27 січня 2026 р. № 400/10406/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. у порядку письмового провадження розглянувши адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Агро Логістик Груп", вул. Водопійна, 34,м. Миколаїв,54031,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.03.2025 № 453914290407, № 454814290407,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Логістік Груп» (далі - позивач) до Головного управлінням ДПС у Миколаївській області (далі - відповідача) та просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.03.2025 року за № 453914290407 про сплату штрафу за затримку сплати земельного податку в сумі 16191,40 гривень та від 26.03.2025 року за № 454814290407 про сплату штрафу за затримку сплати земельного податку в сумі 537,12 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржуваними рішеннями податковий орган застосував до позивача штраф у зв'язку з порушенням строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб. Однак, позивач є платником орендної плати, а не земельного податку за період від 01.01.2022 року й до нині, що підтверджується відповідними податковими деклараціями (уточненими), які були подані за відповідні періоди в наслідок оформлення договору про внесення змін №62-24 від 01.10.2024 року до договору оренди. Відтак, оскаржувані податкові повідомлення - рішення вважає необґрунтованими, протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони винесені податковим органом на підставі необґрунтованих висновків.
Ухвалою від 30.09.2025 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача до суд надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позивних вимог та зазначає, що відповідно до інформації з ІКП по земельному податку з юридичних осіб ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" протягом 2023 року та 2024 року було не вчасно сплачено узгоджені податкові забов'язання (за самостійно надані ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" податкові декларації з плати за землю за: 2022 рік, 2023 рік та 2024 рік) в сумі 321999,87 гривень, що призвело до виникнення штрафних санкцій за не своєчасну сплату податкових забов'язань з земельного податку юридичних осіб. А згідно поданих позивачем податкових декларацій 03.10.2024 року відповідно до договору про зміни №62-24 від 01.10.2024 року, за ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" з 01.01.2022 року відсутні об'єкти оподаткування з земельного податку з юридичних осіб (код бюджетної кваліфікації 18010500) та з 01.01.2022 року, у відповідності до договору про зміни №62-24 від 01.10.2024 року, є об'єкти оподаткування з орендної плати з юридичних осіб (код бюджетної кваліфікації 18010600). Відтак, факти, викладені в акті камеральної перевірки від 18.02.2025 №2424/14 29-04-07-09/41743771 ґрунтуються на наявних порушеннях ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" норм чинного законодавства, а податкові повідомлення-рішення від 26.03.2025 №453914290407 та №454814290407, прийняті відповідно до вимог чинного законодавства, є правомірними та не підлягають скасуванню.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій заперечує проти обґрунтувань відповідача та повністю підтримує позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд,
Головне управління ДПС у Миколаївській області на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1. ст. 20 розд. І, абз. 3 п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у порядку ст. 76 ПК України та у строк, передбачений абз. 2 п. 76.3 ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" (далі ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП") щодо порушення термінів сплати (перерахування) податків, зборів, платежів з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).
За результатами перевірки складено акт перевірки №2424/14-29-04-07-09/41743771 від 18.02.2025 року, в якому викладено висновки щодо порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по сплаті земельного податку за період фінансово-господарської діяльності платника податків (Позивача), при здійсненні якої вчинено порушення за наступні періоди: січень-лютий 2022 р., січень-грудень 2023 р., січень-березень 2024р.
При цьому, при складанні акту камеральної перевірки відповідачем було використано звітні податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності): за 2022 рік (вх.№9309260331 від 01.03.2023 року), за 2023 рік (вх.№9038901292 від 01.03.2023 року), за 2024 рік (вх.№9034834439 від 20.02.2024 року), за земельні ділянки, які розташовані на території Миколаївської міської територіальної громади, а саме по вул. Водопійна, б.34, загальна площа земельної ділянки 2177 кв.м. (кадастровий №4810136900:05:075:0009).
На підставі висновків акту відповідачем прийняті податкові повідомлення - рішення:
- № 453914290407 від 26.03.2025 року, за яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб (код платежу 18010500) зобов'язано сплатити штраф в сумі 16191,40 гривень,
- № 454814290407 від 26.03.2025 року, за яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб (код платежу 18010500) зобов'язано сплатити штраф в сумі 537,12 гривень.
Позивач не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями - рішеннями звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (ПК України) встановлено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом підпунктів 14.1.72 і 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України земельним податком визнається обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (пункт 287.6 статті 287 ПК України).
У частинах першій та другій статті 120 Земельного кодексу України встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Статтями 125 і 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
З огляду на вищезазначені можна дійти висновку, що платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.
Якщо певна юридична особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на орендованій земельній ділянці, то до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Аналогічна правова викладена Верховним Судом України у постанові від 8 червня 2016 року (справа №21-804а16) та постанові від 12 вересня 2017 року (справа №21-3078а16), а також Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року (справа №825/308/17), від 19 червня 2018 року (справа №822/2696/17), від 17 грудня 2019 року (справа №804/4739/16).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем були подані податкові декларації (за видом декларації - земельний податок): за 2022 рік (вх.№9309260331 від 01.03.2023 року), за 2023 рік (вх.№9038901292 від 01.03.2023 року), за 2024 рік (вх.№9034834439 від 20.02.2024 року).
В подальшому, а саме 01.10.2024 року між позивачем та Миколаївською міською радою було укладено договір про внесення змін № 62-24 від 01.10.2024 року до договору оренди землі №8161 (зареєстровано у Миколаївській міській раді 17.06.2011 року), в якому зазначено, що на підставі рішення Миколаївської ради від 30.05.2024 №53/197 щодо зміни сторони договору оренди землі з ТОВ "ЦИТАДЕЛЬ-ЮГ" на ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" для обслуговування не житлового об'єкта по вул. Водопійна, б.34, загальна площа земельної ділянки 2177 кв.м. (кадастровий №4810136900:05:075:0009). Строк дії договору оренди до 17.06.2026 року. Також п.п 4.2 розд. 4 цього договору оренди визначено суми сплати за 2022 рік, 2023 рік та 2024 рік. Відповідно до п.3 прикінцевих положень, з 01.01.2022 року всі права і обов'язки за Договором від 17.06.2011 року №8161 по відношенню до "Орендодавця" будуть належати ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП".
Керуючись п. 50.1 ст. 50 ПК України ТОВ "АГРО ЛОГІСТИК ГРУП" у відповідності до договору про зміни №62-24 від 01.10.2024 року до договору оренди землі подало уточнюючі податкові декларації (за видом декларації - орендна плата): за 2022 рік №9314959354 від 24.09.2024 року, за 2023 рік №9387244537 від 24.09.2024 року, за 2024 рік №9278956071 від 24.09.2024 року.
Зі змісту зазначених декларацій вбачається, що податкові забов'язання з земельного податку з юридичних осіб (код бюджетної кваліфікації 18010500) за 2022 рік, 2023 рік та 2024 рік відсутні.
Таким чином, з 01.01.2022 року у позивача відсутні об'єкти оподаткування з земельного податку з юридичних осіб (код бюджетної кваліфікації 18010500). Як вже зазначалось судом вище по тексту рішення, відповідачем проведено камеральну перевірку позивача 18.02.2025 року і під час перевірки були досліджені лише податкові декларації (за видом декларації - земельний податок): за 2022 рік (вх.№9309260331 від 01.03.2023 року), за 2023 рік (вх.№9038901292 від 01.03.2023 року), за 2024 рік (вх.№9034834439 від 20.02.2024 року), тоді як уточнюючі податкові декларації (за видом декларації - орендна плата) від 24.09.2024 року взагалі не були взяті відповідачем до уваги, хоча з них вбачається, що позивач є платником орендної плати, а не земельного податку на підставі укладеного договору про внесення змін № 62-24 від 01.10.2024 року до договору оренди землі №8161 від 17.06.2011 року.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність податкових повідомлень - рішень від 26.03.2025 року за № 453914290407 про сплату штрафу за затримку сплати земельного податку в сумі 16191,40 гривень та від 26.03.2025 року за № 454814290407 про сплату штрафу за затримку сплати земельного податку в сумі 537,12 гривень.
Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач не спростував належними та допустимими доказами наведені позивачем доводи, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 3028 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Логістик Груп" (вул. Водопійна, 34,м. Миколаїв,54031, ідентифікаційний код 41743771) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, ідентифікаційний код 44104027) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.03.2025 № 453914290407, № 454814290407, задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.03.2025 року за № 453914290407 про сплату штрафу за затримку сплати земельного податку в сумі 16191,40 гривень та від 26.03.2025 року за № 454814290407 про сплату штрафу за затримку сплати земельного податку в сумі 537,12 гривень.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, ідентифікаційний код 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Логістик Груп" (вул. Водопійна, 34,м. Миколаїв,54031, ідентифікаційний код 41743771) судовий збір в сумі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар