів про працю України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 порушено статтю 24 Кодексу Законів про працю України у частині допущення до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п. 11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, оцінку якому надано спірним податковим повідомлення-рішенням від 03.12.2024 № 1560018280901, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Відповідно до пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 ПК України підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Перелік підакцизних товарів визначено п. 215.1 ст. 215 ПК України.
Зокрема, до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу "живого" бродіння).
Алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД (пп. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Згідно термінів, які вживаються в Положенні "Про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов'язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми № ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)" затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, назва товару (послуги) - слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу суб'єкта господарювання.
При реалізації підакцизної продукції суб'єкти господарювання повинні керуватися Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
При цьому, враховуючи, що горілка відноситься до підакцизних товарів, Податковий кодекс їх розрізняє за відповідними кодами товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до групи 22 розділу IV Закону України від 01 січня 2023 року № 2697-ІХ "Про Митний тариф України":
2208 - спирт етиловий неденатурований з концентрацією спирту менш як 80 об.%; спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт;
2208 60 - горілка з фактичною концентрацією спирту 45,4 об.% або менше, у посудинах місткістю:
2208 60 11 00 - 2 л або менше.
Враховуючи вищевказані норми, при проведенні розрахункових операцій, пов'язаних з реалізацією горілки міцністю 45,4% або менше в посудинах 2 л або менше, ФОП ОСОБА_1 зобов'язана використовувати режим програмування найменування товару за кодом товарної підкатегорії з УКТ ЗЕД 2208 60 11 00.
Як встановлено судом, у ході вибіркової перевірки електронних копій розрахункових документів (фіскальних чеків), що передаються до органів ДПС відповідно до "Порядку передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів Державної податкової служби України", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057, сформованих по реєстратору розрахункових операцій моделі Екселліо DP-15, заводський номер № КФ00010505, фіскальний номер №3000906316, що використовується ФОП ОСОБА_1 у кафетерії за адресою: АДРЕСА_1 встановлено факти проведення розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування товарів, без зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності, згідно Закону України від 19.10.2022 № 2697-IХ "Про Митний тариф України"), зокрема: 22.09.2024 о 16:55:58 реалізовано 1 пляшку горілки "АРТ.№ 94 ГОР МОРОША КАРПАТСЪКА 0.5" за ціною 89,90 грн за пляшку, без зазначення відповідного коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (вказаний код УКТ ЗЕД 2208 601 800 замість 220 860 1100, що не відповідає жодному запису в групі 22 розділу IV Закону № 2697), що підтверджується електронною копією розрахункового документа (фіскального чека) від 22.09.2024 № 7702, яка додається до акту перевірки.
Відповідно до п. 7 ст. 17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог вказаного закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості застосовуються фінансові санкції у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, позивачем було проведено розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або програних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно УКТ ЗЕД, чим порушено вимоги, встановлені п. 11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР. Враховуючи положення п. 7 ст. 17 Закону № 265/95-ВР, до позивача було застосовано штрафні санкції у розмірі 5100 грн.
Щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п. 11 ст. 3 Закону № 265/95-ВР, оцінку якому надано спірним податковим повідомлення-рішенням від 03.12.2024 № 1560118280901, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.
Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
При цьому, суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2021 року № 496.
Відповідно до Порядку № 496 документи, які підтверджують облік та походження товарів - Форма ведення обліку товарних запасів, визначена додатком до цього Порядку, та первинні документи.
Облік товарних запасів здійснюється фізичною особою - підприємцем шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку.
Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов'язковими додатками до такої форми. Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.
Відповідно до п. 9 розділу ІІ Порядку № 496 заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів (господарських об'єктах) відсутні: первинні документи, записи про які внесено до Форми обліку; відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи; первинні документи і записи у Формі обліку про такі первинні документи.
Згідно приписів п. 10 розділу ІІ Порядку № 496 форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об'єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
Форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки.
Такі документи надаються особисто фізичною особою - підприємцем або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об'єкті) такої фізичної особи - підприємця. Форма обліку в електронній формі на вимогу посадових осіб контролюючого органу має бути візуалізована у форматі, який дозволяє такій особі здійснити його перегляд та/або копіювання (п. 11 розділу ІІ Порядку № 496).
Якщо фізична особа - підприємець здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об'єктах) облік товарних запасів ведеться за кожним окремим місцем продажу (господарським об'єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою фізичною особою - підприємцем або окремим місцем продажу (господарським об'єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між фізичною особою - підприємцем та його окремими місцями продажу (господарськими об'єктами).
Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку (абз. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку № 496).
Як зазначає представник відповідача, на початку проведення перевірки ФОП ОСОБА_1 частково не надано первинні документи, що підтверджують походження та облік підакцизних товарів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Опис товарів, на які у позивачки відсутні первинні документи було наведено у додатку №1 до акту перевірки. Загальна вартість алкогольних напоїв, які на момент проведення перевірки знаходилися у місці продажу (господарському об'єкті) за адресою: АДРЕСА_1 та на які не надано документи, що підтверджують їх облік та походження складає 10837,00 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону № 265/95- ВР у частині не надання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
При цьому, відповідно до ст. 20 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто склад правопорушення, передбаченого ст. 20 Закону № 265/95-ВР встановлює відповідальність як за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, так і не надання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу.
Враховуючи зазначене, з огляду на ст. 20 Закону № 265/95-ВР, згідно податкового повідомлення-рішення від 03.12.2024 №1560118280901 до позивача було застосовано фінансові санкції у розмірі 10 837,00 грн.
Щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п.п. 226.2, 226.5, 226.11 ст. 226 ПК України, оцінку якому надано спірним податковим повідомленням - рішенням від 03.12.2024 №1560218280901, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 226.2 ст. 226 ПК України наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Так, у пп.14.1.107 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно п. 226.5 ст. 226 ПК України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.226.7 ст.226 ПК України кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Відповідно до п.5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України № 1251 від 27.12.2010, серед обов'язкових реквізитів, що наносяться на кожну марку, зазначається сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака.
Відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані: вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
У відповідності до п. 226.11 ст. 226 ПК України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
При цьому, як встановлено судом, відповідачем при проведенні перевірки 16.10.2024, у кафетерії, через який провадить свою діяльність позивачка, на вітрині виявлено алкогольні напої, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані. Зокрема, горілка "Platinum club vodka особлива" місткістю 0,5 л, міцністю 40%, дата виробництва (розливу) зазначена на пляшках - 01.07.2022, в загальній кількості 19 пляшок, маркована марками акцизного податку, на яких зазначено суму акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, - 25,392 грн.
Відповідно до пп.215.3.1 п.215.3 ст.215 ПК України, чинна на дату розливу ставка акцизного податку на горілку (код УКТ ЗЕД 2208) становить 133,31 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту, тобто сума акцизного податку, сплаченого з одиницю маркованої продукції на горілку міцністю 40% та місткістю 0,5 л, становить - 26,662 грн (розрахунок: 133,31 х 0,4 х 0,5). Детальний опис горілки та марок акцизного податку наведено відповідачем у додатку № 2 до акту фактичної перевірки під порядковими номерами №№ 3-21. Під час проведення перевірки здійснена фото фіксація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, зображення яких додаються до акту фактичної перевірки.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги п.п.226.2, 226.5, 226.11 ст.226 ПК України в частині зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту (код УКТ ЗЕД 2208 60) становить 447,00 грн. Тобто мінімальна роздрібна ціна на горілку міцністю 40% та місткістю 0,5 л, враховуючи постанову КМУ № 957, становить - 89,40 грн. (розрахунок: 447,00 х 0,4 х 0,5). Отже, вартість 19 пляшок горілки "Platinum club vodka особлива" місткістю 0,5 л, міцністю 40 %, розрахована відповідно до встановлених мінімальних роздрібних цін, становить 1698,60 грн.
Згідно з п.11 ч.2 ст.73 Закону № 3817-ІХ до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, та/або транспортування, та/або реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості таких товарів (продукції) (1698,60 грн х 2 = 3397,20), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (7100,0 х 3 = 21300,0).
Враховуючи вищенаведене, відповідачем до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію у розмірі 21 300 грн.
Обґрунтовуючи протиправність податкових повідомлень-рішень від 03.12.2024 № 1560118280901 та від 03.12.2024 № 1560218280901, ФОП ОСОБА_1 стверджує, що товар, на який не було надано первинних документів, що підтверджують його облік та походження, а також товар, який вважається таким, що немаркований, належить зовсім іншому суб'єкту господарювання - ФОП ОСОБА_4 та був розташований в тій частині приміщення, що позивачці не належить, однак доказів зазначеному суду надано не було.
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірні рішення на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що вони прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позов в задоволенні не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.01.2026.
Суддя М.М. Шаповал