Рішення від 26.01.2026 по справі 280/10120/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року Справа № 280/10120/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

Визнати протиправними дії Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради щодо зменшення розміру компенсації послуги «муніципальна няня» для ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за серпень та вересень 2025 року.

Визнати протиправним рішення Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» за серпень 2025 року у розмірі 2016,00 грн та за вересень 2025 року у розмірі 2112,00 грн.

Зобов'язати Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради здійснити перерахунок та виплату компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 за серпень та вересень 2025 року у повному розмірі, виходячи з розрахунку 165 годин на місяць та 100 відсотків мінімальної погодинної заробітної плати (48,00 грн/год) - 7920,00 грн за кожен місяць.

Стягнути з Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену суму компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі 11 712,00 грн (одинадцять тисяч сімсот дванадцять гривень 00 копійок).

Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулася до відповідача із заявою про призначення та виплату компенсації вартості послуги «муніципальна няня» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня» від 30 січня 2019 р. № 68 (далі - Постанова №168). Незважаючи на підтвердження повного обсягу послуг (165 годин), відповідач призначив компенсацію у розмірі, значно меншому за належний: 2016,00 грн за серпень 2025 року та 2112,00 грн за вересень 2025 року (загальна сума 4128,00 грн). Рішення відповідача про зменшення виплати є неправомірним і несистемним, оскільки застосування принципу пропорційного зменшення компенсації до заявника, який працює на 0,25 ставки, не передбачено жодною нормою Постанови № 68, що підтверджує протизаконний характер розрахунку. Позивач просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 24 листопада 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач 03 грудня 2025 року подав відзив на позовну заяву, в якому Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради проти позовних вимог заперечує у повному обсязі з наступних підстав. Позивачем надано копію наказу (розпорядження) №4-Ктр від 31.07.2025 про прийняття на роботу (основна), за умовами контракту, тривалість робочого дня з неповним робочим часом 2 години та довідку з основного місця роботи місця роботи від 02.09.2025 про те, що заявник працює з 01.08.205 на умовах не повного робочого часу на 0,25 ставки та не знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. 22.09.2025 вих.№04.01-06/5321, з метою прийняття правильного рішення що призначення позивачу компенсації послуги «муніципальна няня», до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, в рамках його координаційно-методичної функції, відповідачем направлено лист «Про надання роз'яснень». Листом від 30.09.2025 вих.№5182/04-29 «Про надання відповіді» з питання розрахунку розміру компенсації послуги «муніципальна няня» в залежності від обсягу зайнятості заявників, отримано рекомендації, згідно з якими факт працевлаштування позивача на умовах 2-х годинного робочого дня має впливати на розмір компенсації в межах, встановлених пунктом 4 Постанови №68. За результатом розгляду заяви позивача та доданих документів, відповідачем прийнято рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі 2016,00 грн за серпень 2025 року та 2112,00 грн за вересень 2025 року. Рішення прийнято в межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. Відповідач просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

29 грудня 2025 року позивачем надані до суду додаткові пояснення у справі. Позивач вважаю позицію відповідача необґрунтованою та такою, що суперечить чинному законодавству, з огляду на наступне. Відповідач не заперечує факт надання послуги «муніципальна няня» у повному обсязі. Обмеження виплат базується на листі-роз'ясненні, а не на законі. Аргумент відповідача про те, що робота на 0,25 ставки (2 години на день) дає право на компенсацію лише 2 годин роботи няні, є нелогічним та таким, що не відповідає життєвим обставинам і меті законодавства. Позивач підтримує свої позовні вимоги у повному обсязі.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

Позивач звернулась до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради із заявою про призначення та виплату компенсації вартості послуги «муніципальна няня» відповідно до Постанови №68, до заяви додані договір з нянею, акти виконаних робіт на 165 годин щомісяця та платіжні документи, що підтверджують оплату послуг няні у розмірі 8000 грн за кожен місяць.

За результатом розгляду заяви позивача та доданих документів, Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради прийнято рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі 2016,00 грн. за серпень 2025 року та 2112,00 грн. за 4 вересень 2025 року.

17.10.2025 позивач звернулась до відповідача з заявою про перегляд вказаного рішення.

31.10.2025 відповідачем наданий лист № Р-2569, у якому повідомлено, що відповідачем отримано рекомендації, згідно з якими факт працевлаштування позивача на умовах 2-х годинного робочого дня має впливати на розмір компенсації в межах, встановлених пунктом 4 Постанови №68.

Позивач вважаючи вказане рішення та дії відповідача протиправними, звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок №68, в редакції на час виникнення спірних правовідносин), яким визначено механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

За приписами пункту 2 Порядку № 68:

послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня» (далі - послуга “муніципальна няня») - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за:

дитиною до трьох років, яка потребує додаткового догляду;

дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;

заявник послуги “муніципальна няня» - один із батьків, опікунів, який звернувся за призначенням послуги “муніципальна няня» та виховує дитину до трьох років, яка потребує додаткового догляду, або дитину до трьох років і є особою з інвалідністю I чи II групи;

муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91) чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня» на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування» від 7 червня 2024 р. № 664 поширено на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування дію Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 16, ст. 543) (далі - Порядок), на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які є батьками, опікунами дитини, на законних підставах проживають на території України та доглядають за:

дитиною з інвалідністю до шести років, дитиною до шести років, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;

дитиною до шести років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;

дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є внутрішньо переміщеною особою;

дитиною до шести років, яка разом із батьками, опікунами проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, де неможливо забезпечити відповідно до рішень військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування функціонування закладів дошкільної освіти, необхідних для реалізації державних гарантій забезпечення безпечного освітнього процесу в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги “муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою заявнику послуги “муніципальна няня» (далі - компенсація послуги “муніципальна няня») за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата компенсації послуги “муніципальна няня» здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 4 Порядку № 68 визначено, що компенсація послуги “муніципальна няня» виплачується в розмірі, який визначається з розрахунку 100 відсотків мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі, установленої на 1 січня відповідного року, за одну годину догляду, але не більше ніж 165 годин на місяць.

Розмір компенсації послуги “муніципальна няня» не може перевищувати вартість послуги “муніципальна няня», сплачену заявником послуги “муніципальна няня».

Згідно із пунктами 5, 6 Порядку № 68 право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини, яка потребує додаткового догляду, або дитини до трьох років і є особами з інвалідністю I чи II групи і на законних підставах проживають на території України та уклали договір з муніципальною нянею.

Компенсація послуги “муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Договір укладається у письмовій формі між заявником послуги “муніципальна няня» та муніципальною нянею.

У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, кількості годин надання послуги “муніципальна няня» на місяць, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання заявника послуги “муніципальна няня», місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб - підприємців)/місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 68 компенсація послуги “муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між заявником послуги “муніципальна няня» та муніципальною нянею. Компенсація послуги “муніципальна няня» призначається з місяця подання заяви про призначення послуги “муніципальна няня», але не раніше дати укладення договору між заявником послуги “муніципальна няня» та муніципальною нянею.

Виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих заявником послуги «муніципальна няня» документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня».

Згідно із пунктом 13 Порядку № 68 заявник послуги «муніципальна няня»: до 5 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надано послугу «муніципальна няня», подає в письмовій (електронній) формі чи в будь-який інший зручний спосіб (зокрема, шляхом надіслання сканованих копій) місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги «муніципальна няня».

У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» припиняється.

Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги «муніципальна няня».

За приписами пункту 16 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується заявнику послуги «муніципальна няня» шляхом перерахування коштів місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на рахунок в установі банку, зазначений у заяві заявником послуги «муніципальна няня», до 10 числа місяця, наступного за місяцем, у якому до зазначеного структурного підрозділу надійшли документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня».

Судом встановлено, що за результатом розгляду заяви позивача та доданих документів, Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради прийнято рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» у розмірі 2016,00 грн. за серпень 2025 року та 2112,00 грн. за 4 вересень 2025 року.

Відповідачем розрахунок розміру компенсації послуги «муніципальна няня» проведений в залежності від обсягу зайнятості позивача на умовах 2-х годинного робочого дня.

Разом з тим, під час розгляду справи судом встановлено, що позивач у відповідності до вимог Порядку № 68 направляла на адресу відповідача відповідні документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», а саме акти про надану послугу «муніципальна няня» за серпень 2025 року, вересень 2025 року, та фіскальні чеки про оплату послуг.

Відповідно до вказаних документів, у серпні та вересні 2025 року надані послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» у повному обсязі 165 годин на місяць та підлягало сплаті 7920,00 грн на місяць - з розрахунку 48 грн х 165 годин.

Суд зазначає, що з огляду на положення Порядку №68 процедура виплати компенсації складається з двох основних етапів:

1) Вирішення питання про призначення компенсації як такої за результатом перегляду наданих документів та встановлення фактичних обставин надання послуг (п.6-10 Порядку №68);

2) Фактична виплата компенсації щомісяця на підставі наданих доказів проведення оплати послуг няні.

Суд вказує, що позивачем розрахунок компенсації проведений правильно враховуючи положення пункту 4 Порядку №68.

При цьому, обчислення компенсації проведене відповідачем з розрахунку 2 годинної зайнятості позивача не відповідає приписам пункту 4 Порядку №68.

Така позиція відповідача ґрунтується на листі Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 30.09.2025 вих.№5182/04-29 «Про надання відповіді».

Однак, суд вказує, що лист Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, на який посилається відповідач, не може бути покладено в основу судового рішення, оскільки будь-які листи міністерств та відомств мають рекомендаційний характер та не є нормами права.

Лист є лише доказом листування між конкретними особами, зокрема, в листі може висвітлюватися власна позиція Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, яка, при цьому, не містить посилань на положення чинного законодавства з спірного питання.

У свою чергу, відповідачем не доведено факту порушення позивачем приписів Порядку № 68.

Враховуючи викладене, рішення Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» за серпень 2025 року у розмірі 2016,00 грн та за вересень 2025 року у розмірі 2112,00 грн не ґрунтується на положеннях Порядку №68, та є протиправним, Управлінням соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради безпідставно не виплачувалась позивачу компенсація послуги «муніципальна няня» за серпень та вересень 2025 року у повному розмірі, чим допущено протиправні дії, які суд визнає протиправними.

Згідно із пунктом 14 Порядку № 68 кошти компенсації послуги «муніципальна няня», не одержані заявником послуги «муніципальна няня» з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

Компенсація послуги «муніципальна няня» здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Разом з тим, суд зазначає, що стягнення суми компенсації послуги «муніципальна няня» є можливим у випадку нарахування відповідної суми та протиправної її не виплати, оскільки у цій справі така компенсація не була нарахована позовні вимоги в частині її стягнення з відповідача задоволенню не підлягають.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня», з урахуванням виплачених сум за цей період, враховуючи правові висновки суду, підлягають задоволенню.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про призначення компенсації послуги «муніципальна няня» за серпень 2025 року у розмірі 2016,00 грн та за вересень 2025 року у розмірі 2112,00 грн.

Визнати протиправними дії Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради щодо зменшення розміру компенсації послуги «муніципальна няня» для ОСОБА_1 за серпень та вересень 2025 року.

Зобов'язати Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради здійснити перерахунок та виплату компенсації послуги «муніципальна няня» ОСОБА_1 за серпень та вересень 2025 року у повному розмірі, виходячи з розрахунку 165 годин на місяць та 100 відсотків мінімальної погодинної заробітної плати (48,00 грн/год) - 7920,00 грн за кожен місяць, з урахуванням виплачених сум за цей період: за серпень 2025 року у розмірі 2016,00 грн та за вересень 2025 року у розмірі 2112,00 грн.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),

Відповідач - Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (бульвар Марії Приймаченко, 3, м.Запоріжжя, 69035; код ЄДРПОУ 37573438).

Повне судове рішення складено 26.01.2026.

Суддя Б.В. Богатинський