Рішення від 27.01.2026 по справі 140/2776/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2776/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України з наступними позовними вимогами:

1) визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування вимог абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078) при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року та нарахування та виплату індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року у сумі 67,68 грн;

2) зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням положень абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку №1078 у сумі 83 557,55 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 у справі №140/486/22 було зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року зі встановленням січня 2008 року як базового місяця. Із наданого на адвокатський запит розрахунку позивач дізнався, що відповідачем на виконання вказаного судового рішення нараховано індексацію грошового забезпечення у сумі 83625,23 грн, однак фактично виплачено значно меншу суму - 67,68 грн, тобто різницю між фактично нарахованою індексацією грошового забезпечення та розміром щомісячної премії за ті місяці, в яких розмір індексації грошового забезпечення є більшим від розміру такої премії.

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо зменшення розміру індексації протиправними, просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року позовну заяву повернуто позивачеві.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі №140/2776/25 про повернення позовної заяви скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач відзив на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 13 червня 2019 року №121 позивача, звільненого з військової служби у запас, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 13 червня 2019 року (а.с.49).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі №140/486/22, яке набрало законної сили 23 березня 2023 року, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року включно зі встановленням базового місяця - січень 2008 року (з урахуванням виплачених сум).

Не є спірним, що на виконання зазначеного судового рішення на картковий рахунок позивача зараховано кошти у сумі 67,68 грн.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача листом від 13 грудня 2023 року №50/41/33-1257 відповідач повідомив, що за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 проведено із застосуванням січня 2008 року як базового місяця та методу обрахунку індексації, який визначено частиною п'ятою статті 4 Закону №1282-ХІІ та абзацами дев'ятим - одинадцятим пункту 5 Порядку №1078. Оскільки з січня 2016 року було підвищено грошове забезпечення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції за рахунок підвищення розміру щомісячної премії, то таке підвищення не вплинуло на визначення базового місяця для подальшого нарахування індексації (яким залишився - січень 2008 року), а відповідно до пункту 5 Порядку №1078 під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією врахований рівень цього підвищення (а.с.50). Одночасно до вказаного листа було долучено розрахунок нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року згідно з рішенням суду у справі №140/486/22, з якого вбачається, що позивачу за вказаний період нараховано індексацію грошового забезпечення у сумі 83625,23 грн, однак фактично підлягає виплаті 68,72 грн (з них підлягає сплаті військовий збір 1,04 грн) - різниця між фактично нарахованою індексацією грошового забезпечення та розміром щомісячної премії з щомісячною додатковою грошовою винагородою (ЩДГВ) (а.с.52).

Дії щодо зменшення розміру індексації і є предметом оскарження у цьому спорі, при вирішенні якого суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пунктів 2, 3 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Як визначено у статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з положеннями статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону №1282-XII встановлено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 9 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Як зазначено Верховним Судом у постановах від 19 червня 2019 року у справі №825/1987/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19, від 05 лютого 2020 року справі №825/565/17, індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком №1078 (далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Абзацами першим-шостим пункту 5 Порядку №1078 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року, яка застосовується з 01 грудня 2015 року) визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, “поточної» та “індексації-різниці».

Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац другий пункту 1-1, абзац шостий пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзаци другий, п'ятий пункту 4 Порядку №1078).

З 01 грудня 2015 року в абзацах третьому-шостому пункту 5 Порядку №1078 по суті йдеться про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Таким чином, якщо у місяці підвищення посадового окладу розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення, індексація не нараховується. Якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, індексація у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Зростання заробітної плати за рахунок інших її складових (без підвищення тарифних ставок (окладів)) не зменшує суму індексації на розмір підвищення заробітної плати. Проте у разі, коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Водночас спірні правовідносини по суті виникли у зв'язку із виплатою ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року. При цьому спір щодо того, який місяць підлягає врахуванню для обчислення індексу споживчих цін, вирішено у судовому порядку (справа №140/486/22). Волинський окружний адміністративний суд у рішенні від 20 лютого 2023 року у наведеній справі вказав, що з січня 2008 року по 28 лютого 2018 року посадові оклади військовослужбовців не змінювалися (встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 січня 2008 року і діяла до 01 березня 2018 року - до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців).

Тобто, у межах справи №140/486/22 вирішено питання про право позивача на нарахування і виплату індексації за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з врахуванням січня 2008 року як “базового» місяця.

У розглядуваній справі спірним є саме питання правильності виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року при тому, що нарахована сума індексації становить 83625,23,22 грн, однак виплачена у сумі 68,72 грн (після відрахування військового збору - 67,68 грн).

Відповідач у листі від 13 грудня 2023 року №50/41/33-1257 повідомив, що нарахування індексації грошового забезпечення проводилось відповідно до абзаців дев'ятого-одинадцятого пункту 5 Порядку №1078. Вказане не було предметом правової оцінки судом у справі №140/486/22, де не здійснювалась перевірка правильності нарахованих відповідачем позивачу сум індексації грошового забезпечення.

Отже, вчинені відповідачем дії, які позивач вважає протиправними, не охоплюються згаданим рішенням суду та свідчать про виникнення нових спірних правовідносин.

Так згідно з абзацами дев'ятим, десятим пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.

Відповідач виходив із того, що з січня 2016 року було підвищено грошове забезпечення за рахунок щомісячної премії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, що не вплинуло на визначення базового місяця для нарахування індексації (січень 2008 року), але сума індексації визначена з урахуванням розміру такого підвищення доходу (розрахована як різниця між сумою індексації і розміром премії із щомісячною додатковою грошовою винагородою).

Водночас суд зазначає, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців внаслідок збільшення преміювання чи встановлення інших надбавок (доплат, винагород) не є збільшенням грошового доходу, оскільки в розумінні Порядку №1078 підвищення тарифних ставок (посадових окладів) буде вважатись збільшенням грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу) у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Встановлені обставини у справі свідчать, що дії відповідача щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період на виконання рішення суду від 20 лютого 2023 року у справі №140/486/22 вчинені з порушенням вимог Порядку №1078, внаслідок чого ОСОБА_1 обмежено у праві на отримання індексації в належному розмірі та протиправно не виплачено індексацію в сумі 83556,51 грн (83625,23 грн - 68,72 грн), а не 83557,55 грн, як зазначив у позовних вимогах позивач.

Вирішуючи спір, суд враховує, що згідно із загальними засадами права дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Зменшення позивачу індексації грошового забезпечення у зв'язку із виплатою премії із щомісячною додатковою грошовою винагородою під час перерахунку індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року на виконання судового рішення є протиправними діями відповідача, які призвели до порушення державних гарантій, установлених законодавством для військовослужбовців, порушень прав та інтересів позивача.

Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, беручи до уваги обставини у справі та враховуючи вимоги статті 245 КАС України, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про часткове задоволення позовних вимог у спосіб визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати ОСОБА_1 у неповній сумі нарахованої на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі №140/486/22 індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року та зобов'язання відповідача виплатити позивачу за період з січня 2016 року по лютий 2018 року нараховану (на виконання цього судового рішення) індексацію грошового забезпечення в сумі 83556,51 грн.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо виплати ОСОБА_1 у неповній сумі нарахованої на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2023 року у справі №140/486/22 індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України виплатити ОСОБА_1 нараховану індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року у сумі 83556,51 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк