Рішення від 27.01.2026 по справі 380/8549/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року м. Львівсправа № 380/8549/25

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О. М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» (Позивач/ТОВ «ВОЛПЕКС») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (Відповідач-1/ГУ ДПС у Львівській області), Державної податкової служби України (Відповідач-2/ДПС України), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення №12494813/39377343 від 11.02.2025 Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 02.07.2024 датою її подання на реєстрацію - 02.07.2024;

- визнати протиправним та скасувати Рішення №12438471/39377343 від 30.01.2025 Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №38 від 27.08.2024 датою її подання на реєстрацію - 27.08.2024;

- судові витрати покласти на відповідачів.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ним було подано всі необхідні первинні документи для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після отримання повідомлень про зупинення реєстрації податкових накладних позивач надіслав контролюючому органу пояснення з копіями первинних документів, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №6 від 02.07.2024 та податкової накладної №38 від 27.08.2024. Також, позивач подав додаткові пояснення стосовно підтвердження інформації у даних податкових накладних. Позивач вказує, що ним подано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальне здійснення операцій за згаданими податковими накладними.

Однак, рішеннями комісії Головного управління ДПС у Львівській області позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2024 та податкової накладної №38 від 27.08.2024.

На думку позивача, вказане вище в сукупності свідчить про необґрунтованість оскаржуваних рішень, що є підставою для їх скасування та, як наслідок, зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на вищенаведене адміністративний позов просить задовольнити у повному обсязі.

Також у позовній заяві позивач зазначає, що попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат, які позивач несе у зв'язку із розглядом справи, складає 4844,80 грн судовий збір та 20000,00 грн витрати на правничу допомогу.

Відповідачі не скористалися правом подання відзиву на позовну заяву. Із урахуванням ч. 2 ст. 175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, ухвалою суду від 05 травня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

ТОВ «ВОЛПЕКС» зареєстроване як юридична особа за адресою: 79054, м. Львів, вул. Любінська, 97/4, є платником податку на додану вартість.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Львівхімтек» (Покупець) 22.09.2021 року укладено договір поставки №В/2100/220921, предметом якого є те, що постачальник зобов'язується поставити, а покупець - прийняти й оплатити добрива та агрохімікати. Кількість, асортимент, ціна, строки та умови поставки кожної партії товару, що постачається за цим договором, визначаються у додатках до договору, які становлять його невід'ємну частину.

Згідно із Додатком №8 від 02.07.2024 до договору №В/2100/220921 від 22.09.2021 товаром, що постачається ТОВ «ВОЛПЕКС» в адресу ТОВ «Львівхімтек», є мікродобриво Alventa - сульфат магнію кр., вагою 22 000 кг, загальною вартістю 418017,60 грн (в т. ч. ПДВ 69669,60 грн).

ТОВ «ВОЛПЕКС» виставлено ТОВ «Львівхімтек» Рахунок на оплату №450 від 02.07.2024 на суму 418017,60 грн, в тому числі ПДВ 69669,60 грн. Придбаний Товар було оплачено 02.07.2024 відповідно до виписки з банку за 02.07.2024 року.

За наслідками здійснення вищезазначеної господарської операції ТОВ «ВОЛПЕКС», за правилом «першої події», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України, було складено податкову накладну №6 від 02.07.2024 року на суму 418017,60 грн (ПДВ - 69669,60 грн) та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 31.07.2024 податкову накладну збережено, але реєстрація зупинена з підстав: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2019 № 1165 реєстрація податкової накладної №6 від 02.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

Відповідно до п. п. 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України позивачем направлено до податкового органу повідомлення № 7 з копіями документів на підтвердження здійснення господарської операції, за якою було прийнято рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, в кількості 27 додатків: Лист клопотання №23 від 28.01.2025; Договір оренди приміщення №07-01/05/2024 від 01.05.2024; Акт №483 від 31.07.2024; Квитанція №2 до акту №483 від 31.07.2024; Виписка банківська б/н від 04.07.2024; Договір логістичного обслуговування №13/05/2024 від 13.05.2024; Акт №155 від 31.07.2024; Виписка банківська б/н від 05.08.2024; Договір поставки №В/2100/220921 від 22.09.2021; Додаток до договору №8 від 02.07.2024; Рахунок №450 від 02.07.2024; Виписка банківська б/н від 02.07.2024; Договір №PL2024-01-VOL від 10.01.2024; Фактура проформа №ZKZE/0198/07/2024 від 02.07.2024; Банківський платіжний документ SWIFT б/н від 03.07.2024; Виписка в іноземній валюті б/н від 03.07.2024; Заява про купівлю валюти №59 від 03.07.2024; Митна декларація 24UA209190016018U5 від 06.07.2024; Сертифікат №SJ/24/07/0061 від 05.07.2024; Наказ про упорядкування назв товарів № 01/01/24 від 01.01.2024; Додаток до наказу №1 від 01.01.2024; Договір на організацію перевезення вантажів № 1902/19-2 від 19.02.2019; Рахунок № KN24-000343 від 05.07.2024; Акт № KN24-000343 від 08.07.2024; Виписка банківська б/н від 10.07.2024; Автотранспортна накладна CMR № 5888 від 05.07.2024; Видаткова накладна №489 від 08.07.2024.

У процесі розгляду наданих позивачем пояснень та копій документів, 04.02.2025 року на адресу позивача було направлено Повідомлення № 12458788/39377343 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів. У зазначеному повідомленні позивачу було запропоновано надати, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів (послуг), розрахункові документи та банківські виписки.

У відповідь, 07.02.2025 року позивач надіслав на адресу Головного управління ДПС у Львівській області в електронному вигляді Повідомлення № 1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. До зазначеного повідомлення було додано 28 документів, в тому числі: Лист-клопотання № 36 від 07.02.2025; Документи № 2- 27, які вже подавалися раніше разом із первинними поясненнями; Замовлення на перевезення вантажу від 05.07.2024.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийняла рішення № 12494813/39377343 від 11.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеній в податковій накладні. Додаткова інформація: відсутня товарно-транспортна накладна на реалізацію, довіреність на відпуск товарів, підприємство та/або контрагент задіяні у проведенні ризикових операцій.

За наслідками оскарження спірного рішення, скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Також матеріалами справи підтверджено, що між ТОВ «ВОЛПЕКС» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сангрейс» (Покупець) 04.01.2024 укладено договір поставки №В/2393/040124, предметом якого є те, що постачальник зобов'язується поставити, а покупець - прийняти й оплатити добрива та агрохімікати. Кількість, асортимент, ціна, строки та умови поставки кожної партії товару, що постачається за цим договором, визначаються у додатках до договору, які становлять його невід'ємну частину.

Згідно із Додатком №3 від 27.08.2024 до договору №В/2393/040124 від 04.01.2024 товаром, що постачається ТОВ «ВОЛПЕКС» в адресу ТОВ «Сангрейс», є мін. добриво Siarkopol - Тарногран-21, вагою 44100 кг, загальною вартістю 906255,00 грн (в т.ч. ПДВ 151042,50 грн).

ТОВ «ВОЛПЕКС» виставлено ТОВ «Сангрейс» Рахунок на оплату №535 від 27.08.2024 на суму 906255,00 грн, в т.ч. ПДВ 151042,50 грн. Придбаний Товар було оплачено 27.08.2024 відповідно до виписки з банку за 27.08.2024 року.

За наслідками здійснення вищезазначеної господарської операції ТОВ «ВОЛПЕКС», за правилом «першої події», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПК України, було складено податкову накладну №38 від 27.08.2024 на суму 906255,00 грн (ПДВ - 151042,50 грн) та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 13.09.2024 податкову накладну збережено, але реєстрація зупинена з підстав: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2019 № 1165 реєстрація податкової накладної від №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.

Відповідно до п. п. 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України позивачем направлено до податкового органу повідомлення № 5 з копіями документів на підтвердження здійснення господарської операції, за якою було прийнято рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, в кількості 42 додатків: Лист клопотання № 12 від 17.01.2025; Договір оренди приміщення № 07-01/05/2024 від 01.05.2024; Акт № 580 від 31.08.2024; Квитанція до акту № 580 від 31.08.2024; Виписка банківська б/н 24.08.2024; Виписка банківська б/н 06.09.2024; Акт № 680 від 30.09.2024; Квитанція до акту № 680 від 30.09.2024; Договір логістичного обслуговування № 13/05/2024 від 13.05.2024; Акт № 187 від 31.08.2024; Виписка банківська б/н 06.09.2024; Акт № 214 від 30.09.2024; Виписка банківська б/н 07.10.2024; Договір поставки № В/2393/040124 від 04.01.2024; Додаток до договору поставки № 3 від 27.08.2024; Рахунок № 535 від 27.08.2024; Виписка банківська б/н 27.08.2024; Контракт № PL/831220876/24-0063 від 04.01.2024; Інвойс проформа № 90011200 від 28.08.2024; Платіжний документ SWIFT б/н від 29.08.2024; Виписка банківська в іноземній валюті б/н від 29.08.2024; Заява про купівлю валюти № 76 від 29.08.2024; Митна декларація № 24UA209190021759U7 від 05.09.2024; Митна декларація № 24UA209190021841U7 від 06.09.2024; Договір на організацію перевезення вантажів № №1801/21 від 18.01.2021; Рахунок № Т-0917 від 04.09.2024; Акт № T-0950 від 05.09.2024; Автотранспортна накладна CMR б/н від 04.09.2024; Виписка банківська б/н 30.10.2024; Сертифікат № 80191256/10 від 04.09.2024; Договір на організацію перевезення вантажів № 1902/19-2 від 19.02.2019; Рахунок № КN24-000477 від 05.09.2024; Акт № KN24-000477 від 06.09.2024; Виписка банківська б/н 10.09.2024; Автотранспортна накладна CMR від 05.09.2024; Сертифікат № 80191233/10 від 05.09.2024; Акт приймання товарів № 228 від 04.09.2024; Акт приймання товарів № 230 від 05.09.2024; Видаткова накладна № 577 від 05.09.2024; Видаткова накладна № 579 від 06.09.2024; Акт видачі № 229 від 05.09.2024; Акт видачі № 234 від 06.09.2024.

У процесі розгляду наданих позивачем пояснень та копій документів, 23.01.2025 на адресу позивача було направлено Повідомлення № 12399824/39377343 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів. У зазначеному повідомленні позивачу було запропоновано надати, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів (послуг), розрахункові документи та банківські виписки.

28.01.2025 року позивач надіслав на адресу Головного управління ДПС у Львівській області Повідомлення № 5 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. До зазначеного повідомлення було додано 42 документи, отримання яких підтверджується Квитанцією № 2 від 28.01.2025, а саме: Лист-клопотання № 22 від 28.01.2025; Документи № 2- 42, які вже подавалися раніше разом із первинними поясненнями.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийняла рішення № 12438471/39377343 від 30.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеній в податковій накладній. Додаткова інформація: відсутні заявки на перевезення товару по ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 , довіреності на відпуск міндобрив відповідно до умов п. 3 договору логістичного обслуговування від 13.05.2024 №13/05/2024, підприємство та/або контрагент задіяні у проведення ризикових операцій.

За наслідками оскарження спірного рішення, скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується із прийнятими рішеннями відповідача 1, що зумовило його звернення із даним позовом до суду про їхнє скасування та зобов'язання щодо реєстрації податкових накладних.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, у редакції, яка діяла на час спірних правовідносин).

Відповідно до підп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За змістом п.185.1 ст.185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Пунктом 187.1 ст.187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За правилами абз.1 п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абз.абз.1, 2, 5, 10 п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктами 13-14 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Згідно із пунктом 17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Аналогічні норми містяться у п.201.16 ст.201 ПК України, за змістом яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165, в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

Перелік критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість наведений в Додатку 1 до Порядку № 1165.

Пунктом 8 зазначеного Додатку передбачено такий критерій ризиковості платника податку на додану вартість, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідно до пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Суд зауважує, що відповідно до п. 6 Порядку №1165 у разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Як встановив суд вище, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних у квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено те, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

З цього приводу суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог підпункту 2 пункту 11 Порядку № 1165 на контролюючий орган покладений обов'язок не лише зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування критерію (критеріїв) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, а й розрахованого показника за кожним критерієм, якому відповідає платник податку. Втім, відповідач 1 не обґрунтував та належними і допустимими доказами під час розгляду справи не підтвердив дотримання вимог підпункту 2 пункту 11 Порядку № 1165.

З огляду на викладене у сукупності суд уважає, що контролюючий орган безпідставно зупинив реєстрацію податкових накладних №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 520).

За змістом пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Суд враховує, що вжите у цій нормі словосполучення «може включати» переконує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним.

Саме тому форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, передбачена у додатку до Порядку №520, чітко встановлює, що у розділі «Додаткова інформація» необхідно зазначити конкретні документи. А, отже, контролюючий орган повинен визначити конкретно ті документи, яких не надано платником податків.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Згідно з вимогами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 10 Порядку № 520).

Під час розгляду справи суд встановив, що з метою подальшої реєстрації податкових накладних №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ВОЛПЕКС» до контролюючого органу подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з поясненнями та документами, що підтверджують факт здійснення господарських операцій.

В ході розгляду справи судом не встановлено, що відповідачем 1 надано оцінку поясненням позивача та доданих до них документам.

На переконання суду, надіслані позивачем копії первинних документів, що містяться також в матеріалах справи, повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентами та були достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію вищевказаних податкових накладних.

Водночас суд наголошує, що предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. При розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов'язок платника податків скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних з огляду на вимоги пункту 187.1 статті 187 ПК України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, податкові накладні №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 складено ТОВ «ВОЛПЕКС» у зв'язку із настанням першої події - оплатою товару згідно умов Договору поставки №В/2100/220921 від 22.09.2021 та Договору поставки №В/2393/040124 від 04.01.2024.

Наведене підтверджується долученими до пояснень контролюючому органу первинними документами первинного бухгалтерського обліку на підтвердження здійснення господарської операції, за якою було прийнято рішення про зупинення реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2024, а саме: Лист клопотання №23 від 28.01.2025; Договір оренди приміщення №07-01/05/2024 від 01.05.2024; Акт №483 від 31.07.2024; Квитанція №2 до акту №483 від 31.07.2024; Виписка банківська б/н від 04.07.2024; Договір логістичного обслуговування №13/05/2024 від 13.05.2024; Акт №155 від 31.07.2024; Виписка банківська б/н від 05.08.2024; Договір поставки №В/2100/220921 від 22.09.2021; Додаток до договору №8 від 02.07.2024; Рахунок №450 від 02.07.2024; Виписка банківська б/н від 02.07.2024; Договір №PL2024-01-VOL від 10.01.2024; Фактура проформа №ZKZE/0198/07/2024 від 02.07.2024; Банківський платіжний документ SWIFT б/н від 03.07.2024; Виписка в іноземній валюті б/н від 03.07.2024; Заява про купівлю валюти №59 від 03.07.2024; Митна декларація 24UA209190016018U5 від 06.07.2024; Сертифікат №SJ/24/07/0061 від 05.07.2024; Наказ про упорядкування назв товарів № 01/01/24 від 01.01.2024; Додаток до наказу №1 від 01.01.2024; Договір на організацію перевезення вантажів № 1902/19-2 від 19.02.2019; Рахунок № KN24-000343 від 05.07.2024; Акт № KN24-000343 від 08.07.2024; Виписка банківська б/н від 10.07.2024; Автотранспортна накладна CMR № 5888 від 05.07.2024; Видаткова накладна №489 від 08.07.2024.

А також долученими до пояснень контролюючому органу первинними документами первинного бухгалтерського обліку на підтвердження здійснення господарської операції, за якою було прийнято рішення про зупинення реєстрації податкової накладної №38 від 27.08.2024, а саме: Лист клопотання № 12 від 17.01.2025; Договір оренди приміщення № 07-01/05/2024 від 01.05.2024; Акт № 580 від 31.08.2024; Квитанція до акту № 580 від 31.08.2024; Виписка банківська б/н 24.08.2024; Виписка банківська б/н 06.09.2024; Акт № 680 від 30.09.2024; Квитанція до акту № 680 від 30.09.2024; Договір логістичного обслуговування № 13/05/2024 від 13.05.2024; Акт № 187 від 31.08.2024; Виписка банківська б/н 06.09.2024; Акт № 214 від 30.09.2024; Виписка банківська б/н 07.10.2024; Договір поставки № В/2393/040124 від 04.01.2024; Додаток до договору поставки № 3 від 27.08.2024; Рахунок № 535 від 27.08.2024; Виписка банківська б/н 27.08.2024; Контракт № PL/831220876/24-0063 від 04.01.2024; Інвойс проформа № 90011200 від 28.08.2024; Платіжний документ SWIFT б/н від 29.08.2024; Виписка банківська в іноземній валюті б/н від 29.08.2024; Заява про купівлю валюти № 76 від 29.08.2024; Митна декларація № 24UA209190021759U7 від 05.09.2024; Митна декларація № 24UA209190021841U7 від 06.09.2024; Договір на організацію перевезення вантажів № №1801/21 від 18.01.2021; Рахунок № Т-0917 від 04.09.2024; Акт № T-0950 від 05.09.2024; Автотранспортна накладна CMR б/н від 04.09.2024; Виписка банківська б/н 30.10.2024; Сертифікат № 80191256/10 від 04.09.2024; Договір на організацію перевезення вантажів № 1902/19-2 від 19.02.2019; Рахунок № КN24-000477 від 05.09.2024; Акт № KN24-000477 від 06.09.2024; Виписка банківська б/н 10.09.2024; Автотранспортна накладна CMR від 05.09.2024; Сертифікат № 80191233/10 від 05.09.2024; Акт приймання товарів № 228 від 04.09.2024; Акт приймання товарів № 230 від 05.09.2024; Видаткова накладна № 577 від 05.09.2024; Видаткова накладна № 579 від 06.09.2024; Акт видачі № 229 від 05.09.2024; Акт видачі № 234 від 06.09.2024.

Також на виконання Повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач направив на адресу відповідача 1 Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого додано документи, які в повній мірі розкривають зміст господарських операцій, в кількості 28 та 42 додатків відповідно.

За таких обставин суд уважає, що позивач надав Комісії усі документи, які повною мірою підтверджують обставини, зазначені у спірних податкових накладних, які складено за фактом першої події.

У цьому аспекті суд також зауважує, що Верховний Суд неодноразово, зокрема у постанові від 12.02.2025 року у справі №140/5463/23 та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

З огляду на наведене, суд констатує, що позивач довів здійснення господарських операцій належним чином, і повторно наголошує, що податкові накладні №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 складені ТОВ «ВОЛПЕКС» у зв'язку із настанням першої події - оплатою товару згідно умов Договору поставки №В/2100/220921 від 22.09.2021 та Договору поставки №В/2393/040124 від 04.01.2024.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним рішенням відповідача 1 про відмову у реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2024 та податкової накладної №38 від 27.08.2024, суд не може оминути й те, що контролюючий орган визначив лише загальні підстави прийняття таких рішень, адже контролюючий орган жодним чином не вказав, чому саме надані позивачем пояснення та первинні документи не враховані ним при прийнятті оскаржуваних рішень.

Застереження відповідача 1, які вказані у спірних рішеннях щодо відсутності товарно-транспортної накладної на реалізацію, довіреності на відпуск товарів, заявки на перевезення товару по ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 , довіреності на відпуск міндобрив відповідно до умов п. 3 договору логістичного обслуговування від 13.05.2024 №13/05/2024, суд оцінює критично, та повторно наголошує, що здійснення моніторингу податкових накладних не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок контролюючого органу.

Суд відзначає, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Беручи до уваги те, що оскаржувані рішення контролюючого органу є правовими актами індивідуальної дії, суд констатує невідповідність таких рішень критеріям чіткості та зрозумілості, що породжує їхнє неоднозначне трактування, яке, у свою чергу, перешкоджає платнику податків своєчасно і повністю виконати власні обов'язки та скористатися своїми правами, передбаченими податковим законодавством, що регулює порядок реєстрації податкових накладних.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що під час розгляду справи відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача та не навів обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваних рішень, якими відмовлено позивачу у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, а також беручи до уваги те, що такі документи були надані контролюючому органу разом з поясненнями щодо реєстрації податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено, суд доходить висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин спірні рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області №12494813/39377343 від 11.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних та №12438471/39377343 від 30.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, не відповідають критеріям, які визначені у частині 2 статті 2 КАС України та в контексті яких суд має надавати оцінку оскаржуваним рішенням, діям чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а тому їх належить визнати протиправними та скасувати.

Отже, позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024, суд зазначає таке.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України обов'язок реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних покладений на платника податків.

В той же час суд зауважує, що наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

За приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

У справі, яка розглядається, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд не встановив.

За змістом частини 1 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно із пунктом 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою ефективного відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, а також з метою дотримання судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 ТОВ «ВОЛПЕКС» в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо розподілу судових витрат суд враховує наступне.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до правил абзацу першого частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 4844,80 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №124 від 28 квітня 2025 року.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань кожного з суб'єктів владних повноважень, які виступають відповідачами у справі Головного управління Державної податкової служби у Львівській області та Державної податкової служби України на користь позивача належить стягнути по 2422,40 грн сплаченого судового збору.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 20000,00 грн, такі будуть вирішені судом із урахуванням та в порядку, передбаченому ч. 7 ст. 139, ст. 252 КАС України, після подання детального переліку наданих послуг правової допомоги та розрахунку згідно із ст. 134 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» (вул. Любінська, 97/4, м. Львів, 79054) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Львівській області №12494813/39377343 від 11.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних та №12438471/39377343 від 30.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» №6 від 02.07.2024 та №38 від 27.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003, код ЄДРПОУ ВП 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» (вул. Любінська, 97/4, м. Львів, 79054, ЄДРПОУ 39377343) 2422,40 грн сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛПЕКС» (вул. Любінська, 97/4, м. Львів, 79054, ЄДРПОУ 39377343) 2422,40 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повне рішення складено 27 січня 2026 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна