27 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/14623/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , до військової служби з виключенням з військового обліку згідно даних обліково-послужної картки від 29.04.2008№067120, протоколу від 16.10.2007 № 23 т.1 та довідки № 333 від 06.09.2012;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) внести відомості до Єдиного державний реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , з військового обліку відповідно до обліково-послужної картки від 29.04.2008 № 067120, протоколу від 16.10.2007 № 23 т.1 та довідки № 333 від 06.09.2012.
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 23.10.2025 відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Ухвалою від 05.11.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про залучення до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_5 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 він був визнаний непридатним до військової служби за станом здоров'я та виключений з військового обліку 16.10.2007, що підтверджується витягом із книги протоколів призовної комісії (протокол від 16.10.2007 №23 т.1) із обліково-алфавітної книги від 11.06.2006 інв. № 872 та довідкою № 333 від 06.09.2012.
На підставі наведеного ІНФОРМАЦІЯ_7 в обліково-послужній картці ОСОБА_1 № 067120 від 29.04.2008 зроблено відповідну відмітку про виключення Позивача з військового обліку.
Але у подальшому позивач виявив, що за даними мобільного застосунку "Резерв+", у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі також - Реєстр)його виключення з військового обліку. Натомість маються відомості про перебування його на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 у статусі військовозобов'язаного, хоча позивач, за його ствердженням, не вживав дії щодо поставлення на облік саме у ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Позивач (його представник) звертався як до ІНФОРМАЦІЯ_9 , так і до ІНФОРМАЦІЯ_10 із адвокатськими запитами щодо внесення відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
ІНФОРМАЦІЯ_11 на адвокатські запити надав копії документів та відомості на підтвердження виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
ІНФОРМАЦІЯ_4 відмовив у внесенні відомостей до Реєстру та надав рекомендацію звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Позивач наголошував, що територіальний центр комплектування як орган, уповноважений на внесення змін до Реєстру "Оберіг", має обов'язок розглядати заяви стосовно виправлення персональних даних у Реєстрі, тому протиправна бездіяльність відповідача порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, копію ухвали з пропозицією подання відзиву отримав 29.10.2025, копію позовної заяви з додатками отримав 24.10.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідач не вчинив жодних процесуальних дій по справі, не подав жодних заяв, пояснень чи клопотань.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Крім того, відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обставини справи, встановлені судом
Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.09.2012 №333 ОСОБА_1 виключений з військового обліку на підставі пункту 3 (у зв'язку з тим, що визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку) частина 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Військовий квиток йому не видавався /а.с.9/.
Витягом із книги протоколів призовної комісії (протокол від 16.10.2007 №23 т.1) підтверджується, що ОСОБА_1 рішенням призовної комісії визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.2а графи І наказу МО України від 1999 року №207.
В обліково-послужній картці замість військового квитка № НОМЕР_3 наявна відмітка від 16.10.2007 про те, що ОСОБА_1 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку за гр. І ст.2а Наказу МО України №207 від 1999 року (Протокол №23 т.1). Дана відмітка зроблена військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_14 та скріплена гербовою печаткою.
Однак зазначені дані не відображено в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що не заперечується відповідачем.
Також в обліково-послужній картці замість військового квитка № НОМЕР_3 містяться відомості про прийняття на облік ОСОБА_1 від 29.04.2008, про що зроблена відмітка військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_14 та скріплена гербовою печаткою.
Листом-відповіддю від 31.03.2025 №5/4658 на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_11 повідомив, що гр. ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_10 з 06.03.2009 за адресою місця реєстрації. Відповідно до обліково-алфавітної книги від 11.06.2006 інв.№872 запис №180, гр. ОСОБА_1 дійсно визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку протокол від 16.10.2007 №23 т.1 за ст.2а гр. І наказу МО України від 1999 року №207. Оскільки позивач актуалізований на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 , у ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутня можливість внести відповідну інформацію.
Листом-відповіддю від 09.06.2025 №6/10184 на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що з метою виключення гр. ОСОБА_2 з військового обліку необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_9 . Відомості стосовно гр. ОСОБА_2 у ІНФОРМАЦІЯ_8 відсутні.
Листом-відповіддю від 11.09.2025 №6/14920 на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку не є підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 . У зв'язку з цим рекомендовано звернутися з подібним запитом до ІНФОРМАЦІЯ_9 . За відомою інформацією гр. ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних, як такий, що зареєструвався та оновив свої дані по м. Полтава.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, що полягає у невнесенні до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, що підлягають застосуванню
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Частинами 1, 3 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною 1 статті 27 Закону № 2232-XII у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
За приписами частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до положень статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
З положень статті 2 Закону № 1951-VIII випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина 8 статті 5 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Згідно з положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За змістом пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Висновки щодо правозастосування
Як вже зазначалося, ведення військового обліку, який передбачає персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закон покладає на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
З метою забезпечення ведення військового обліку громадян України функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, органами ведення якого, є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів
Згідно з вимогами Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін звертається із відповідною заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Позивач в цій справі, формулюючи предмет позову та позовні вимоги, стверджував про бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_10 , що полягає у невнесенні відомостей щодо виключення позивача з військового обліку. А саме відомостей про виключення позивача з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_15 у 2007 році.
Дійсно, в обліково-послужній картці позивача замість військового квитка № НОМЕР_3 наявна відмітка від 16.10.2007 про те, що ОСОБА_1 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку за гр. І ст.2а Наказу МО України №207 від 1999 року (Протокол №23 т.1). Дана відмітка зроблена військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_14 та скріплена гербовою печаткою.
Додатково такі відомості підтверджуються довідкою ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.09.2012 №333, де вказано, що ОСОБА_1 виключений з військового обліку на підставі пункту 3 (у зв'язку з тим, що визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку) частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Військовий квиток йому не видавався.
А також ці відомості підтверджуються витягом із книги протоколів призовної комісії (протокол від 16.10.2007 №23 т.1), яким встановлено, що ОСОБА_1 рішенням призовної комісії визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.2а графи І наказу МО України від 1999 року №207.
Актуальність відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у 2007 році підтвердив і ІНФОРМАЦІЯ_11 , який листом від 31.03.2025 №5/4658 на адвокатський запит представника ОСОБА_1 повідомив, що гр. ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_10 з 06.03.2009 за адресою місця реєстрації. Відповідно до обліково-алфавітної книги від 11.06.2006 інв.№872 запис №180, гр. ОСОБА_1 дійсно визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку протокол від 16.10.2007 №23 т.1 за ст.2а гр. І наказу МО України від 1999 року №207.
Тому, за твердженням позивача, він, ОСОБА_1 , у державному реєстрі військовозобов'язаних " ІНФОРМАЦІЯ_16 " значиться як військовозобов'язаний безпідставно і ІНФОРМАЦІЯ_4 має привести у відповідність дані військового обліку та внести відомості про його виключення.
Проте судом також встановлено, що в обліково-послужній картці замість військового квитка № НОМЕР_3 містяться відомості щодо прийняття на військовий облік ОСОБА_1 від 29.04.2008, про що була зроблена відмітка військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_14 , яка скріплена гербовою печаткою.
Дана відмітка вказує на те, що ОСОБА_1 повторно став на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_17 після визнання його непридатним з виключенням з військового обліку 16.10.2007. Тому доводи представника позивача у позовній заяві щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку 29.04.2008 суперечать наявним в матеріалах справи доказам та є необґрунтованими.
Підстави для внесення відомостей ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку відсутні, оскільки після 29.04.2008 жодних інших відміток про виключення з військового обліку та причин такого виключення в обліково-послужній картці замість військового квитка № НОМЕР_3 не міститься.
Не спростовуючи обов'язок відповідного на той час районного/міського військового комісаріату внести у 2007 році відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, суд вказує, що наявність у військово-обліковому документі відмітки про поставлення ОСОБА_1 на військовий облік повторно у 2008 році виключає обов'язок ІНФОРМАЦІЯ_10 вносити відомості про виключення з обліку за 2007 рік.
Представником позивача до суду не надано інших доказів окрім тих, які наявні в матеріалах справи. У суду відсутні відомості про виключення позивача з військового обліку після 2008 року, проходження ним ВЛК, визнання його непридатним до військової служби і т.д.
Тому, з урахуванням останньої в часі відмітки у військово-обліковому документі ОСОБА_1 про повернення його на військовий облік у 2008 році суд прийшов до висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_4 діяв в межах норм чинного законодавства та не порушив охоронювані права та інтереси позивача.
Тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Розподіл судових витрат
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.С. Шевяков