Рішення від 28.01.2026 по справі 460/3615/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Рівне№460/3615/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доОстрозької міської ради Рівненської області

про визнання протиправними та скасування рішення, розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Острозької міської ради Рівненської області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення, розпорядження, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Зокрема, позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Острозької міської ради Рівненської області № 2076 від 31.01.2025 р. «Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів», в частині дострокового припинення повноважень та звільнення з 04 лютого 2025 року, ОСОБА_1 , з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради згідно п. 9 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч. 2 ст. 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у зв'язку із незабезпеченням здійснення наданих повноважень (пункт 4 рішення).

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Острозького міського голови № 56к від 03 лютого 2025 року «Про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника Острозького міського голови», видане та підписане секретарем міської ради.

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради у Острозькій міській раді Рівненської області з 04 лютого 2025 року.

- стягнути з Острозької міської ради Рівненської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу, починаючи з 04 лютого 2025 року (дня мого звільнення) по день ухвалення судом рішення у справі за даним позовом, виходячи з розрахунку 2 501,70 грн. середньоденної заробітної плати.

- допустити до негайного виконання рішення суду у справі за даним позовом в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради у Острозькій міській раді Рівненської області з 04 лютого 2025 року.

- допустити до негайного виконання рішення суду у справі за даним позовом в частині стягнення з Острозької міської ради Рівненської області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно пояснювальної записки до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів», зазначено, що обов'язки, на думку авторів пояснювальної записки та оскаржуваного рішення, виконувалися неналежним чином, про що свідчать наступні факти та обставини:

- проведення Здолбунівською окружною прокуратурою досудового розслідування за фактом заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 191 КК України).

- встановлення, що деревина, вирубка якої проводиться Острозьким КП «Водоканал», не оприбутковується, що є порушенням п. 9.1.16. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 р. № 105, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.07.2006 р. за № 880/12754.

- висновки Звіту про результати державного фінансового аудиту бюджету Острозької міської територіальної громади Рівненської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 щодо виявлених фінансових порушень, фактів неефективних управлінських дій (рішень) на суму 32,9 мільйона гривень. Зокрема, в частині не забезпечення оформлення права власності на об'єкти комунальної власності (земельні ділянки, нерухоме майно), що надалі може призвести до втрати активів на суму 21,9 млн. гривень.; виявлення у закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти понаднормово списання харчових продуктів, що призвело до фінансової шкоди на 715,4 тисячі гривень.; завищення вартості виконання капітального та поточних ремонтів навчальних закладів на майже на 700 тисяч гривень; збільшення ціни на постачання електричної енергії та харчові продукти без належного документального підтвердження ринкових коливань.

За результатами аудиту було встановлено вимоги щодо усунення виявлених порушень. Рішенням Острозької міської ради від 20.12.2024 р. № 2056 «Про результати аудиторської перевірки структурних підрозділів виконавчого комітету та комунальних підприємств Острозької міської ради» було визнано незадовільною роботу Острозького міського голови Юрія Ягодки за результатами державного фінансового аудиту бюджету Острозької міської територіальної громади Рівненської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 (п. 2 рішення). Розпорядженням Острозького міського голови від 27.12.2024 р. № 278-р було зупинено дію пункту 2 рішення Острозької міської ради № 2056 від 20 грудня 2024 року «Про результати аудиторської перевірки структурних підрозділів виконавчого комітету та комунальних підприємств Острозької міської ради». У мотивувальній частині розпорядження Острозький міський голова зазначив, що «відповідальними за результати аудиту є не лише міський голова, а й керівники структурних підрозділів та комунальних підприємств Острозької міської ради відповідно до покладених на них обов'язків».

Всупереч зазначеному, позивач зауважує, що її стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування становить понад 34 роки. За час своєї роботи на посаді заступника міського голови вона зарекомендувала себе з позитивної сторони: добре організовувала та забезпечувала ведення результативної роботи; виконувала усі поставлені завдання обґрунтовано, швидко, з детальною обробкою та відмінною якістю; має високий професійний рівень та постійно його підвищує, систематично працює над поглибленням своїх знань.

Пояснює, що ні під час розгляду проекту оскаржуваного рішення комісіями міської ради, ні час його обговорення на сесії міської ради депутатами не було висловлено конкретних фактів, зокрема, щодо неї, що свідчили б про неналежне виконання нею своїх обов'язків як заступника міського голови, незабезпечення здійснення наданих повноважень, не вказано, які конкретно депутатські звернення чи доручення вона залишила без належного реагування, в межах своїх повноважень.

Вказує, що на посаду заступника міського голови вона була призначена з 06 червня 2024 року, тому жодним чином не могла бути відповідальною за події котрі мали місце у міській раді упродовж грудня 2022 р. січня 2023 р., з 01.01.2021 р. по 31.12.2023 р., зазначених у пояснювальній записці. Зауважує що згідно своїх функціональних обов'язків до її обов'язків не належала координація діяльності Комунального підприємства «Водоканал», вона не була відповідальною за вирішення питань викладених у пояснювальній записці до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів».

Тому вважає своє звільнення протиправним.

Ухвалою суду від 28.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.

Представником Острозької міської ради Рівненської подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначає, що повноваження позивачки на посаді заступника міського голови були визначені відповідно до розпорядження Острозької міського голови від 10 червня 2024 року № 229к «Про розподіл функціональних обов'язків між міським головою, першим заступником міського голови, заступниками міського голови, керуючим справами виконкому, секретарем міської ради», згідно з яким заступник міського голови - ОСОБА_1 , серед іншого: забезпечує контроль за виконанням Законів України, постанов Кабінету Міністрів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розпоряджень голови облдержадміністрації, розпоряджень і доручень міського голови; виконуючи функціональні повноваження, заступник міського голови координує діяльність управління освіти, молоді та спорту.

Як зазначено у пояснювальній записці до проєкту рішення «Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів» ОСОБА_1 як заступник міського голови неналежним чином виконувала вищезазначені обов'язки, про що свідчать відповідні факти та обставини. Зокрема, відповідно до Звіту про результати державного фінансового аудиту бюджету Острозької міської територіальної громади Рівненської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 (додається) та повідомленням пресслужби Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області останнім було виявлено фінансових порушень, фактів неефективних управлінських дій (рішень) на суму 32,9 мільйона гривень. З них також в освітній сфері Острозької міської територіальної громади (за яку відповідальна позивачка) виявило порушень на 1,9 мільйони гривень. Так, у Звіті про результати державного фінансового аудиту бюджету Острозької міської територіальної громади Рівненської області за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 від 30.05.2024 № 13-17-20-09/71 зазначено наступне: «незабезпечення повноти відшкодування витрат на утримання в закладах освіти Острозької ОТГ дітей з інших територіальних громад призвело до додаткового навантаження на бюджет громади на суму 1119,30 тис. гривень» . У зв'язку з цим звіт містив пропозицію врегулювати шляхом надання на договірних умовах міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів бюджету Острозької міської територіальної громади на покриття витрат на навчання у закладах освіти Острозької міської ради дітей з інших територіальних громад.

Зауважує, що 16.07.2024 (після призначення позивачки на посаду заступника міського голови) рішенням виконавчого комітету Острозької міської ради № 226 «Про результати державного фінансового аудиту бюджету Острозької міської територіальної громади» вирішено: Затвердити План заходів щодо виконання пропозицій та рекомендацій аудиторського звіту про результати державного фінансового аудиту бюджету Острозької міської територіальної громади за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2023 року (згідно з додатком.

П. 18 Плану заходів передбачено активізувати роботу з узагальнення інформації про надання освітніх послуг жителям інших територіальних громад. Врегулювати питання надання на договірних умовах міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів бюджету громад на покриття витрат на навчання у закладах освіти Острозької міської ради дітей з інших територіальних громад. Відповідальні за виконання - управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Острозької міської ради (діяльність якого координує позивачка та на яку покладено обов'язок щодо забезпечення координації реалізації відповідних пропозицій, зазначених в аудиторському звіті, а також контроль за виконанням плану заходів у відповідній частині).

Після затвердження Плану заходів уповноважені структурні підрозділи міської ради надавали звіти про його виконання (лист фінансового управління від 18.09.2024, лист управління освіти, молоді та спорту від 16.12.2024), в яких відсутня будь-яка інформація про проведену роботу щодо врегулювання питання надання на договірних умовах міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів бюджету громад на покриття витрат на навчання у закладах освіти Острозької міської ради дітей з інших територіальних громад.

Вищевказане свідчить про незабезпечення позивачкою своїх повноважень, оскільки порушення, виявлені в ході аудиту, хоч і мали місце в період, коли вона не перебувала на посаді, проте саме в період перебування її на посаді робота щодо усунення відповідних порушень не була проведена належним чином, що входить до сфери її відповідальності.

27.03.2025 позивачем подано відповідь на відзив. У відповіді на відзив позивачем викладено свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення. Зокрема, позивач зауважує про відсутність фактів невиконання позивачем своїх посадових обов'язків та правових підстав для прийняття спірного рішення.

Зокрема, щодо міжбюджетних трансферів на покриття витрат на навчання у закладах освіти Острозької міської ради дітей з інших територіальних громад, позивач зазначає, що діти з Острозької міської ради навчаються в навчальних закладах інших територіальних громад, які не ставлять питання компенсації таких витрат, а кількість дітей. Які навчаються у закладах освіти Острозької міської ради дітей з інших територіальних громад значно менша ніж кількість дітей з Острозької міської ради, котрі навчаються в інших ОТГ, тому на принципі взаємності, питання про покриття витрат не ставилось.

Щодо депутатського запиту, позивач зауважує, що такий запит було розглянуто та повідомлено запитувача інформації про порядок фінансування придбання та встановлення банерів, меморіальних дошок, наявність залишку коштів за даною програмою, а також можливість звернення до міського голови із відповідною заявою для вирішення питання фінансування відповідних витрат.

Також відповідь на відзив містить доводи позивача щодо помилковості тверджень відповідача про доцільність перевірки судом рішення на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття, оскільки на думку позивача, таке рішення є крайнім заходом реагування, а для його ухвалення повинні бути вагомі причини, мотиви та об'єктивні обставини, які мають бути відображені у змісті рішення.

Ухвалою суду, постановленою без виходу судді до нарадчої кімнати від 16.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 30.04.2025 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані до матеріалів справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Острозької міської ради Рівненської області № 2076 від 31.01.2025 «Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів» достроково припинено повноваження та звільнено з 04 лютого 2025 року ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради згідно п. 9 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ч. 2 ст. 75 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у зв'язку із незабезпеченням здійснення наданих повноважень (пункт 4 рішення).

В подальшому на виконання вищевказаного рішення було видано розпорядження Острозького міського голови № 56к від 03 лютого 2025 року «Про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника Острозького міського голови»

Вважаючи рішення Острозької міської ради від 31 січня 2025 року, а також розпорядження міського голови протиправними, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом про їх скасування та поновлення її на раніше займаній посаді.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон № 280/97-ВР).

Статтею 2 Закону № 280/97-ВР встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 11 ч.1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях селищної ради вирішуються питання заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує.

Відповідно до ч.1 ст.46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частинами 1-3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

З урахуванням наведених вище норм законодавства, суд зазначає, що посада заступника голови міського ради належить до посад місцевого самоврядування, яка затверджується рішенням ради прийнятим на пленарному засіданні.

За приписами чинного законодавства, заступник міського голови несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень, і при їх здійсненні є відповідальним перед відповідною радою. При цьому, саме довіра є базовим принципом (передумовою) правової природи таких взаємовідносин.

У контексті спірних правовідносин треба зауважити, що затвердження на посаду заступника міського голови є результатом волевиявлення депутатів цієї ради, які так само можуть достроково припинити повноваження на цій посаді.

Також, суд зазначає, що як затвердження на вказану посаду, так і припинення повноважень на цій посаді є передусім результатом волевиявленням депутатів цієї ради.

Щодо дострокового припинення повноважень заступника міського голови, для цього повинні бути передумови, які в сукупності призвели до того, що депутати міської ради вимагають обговорення цього питання на пленарному засіданні ради. Власне такі обставини і є предметом обговорення на засіданні ради, перед тим як почнеться голосування.

Водночас вже безпосередньо під час голосування мотиви, якими керувалися депутати селищної ради, коли голосували "за" чи "проти" дострокового припинення повноважень заступника міського голови, є суто їхнім переконанням, вимагати обґрунтовувати чи пояснювати яке (при вирішенні питання про правомірність спірного рішення) немає підстав.

Схожі правові висновки зазначені в постанові Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі № 806/1159/18.

Діяльність виконавчого комітету селищної ради, до складу якого входить посада заступника (першого заступника) міського голови, ґрунтується на принципі підконтрольності, підзвітності та відповідальності перед такою радою. Підзвітність, підконтрольність та відповідальність виконавчого комітету перед селищною радою як принцип діяльності органів місцевого самоврядування передбачає, що селищна рада наділена повноваженнями оцінювати ефективність роботи виконавчого комітету та виконання його посадовими особами своїх повноважень та покладених на них завдань і застосовувати до них заходи відповідальності, зокрема у будь-який час розпустити виконавчий комітет ради, достроково припинити повноваження селищного голови та внести зміни до персонального складу виконавчого комітету селищної ради, якщо визнає, що такий орган (особи) не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.

При цьому, за правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 квітня 2020 року у справі № 539/1931/17, з огляду на правовий статус заступника міського голови та передбачені законодавством особливості проходження служби в органах місцевого самоврядування, при визначенні підстав і критеріїв звільнення з посади відповідна рада наділена широкою свободою розсуду.

Таким чином, питання обрання та звільнення заступника голови міського ради належить до виключних повноважень відповідної ради, тобто є її дискреційними повноваженнями. А тому, суд при розгляді цієї справи по суті спору не може здійснювати повторну перевірку роботи заступника голови міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може будь-яким чином переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів селищної ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень заступника голови міського ради.

В контексті аналізу змісту статті 19 Конституції України, суд зауважує, що вказана норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

У контексті спірних правовідносин, які виникли у зв'язку із прийняттям відповідачем оспорюваного рішення про дострокове припинення повноважень заступника голови Острозької міської ради - ОСОБА_1 , суд зауважує, що прийняття таких рішень є законодавчо передбаченим правом ради, реалізація якого має відбуватися у порядку та спосіб, визначені законом.

Прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень голови міської ради у випадках, передбачених законом, належить до виключних повноважень відповідної ради в контексті вищенаведених норм права.

Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи голови міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень та допущення у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень голови Острозької міської ради.

Втім, здійснення таких дискреційних повноважень, як звільнення, в межах встановленої процедури дострокового припинення повноважень голови міської ради, має відбуватися з дотриманням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України).

Отже оскаржуване рішення відповідача підлягає перевірці адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття.

Вказане узгоджується з правовою позицію Верховного суду, висловленою у постановах 28 січня 2021 року у справі № 560/438/20 та від 22 квітня 2020 року у справі № 360/2169/19. Подібні за змістом висновки висловлені Верховним Судом у постановах від 26.06.2019 у справі №1640/3394/18, від 22.04.2020 у справі №360/2169/19 і надалі підтримані у постановах Верховного Суду від 04.06.2020 у справі №802/1463/18-а, від 21.10.2021 у справі №240/6076/18, а також від 23.06.2023 у справі №240/39337/21.

У частині першій статті 140 Конституції України закріплено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Частиною першою статті 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Стаття 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі Закон № 2493-III) регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначено загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

За визначенням, наведеним у даній статті, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно з абзацом третім статті 3 вказаного Закону посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою.

Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою (абзац третій частини першої статті 10 Закону № 2493-III).

Статтею 20 Закону № 2493-ІII унормовано, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:

порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);

виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);

досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

Перевіряючи оскаржуване рішення на предмет дотримання процедури його прийняття, суд зауважує наступне.

За змістом п.п.2, 3, 8 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

За правилами ч. 7 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (частина дев'ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде, відповідно, сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (частина тринадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР) .

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п'ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Згідно з пунктами 1-4 частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.

У ч. 1, 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР закріплено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).

Як вбачається з матеріалів справи, 16.01.2025 секретарем Острозької міської ради Тарасом ХМАРУКОМ засобами поштового зв'язку, а саме кур'єрською доставкою Нової пошти було надіслано клопотання за підписом секретаря ради та керівників 7-х фракцій та депутатських груп, пояснювальні записки та 5-ь наступних проектів рішень:

1. Про дострокове припинення повноважень Острозького міського голови;

2. Про дострокове припинення повноважень секретаря Острозької міської ради восьмого скликання;

3. Про обрання секретаря Острозької міської ради восьмого скликання;

4. Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;

5. Про затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Вказане клопотання було зареєстроване 17.01.2025 та оприлюднено на сайті Острозької міської ради.

Так, рішенням 1 сесії Острозької міської ради VIIІ скликання від 27.11.2020 затверджено Регламент Острозької міської ради VIIІ скликання (далі по тексту - Регламент).

За змістом п.3-6 статті 18 Регламенту, в порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за пропозицією Міського голови Рада затверджує структуру виконавчих органів Ради, загальну чисельність апарату Ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання.

Кандидатури членів виконавчого комітету вносить на розгляд Ради Міський голова. Кандидатури на обрання та звільнення заступників міського голови можуть виносити міський голова, постійні комісії, депутати, виконавчий комітет Ради.

В обговоренні кандидатур на посади заступників міського голови, членів виконкому можуть брати участь тільки депутати Ради.

Рада приймає процедурне рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком. Якщо запропонована Міським головою кандидатура (кандидатури) до складу виконавчого комітету не отримала підтримки необхідної більшості депутатів, Міський голова представляє Раді кандидатуру, щодо якої проводиться нове голосування.

Статтею 24 Регламенту визначено, що пропозиції щодо питань на розгляд Раді можуть вносити суб'єкти владних повноважень, визначених законодавством, а також громадяни України - члени територіальної громади в порядку, визначеному законодавством, статутом громади та рішеннями ради. Ініціатор внесення є автором проекту рішення (незалежно від того хто технічно підготував проект). Ініціатор внесення має право на визначення (заміну) доповідача (доповідати самостійно, або доручити на власний розсуд це будь-який іншій особі). Підставою для розгляду питання в Раді, залежно від того, хто із суб'єктів є ініціатором, можуть бути:

- розпорядження міського голови;

- звернення постійної комісії до міського голови;

- письмове звернення депутата (депутатів) до міського голови;

- письмове звернення депутатської групи, фракції до міського голови, підписане її керівниками;

- рішення виконавчого комітету ради про внесення питання на розгляд міської ради;

- протокол проведених відповідно до вимог Статуту територіальної громади загальних зборів громадян, на яких прийнято рішення про місцеву ініціативу;

- рішення (резолюції) громадських слухань.

За змістом статті 25 Регламенту підготовку питань, що вносяться на розгляд Ради, організовує секретар ради. Не пізніше як за 10 робочих днів до розгляду на пленарному засіданні з метою прийняття проекту рішення, автор проекту рішення з відповідними погодженнями подає друкований примірник проекту в загальний відділ виконкому міської ради разом з листом-клопотанням про внесення до порядку денного даного питання. У електронному форматі автор проекту подає проект рішення у відділ внутрішньої політики та інформації та в організаційний відділ, крім обумовлених Регламентом випадків термінового розгляду питань. Вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень Острозької міської ради, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги. За потреби до проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується:

- характеристика стану речей в галузі, яку врегульовує це рішення;

- потреба і мета прийняття рішення;

- прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення;

- механізм виконання рішення;

- порівняльна таблиця змін (у випадку, якщо проектом рішення пропонується внести зміни до існуючого рішення ради).

У випадку, якщо проектом рішення пропонується скасувати існуюче рішення Ради, до проекту рішення додається копія такого рішення Ради.

Друкований примірник проекту рішення повинен мати такі реквізити: на лицевій стороні бланку рішення Ради - назва рішення; нижче - текст проекту рішення; у верхньому правому куті лицьової сторони бланку - дата та номер реєстрації проекту в секретаріаті Ради. Примірники проектів рішень, які тиражуються для попереднього ознайомлення депутатами Ради, повинні містити помітку “Проект».

Текст проекту рішення повинен складатися з таких частин: мотивуючої, в якій містяться посилання на закон, інший нормативний акт, обставини, якими викликана необхідність прийняття рішення; резолютивної, в якій конкретно і чітко формулюються рішення, виконавці поставленого завдання; заключної, в якій вказана постійна комісія, на яку покладається контроль за виконанням рішення, а також вказівка про набуття чинності рішення у випадку більш пізнього набуття чинності та спосіб його оприлюднення.

Відділ з питань внутрішньої політики та інформації невідкладно оприлюднює на веб-сайті Ради проект рішення після його надходження, але не пізніше ніж протягом двох робочих днів.

Проект рішення повинен мати погоджувальні підписи (візи). Проект рішення після його реєстрації проходить візування в: Секретаря Ради; Заступника міського голови, відповідно до розподілу обов'язків; голів відповідних постійних комісій; керівника виконавчого органу чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання; автора проекту; відділі з юридичної роботи; головного спеціаліста (уповноваженого з антикорупційної діяльності.

Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення і розміщуються таким чином: ліворуч - назва посади, праворуч - підпис і розшифрування підпису, знизу під розшифруванням підпису - дата візування. У проектах рішень, що підготовлені та вносяться міським головою, виконавчим комітетом, постійною комісією, під візами у нижньому лівому кутку проставляються прізвище та службовий телефон виконавця проекту рішення.

Візування проекту рішення є обов'язковим. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші (або тексті проекту рішення) у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки. Суб'єкти внесення проектів рішення зобов'язані подавати проект рішення із погоджувальними підписами (візами), отримання погоджувальних підписів (віз) є обов'язком Автора проекту. Проекти рішень, підготовлені Міським головою, Секретарем Ради, постійними комісіями, депутатами, візують виконавці, Секретар Ради та працівник відділу з юридичної роботи. У випадках, коли Авторами проекту рішення є депутати, депутатські фракції (групи) або постійні комісії - отримання погоджувальних підписів (віз) здійснюється секретаріатом Ради.

Друкування та розмноження проектів рішень та інших матеріалів сесії проводиться з примірника, підготовленого відповідно до вимог Регламенту.

Не пізніше як за сім днів до відповідного пленарного засідання, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до пленарного засідання секретаріат ради забезпечує можливість ознайомлення депутатів з проектами рішень та пояснювальних записок, шляхом надання (передання або надсилання на електронну пошту) копій проектів рішень. Не пізніше як за чотири дні до відповідного пленарного засідання секретаріат ради забезпечує ознайомлення депутатів із обґрунтовуючи матеріалами (довідкові, інформаційні, експертні та інші додаткові матеріали, висновок відділу з юридичної роботи про відповідність проекту рішення чинному законодавству України, рекомендації профільних постійних комісій ради; висновки виконавчих органів Ради (відділів, управлінь, служб), пропозиції депутатів, постійних комісій, якщо такі надійшли, таблиця “Критичні зауваження до проекту» тощо. Обґрунтовуючі матеріали, в т.ч. проекти Програм Ради, інші друковані матеріали (понад 5 аркушів) надсилаються секретаріатом ради на електронну пошту депутатів, а у разі її відсутності чи особистого звернення депутата надаються у паперовому вигляді. Не пізніше двох днів до пленарного засідання секретаріат ради готує депутату робочу теку пленарного засідання, яка повинна містити порядок денний засідання, проекти рішень та пояснювальні записки до них, рекомендації постійних комісії

У ст. 14 Регламенту закріплено, що повноваження постійних комісій ради, порядок їх створення і діяльності, структура і їх взаємодія з органами виконавчої влади ради визначається Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламентом.

Згідно із ч. 1 ст. 47 Закону України № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішення ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

В ст. 14 Регламенту зазначено, що порядок діяльності тимчасової контрольної комісії та строк її повноважень визначаються рішенням Ради про створення такої комісії. Роботу тимчасових контрольних комісій забезпечує секретаріат Ради.

Відповідно до п. 10 Положення порядок денний засідання комісії формується головою комісії на підставі подання пропозицій від членів комісії, секретаря ради, селищного голови. До порядку денного включаються питання про проекти рішень внесених на сесію, а також звернення громадян та інші питання, що входять до компетенції комісії.

Так, згідно ч. 1 ст.14 Регламенту за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії, в яких зазначаються результати поіменного голосування, підписуються головою і секретарем комісії. Проекти порядку денного засідань постійної комісії ради, висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Як було зазначено вище, питання про дострокове припинення повноважень заступника Острозького міського голови ОСОБА_2 - ОСОБА_1 розглядалося та вирішувалося на першому пленарному засіданні 70 сесії VIII скликання Острозької міської ради, порядок ведення якої оформлений протоколом від 31.01.2025 року.

Позивач, обґрунтовуючи протиправність такого рішення, що має наслідком її звільнення з посади, вказує на відсутність фактів невиконання позивачем своїх посадових обов'язків та правових підстав для прийняття спірного рішення, додатково зазначаючи про висновки викладені 20.01.2025 відділом з юридичної роботи - «… що оводи пояснювальних записок є надуманими…» При цьому позивач в якості підстав позову не заперечувала дотримання встановленої законом та Регламентом процедури прийняття такого рішення.

Як було зазначено вище, питання про дострокове припинення повноважень заступника Острозького міського голови ОСОБА_1 розглядалося та вирішувалося на 70-й сесії Острозької міської ради VIII скликання, порядок ведення якої оформлений протоколом № 72 від 31.01.2025.

Оскаржуване позивачкою рішення прийнято більшістю депутатського корпусу Острозької міської ради (21 голос «ЗА»), що підтверджується протоколом № 72 першого пленарного засідання сімдесятої сесії Острозької міської ради восьмого скликання від 31 січня 2025 року, тобто не менш двох третин голосів, як це передбачено ч. 3 ст. 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».

Суд зазначає, що сесія міської ради була повноважною, рішення про дострокове припинення повноважень голови прийнято більшістю голосів, що відповідає вимогам про необхідність голосування двома третинами загальної кількості депутатів для прийняття рішення.

Суд зауважує, що позивач, перш за все, є посадовою особою самої ради, їй підзвітна та перед нею відповідальна за організацію роботи ради. З огляду на те, що більша половина від загального складу депутатів міської ради у визначений законом спосіб висловились про неналежне виконання своїх зобов'язань позивачем, то прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для визнання протиправними та скасування рішення від 30.01.2025 "Про дострокове припинення повноважень першого заступника та заступників міського голови з питань діяльності органів виконавчої влади» в частині припинення повноважень ОСОБА_1 .

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування розпорядження секретаря Острозької міської ради «Про звільнення ОСОБА_1 ", то суд зазначає, що оскаржуване розпорядження винесено виключно на виконання рішення Острозької міської ради від 30.01.2025, тобто не є самостійним актом індивідуальної дії, оскільки є похідним від обов'язкового для учасників правовідносин рішення міської ради, у зв'язку із чим вказана вимога не підлягає задоволенню.

Також задоволенню не підлягають позовні вимоги про зобов'язання поновити позивача на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради та про стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку, за час вимушеного прогулу, оскільки такі вимоги є похідними від вимог щодо визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин, зважаючи на викладене у своїй сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог та відсутність правових підстав для задоволення цього позову.

Оскільки у позовних вимогах відмовлено, то правові підстави для відшкодування позивачу судових витрат у порядку ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог - відмовити

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 28 січня 2026 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

Відповідач: Острозька міська рада Рівненської області (вул. Героїв Майдану, 4,м. Острог,Рівненська обл., Рівненський р-н,35800, код ЄДРПОУ 05391005)

Суддя В.В. Щербаков