про зупинення провадження в адміністративній справі
26 січня 2026 року справа № 320/35356/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 яка полягає у не підготовці та ненадані до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України від 09.01.2025 № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), та премії (390% від посадового окладу), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 основного розміру його пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України від 09.01.2025 № 156/уд, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) обчислених із перерахованих розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу), та премії (390% від посадового окладу), для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2025 основного розміру його пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази у справі від відповідача та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
01.10.2025 канцелярією суду зареєстровано додаткові пояснення по справі представника позивача, подані через підсистему "Електронний суд" 28.09.2025.
11.11.2025 канцелярією суду зареєстровано клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про долучення до матеріалів справи на виконання вимог ухвали суду від 19.09.2025 матеріали пенсійної справи позивача, подані через підсистему "Електронний суд" 16.10.2025.
15.12.2025 канцелярією суду зареєстровано клопотання представника позивача, подане через підсистему "Електронний суд" 13.12.2025, про зупинення розгляду справи №320/35356/25 до набрання законної сили постанови судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі №520/5814/24.
Дане клопотання представника позивача мотивоване тим, що у провадженні Верховного Суду перебуває справа № 520/5814/24, передана на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, у якій досліджуються подібні правовідносини, а саме бездіяльність органу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що полягає у непідготовці та ненаданні до органів Пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за станом на 01 січня 2024 року. Правова позиція, яка буде сформульована Верховним Судом у зазначеній справі, матиме значення для правильного вирішення спору у цій справі, оскільки предмет спору та характер спірних правовідносин є аналогічними. Посилаючись на пункт 5 частини другої статті 236 КАС України, представник позивача вказує на наявність передбачених законом підстав для зупинення провадження у справі № 320/35356/25 до набрання законної сили рішенням суду касаційної інстанції у справі № 520/5814/24.
Перевіривши доводи клопотання, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у даній справі за пунктом 5 частини другої статті 236 КАС України, згідно з яким суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду передано справу № 520/5814/24.
Предметом розгляду у справі № 520/5814/24 є оскарження бездіяльності органу ТЦК та СП, яка полягає у непідготовці та ненаданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01 січня 2024 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, та з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України № 183/уд від 16 січня 2024 року із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2024 року основного розміру його пенсії.
В ухвалі від 03.12.2025 у справі № 520/5814/24 Верховний Суд висловив правову позицію щодо правовідносин, пов'язаних з оформленням та направленням до органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом на 01 січня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704. Зокрема, суд зазначив, що під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 у первісній редакції, який передбачає використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена Постановою № 481, якою встановлено фіксовану розрахункову величину у розмірі 1762,00 грн.
Отже, колегія суддів Верховного Суду вважала необхідним відступити від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 20 жовтня 2025 року у справі № 600/3516/24-а та від 22 жовтня 2025 року у справі № 420/3824/25, згідно з якими з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 481 (20 травня 2023 року) та протягом усього періоду її дії (до 18 червня 2025 року) правові підстави для видачі довідок про розмір грошового забезпечення із застосуванням розрахункової величини у вигляді прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року відсутні. Протягом зазначеного періоду визначення посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями здійснювалося виходячи з фіксованої величини 1762,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 481. У зв'язку з цим справа № 520/5814/24 передана на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду.
Предметом розгляду даної справи № 320/35356/25 є, зокрема, видача довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2025.
Суд враховує, що у справі № 520/5814/24, яка перебуває на розгляді судової палати Верховного Суду, вирішується питання щодо застосування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 481 у період дії останньої (з 20 травня 2023 року по 18 червня 2025 року).
З огляду на викладене, подальший розгляд справи № 320/35356/25 є передчасним до набрання законної сили рішенням у справі № 520/5814/24, оскільки саме у ній Верховним Судом має бути сформульовано правову позицію щодо застосування розрахункового показника для визначення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням у період дії постанови Кабінету Міністрів України № 481 (з 20 травня 2023 року по 18 червня 2025 року), що є визначальним для правильного вирішення спірних правовідносин у цій справі.
Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Згідно із частиною другою статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів або палати, передає справу на розгляд об'єднаної палати, якщо ця колегія або палата вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з іншої палати або у складі іншої палати чи об'єднаної палати.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 520/5814/24.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 236, 243, 248 КАС України, суд
1. Клопотання представника позивача - адвоката Острицького А.О. від 13.12.2025 - задовольнити.
2. Зупинити провадження в адміністративній справі № 320/35356/25 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 240/25642/22.
3. Запропонувати сторонам повідомити суд про те, що відпали обставини, що стали підставою для зупинення провадження у даній справі.
4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кушнова А.О.