27 січня 2026 року м.Київ № 320/32716/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до ТОВ "ВІДІ КУЗОВНИЙ СЕРВІС" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з позовом до ТОВ "ВІДІ КУЗОВНИЙ СЕРВІС" в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІДІ КУЗОВНИЙ СЕРВІС» за невиконання нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 Закону № 875-ХІІ, на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю грошову суму в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 682249,25 грн.
Дослідивши обставини справи та аргументи сторін суд зазначає наступне.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги наступними підставами:
«Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.
Інформація про невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю надійшла позивачу, у відповідності до ч. 6 ст. 19 Закону № 875-ХІІ та Порядку надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 № 14-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 за№ 457/39513.
Відповідно до ч. 13 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Розрахунок сум адміністратвино-господарських санкцій що підлягають сплаті у звязку з невиконанням Відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю здійснено а втоматизованому режимі (без вртучання працівників Фонду), накладено електронний підпис керівника Позивача та надіслано у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організації, фізичних осіб, які використовують наймайну працю .
Суд зауважує, що отримана інформація з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування не є фактом вчинення Відповідачем правопорушення у сфері господарювання.
Відповідач провів перевірку щодо наявності факту невиконання нормативу та категорично не погоджується з нарахованими адміністративно- господарськими санкціями та пенею.
ПО-ПЕРШЕ, відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснену • господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідачем у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал (Звітний) 2023 було виявлено помилку у рядку 102 «працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність», а саме: замість цифри 3 у третьому місяці (грудень) 4 кварталу зазначено - 2. Також у додатку 1 (Звітний) за тертій місяць 4 кварталу (грудень) 2023 у графі 08 відносно особи з інвалідністю ОСОБА_1 (№ з/п 89) помилково зазначено код категорії « 1».
Відповідач виправив помилку і подав 30.05.2024 Податковий розрахунок за 4 квартал (Уточнюючий) 2023 з додатком 1 (Уточнюючий) за третій місяць 4 кварталу (грудень) 2023.
Окремо звертаємо увагу на те, що розділом V «Порядок коригувань» Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Наказом Міністерства фінансові України № 4 від 13.01.2015 (за змінами та доповненнями) - не передбачено технічної можливості коригування (виправлення помилок) у Загальній частині Податкового розрахунку з графи 07 по графу 110. Підтвердження вірної кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність можна отримати з додатків 1, де зазначено зокрема реквізити граф 08 (код категорії « 2») і 10, та дана інформація відображається у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Обгрунтування виконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 2 осіб наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»:
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюєься норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі й. відсотки середньооблікової чисельності штатних штатних працівниів облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюєтеся до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місінь у кількості визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається праиевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об 'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Відповідно до штатного розпису у Відповідача середньооблікова кількість штатних працівників за 2023 рік становить 49 осіб, відповідно застосовується норматив у 4 %, а це =1,96 з округленням до цілого значення - 2 особи.
Протягом 2023 року з 49 осіб працювало 3 особи з інвалідністю за основним місцем роботи, а саме:
Січень 2023 - 1, лютий 2023 - 1, березень 2023 - 1, квітень 2023 - 1, травень 2023 - 1, червень 2023 - 1, липень 2023 - 1, серпень 2023 - 2, вересень 2023 - 2, жовтень 2023 - 2 осіб, листопад 2023 - 2, грудень 2023 - 3.
Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність розраховується з округленням до цілого значення: (1+1+1+1+1+1+1+2+2+2+2+ЗУ12=1,5 ~ 2!
Отже Відповідач виконав у 2023 норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 2 осіб (4 %).
Виконання Відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 2 осіб підтверджується наступними доказами:
1. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
2. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а тако^ сум нарахованого єдиного внеску за 2 квартал (Звітний) 2023 з додатками. -
3. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
4. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
5. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал (Уточнюючий*) 2023 з додатком 1 (Уточнюючий) за грудень 2023.
6. Наказ № 32-к від 29.07.2022 про прийняття на роботу ОСОБА_1 (особа з інвалідністю, яка працювала з 01.08.2022 по 31.12.2023).
7. Довідка МСЕК від 14.12.2023 про встановлення інвалідності ОСОБА_1 з 11.12.2023.
8. Наказ № 02-к від 19.01.2022 про прийняття на роботу ОСОБА_2 (особа з інвалідністю, яка працювала з 20.01.2022 по 31.12.2023).
9. Довідка МСЕК від 30.05.2001 про встановлення інвалідності ОСОБА_2 з 01.06.2001.
10. Наказ № 48-к від 01.08.2023 про прийняття на роботу ОСОБА_3 (особа з інвалідністю, яка працювала з 02.08.2023 по 31.12.2023).
11. Довідка МСЕК від 27.04.2023 про встановлення інвалідності ОСОБА_4 з 18.04.2023.
У розрахунку сум адміністративно- господарських санкцій за 2023 невірно розраховано середню річну заробітну плату штатного працівника Відповідача.
В розрахунок середньої річної заробітної плати штатного працівника взято суму 33 059 937,71 грн. як фонд оплати праці штатних працівників, а середня річна заробітна плата штатного працівника вирахувана (04/01) - 674 692,61 грн., що є помилковим, з оглядку на наступне.
33 059 937,71 грн. це - загальна сума згідно податкових розрахунків сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно- господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об 'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Згідно з Формою Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженої Наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю №17 від 10.03.2023 «Про затвердження Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік» до обчислення береться оплата праці штатних працівників (рядок 04 Форми), з якої вираховується середня річна заробітна плата штатного працівника (рядок 05 Форми). Тобто до обчислення не береться заробітна плата сумісників.
Сума нарахованої заробітної плати штатних працівників без урахування працівників за сумісництвом у 2023 становить 22 658 765, 53 грн., тому і відповідно середня річна заробітна плата штатного працівника складає 462 423,79 грн.
22 658 765,53/49=462 423,79 грн.
Розрахунок фонду оплати праці штатних працівників та середньої річної заробітної плати штатного працівника підтверджується наступними доказами:
1. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
2. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
3. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
4. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал (Звітний) 2023 з додатками.
5. Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал (Уточнюючий*) 2023 з додатком 1 (Уточнюючий) за грудень 2023.
ПО-ДРУГЕ, відповідно до ч. ч. 7, 8, 9, 10 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємству установу організацій у тому числі підприємству організацій громадських обієднань осіб інвалідністю фізичних осіб які використовують найману працю.
Отримана від Пенсійного фонду України інформація про працевлаштованих осіб з інвалідністю використовується в Централізованому банку даних з проблем інвалідності для визначення в автоматичному режимі осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані.
Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, визначається Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому чисті шляхом, його зарахування.
Відповідно до п. п. 1, 2, 3 Порядку контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід № 70 від 31.01.2007:
Цей Порядок визначає механізм проведення Держпраці, її територіальними органажи пшнювих та позапланових перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - суб'єкти господарювання), щодо вшонання ними нормативу робочих місць для гщдцевшштуватя осіб з інвалідністю, визначеного статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон).
Предметом проведення перевірки є виконашя суб'єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування.
Планові та позапланові перевірки проводяться Держпраці та її територіальними органами за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні Держпраці чи її територіального органу у випадках, передбачених законом.
Держпраці не здійснювало перевірку у Відповідача та відповідно не встановлювало своїм актом порушення з боку Відповідача. Позивач під час реалізації своїх функцій, як суб'єктом владних повноважень, не забезпечив послідовність дій, спрямованих на забезпечення принципу законності, посилаючись лише на інформаційно-аналітичні бази даних, звернувся з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
По-третє, згідно з ч. 9 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19 і 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту осіб з твалідністю або в судовому порядку.
26.06.2024 Відповідач, до відкриття провадження у даній справі, надіслав повідомлення Позивачу та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про виправлення Відповідачем помилки та надав обґрунтування дотримання Відповідачем нормативу з підтверджуючими документами (лист з вих. № 12/43/8.01/028-24 від 26.06.2024). Але не врахував аргументи Відповідача та не надав відповідь (рішення). Разом з цим Відповідач отримав листа з вих. № 02-1909/24 від 05.07.2024 (вх. № 12/43/9.01 ./005-24 від 08.07.2024) від Позивача з наступними роз'ясненнями:
2. Виправив невідкладно виявлену помилку та направив до Державної податкової служби Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал (Уточнюючий) та Відомості нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам за грудень 2023 (додаток 1 Уточнюючий).
3. Повідомив Позивача та Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю про виправлення помилки та надав обґрунтування з доказами про дотримання нормативу.
Таким чином, підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій в сумі 674 692,61 грн. відносно Відповідача відсутні. Як наслідок відсутні також підстави і для стягнення з Відповідача пені за порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 7 556, 64 грн.
В свою чергу Позивач, не маючи доказів фактичного вчинення Відповідачем правопорушення, посилаючись лише на інформаційно- аналітичні бази даних передчасно звернувся з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій, а Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю як суб'єкт владних повноважень не виконав свої функції, наділені законом.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.