Ухвала від 27.01.2026 по справі 460/24234/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 січня 2026 року м. Рівне№460/24234/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Юрчук А.М., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Процун О.О.,

відповідача: представники Гапонова М.О., Мариніна Л.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні процесуальне питання, пов'язане з розглядом адміністративної справи за позовом

Вараської міської ради

доВараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області

про визнання протиправним наказу,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом Вараської міської ради (далі - позивач) до Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області (далі - відповідач) про визнання протиправним наказу.

Позивач просить суд визнати протиправним наказ начальника Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області №522 від 18.08.2025 "Про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік".

Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі Фінансового управління Виконавчого комітету Вараської міської ради (далі - Управління) як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Клопотання обґрунтоване тим, що рішення у цій справі вплине на права, обов'язки та інтереси Фінансового управління Виконавчого комітету Вараської міської ради як фінансового органу громади, який згідно з чинним законодавством не має жодних обов'язків перед Вараською міською військовою адміністрацією Вараського району Рівненської області. При цьому оскаржуваний наказ прямо покладає на зазначене Управління обов'язки щодо вчинення дій, які суперечать чинному законодавству, в тому числі і Бюджетному кодексу України.

У підготовчому засіданні представник позивача просила задовольнити подане клопотання.

Представники відповідача у підготовчому засіданні не заперечували проти задоволення клопотання позивача про залучення третьої особи.

Розглянувши подане клопотання та дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

За приписами ч.ч.4,5 ст.49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Суд встановив, що предметом спору у цій справі є наказ відповідача про внесення змін до бюджету Вараської міської територіальної громади на 2025 рік.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач порушив процедуру прийняття бюджетних рішень, що регламентована Бюджетним кодексом України. Відповідачем під час прийняття оспорюваного наказу не було дотримано норм Конституції України, Бюджетного кодексу України та проігноровано рішення Вараської міської ради від 09.06.2017 №818.

Суд зауважує, що спірні правовідносини регулюються Бюджетним кодексом України, який визначає функції відповідного органу у частині бюджетних повноважень.

Згідно з п.36 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України, місцевий фінансовий орган - установа, що відповідно до законодавства України здійснює функції з складання прогнозів місцевих бюджетів, складання, виконання місцевих бюджетів, контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, а також інші функції, пов'язані з управлінням коштами місцевого бюджету. Для цілей цього Кодексу орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань фінансів віднесено до місцевих фінансових органів;

Відповідно до ч.4 ст.75 Бюджетного кодексу України, головні розпорядники бюджетних коштів організують розроблення бюджетних запитів для подання місцевим фінансовим органам у терміни та порядку, встановлені цими органами. Головні розпорядники бюджетних коштів забезпечують своєчасність, достовірність та зміст поданих місцевим фінансовим органам бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проекту місцевого бюджету, згідно з вимогами місцевих фінансових органів.

Місцеві фінансові органи на будь-якому етапі складання і розгляду проектів місцевих бюджетів здійснюють аналіз бюджетного запиту, поданого головним розпорядником бюджетних коштів, з точки зору його відповідності меті, пріоритетності, а також дієвості та ефективності використання бюджетних коштів. На основі результатів аналізу керівник місцевого фінансового органу приймає рішення про включення бюджетного запиту до пропозиції проекту місцевого бюджету перед поданням його на розгляд відповідно Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям, виконавчим органам відповідних місцевих рад (ч.5 ст.785 Бюджетного кодексу України).

Розділом 2 Положення про Фінансове управління Виконавчого комітету Вараської міської ради, затвердженого рішенням Вараської міської ради від 09.06.2017 №818, передбачено, що Управління організовує складання, виконання міського бюджету, здійснює контроль за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, здійснює загальну організацію та управління виконанням міського бюджету, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету, здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу щодо міського бюджету.

Повноваження військових адміністрацій встановлені ст.15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII), зокрема, п.5 ч.2 - складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.

Відповідно до п.4 ч.7 ст.15 Закону №389-VIII, начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів.

Згідно з пп.5 п.22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення у цій справі не матиме безпосереднього впливу на права та обов'язки Управління. Та обставина, що надалі Управління вступить у відповідні правовідносини зі сторонами та зобов'язане буде виконувати обов'язки, визначені чинним законодавством, не змінює характеру тих правовідносин, справа щодо яких наразі розглядається судом.

Та обставина, що у разі винесення рішення про задоволення чи відмову в задоволенні позовних вимог, реальне виконання залежатиме від дій, зокрема, і Управління, як місцевого фінансового органу, не свідчить про те, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов'язки, крім тих, що і так покладені на нього чинним законодавством.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення у цій справі може вплинути лише на права та обов'язки сторін.

Отже, підстави для залучення Фінансового управління Виконавчого комітету Вараської міської ради до участі у справі як третьої особи відсутні.

Таким чином, подане позивачем клопотання до задоволення не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Вараської міської ради про залучення до участі у справі Фінансового управління виконавчого комітету Вараської міської ради як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.М. Дудар