про залишення позовної заяви без руху
26 січня 2026 року м. Київ № 320/2560/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправними та скасування наступних податкових повідомлень-рішень від 20.06.2024 року:
№0237061-240110-2657-UA71040210000024694;
№0237045-240110-2657-UA71040210000024694;
№0237057-240110-2657-UA71040210000024694;
№0237062-240110-2657-UA71040210000024694 на загальну, виходячи з викладеного у позовній заяві, суму 3 208 867.20 грн. (три мільйони двісті вісім тисяч вісімсот шістдесят сім гривень та 20 коп.).
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Щодо сплати судового збору.
Згідно із ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон №3674-VI) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 3 328,00 грн..
Таким чином позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 13 312,00 грн. (1% від ціни позову, але не більше 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, 3 328,00 х 5 = 16 640,00 грн., з урахуванням коефіцієнту 0,8 за подання позову з додатками в електронному вигляді із використанням підсистеми "Електронний суд" відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Щодо доданих до позовної заяви документів.
Відповідно до частин 2 та 4 статті 161 КАС України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи, а позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому до матеріалів справи не долучені копії(скан-копії) оскаржуваних рішень, квитанції про отримання електронних матеріалів справи відповідачем та інші матеріали, що слугували б доказами порушення відповідачем прав позивача, давали б розуміння щодо правового статусу позивача та підтверджували б викладену у позовній заяві позицію сторони позивача.
Крім того, у зв'язку із відсутністю у матеріалах справи доказів, пов'язаних із адміністративним порядком оскарження позивачем рішень, що є предметом позову, суд не може вирішити питання про порушення позивачем строку позовної давності, що встановлений у пунктах 56.18, 56.19 статті 56 Податкового кодексу України.
Згідно із частинами 1 і 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головне управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Марич Є.В.