Рішення від 28.01.2026 по справі 440/5678/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5678/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5678/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.04.2025 ОСОБА_1 звернулася з позовом до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (надалі - в/ч НОМЕР_1 ), Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (надалі - в/ч НОМЕР_3 ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність в/ч НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати індексації належного їй грошового забезпечення за період з 25.11.2016 по 03.12.2017 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року та щодо ненарахування та невиплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 11.07.2019 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 01.05.2025 у фіксованому розмірі 4073,95 грн на місяць;

- зобов'язати в/ч НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 25.11.2016 по 03.12.2017 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, а за період з 11.07.2019 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 01.05.2025 - у фіксованому розмірі (4073,95 грн на місяць);

- визнати протиправною бездіяльність в/ч НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати індексації належного їй грошового забезпечення за період з 04.12.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, а також щодо не нарахування та невиплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 10.07.2019 у фіксованому розмірі (4073,95 грн на місяць);

- зобов'язати в/ч НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 04.12.2017 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, а за період з 01.03.2018 по 10.07.2019 - індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованому розмірі 4073,95 грн на місяць;

- зобов'язати в/ч НОМЕР_1 відповідно до п. 4.3 Правил організації фінансового забезпечення військових частини Збройних Сил України, затверджених наказом Міністра оборони України від 22.05.2017 №280, внести зміни до грошового атестату ОСОБА_1 , де у п. 4 зазначити суму виплаченої індексації, у тому числі суму фіксованої індексації.

В якості підстави для звернення до суду заявниця вказує на обставини порушення її трудових прав внаслідок невиплати відповідачами індексації грошового забезпечення, право на яку гарантовано статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", з урахуванням обставин того, що базовим місяцем для нарахування індексації за період з 25.11.2016 по 28.02.2018 є січень 2008 року, а за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022, з 01.01.2024 по 01.05.2025 відповідач у неповному розмірі виплачував індексацію грошового забезпечення, зокрема без урахування вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 позовну заяву було залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 поновлено ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовом, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву представник в/ч НОМЕР_2 висловив свої заперечення проти задоволення позову. Зазначив про передчасність вимог в частині індексації грошового забезпечення за періоди з 11.07.2019 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 01.05.2025, оскільки позивачу не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення, у т.ч. з урахуванням січня 2008 року в якості базового місяця, що призведе до зміни розміру грошового забезпечення позивача у лютому 2018 року, яке є складовою розрахунку "фіксованої" індексації та має вплив не лише на визначення розміру останнього, а й на наявність/відсутність права на її нарахування. З приводу нарахування індексації за період з 25.11.2016 по 03.12.2017 із застосування базового місяця січень 2008 року пояснив, що проведення індексації перебуває у прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за її межі, а у спірний період у відповідача були відсутні фінансові ресурси для виплати індексації (а.с. 29-39).

Представник в/ч НОМЕР_1 у своєму відзиві також просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. З приводу вимог щодо індексації за період з 04.12.2017 по 28.02.2018 зазначив, що розрахунком фонду грошового забезпечення в/ч НОМЕР_1 на 2017 рік та зведеним фондом грошового забезпечення фонду грошового забезпечення в/ч НОМЕР_1 на 2018 рік, що затверджені розпорядником коштів вищого рівня, не передбачено асигнувань для проведення індексації грошового забезпечення. Відтак, у відповідача були відсутні фінансові ресурси для виплати спірної індексації. Окремо зауважив, що механізм нарахування та виплати індексації у поточному році за попередні роки Порядком №1078 не передбачений. При цьому визначення базового місяця для розрахунку індексації належить до дискреційних повноважень відповідача. Вказував, що підстав для нарахування щомісячної фіксованої суми індексації за період з 01.03.2018 по 10.07.2019 немає, оскільки підвищення грошового забезпечення перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення доходу. Крім того зазначив про відсутність підстав для зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до грошового атестату ОСОБА_1 , оскільки до моменту проведення нарахування і виплати індексації грошового забезпечення позивачу за спірні періоди у в/ч НОМЕР_1 не виникає відповідного обов'язку. Тож у цій частині позовні вимоги є такими, що заявлені на майбутнє (а.с. 44-54).

У відповідях на відзиви позивач наполягала на обставинах того, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього обов'язків. У свою чергу реалізація особою права на отримання грошового забезпечення у повному розмірі не може бути поставлена у залежність від наявності відповідних бюджетних асигнувань. Наведений представником в/ч НОМЕР_1 розрахунок підвищення доходу ОСОБА_1 вважає таким, що суперечить визначеному у телеграмі Міністра оборони України №248/1479 від 26.03.2018 порядку та розмірах (а.с. 62-63, 69).

Ухвалою суду від 25.09.2025 заяву представника в/ч НОМЕР_1 про заміну відповідача у справі залишено без задоволення.

Розгляд справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до наказу в/ч НОМЕР_4 №329 від 25.11.2016 прийнята на військову службу, як це видно із запису військового квитка серії НОМЕР_5 (а.с. 13-14). Позивач зазначає, що в/ч НОМЕР_2 є правонаступником польової пошти НОМЕР_6 , що не заперечується відповідачами.

Як видно з витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.12.2017 №157, старшого солдата ОСОБА_1 , призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28.11.2017 №88-РС на посаду діловода технічної частини в/ч НОМЕР_1 , який прибув з в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_1 з 29.11.2017 зарахувати до списків особового складу, на всі види забезпечення і вважати таким, що з 29.11.2017 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 605,00 грн на місяць, шпк "старший солдат" (а.с. 58).

Відповідно до витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 10.07.2019 № 191 старшого солдата ОСОБА_1 , начальника ремонтної майстерні взводу матеріального забезпечення в/ч НОМЕР_1 , призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 18.06.2019 №99-РС на посаду начальника польової лазні взводу матеріального забезпечення танкового батальйону в/ч НОМЕР_2 вважати таким, що вибув до нового місця служби в/ч НОМЕР_2 . З 10.07.2019 виключити зі списків особового складу в/ч НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення та видати належні атестати (зворот а.с. 58).

Позивач у позовній заяві вказує, що переміщення по службі здійснювалося без звільнення з військової служби, в/ч НОМЕР_1 перебуває у підпорядкуванні та на фінансовому забезпеченні в/ч НОМЕР_2 .

На переконання позивача, у період проходження нею військової служби нарахування грошового забезпечення здійснювалося не в повному обсязі, а саме:

- у період з 25.11.2016 по 03.12.2017 та з 11.07.2019 по теперішній час в/ч НОМЕР_2 не в повному розмірі нараховувала та виплачувала індексацію грошового забезпечення;

- у період з 04.12.2017 по 10.07.2019 в/ч НОМЕР_1 не в повному розмірі нараховувала та виплачувала індексацію грошового забезпечення.

З цих підстав позивачка звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон №1282-ХІІ).

Відповідно до ст. 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Приписами ст. 2 Закону №1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ст. ст. 4, 6 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок №1078), пунктом 2 якого визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з п. 4 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Пунктом 5 Порядку №1078 закріплено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Відповідно до п. 6 Порядку №1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (вказана норма застосовується з 01.12.2015).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 №141 внесено зміни до вищевказаного пункту та викладено його в такій редакції: "Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік".

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Важливим моментом при вирішенні цього спору є визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовця.

Відповідно до п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно до постанови Уряду "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294 (надалі - Постанова №1294), якою затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до пункту 13 Постанови №1294, вона набрала чинності з 01.01.2008 і діяла до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме до 01.03.2018.

Тобто, з 01.12.2015 базовим місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.

Отже, роботодавець, здійснюючи нарахування індексації, не має дискреційних повноважень щодо визначення базового місяця індексації, оскільки не вправі обирати його на власний розсуд, натомість має діяти у чітко визначених межах законодавства.

Наявність у роботодавця повноважень щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з урахуванням, окрім іншого, певного базового місяця індексації, не скасовує компетенції суду щодо можливості зобов'язання належного відповідача враховувати при обчисленні індексації конкретний базовий місяць за наявності про це відповідного спору між сторонами.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про те, що починаючи з 25.11.2016 по 28.11.2017 (як видно з наказу від 04.12.2017 №157) в/ч НОМЕР_2 , а з 29.11.2017 по 28.02.2018 - в/ч НОМЕР_1 повинні були застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення позивача, оскільки саме з грудня 2015 року застосовуються нові єдині підходи щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення (заробітної плати) затверджені Порядком №1078.

Аналогічна правова позиція сформульована Верховним Судом у подібних правовідносинах у постановах від 30.04.2020 у справі №140/2006/19, від 21.01.2021 у справі №160/35/20 тощо.

Судом встановлено, що у період з 25.11.2016 по 28.02.2018 позивачу не нараховувалася індексація.

Відповідачі у відзивах зазначали, що здійснювали усі нарахування та виплати у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям.

Проте, суд звертає увагу на те, що відсутність на рахунках відповідача коштів для виплати індексації грошового забезпечення не може бути підставою для відмови у здійсненні вказаних виплат. Відсутність бюджетного фінансування не позбавляє позивача права на отримання та не звільняє відповідача від обов'язку нарахування та виплати.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №825/874/17.

З огляду на вищезазначене, враховуючи факт того, що в/ч НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у в/ч НОМЕР_2 , суд визнає протиправною бездіяльність саме в/ч НОМЕР_2 в частині не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 25.11.2016 по 28.02.2018 із встановленням базового місяця - січень 2008 року та зобов'язує у зв'язку з цим в/ч НОМЕР_2 нарахувати і виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 25.11.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).

З приводу позовних вимог про нарахування та виплату індексації-різниці грошового забезпечення позивача у період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 01.05.2025 у фіксованому розмірі 4073,95 грн на місяць суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 у редакції, що набрала законної сили з 01.12.2015, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (п. 44 постанови ВС від 27.04.2021 у справі №380/1513/20).

Суд звертає увагу на те, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, а обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення (постанови ВС від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі №825/694/17, від 20.11.2019 у справі №620/1892/19).

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (постанова ВС від 16.06.2020 у справі №206/4411/16-а).

За визначенням, наведеним у постанові Верховного Суду від 28.05.2024 у справі №160/14683/23, Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, "поточної" та "індексації-різниці". Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.

У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.

Щодо поточної індексації, то право працівника на її отримання виникає у випадку коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 11 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункт 4 Порядку №1078).

У досліджуваному судом випадку правовідносини щодо нарахування і виплати поточної індексації не є спірними.

Спірні правовідносини склалися довкола обставин невиплати з боку в/ч НОМЕР_7 на користь позивача (військовослужбовця) індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 15.04.2020 із застосуванням приписів абзаців 4 - 6 пункту 5 Порядку №1078.

Щодо "фіксованої" суми індексації суд зазначає, що ані Закон №1282-XII, ані Порядок №1078 визначення такого поняття не містять.

Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Проте постановою Уряду від 09.12.2015 №1013 цей Додаток був викладений у новій редакції і з 01.12.2015 у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.

З 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 по суті йде мова про поняття "індексації-різниці", право на яку виникає лише тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної у цьому місяці.

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувались з 01.12.2015, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувались з 15.03.2018, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення грошових доходів нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац 4).

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів, грошового доходу) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує на те, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок про те, що нарахування і виплата суми індексації-різниці носять щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

З урахуванням того факту, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пункту 5 Порядку №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 , за яким необхідно здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 Порядку №1078 дають суду підстави для формулювання висновку про те, що у зв'язку з підвищенням у березні 2018 року доходу позивача відповідач мав би вирішити питання чи має останній право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то у якому розмірі.

Указані вище висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 28.05.2024 у справі №160/14683/23, від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 20.04.2023 у справі №320/8554/21, від 11.05.2023 у справі №260/6386/21 з подібними правовідносинами, яка в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України підлягає врахуванню судом.

Як свідчать встановлені судом обставини справи, відповідачі не нараховували і не виплачували позивачу цей вид індексації за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 01.05.2025.

Водночас позивач наполягає на тому, що має право на отримання індексації-різниці і що це право відповідачами проігноровано.

Суд зазначає, що з огляду на приписи абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.

Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Для вирішення питання наявності чи відсутності у позивача права на отримання індексації-різниці за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 01.05.2025, розрахованої із застосуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, враховуючи висновки суду касаційної інстанції у вищевказаних постановах, необхідно встановити наступні обставини: розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А); суму можливої індексації грошового забезпечення позивача у березні 2018 року (Б); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу у березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення у березні 2018 року та сумою грошового забезпечення у лютому 2018 року.

В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

Якщо розмір підвищення доходу у березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування і виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Як уже було зазначено судом, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Указані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 28.05.2024 у справі №160/14683/23, від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі №420/11424/21, від 20.04.2023 у справі №320/8554/21, від 11.05.2023 у справі №260/6386/21 із подібними правовідносинами.

Судом встановлено, що згідно з довідкою в/ч НОМЕР_1 від 26.06.2025 №3566 про грошове забезпечення військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 за 2018 рік (а.с. 59) грошове забезпечення позивача у березні 2018 року склало 11740,62 грн, у лютому 2018 року - 8407,26 грн.

Відтак грошовий дохід позивача внаслідок підвищення посадових окладів збільшився на 474,44 грн (11740,62 грн - 8407,26 грн = 3333,36 грн).

Величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення у березні 2018 року розрахована наступним шляхом: Лютий 2008 - 102,7% (Індекс споживчих цін до попереднього місяця згідно з даними Держстату) = 1,027; Березень 2008 - 103,8% = 1,038; Квітень 2008 - 103,1% - 1,031; Травень 2008 - 101,3% = 1,013; Вересень 2008 - 101,3% - 100,8% (червень 2008) х 99,5% (липень 2008) х 99,9% (серпень 2008) х 101,1% (вересень 2008) = 1,013; Жовтень 2008 - 101,7% = 1,017; Листопад 2008 - 101,5% = 1,015; Грудень 2008 - 102,1% = 1,021; Січень 2009 - 102,9% = 1,029; Лютий 2009 - 101,5% = 1,015; Березень 2009 - 101,4% = 1,014; Травень 2009 - 101,4% = 100,9% (квітень 2009) х 100,5% (травень 2009) = 1,014; Червень 2009 - 101,1% = 1,011; Жовтень 2009 - 101,4% = 99,9% (липень 2009) х 99,8% (серпень 2009) х 100,8 (вересень 2009) х 100,9% (жовтень 2009) = 1,014; Листопад 2009 - 101,1% = 1,011; Січень 2010 - 102,7% = 100,9% (грудень 2009) х 101,8% (січень 2010) = 1,027; Лютий 2010 - 101,9% = 1,019; Вересень 2010 - 103,5% = 100,9% (березень 2010) х 99,7% (квітень 2010) х 99,4% (травень 2010) х 99,6% (червень 2010) х 99,8% (липень 2010) х 101,2% (серпень 2010) х 102,9% (вересень 2010) = 1,035; Грудень 2010 - 101,6% = 100,5% (жовтень 2010) х 100,3% (листопад 2010) х 100,8% (грудень 2010) = 1,016; Березень 2011 - 103,3% = 101,0% (січень 2011) х 100,9% (лютий 2011) х 101,4% (березень 2011) = 1,033; Квітень 2011 - 101,3% = 101,3; Червень 2011 - 101,2% = 100,8% (травень 2011) х 100,4% (червень 2011) = 1,012; Березень 2014 - 101,98% = 98,7% (липень 2011) х 99,6% (серпень 2011) х 100,1% (вересень 2011) х 100,0% (жовтень 2011) х 100,1% (листопад 2011) х 100,2% (грудень 2011) х 100,2% (січень 2012) х 100,2% (лютий 2012) х 100,3% (березень 2012) х 100,0% (квітень 2012) х 99,7% (травень 2012) х 99,7% (червень 2012) х 99,8% (липень 2012) х 99,7% (серпень 2012) х 100,1% (вересень 2012) х 100,0% (жовтень 2012) х 99,9% (листопад 2012) х 100,2% (грудень 2012) х 100,2% (січень 2013) х 99,9% (лютий 2013) х 100,0% (березень 2013) х 100,0% (квітень 2013) х 100,1% (травень 2013) х 100,0% (червень 2013) х 99,9% (липень 2013) х 99,3% (серпень 2013) х 100,0% (вересень 2013) х 100,4% (жовтень 2013) х 100,2% (листопад 2013) х 100,5% (грудень 2013) х 100,2% (січень 2014) х 100,6% (лютий 2014) х 102,2% (березень 2014) = 1,020; Квітень 2014 - 103,3% = 1,033; Травень 2014 - 103,8 = 1,038; Липень 2014 - 101,4% = 101,0% (червень 2014) х 100.4% (липень 2014) = 1,014; Вересень 2014 - 103,72% = 100,8% (серпень 2014) х 102,9% (вересень 2014) = 1,037; Жовтень 2014 - 102,4% = 1,024; Листопад 2014 - 101,9% = 1,019; Грудень 2014 - 103,0% = 1,03; Січень 2015 - 103,1% = 1,031; Лютий 2015 - 105,3 = 1,053; Березень 2015 - 110,8% = 1,108; Квітень 2015 - 1,14% = 1,140; Травень 2015 - 102,2% = 1,022; Листопад 2015 - 101,55% = 100,4% (червень 2015) х 99,0% (липень 2015) х 99,2% (серпень 2015) х 102,3% (вересень 2015) х 98,7% (жовтень 2015) х 102,0% (листопад 2015) = 1,016; Квітень 2016 - 105,79% = 100,7% (грудень 2015) х 100,9% (січень 2016) х 99,6 (лютий 2016) х 101,0% (березень 2016) х 103,5 (квітень 2016) = 1,058; Жовтень 2016 - 104,0% = 100,1% (травень 2016) х 99,8% (червень 2016) х 99,9% (липень 2016) х 99,7% (серпень 2016) х 101,8% (вересень 2016) х 102,8% (жовтень 2016) = 1,040; Січень 2017 - 103,85% = 101,8% (листопад 2016) х 100,9% (грудень 2016) х 101,1% (січень 2017) = 1,038; Квітень 2017 - 103,74% = 101,0% (лютий 2017) х 101,8% (березень 2017) х 100,9% (квітень 2017) = 1,037; Липень 2017 - 103,13% = 101,3% (травень 2017) х 101,6% (червень 2017) х 100,2% (липень 2017) - 1,031; Жовтень 2017 - 103,12% = 99,9% (серпень 2017) х 102,0% (вересень 2017) х 101,2% (жовтень 2017) = 1,031; Січень 2018 - 103,44% = 100,9% (листопад 2017) х 101,0% (грудень 2017) х 101,5% (січень 2018) = 1,034.

Звідси - 1,027 х 1,038 х 1,031 х 1,013 х 1,013 х 1,017 х 1,015 х 1,021 х 1,029 х 1,015 х 1,014 х 1,014 х 1,011 х 1,014 х 1,011 х 1,027 х 1,019 х 1,035 х 1,016 х 1,033 х 1,013 х 1,012 х 1,020 х 1,033 х 1.038 х 1,014 х 1,037 х 1,024 х 1,019 х 1,030 х 1,031 х 1,053 х 1,108 х 1,140 х 1,022 х 1,016 х 1,058 х 1,040 х 1,038 х 1,037 х 1,031 х 1,031 х 1,034 = 3,533 =>353,3%.

Відповідно 353,3% (наростаючий індекс споживчих цін) - 100% = 253,3% (Величина приросту індексу споживчих цін).

У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн.

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за березень 2018 року розраховується як добуток прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.03.2018 на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100.

Таким чином, сума можливої індексації складає 4 463,15 грн (1762,00 грн х 253,30% / 100), яка є більшою за розмір підвищення грошового доходу позивача у березні 2018 року (3333,36 грн), що у свою чергу вказує на наявність підстав для нарахування і виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

Отже, у даному випадку, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, сума індексації-різниці у березні 2018 року позивача складає 1129,79 грн, яка розраховується як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу (4 463,15 грн - 3333,36 грн).

Тож починаючи з березня 2018 року сума індексації-різниці з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 має виплачуватися позивачу у розмірі 1129,79 грн аж до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення зі служби.

Проте в/ч НОМЕР_2 указаних вимог Порядку №1078 не дотрималася, не нарахувала та не виплатила позивачу належні суми індексації грошового забезпечення.

Суд встановив з матеріалів справи, що ОСОБА_1 продовжує проходити військову службу і звертаючись до суду з цим позовом 25.04.2025 заявила кінцевою датою нарахування та виплати індексації-різниці 01.05.2025.

Водночас на підтвердження порушення свого права на отримання індексації-різниці позивачка надала суду картку особового рахунку військовослужбовця лише за період з 25.11.2016 по 28.02.2025, видану в/ч НОМЕР_2 12.04.2025 (зворот а.с. 10 - а.с. 12), тоді як на підтвердження обставин порушеного права на отримання індексації-різниці за період з 01.03.2025 по 01.05.2025 позивачка будь-яких доказів суду не надала.

За таких обставин періодом нарахування та виплати індексації-різниці суд окреслює період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 28.02.2025, що складає 2190 днів або 73 місяці.

Отже, сума індексації-різниці, яка мала бути нарахована та виплачена позивачу за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 28.02.2025 включно, становить: 1129,79 грн х 73 місяці = 82474,67 грн.

Відповідно до картки особового рахунку військовослужбовця за період з 25.11.2016 по 28.02.2025, виданої в/ч НОМЕР_2 12.04.2025 (зворот а.с. 10 - а.с. 12), та довідок в/ч НОМЕР_1 від 26.06.2025 №3566, №3567 (а.с. 59) індексація була нарахована позивачу всього в сумі 22 227,73 грн.

Відтак різниця індексації, яку слід виплатити позивачу, становить 60 246,94 грн (82474,67 грн - 22227,73 грн).

Обираючи спосіб захисту порушених прав позивача, суд керується приписами п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, згідно з якими, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно, наслідком визнання протиправною бездіяльності відповідача є покладення судом на нього обов'язку вчинити певні дії на відновлення порушеного права позивача у спосіб, передбачений законом.

За повідомленням представника в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 , наведеним у заяві від 04.09.2025 про заміну сторони її правонаступником (а.с. 70), відповідно до спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 07.06.2025 №Д-321/78/дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році", директиви командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 09.06.2025 №Д-58дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у Сухопутних військах Збройних Сил України в 2025 році", директиви командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 12.06.2025 №Д-37/ДСК" Про проведення додаткових організаційних заходів у військах оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " в 2025 році" станом на 25.08.2025 Військову частину НОМЕР_1 ліквідовано, особовий склад та архівні документи наразі передано правонаступнику - Військовій частині НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).

Тож у спірних правовідносинах обов'язок нарахувати та виплатити на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 1129,79 грн в місяць у загальній сумі 60246,94 грн за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 28.02.2025 включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, (з утриманням податків та зборів) суд покладає саме на в/ч НОМЕР_2 .

Суд враховує те, що згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, для належного та ефективного захисту прав та інтересів позивача судам необхідно перевірити обґрунтованість нарахованих позивачем сум індексації, розрахувати їх і, відповідно, у судовому рішенні вказати конкретні суми (індексації грошового забезпечення), на які позивач має право та які відповідач зобов'язаний нарахувати й виплатити.

Відтак позов у цій частині вимог слід задовольнити у спосіб, визначений судом.

Вирішуючи позов у частині вимог щодо зобов'язання в/ч НОМЕР_1 відповідно до п. 4.3 Правил організації фінансового забезпечення військових частини Збройних Сил України, затверджених наказом Міністра оборони України від 22.05.2017 №280, внести зміни до грошового атестату ОСОБА_1 , де у пункті 4 зазначити суму виплаченої індексації, у тому числі суму фіксованої індексації, суд виходить з такого.

Зі змісту статей 2, 5 КАС України слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Тому обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або законних інтересів особи на момент її звернення до суду, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

Оскільки роботодавцем ще не здійснювався перерахунок індексації грошового забезпечення позивача, то на даний момент у суду відсутні підстави вважати, що військовою частиною не будуть внесені відповідні зміни до грошового атестату позивача після перерахунку індексації її грошового забезпечення.

Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які ймовірно матимуть місце у майбутньому, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову в окресленій частині позовних вимог відсутні.

Тож позов у цілому слід задовольнити частково.

Позивачка звільнена від сплати судового збору у спорі про стягнення заробітку, інших судових витрат не понесла, тому підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/5678/25 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України в частині не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 25.11.2016 по 28.02.2018 із встановленням базового місяця - січень 2008 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України у відповідності до вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 25.11.2016 по 28.02.2018 з установленням базового місяця - січень 2008 року та виплатити нараховані суми індексації грошового забезпечення за вирахуванням фактично виплачених позивачу сум індексації.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 28.02.2025 у повному розмірі відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 1129,79 грн в місяць у загальній сумі 60 246,94 грн за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 28.02.2025 включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з утриманням податків і зборів.

В решті вимог - позов залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_9 ; АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ; АДРЕСА_3 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_2 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ; АДРЕСА_4 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун