Рішення від 15.01.2026 по справі 925/1004/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м.Черкаси Справа № 925/1004/25

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду розглянув справу

за позовом керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави у особі

позивачів: 1) Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, м.Черкаси, бул.Шевченка,185;

2) Черкаської обласної ради, м.Черкаси, бул.Шевченка,185,

до відповідачів: 1) Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради", Черкаська область, Черкаський район, с.Геронимівка, вул.Диспансерна,1;

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, вул.Батюка,50

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів у сумі 68958,25 грн,

за участю повноважних представників сторін:

прокурор: Мохонько А.В. - прокурор відділу, за посадою;

від позивачів, відповідачів: участі не брали.

Керівник Черкаської окружної прокуратури звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави у особі Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаської обласної ради до відповідачів: Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", з вимогами:

визнати недійсними додаткові угоди від 06.10.2022 №4 та від 10.02.2023 №10 до договору від 10.02.2023 №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач";

стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" на користь Черкаського обласного бюджету безпідставно сплачені кошти у сумі 68958,25 грн;

стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" на користь Черкаської обласної прокуратури (м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201702343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) судові витрати.

Ухвалами суду: від 08.09.2025 - відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 22.10.2025; від 22.10.2025 - з огляду на оголошення станом на час проведення судового засідання у цій справі в Черкаській області (зокрема в м.Черкаси) масованої повітряної тривоги, а також отримання повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Черкаської області, - проведення підготовчого засідання відкладено на 12.11.2025; від 12.11.2025 - проведення підготовчого засідання відкладено на 03.12.2025; від 03.12.2025 - закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судове засідання 08.01.2025.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце цього судового засідання, однак участі повноважних представників не забезпечили.

Позивач-1 про причини неявки представника у судове засідання не повідомив, своєї позиції щодо позову прокурора не висловив.

Позивач-2 у заявах від 10.11.2025 (вх.суду №16656/25 від 10.11.2025, а.с.225) та від 08.12.2025 (вх.суду №18188/25 від 08а.с.245) позов прокурора підтримав у повному обсязі; просив здійснити розгляд справи без участі його представника.

Щодо повідомлення відповідачів-1-2.

Так, відповідно до господарського процесуального кодексу України:

ч.5 ст.6. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів);

ч.6 ст.6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку;

абз.1 ч.7 ст.6. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Згідно з відповідями, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" за запитами судді Скиби Г.М.:

від 01.09.2025 №139783002 (а.с.106) - Комунальне некомерційне підприємство "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" (відповідач-1) не має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд";

від 01.09.2025 №1720278 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.104) - в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу Комунальне некомерційне підприємство "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради": місцезнаходження - Черкаська область, Черкаський район, с.Геронимівка, вул.Диспансерна,1; актуальний стан на фактичну дату та час формування - зареєстровано.

Відповідно до ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до п.10 ч.2 ст.9 та ч.3 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: місцезнаходження юридичної особи; якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості. Відповідно до ст.27 ГПК України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відмітку пошти "адресат відсутній за вказаною адресою" суд оцінює як "відсутність особи за адресою", оскільки така особа була відсутня у момент доставки їй поштового повідомлення особисто листоношею та оскільки надалі (протягом установленого законом 5-ти денного строку його зберігання у поштовому відділенні) така особа не отримала поштове відправлення суду з власної волі.

Ухвали суду, направлені відповідачу-1 за адресою його реєстрації, згідно з рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень за штриховими кодовими ідентифікаторами №1801600038091 вручено останньому 17.09.2025; №R06702454950 - 29.10.2025, №R068025437504 - 21.11.2025, №R067051594948 - 13.12.2025, №R068049073074 - 14.01.2026 (а.с.206, 224, 236, 247, 252).

Відповідач-1 у відзиві від 22.09.2025 №889/01-19 (вх.суду №13971/25 від 24.09.2025, а.с.207) вирішення спору залишив на розсуд суду, просив здійснити розгляд справи без участі його представника, а також вказав, що: укладаючи додаткові угоди до договору від 10.02.2023 №250122 з відповідачем-2, діяв у межах норм чинного законодавства (зокрема ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі"), чим сприяв забезпеченню належного функціонування медичного закладу; аудиторський висновок не є належним доказом у розумінні ст.73, 74 ГПК України, оскільки не підтверджує факт порушення законодавства, а лише містить аналітичну оцінку; відповідач-1 фактично отримав електричну енергію у повному обсязі, що підтверджується відповідними актами приймання-передачі, які стали підставою для здійснення оплати; відповідач-1 ніяким чином не сприяв безпідставному збагаченню відповідача-2; у матеріалах справи відсутні докази у чому фактично полягає порушення інтересів держави за умови здійсненої відповідачем-2 поставки електричної енергії за її фактичною ринковою вартістю.

Відповідач-2 Товариство з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", згідно із відповіддю, сформованою засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" за запитом судді Скиби Г.М. №30200829 (а.с.253), - має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", дата реєстрації - 15.11.2023.

Згідно з довідками про доставку електронного листа, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд", документи в електронному вигляді:

- "ГПК Ухвала ст.176 (відкриття провадження у справі)" від 08.09.2025 у справі №925/1004/25 (суддя Скиба Г.М.) було надіслано одержувачу, ТОВ "Вольт Постач" в його електронний кабінет та доставлено до останнього 09.09.2025 о 13:02 год;

- "ГПК Ухвала ст.183 (Порядок проведення підготовчого засідання)" від 12.11.2025 у справі №925/1004/25 (суддя Скиба Г.М.) було надіслано одержувачу, ТОВ "Вольт Постач" в його електронний кабінет та доставлено до останнього 14.11.2025 о 04:29 год.;

- "ГПК Ухвала п.3 ч.2 ст.185 (призначення)" від 03.12.2025 у справі №925/1004/25 (суддя Скиба Г.М.) було надіслано одержувачу, ТОВ "Вольт Постач" в його електронний кабінет та доставлено до останнього 04.12.2025 о 03:50 год.;

- "ГПК Ухвала ст.216 (Відкладення розгляду справи)" від 08.01.2025 у справі №925/1004/25 (суддя Скиба Г.М.) було надіслано одержувачу, ТОВ "Вольт Постач" в його електронний кабінет та доставлено до останнього 08.01.2026 о 18:30 год.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Оголошення про виклик відповідача-2 у підготовче засідання розміщено на офіційному вебсайті судової влади України (а.с.204, 223, 232, 243).

Відповідно до ч.4 ст.122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Отже відповідач-2 був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, однак участі повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив, відзиву на позов до суду не надіслав.

Явка учасників справи обов'язковою не визнавалась.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.

Прокурор у позовній заяві (а.с.1) та у судових засіданнях позовні вимоги підтримав і пояснив, що:

за результатами проведених Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" відкритих торгів UА-2022-01-26-001942-b щодо закупівлі електричної енергії (код ДК021:2015:09310000-5: електрична енергія обсягом 420000 кВт•год, з очікуваною вартістю 1785000,00 грн) переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", з яким 10.02.2022 укладено договір №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу. Строк дії договору - до 31.12.2022;

згідно з додатком №1 до договору "Комерційна пропозиція" ціна за 1 кВт•год електричної енергії за розрахунковий період становить 4,25 грн з ПДВ, разом з тим внаслідок укладення протягом строку дії договору додаткових угод від 06.10.2022 №4 та від 10.02.2023 №10, реальна вартість 1 кВт•год електричної енергії зросла з 4,25 грн до 2,04126 грн (на 15,7% порівняно з її первинною ціною) і, як результат, за зменшений об'єм отриманої електричної енергії - 396232 кВт•год (замість обумовленого умовами договору об'єму 420000 кВт•год) замовник сплатив 1836467,54 грн (зокрема за 195756 кВт•год за ціною 4,25 грн/кВт•год; за 998 кВт•год ціною 4,6538 грн/кВт•год; за 138764 кВт•год за ціною 4,99969 грн/кВт•год; за 60714 кВт•год за ціною 5,041 грн/кВт•год). Таким чином неправомірне збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладення послідовних спірних додаткових угод з порушенням законодавства призвело до повного нівелювання мети публічного конкурсу, результатів тендерної закупівлі та переплати бюджетних коштів на користь відповідача-2 (постачальника) у розмірі 68958,25 грн (883192,43 грн - 659886,53 грн);

внесення зазначених змін до умов договору про постачання електричної енергії шляхом укладення численних додаткових угод, на думку прокурора, відбулося з порушенням вимог ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та прав замовника, тому ці додаткові угоди мають бути визнані судом недійсними;

підставою укладення додаткової угоди від 06.10.2022 №4, якою з 02.09.2022 збільшено ціну електричної енергії до 4,99969 грн/кВт•год, сторони зазначили умови п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та довідку Торгово-промислової палати України від 26.09.2022 №1405/08.0-7.3, згідно з якою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" станом на ІІ декаду вересня 2022 року у порівнянні з І декадою вересня 2022 року у відсотковому вираженні становила +8,69%. Очевидно, що дати та період дослідження у вказаній довідці обрані вибірково, з однією метою - отримати формально прийнятні показники збільшення ціни електричної енергії (так, в ІІІ декаді вересня та на початку жовтня 2022 року спостерігалось зниження ціни електроенергії, крім того, нижчою за наведену, як підставу для внесення змін до договору, була середньозважена ціна на РДН (ОЕС) безпосередньо в день укладення договору), безвідносно до правовідносин за договором. Однак, вказаною додатковою угодою ціну електричної енергії збільшено до 4,99969 грн/кВт•год (на 14,99% відносно початкової ціни (4,25 грн/кВт•год) та із врахуванням її збільшення до 4,66313 грн/кВт•год (на 8,86%) згідно з умовами додаткової угоди від 06.10.2022 №3), що суперечить положенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині 10 відсоткового ліміту на збільшення ціни договору;

посилаючись на п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", Постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та від 19.12.2022 №1690, сторонами укладено додаткову угоду від 10.02.2023 №10, якою погоджено з 01.01.2023 встановлення нового тарифу з передачі електричної енергії у розмірі 380,28 грн МВт/год, а також нову ціну електричної енергії за 1 кВт•год у розмірі 5,04126 грн з ПДВ, що суперечить положенням п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та положенням п.13.6 договору в частині пропорційності зміни ціни за одиницю товару, визначеної відповідно до умов договору. Так, згідно з п.13.6 договору сторони змінюють ціну на електричну енергію пропорційно зміненій ціні частини складової. Отже, з огляду на встановлення нового тарифу з передачі електричної енергії з передачі електричної енергії, законною ціною 1 кВт•год електричної енергії була б ціна 4,674696 грн/кВт•год. З викладеного вбачається, що чергове підняття ціни за 1 кВт•год електричної енергії не було обумовлено виключно встановленням нового тарифу з передачі електричної енергії, оскільки вказаний тариф є лише складовим елементом фактичної ціни електроенергії, а у разі зміни регульованих тарифів можна законно змінити ціну лише у межах самого тарифу, але не змінювати базову частину ціни;

ураховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22, а також правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 12.03.2018 у справі №910/22319/16, додаткові угоди від 06.10.2022 №4 та від 10.02.2023 №10 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2022 №250122ЧОПД суперечать положенням п.2, 7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п.13.6 договору, що зумовлює підстави для визнання їх недійсними відповідно до ч.1 ст.203, ч.1 ст.215, ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України;

відповідно до Цивільного кодексу України: недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування (ч.1 ст.216); особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ч.1 ст.1212); положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином (п.1 ч.3 ст.1212). З огляду на викладене, отримана відповідачем оплата у сумі 68958,26 грн за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з останнього на підставі ст.1212 Цивільного кодексу України (така позиція узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22);

порушення законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод про збільшення ціни товару після укладення договору про закупівлю не сприяє раціональному та ефективному використанню бюджетних коштів і створює загрозу порушення економічних інтересів держави та погіршення становища покупця в порівнянні з результатами відкритого тендеру на закупівлю енергоносіїв за бюджетні кошти.

Позивач у заяві від 10.09.2024 №2096/02-11 (вх.суду №14010/24 від 10.09.2024, а.с.170) позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив здійснити розгляд справи без участі його представника.

Відповідач-1 у відзиві від 19.08.2024 (вх.суду №12924/24 від 19.08.2024, а.с.159) вказав на відсутність заперечень проти позову, заявив клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач-2 на позов не відреагував.

В позасудовому порядку спір сторонами не вирішено.

За результатами судового розгляду 15.01.2026 судом проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частину судового рішення відповідно до приписів ст.ст.233, 240 ГПК України.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.

Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" у електронній системі публічних закупівель "Prozorro" оприлюднено оголошення UА-2022-01-26-001942-b про проведення відкритих торгів, предметом яких визначено електричну енергію як різновид товару (код ДК021:2015:09310000-5: електрична енергія обсягом 420000 кВт•год, з очікуваною вартістю 1785000,00 грн).

За результатами проведених відкритих торгів переможцем торгів визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" з остаточною пропозицією 1785000,00 грн із розрахунку ціна закупівлі електричної енергії - 4,25грн за 1 кВт•год з ПДВ, із врахуванням вартості відшкодування тарифу з передачі електричної енергії - 0,34564 грн за 1 кВт•год (згідно з Постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454).

10.02.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (постачальник) та Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №250122ЧОПД (далі - договір, а.с.22), за умовами якого: постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1); постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 10.02.2022 до 31.12.2022 включно (п.3.1); постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.3.3); місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: вул.Диспансерна,1, с.Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області; кількість - 420000 кВт•год (п.3.4); споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 1785000,00 грн з ПДВ. /.../ (п.5.1); спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п.5.2); ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п.5.3); розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць/тиждень/декада (п.5.4); розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника та у безготівковому порядку. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі й разі його зміни (п.5.5); оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строк не більше ніж 10 днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії споживачем, що надсилаються споживачу після завершення розрахункового періоду /.../ (п.5.6); споживач має право: 1) отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі; /.../ 3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов'язків, інформацію про ціну, порядок оплати електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору; /.../ 8) вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати це договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку (п.6.1); споживач зобов'язується: забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.п.1 п.6.2); постачальник має право: отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію (п.п.1 п.7.1); постачальник зобов'язується: 1) забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору; 2) нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; 3) надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством /.../ (п.7.2); цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31.12.2022, а в частині взятих на себе зобов'язань сторонами - до їх повного виконання (п.13.1); постачальник зобов'язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає умови (п.13.2); дія цього договору також припиняється у наступних випадках: /.../ у разі зміни електропостачальника (п.13.4); усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур'єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку одержувача /.../ (п.13.5); зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) може відбуватись відповідно до умов ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення ціни договору. Сторони погоджуються, що ціна (тариф) на послуги, що надаються на ринку електричної енергії споживачу, установлюються регулятором в передбаченому чинним законодавством порядку. Зміни умов договору сторони оформляють шляхом підписання додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її підписання сторонами (якщо сторони не погодять інший термін (строк) набрання чинності додатковою угодою) та є невід'ємною частиною договору. Сторони можуть дійти згоди застосувати ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України у разі укладення додаткової угоди. Істотними умовами цього договору є предмет (найменування, кількість, якість), ціна та строк дії договору. Інші умови договору про закупівлю істотними не є та не можуть змінюватися відповідно до норм Господарського та Цивільного кодексів. Істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника (споживача). Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. У такому випадку ціна договору зменшується в залежності від зміни таких обсягів; Збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшення такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. (Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії). Зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні Об'єднаної енергетичної системи України (далі - ОЕС України), а саме документи про факт та динаміку зміни ціни товару на ринку електричної енергії станом на поточний період порівняно з періодом укладення договору/додаткової угоди через коливання ціни на електричну енергію на ринку. Документальним підтвердженням факту коливання ціни електричної енергії на ринку або визначеному сегменті ринку може бути довідка, видана відповідною уповноваженою організацією, зокрема але не виключно, ДП "Держзовнішінформ", Торгово-промисловою палатою тощо. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, сторонами визнаються завірені зацікавленою стороною роздруківки (скрин-копії) з вебсайту ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua). Висновки щодо коливання ціни на ринку мають бути зроблені на підставі оприлюднених в розділі "Аналітичні матеріали" вебсайту ДП "Оператор ринку" даних щодо загального показника середньозваженої ціни електричної енергії на РДН та ВДР, що склалася на ринку електричної енергії в торговій зоні ОЕС України за відповідний розрахунковий період. Споживач має право відмовитись від зміни ціни у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом. /... / Сторони допускають зміну ціни за одиницю товару, у даному випадку у разі визначення ціни за електричну енергію (грн. за 1 кВт•год), визначеної відповідно до умов цього договору та у складі ціни знаходиться тариф (ціна) або норматив, який затверджується Регулятором або іншим уповноваженим органом. В такому разі сторони змінюють ціну на електричну енергію пропорційно зміненій ціні частини складової. Сторони визначили, що документ, який підтверджує зміну тарифу або нормативу є рішення (постанова) Регулятора або інший нормативний документ /.../ (п.13.6); зміни до цього договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п.13.7); внесення змін у цей договір здійснюється шляхом укладення відповідної додаткової угоди. /.../ (п.13.8); додатки до договору: Комерційна пропозиція, заява-приєднання (п.14).

Відповідно до додатків до договору:

- №1 "Комерційна пропозиція" (а.с.26 зворот): ціна електричної енергії за 1 кВт•год за розрахунковий період становить 4,25 грн з ПДВ. Розраховується за наступною формулою: Цфакт = (Цод + Т) * 1,2, де Цфакт - ціна електричної енергії за розрахунковий період; Цод - ціна за 1 кВт•год електричної енергії становить 3,19602 грн без ПДВ; Т - тариф на послугу передачі електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454, на відповідний місяць постачання НЕК "Укренерго" (оператор системи передачі - ОСП) з передачі електроенергії та послуги диспетчерського управління, становить 0,34564 грн/кВт•год; 1,2 - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ - 20%), яке нараховується згідно Податкового кодексу України; спосіб оплати та порядок розрахунків - розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата електричної енергії здійснюється споживачем за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку споживача відповідно до інформації про об'єм споживання, отриманої від Оператора системи розподілу. Рахунок за фактично спожиту споживачем у розрахунковому періоді електричну енергію надсилається постачальником на електронну адресу споживача до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок має бути оплачений споживачем протягом п'яти робочих днів з моменту отримання. В будь-якому випадку остаточний розрахунок за фактично спожиту електричну енергію споживач має здійснити не пізніше 11 числа місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом постачальника, зазначений у договорі або розрахункових документах. /.../; термін дії договору - до 31.12.2022, а в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання. Дія договору може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку;

- №2 "Повідомлення про персоніфіковані дані споживача" (а.с.28): споживач - Комунальне некомерційне підприємство "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради"; код ЄДРПОУ - 02005603; вид об'єкта - лікувальні заклади (приміщення); адреса об'єкта - згідно додатку №1 до повідомлення; найменування оператора системи, з яким споживач уклав договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії - Черкаська міська філія ПАТ "Черкасиобленерго".

У період з 14.02.2022 до 10.04.2023 (у зв'язку із коливанням ціни товару (електричної енергії) на ринку в бік збільшення порівняно із тарифами на передачу електричної енергії, з якою Товариство з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" перемогло у відкритих торгах, та зменшенням обсягів постачання електричної енергії, договір про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2022 №250122ЧОПД неодноразово змінювався сторонами та доповнювався шляхом укладення між сторонами додаткових угод до нього. Зокрема, між сторонами (за ініціативою відповідача-2) були укладені наступні додаткові угоди до договору:

від 06.10.2022 №3 (а.с.33) - у якій у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (збільшення ціни на одиницю товару не більше ніж на 10%), на підставі довідки ТТП України від 22.09.2022 №1377/08.0-7.3, сторони погодили внести зміни: в додаток №1 до договору, виклавши розділ "Ціна" у наступній редакції: "Ціна електричної енергії за 1 кВт•год за розрахунковий період становить 4,66313 грн з ПДВ. Розраховується за наступною формулою: Цфакт = (Цод + Т)*1,2, де Цфакт - ціна електричної енергії за розрахунковий період; Цод - ціна за 1 кВт•год електричної енергії становить 3,5153 грн без ПДВ; Т - тариф на послугу передачі електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454, на відповідний місяць постачання НЕК "Укренерго" (оператор системи передачі - ОСП) з передачі електроенергії та послуги диспетчерського управління, становить 0,34564 грн/кВт•год; 1,2 - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ - 20%), яке нараховується згідно Податкового кодексу України (п.1); в п.3.4 договору, виклавши його наступним чином: "Місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: вул.Диспансерна,1, с.Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області; кількість - 382790,100211 кВт•год" (п.2), а також дійшли згоди, що пункти 1-2 додаткової угоди набирають чинності з 01.09.2022 і діють до 31.12.2022 згідно з ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України (п.3);

від 06.10.2022 №4 (а.с.36) - у якій у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (збільшення ціни на одиницю товару не більше ніж на 10%), на підставі довідки ТТП України від 26.09.2022 №1405/08.0-7.3, сторони погодили внести зміни: в додаток №1 до договору, виклавши розділ "Ціна" у наступній редакції: "Ціна електричної енергії за 1 кВт•год за розрахунковий період становить 4,99969 грн з ПДВ. Розраховується за наступною формулою: Цфакт = (Цод + Т)*1,2, де Цфакт - ціна електричної енергії за розрахунковий період; Цод - ціна за 1 кВт•год електричної енергії становить 3,82077 грн без ПДВ; Т - тариф на послугу передачі електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454, на відповідний місяць постачання НЕК "Укренерго" (оператор системи передачі - ОСП) з передачі електроенергії та послуги диспетчерського управління, становить 0,34564 грн/кВт•год; 1,2 - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ - 20%), яке нараховується згідно Податкового кодексу України (п.1); в п.3.4 договору, виклавши його наступним чином: "Місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: вул.Диспансерна,1, с.Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області; кількість - 357022,135372 кВт•год" (п.2), а також дійшли згоди, що пункти 1-2 додаткової угоди набирають чинності з 02.09.2022 і діють до 31.12.2022 згідно з ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України (п.3);

від 14.10.2022 №5 (а.с.39) - у якій сторони дійшли згоди внести зміни (зокрема): в п.3.4 договору, виклавши його наступним чином: "Місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: вул.Диспансерна,1, с.Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області; кількість - 386442,34 кВт•год" (п.1); до розділу 5 пункту 5.1 договору та викласти його в наступній редакції: "Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 1785000,00 грн з ПДВ, крім того ПДВ - 297500,00 грн; з них на суму 1761928,54 грн з ПДВ - власні потреби підприємства; 23071,46 грн з ПДВ - на потреби орендарів" (п.3); дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку (п.4);

від 19.12.2022 №7/1 (а.с.41) - у якій сторони вирішили зменшити обсяг закупівлі на 50961,2796 кВт та внести зміни: в п.3.4 договору, виклавши його наступним чином: "Місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: вул.Диспансерна,1, с.Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області; кількість - 347422,3447 кВт•год" (п.1); до розділу 5 пункту 5.1 договору та викласти його в наступній редакції: "Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 1530209,40 грн з ПДВ, крім того ПДВ - 255034,90 грн; з них на суму 1507137,94 грн з ПДВ - власні потреби підприємства; 23071,46 грн з ПДВ - на потреби орендарів" (п.2); дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку (п.4);

від 23.12.2022 №8 (а.с.43) - у якій сторони домовились внести зміни до розділу 5 пункту 5.1 договору та викласти його в наступній редакції: "Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 1530394,10 грн з ПДВ, крім того ПДВ - 255034,90 грн; з них на суму 1526933,81 грн з ПДВ - власні потреби підприємства; 3460,29 грн з ПДВ - на потреби орендарів" (п.1); дана угода набирає чинності з дати її підписання сторонами та є невід'ємною частиною зазначеного договору (п.2);

від 30.12.2022 №9 (а.с.44) - у якій сторони домовились внести зміни: в п.3.1 договору, виклавши його наступним чином: "Постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 10.02.2022 до 31.03.2023 включно" (п.2); в п.13.1 договору, виклавши його наступним чином: "13.1. Цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині взятих на себе зобов'язань сторонами - до їх повного виконання" (п.3); в розділі "Термін дії договору" додатку №3 до договору, виклавши його в наступній редакції: "До 31 березня 2023 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного виконання. Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку" (п.4);

від 10.02.2023 №10 (а.с.45) - у якій сторони, керуючись:

- п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", постановою НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та постановою НКРЕКП від 19.12.2022 №1960, дійшли згоди встановити новий тариф з передачі електричної енергії у розмірі 380,28 грн МВт•год, виклавши розділ "Ціна" додатку №1 до договору у наступній редакції: "Ціна електричної енергії за 1 кВт•год за розрахунковий період становить 5,04126 грн з ПДВ. Розраховується за наступною формулою: Цфакт = (Цод + Т) * 1,2, де Цфакт - ціна електричної енергії за розрахунковий період; Цод - ціна за 1 кВт•год електричної енергії становить 3,82077 грн без ПДВ; Т - тариф на послугу передачі електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 19.12.2022 №1960, на відповідний місяць постачання НЕК "Укренерго" (оператор системи передачі - ОСП) з передачі електроенергії та послуги диспетчерського управління, становить 0,38028 грн/кВт•год; 1,2 - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ - 20%), яке нараховується згідно Податкового кодексу України";

- ч.6 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", чинним цивільним та господарським законодавством, на підставі продовження дії договору до 31.03.2023, дійшли згоди, що загальна сума договору про постачання електричної енергії, що буде закуплена в період з 01.01.2023 до 31.03.2023 складає 306078,49 грн з ПДВ, крім того ПДВ - 51013,08 грн (п.2); конкретний обсяг електричної енергії, що буде закуплений в період з 01.01.2023 до 31.03.2023 становить 60714,6805 кВт•год (п.3); сторони дійшли згоди, що п.1-3 додаткової угоди набирають чинності з 01.01.2023 і діють 31.03.2023 згідно з ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України (п.4);

від 10.04.2023 №11(а.с.47) - у якій сторони, керуючись ч.6 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", чинним цивільним та господарським законодавством, на підставі продовження дії договору до 31.03.2023, погодили зменшення загальної суми договору на 3,44 грн, загальна сума договору про постачання електричної енергії в період з 01.01.2023 до 31.03.2023 складає 306075,05 грн з ПДВ, обсяг електричної енергії в період з 01.01.2023 до 31.03.2023 становить 60714 кВт•год (п.1); дана додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку (п.2).

У період з лютого 2022 року до лютого 2023 року споживачем, Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" фактично отримано 396232 кВт•год електричної енергії, що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії (а.с.154-160):

від 14.03.2022 №85 - згідно з яким в лютому 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 28405 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 грн без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 120721,02 грн (з ПДВ);

від 14.04.2022 №190 - згідно з яким в березні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 28736 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 122127,77 грн (з ПДВ);

від 10.05.2022 №230 - згідно з яким в квітні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 34475 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 146518,48 грн (з ПДВ);

від 10.06.2022 №307 - згідно з яким в травні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 31529 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 133998,00 грн (з ПДВ);

від 08.07.2022 №377 - згідно з яким в червні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 21802 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 92658,32 грн (з ПДВ);

від 08.08.2022 №__8 - згідно з яким в липні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 25169 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 106968,05 грн (з ПДВ);

від 31.08.2022 №572 - згідно з яким в серпні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 25640 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 108969,79 грн (з ПДВ);

від 30.09.2022 №__9 - згідно з яким у вересні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 998 кВт•год електроенергії, ціною 3,885940 без ПДВ (4,66313 грн з ПДВ) на суму 3878,17 грн та 28939 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 120571,74 грн, - на загальну суму 108969,79 грн (з ПДВ);

від 31.10.2022 №748 - згідно з яким у жовтні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 35049 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 175234,20 грн (з ПДВ);

від 30.11.2022 №810 - згідно з яким у листопаді 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 35776 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 178868,98 грн (з ПДВ);

від 19.12.2022 №867 - згідно з яким у грудні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 39000 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 194987,99 грн (з ПДВ);

від 31.01.2023 №49 - згідно з яким у січні 2023 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 15357 кВт•год електроенергії, ціною 4,201050 без ПДВ (5,04126 грн з ПДВ) на суму 64515,52 грн (без з ПДВ); 28991 кВт•год електроенергії, ціною 4,201050 без ПДВ (5,04126 грн з ПДВ) на суму 121792,64 грн (без з ПДВ), - на загальну суму 223569,79 грн (з ПДВ);

від 28.02.2023 №142 - згідно з яким у лютому 2023 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 16366 кВт•год електроенергії, ціною 4,201050 без ПДВ (5,04126 грн з ПДВ) на суму 82505,26 грн (з ПДВ),

та здійснено її оплату у загальній сумі 1836467,54 грн за рахунок бюджетних коштів.

На думку прокурора:

додаткові угоди №4 та № 10 укладені сторонами усупереч інтересам держави із порушенням приписів ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині 10-відсоткового ліміту на збільшення ціни договору; положень договору про закупівлю за державні кошти, та не відповідають тендерним пропозиціям на закупівлю товару (енергоносіїв), оскільки вказаними додатковими угодами підвищено ціни на предмет договору, а також зменшено обсяги електричної енергії, які планувалось закупити (так, споживачем у період з лютого 2022 року до лютого 2023 року із 420000 кВт•год фактично отримано 396232 кВт•год електричної енергії, за яку (з урахуванням спірних додаткових угод) сплачено 1836467,54 грн (з ПДВ), в той час, як повинно бути сплачено лише 1817586,75 грн - переплата за вказаний обсяг електричної енергії становить 65958,25 грн (що є предметом спору). Вказане зумовлює підстави для визнання зазначених додаткових угод недійсними відповідно до ч.1 ст.203, ч.1 ст.215, ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України;

внаслідок укладання між сторонами додаткових угод №4, №10 та підняття ціни на поставлену електричну енергію за договором від 10.02.2022 №250122ЧОПД споживачем Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" було надмірно та безпідставно сплачено на користь постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" бюджетні кошти в загальному розмірі 65958,25 грн за непоставлений товар, які підлягають примусовому стягненню з останнього.

15.07.2025 Черкаською окружною прокуратурою в межах здійснення функції представництва інтересів держави в суді направлено на адресу Черкаської обласної ради запит №54/1-3418вих-25 (а.с.92) із детальним описом фактичних обставин виявлення порушень чинного законодавства під час укладення додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2022 №250122ЧОПД та проханням повідомити про вжиття заходів, спрямованих на визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів за недопоставлений, проте оплачений товар за вказаним договором, та отримано відповідь Черкаської обласної ради від 04.08.2025 №01-32/703 (а.с.97) про те, що: держава в разі порушення її інтересів має право звертатись до суду за їх захистом через відповідний орган, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист таких інтересів держави, та який уповноважений державною здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; повноваженнями вжиття заходів до усунення виявлених за результатами здійснення державного фінансового контролю порушень, зокрема звернення із позовами до суду, наділені саме органи Держаудитслужби.

24.06.2025 Черкаською окружною прокуратурою в межах здійснення функції представництва інтересів держави в суді направлено на адреси Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" запит №54/1-2985вих-25 (а.с.79) із детальним описом фактичних обставин виявлення порушень чинного законодавства під час укладення додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2022 №250122ЧОПД, із проханням про надання копій документів, що підтверджують факт виділення бюджетних коштів на рахунок Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" для оплати зобов'язань за договором від 10.02.2022 №250122ЧОПД, а також повідомити про вжиття заходів, спрямованих на стягнення коштів за недопоставлений, проте оплачений товар за вказаним договором, та отримано відповіді:

від Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації від 11.07.2025 №01/12-01-15/3047/12-01-15/18312 (а.с.84), що: Комунальне некомерційне підприємство "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" є окремою юридичної особою, яка самостійно здійснює свою господарську діяльність, зокрема проводить тендерні процедури та визначає постачальника, а також може самостійно звертатись до суду для захисту своїх інтересів; зважаючи, що підприємство є однією із сторін договору, звернення останнього до суду є некоректним; Управління є органом виконавчої влади, уповноваженим державою на здійснення захисту інтересів держави у правовідносинах, які стосуються підприємства, однак у зв'язку із обмеженим фінансуванням не планує звертатися до суду із відповідними позовними заявами; Комунальне некомерційне підприємство "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради", як одержувач бюджетних коштів, отримувало фінансування з обласного бюджету у 2022 році за КПКВ МБ 0712020 "Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню"; кошти, виділені будь-якому комунальному некомерційному підприємству на проведення поточних видатків, фінансуються за загальним КЕКВ 2610 "Субсидії на поточні трансферти підприємствам (установам,організаціям)" та використовуються на основі плану використання коштів; за оперативною інформацією, у 2022 році підприємство отримало кошти обласного бюджету та провело касові видатки на загальну суму 16468596,16 грн, в тому числі, згідно з планом використання коштів, видатки по статті "Оплата електроенергії" склали 2266127,11 грн. Відповідь містить прохання розглянути можливість здійснення представництва інтересів держави в суді з метою захисту порушених прав та законних інтересів Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" у порядку ст.23, 24 Закону України "про прокуратуру";

від Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" від 11.07.2025 №642/01-19 (а.с.86), що: за результатами проведеної Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області ревізії встановлено надмірну сплату у період з 20.02.2021 до 29.02.2024 бюджетних коштів в сумі 69660,47 грн внаслідок підняття постачальником Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" цін за 1 кВт•год електричної енергії з 4,25 грн до 5,04126 грн (тобто на 15,7%) та внесення змін до договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу; надмірна сплата бюджетних коштів є перевитратою і свідчить про порушення інтересів держави; у зв'язку із відсутністю у підприємства змоги самостійно ефективно захистити свої порушені права у судовому порядку, останнє не заперечує проти вжиття відповідних заходів прокурором.

20.08.2025 Черкаською обласною прокуратурою на адреси Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаської обласної ради направлено повідомлення №54-3648вих-25 та №54-3649вих-25 (відповідно, а.с.90, 98) про скерування (у зв'язку із відсутністю наміру у осіб, уповноважених на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, пов'язаних із законним та ефективним витрачанням коштів бюджету) в порядку господарського судочинства до суду позовної заяви в інтересах держави у особі Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаської обласної ради до Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" про визнання недійсними додаткових угод до договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД та стягнення безпідставно сплачених коштів.

Незважаючи на обізнаність порушень вимог законодавства України, ні Черкаською обласною радою, ні Управлінням охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації заходів представницького характеру на захист інтересів держави вжито не було.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави в особі Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаської обласної ради до відповідачів: Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", з вимогами про визнання недійсними додаткових угод від 06.10.2022 №4 та від 10.02.2023 №10 до договору від 10.02.2023 №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", а також про стягнення з останнього на користь Черкаського обласного бюджету безпідставно сплачених коштів у сумі 68958,25 грн.

Інших доказів та документів не подано.

Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.

Згідно з приписами постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси, а також відключення електромережі відповідно до Графіку погодинного відключення електричної енергії по електричним мережам Черкаської області, розробленого ПАТ "Черкасиобленерго", у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Згідно ч.3 ст.5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частина 2 ст.13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Відповідно до статей 15, 16 Цивільного кодексу України (положення якої кореспондуються з положеннями ст.20 Господарського кодексу України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (такий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, 02.02.2021 у справі №925/642/19).

Щодо питання представництва прокурором інтересів держави в суді.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина 1). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 звернула увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц зазначила, що системне тлумачення абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Судом враховано, що "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно. Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 26.07.2018 у справі №926/1111/15, від 19.09.2019 у справі №815/724/15, від 28.01.2021 у справі №380/3398/20, від 05.10.2021 у справі №380/2266/21, від 02.12.2021 у справі №320/10736/20.

Черкаською окружною прокуратурою до Черкаської обласної ради (засновник, власник та орган управління майном Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради") та до Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації (орган виконавчої влади, уповноважений державою на здійснення захисту інтересу держави у правовідносинах, які стосуються Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради") в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру" було направлено листи від 15.07.2025 №54/1-3418вих-25 та від 24.06.2025 №54/1-2985вих-25, в якому проінформовано про порушення інтересів держави внаслідок укладення додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2022 №250122ЧОПД, а також про наявність підстав для стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" безпідставно отриманих за цими додатковими угодами коштів. Згідно з відповідями Черкаської обласної ради від 04.08.2025 №01-32/703 та Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації від 11.07.2025 №02/12-01-15/3047/02/12-01-15/18312 встановлено відсутність намірів вказаних органів влади вжити заходів щодо захисту інтересів держави.

Отже, незважаючи на виявлені прокуратурою порушення вимог законодавства України про публічні закупівлі, які призвели до безпідставного витрачання бюджетних коштів, позивачі самостійно з відповідним позовом до суду не звернулись.

Пасивна позиція позивачів не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання останніми своїх повноважень із захисту інтересів держави. Враховуючи наведені вище обставини, наявний випадок, який розцінюється як винятковий, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних правовідносинах - Черкаської обласної ради та Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації.

Правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний та державний інтерес.

З огляду на викладене, прокурор належно та підставно звернувся до суду для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу по належному розпорядженню бюджетними коштами з метою захисту інтересів держави у бюджетній сфері.

Така позиція підтверджена Верховним Судом. Так, Велика палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 виклала правову позицію щодо обґрунтування прокурором підстав для представництва інтересів держави в суді, зокрема, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Щодо статусу учасників спору:

Позивач-1 є самостійною юридичною особою, органом виконавчої влади, структурним підрозділом обласної державної адміністрації, що утворюється головою облдержадміністрації і в межах області забезпечує виконання покладених на нього завдань, зокрема здійснює організаційно-методичне керівництво закладами охорони здоров'я міст і районів, спрямовує їх діяльність на ефективну реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я на території Черкаської області та забезпечує контроль над їх діяльністю; заклади охорони здоров'я міст і районів області підзвітні та підконтрольні Управлінню; вносить пропозиції щодо проекту відповідного місцевого бюджету, забезпечує цільове і ефективне використання відповідних бюджетних коштів. Діяльність органів обласної державної адміністрації регламентована Законом України «Про місцеві державні адміністрації» №586-XIV від 09.04.1999. Цей закон визначає їх правовий статус, повноваження, порядок формування та відповідальність. Також діяльність ОДА ґрунтується на Конституції України (ст.ст. 118, 119) та актах Президента і Кабміну України.

Позивач-2 є органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та суб'єктом господарювання в межах ОТГ. Позивачі можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.

Відповідач-1 є самостійною юридичною особою, установою з надання медичних послуг України та лікування, з бюджетною формою фінансування, з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач-2 є самостійною юридичною особою, суб'єктом господарювання на енергетичному ринку України, з присвоєнням ідентифікаційного коду та внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Прокурор звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати недійсними додаткові угоди від 06.10.2022 №4 та від 10.02.2023 №10 до договору від 10.02.2023 №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач", а також стягнути з останнього на користь Черкаського обласного бюджету безпідставно сплачені кошти у сумі 68958,25 грн.

Застосування судом норм права до спірних відносин:

Правовідносини, які виникли між сторонами за своєю правовою природою є відносинами постачання енергоносіїв замкнутими енергетичними мережами України, на підставі укладеного між сторонами письмового, оплатного строкового консенсуального договору відповідно до вимог гл.54 Цивільного кодексу України як різновид "купівлі-продажу".

Зазначені правовідносини урегульовані нормами Цивільного кодексу України з особливостями застосування Господарського кодексу України по суб'єктному складу сторін.

Відповідно до Господарського кодексу України:

ч.1 ст.175. 1. Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;

ст.185. 1. До укладення господарських договорів на організованих ринках капіталу, організованих товарних ринках, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних організованих ринків капіталу, організованих товарних ринків, ярмарків та публічних торгів;

ст.275. 1. За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються.

Під час виконання умов договору про постачання електричної енергії сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України та Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ).

Згідно з частинами 4, 5 статті 656 Цивільного кодексу України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Судом встановлено, що між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладено договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Так, за результатами проведених Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" у електронній системі публічних закупівель "Prozorro" відкритих торгів UА-2022-01-26-001942-b, предметом яких визначено електричну енергію як різновид товару (код ДК021:2015:09310000-5: електрична енергія обсягом 420000 кВт•год, з очікуваною вартістю 1785000,00 грн), переможцем визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" з остаточною пропозицією 1785000,00 грн із розрахунку ціна закупівлі електричної енергії - 4,25грн за 1 кВт•год з ПДВ, із врахуванням вартості відшкодування тарифу з передачі електричної енергії - 0,34564 грн за 1 кВт•год (згідно з Постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454), з яким 10.02.2022 укладено договір №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу. Строк дії договору - до 31.12.2022.

Умови цього договору розроблені відповідно до приписів Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312.

Договір від 10.02.2022 №250122ЧОПД не заперечений сторонами, не визнаний недійсним за рішенням суду, не розірваний за згодою сторін чи за рішенням суду. Суд враховує презумпцію правомірності правочину відповідно до приписів ст.204 Цивільного кодексу України.

За умовами договору про постачання електричної енергії споживачу від 10.02.2022 №250122ЧОПД (а.с.22): постачальник продає електричну енергію "код ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" - 09310000-5 електрична енергія (Електрична енергія)" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1); постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 10.02.2022 до 31.12.2022 включно (п.3.1); постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору (п.3.3); місце поставки та обсяг постачання електричної енергії споживачу: вул.Диспансерна,1, с.Геронимівка, Черкаського району, Черкаської області; кількість - 420000 кВт•год (п.3.4); споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 1785000,00 грн з ПДВ. /.../ (п.5.1); спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (п.5.2); ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (п.5.3); розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць/тиждень/декада (п.5.4); розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок). Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника та у безготівковому порядку. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі й разі його зміни (п.5.5); оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строк не більше ніж 10 днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії споживачем, що надсилаються споживачу після завершення розрахункового періоду /.../ (п.5.6); споживач має право: 1) отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі; /.../ 3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов'язків, інформацію про ціну, порядок оплати електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору; /.../ 8) вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати це договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку (п.6.1); споживач зобов'язується: забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.п.1 п.6.2); постачальник має право: отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію (п.п.1 п.7.1); постачальник зобов'язується: 1) забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору; 2) нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; 3) надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством /.../ (п.7.2); цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє в частині постачання електричної енергії з дати, вказаної у цьому договорі, та в цілому до 31.12.2022, а в частині взятих на себе зобов'язань сторонами - до їх повного виконання (п.13.1); постачальник зобов'язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає умови (п.13.2); дія цього договору також припиняється у наступних випадках: /.../ у разі зміни електропостачальника (п.13.4); усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур'єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку одержувача /.../ (п.13.5); зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) може відбуватись відповідно до умов ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення ціни договору. Сторони погоджуються, що ціна (тариф) на послуги, що надаються на ринку електричної енергії споживачу, установлюються регулятором в передбаченому чинним законодавством порядку. Зміни умов договору сторони оформляють шляхом підписання додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її підписання сторонами (якщо сторони не погодять інший термін (строк) набрання чинності додатковою угодою) та є невід'ємною частиною договору. Сторони можуть дійти згоди застосувати ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України у разі укладення додаткової угоди. Істотними умовами цього договору є предмет (найменування, кількість, якість), ціна та строк дії договору. Інші умови договору про закупівлю істотними не є та не можуть змінюватися відповідно до норм Господарського та Цивільного кодексів. Істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника (споживача). Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. У такому випадку ціна договору зменшується в залежності від зміни таких обсягів; Збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшення такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. (Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії). Зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні Об'єднаної енергетичної системи України (далі - ОЕС України), а саме документи про факт та динаміку зміни ціни товару на ринку електричної енергії станом на поточний період порівняно з періодом укладення договору/додаткової угоди через коливання ціни на електричну енергію на ринку. Документальним підтвердженням факту коливання ціни електричної енергії на ринку або визначеному сегменті ринку може бути довідка, видана відповідною уповноваженою організацією, зокрема але не виключно, ДП "Держзовнішінформ", Торгово-промисловою палатою тощо. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, сторонами визнаються завірені зацікавленою стороною роздруківки (скрин-копії) з вебсайту ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua). Висновки щодо коливання ціни на ринку мають бути зроблені на підставі оприлюднених в розділі "Аналітичні матеріали" вебсайту ДП "Оператор ринку" даних щодо загального показника середньозваженої ціни електричної енергії на РДН та ВДР, що склалася на ринку електричної енергії в торговій зоні ОЕС України за відповідний розрахунковий період. Споживач має право відмовитись від зміни ціни у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом. /... / Сторони допускають зміну ціни за одиницю товару, у даному випадку у разі визначення ціни за електричну енергію (грн. за 1 кВт•год), визначеної відповідно до умов цього договору та у складі ціни знаходиться тариф (ціна) або норматив, який затверджується Регулятором або іншим уповноваженим органом. В такому разі сторони змінюють ціну на електричну енергію пропорційно зміненій ціні частини складової. Сторони визначили, що документ, який підтверджує зміну тарифу або нормативу є рішення (постанова) Регулятора або інший нормативний документ /.../ (п.13.6); зміни до цього договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (п.13.7); внесення змін у цей договір здійснюється шляхом укладення відповідної додаткової угоди. /.../ (п.13.8); додатки до договору: Комерційна пропозиція, заява-приєднання (п.14).

Відповідно до додатку №1 "Комерційна пропозиція" (а.с.26 зворот)до договору: ціна електричної енергії за 1 кВт•год за розрахунковий період становить 4,25 грн з ПДВ. Розраховується за наступною формулою: Цфакт = (Цод + Т) * 1,2, де Цфакт - ціна електричної енергії за розрахунковий період; Цод - ціна за 1 кВт•год електричної енергії становить 3,19602 грн без ПДВ; Т - тариф на послугу передачі електричної енергії, затверджений постановою НКРЕКП від 01.12.2021 №2454, на відповідний місяць постачання НЕК "Укренерго" (оператор системи передачі - ОСП) з передачі електроенергії та послуги диспетчерського управління, становить 0,34564 грн/кВт•год; 1,2 - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ - 20%), яке нараховується згідно Податкового кодексу України; розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата електричної енергії здійснюється споживачем за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку споживача відповідно до інформації про об'єм споживання, отриманої від Оператора системи розподілу. Рахунок за фактично спожиту споживачем у розрахунковому періоді електричну енергію надсилається постачальником на електронну адресу споживача до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок має бути оплачений споживачем протягом п'яти робочих днів з моменту отримання. В будь-якому випадку остаточний розрахунок за фактично спожиту електричну енергію споживач має здійснити не пізніше 11 числа місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом постачальника, зазначений у договорі або розрахункових документах. /.../; термін дії договору - до 31.12.2022, а в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання. Дія договору може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

06.10.2022 між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладено:

- додаткову угоду №3 (а.с.33) до договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД, якою ціну електричної енергії за 1 кВт•год з 01.09.2022 збільшено до 4,66313 грн/кВт•год з ПДВ (8,86% відносно початкової ціни 4,25 грн/кВт•год) та встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 382790,100211 кВт•год. Підставою укладення додаткової угоди сторони вказали п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та довідку Торгово-промислової палати України від 22.09.2022 №1377/08.0-7.3, згідно з якою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) станом на І декаду вересня 2022 року у порівнянні із І декадою серпня 2022 року у відсотковому вираженні становила +12%;

- додаткову угоду №4 (а.с.36) - якою ціну електричної енергії за 1 кВт•год з 02.09.2022 збільшено до 4,99969 грн/кВт•год з ПДВ (14,99% відносно початкової ціни 4,25 грн/кВт•год) та встановлено, що обсяг постачання електричної енергії споживачу становить 357022,135372 кВт•год. Підставою укладення додаткової угоди сторони вказали п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та довідку Торгово-промислової палати України від 26.09.2022 №1405/08.0-7.3, згідно з якою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" станом на ІІ декаду вересня 2022 року у порівнянні з І декадою вересня 2022 року у відсотковому вираженні становила +8,69%.

Прокурор, на обґрунтування вимоги про визнання недійсною додаткової угоди від 06.10.2022 №4 вказує, що укладення останньої здійснено в порушення вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" в частині 10 відсоткового ліміту на збільшення ціни договору, а також зазначає, що дати та період дослідження у вказаній довідці Торгово-промислової палати України від 26.09.2022 №1405/08.0-7.3 обрані вибірково, з однією метою - отримати формально прийнятні показники збільшення ціни електричної енергії (так, в ІІІ декаді вересня та на початку жовтня 2022 року спостерігалось зниження ціни електроенергії, крім того, нижчою за наведену, як підставу для внесення змін до договору, була середньозважена ціна на РДН (ОЕС) безпосередньо в день укладення договору), безвідносно до правовідносин за договором.

10.02.2023 між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладено додаткову угоду №10 (а.с.45) якою ціну електричної енергії за 1 кВт•год з 01.01.2023 збільшено до 5,04126 грн/кВт•год з ПДВ. Підставою укладення додаткової угоди сторони вказали п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", постанову НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та постанову НКРЕКП від 19.12.2022 №1960, якою тариф на послугу передачі електричної енергії та послуги диспетчерського управління встановлено в розмірі 0,38028 грн/кВт•год.

Прокурор, на обґрунтування вимоги про визнання недійсною додаткової угоди від 10.02.2023 №10 вказує, що остання суперечить положенням п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та положенням п.13.6 договору в частині пропорційності зміни ціни за одиницю товару, визначеної відповідно до умов договору. Так, згідно з п.13.6 договору сторони змінюють ціну на електричну енергію пропорційно зміненій ціні частини складової. Отже, з огляду на встановлення нового тарифу з передачі електричної енергії з передачі електричної енергії, законною ціною 1 кВт•год електричної енергії була б ціна 4,674696 грн/кВт•год. З викладеного вбачається, що чергове підняття ціни за 1 кВт•год електричної енергії не було обумовлено виключно встановленням нового тарифу з передачі електричної енергії, оскільки вказаний тариф є лише складовим елементом фактичної ціни електроенергії, а у разі зміни регульованих тарифів можна законно змінити ціну лише у межах самого тарифу, але не змінювати базову частину ціни.

Як встановлено судом, сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Положеннями Закону України "Про публічні закупівлі" визначено:

ч.1 ст.5. Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням;

ч.1 ст.41. Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом;

ч.4 ст.41. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Суд зазначає, що за загальним правилом істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі (ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі"). Однак, вказана норма передбачає випадки, при яких допускається зміна істотних умов договору про закупівлю. Зокрема, відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. При цьому, обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Отже, положення п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" прямо передбачають, що обов'язковою умовою для збільшення ціни договору є наявність підтверджених обставин коливання цін на ринку щодо відповідного товару, зокрема і електричної енергії.

Разом з тим, чинним законодавством не передбачено, які саме документи мають підтверджувати факт коливання цін. Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає можливість змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% за весь період чингості та виконання договору та має на меті запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Разом з тим, ця норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Документи щодо коливання ціни повинні підтверджувати, чому відповідне підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні запропонованій замовнику на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним (подібна за змістом позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі №915/346/18, від 12.02.2020 у справі №913/166/19, від 21.03.2019 у справі №912/898/18, від 25.06.2019 у справі №913/308/18, від 12.09.2019 у справі №915/1868/18).

Прокурор, звертаючись до суду із позовом, що розглядається, підставою для визнання недійсними додаткових угод №4, 10 до договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД визначив положення п.2 ч.5 та ч.7 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Системний аналіз положень ст.651, 652 Цивільного кодексу України та положень п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (подібний висновок наведений у постановах від 09.06.2022 у справі №927/636/21 та від 07.12.2022 у справі №927/189/22).

Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18).

Судом установлено, що при укладенні договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД сторонами визначено, що ціна (тариф) за 1 кВт•год електричної енергії складає 4,25 грн/кВт•год (з ПДВ). Одночасно, в п.13.6 договору сторони погодили, що зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) може відбуватись відповідно до умов ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення ціни договору. Сторони погоджуються, що ціна (тариф) на послуги, що надаються на ринку електричної енергії споживачу, установлюються регулятором в передбаченому чинним законодавством порядку. Зміни умов договору сторони оформляють шляхом підписання додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її підписання сторонами (якщо сторони не погодять інший термін (строк) набрання чинності додатковою угодою) та є невід'ємною частиною договору. Сторони можуть дійти згоди застосувати ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України у разі укладення додаткової угоди. Істотними умовами цього договору є предмет (найменування, кількість, якість), ціна та строк дії договору. /.../ Істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: /.../ збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшення такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. (Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії). Зміна ціни за одиницю товару (електричної енергії) допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні Об'єднаної енергетичної системи України (далі - ОЕС України), а саме документи про факт та динаміку зміни ціни товару на ринку електричної енергії станом на поточний період порівняно з періодом укладення договору/додаткової угоди через коливання ціни на електричну енергію на ринку. Документальним підтвердженням факту коливання ціни електричної енергії на ринку або визначеному сегменті ринку може бути довідка, видана відповідною уповноваженою організацією, зокрема але не виключно, ДП "Держзовнішінформ", Торгово-промисловою палатою тощо. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, сторонами визнаються завірені зацікавленою стороною роздруківки (скрин-копії) з вебсайту ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua). Висновки щодо коливання ціни на ринку мають бути зроблені на підставі оприлюднених в розділі "Аналітичні матеріали" вебсайту ДП "Оператор ринку" даних щодо загального показника середньозваженої ціни електричної енергії на РДН та ВДР, що склалася на ринку електричної енергії в торговій зоні ОЕС України за відповідний розрахунковий період. Споживач має право відмовитись від зміни ціни у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом. /... / Сторони допускають зміну ціни за одиницю товару, у даному випадку у разі визначення ціни за електричну енергію (грн за 1 кВт•год), визначеної відповідно до умов цього договору та у складі ціни знаходиться тариф (ціна) або норматив, який затверджується Регулятором або іншим уповноваженим органом. В такому разі сторони змінюють ціну на електричну енергію пропорційно зміненій ціні частини складової. Сторони визначили, що документ, який підтверджує зміну тарифу або нормативу є рішення (постанова) Регулятора або інший нормативний документ /.../ (п.13.6).

Таким чином з наведеного вбачається, що навіть за умов погодження сторонами договору можливості зміни ціни електричної енергії шляхом укладання додаткових угод, факт укладання договору за результатами проведення процедури закупівлі, встановлює обмеження, визначені Законом. Зокрема, ціна на електричну енергію може збільшуватись у разі коливання ціни на ринку - обґрунтоване та документально підтверджене, якщо це робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим та не може перевищувати збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10%.

Як додаткова угода від 06.10.2022 №3, якою тариф на електричну енергію з 01.09.2022 підвищено з 4,25 до 4,66313 грн/кВт•год (з ПДВ) (на 8,86% - без перевищення встановленого ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" 10% ліміту), так і додаткова угода від 06.10.2022 №4, якою тариф на електричну енергію з 02.09.2022 підвищено з 4,66313 до 4,99969 грн/кВт•год. з ПДВ (на 14,99% - із перевищенням встановленого ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" 10% ліміту) укладені сторонами без належного обґрунтування підстав для такого збільшення; без наведення постачальником доводів на підтвердження того, що: невнесення змін до договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД в частині збільшення ціни на електричну енергію з 4,25 до 4,99969 грн/кВт•год. за період 01.02.2022 до 06.10.2022 було б очевидно невигідним та збитковим; підвищення ціни є не прогнозованим (його не можливо було передбачити та закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції). Одночасно, суд погоджується з доводами прокурора, обґрунтованими оприлюдненими в розділі "Аналітичні матеріали" вебсайту ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua) даними щодо загального показника середньозваженої ціни електричної енергії на РДН та ВДР, що склалася на ринку електричної енергії в торговій зоні ОЕС України за відповідний розрахунковий період, про те що довідка Торгово-промислової палати України від 26.09.2022 №1405/80.0-7.3, в якій здійснено порівняння середньозважених цін РДН ОЕС за І декаду вересня 2022 року (01.09.2022 - 10.09.2022) та ІІ декаду вересня 2022 року (11.09.2022 - 20.09.2022), не містить відомостей щодо динаміки цін на електричну енергію, пропорційності їх зростання з урахуванням періоду дії попередньої додаткової угоди, у ній відсутній аналіз вартості ціни електричної енергії на конкретну дату у порівнянні з попередніми періодами чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни електричної енергії на ринку, у зв'язку із чим остання не містить належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відтак, суд дійшов висновку, що укладення додаткової угоди 06.10.2022 №4 відбулось із порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме із перевищенням 10% ліміту на збільшення ціни за одиницю товару без обґрунтування та документального підтвердження постачальником фактів коливання (пропорції) ціни товару на ринку на момент внесення таких змін, що (зокрема) зумовлює неможливість встановлення можливого врахування такого коливання сторонами при попередніх змінах.

Відповідно до приписів Цивільного кодексу України:

ч.1 ст.203. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;

ч.1 ст.215. Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу;

ч.3 ст.215. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин);

ч.1 ст.216. Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Оскільки додаткова угода від 06.10.2022 №4 є недійсною та не породжує правових наслідків, правовідносини між споживачем та постачальником (відповідачі-1,2 у даній справі) щодо ціни (тарифу) електричної енергії, поставленої за договором від 10.02.2022 №250122ЧОПД, мали регулюватись додатковою угодою від 06.10.2022 №3, згідно з якою ціна за одиницю електричної енергії складає 4,66313 грн/кВт•год з ПДВ, а відтак і поставка електричної енергії, і її оплата мала здійснюватися сторонами відповідно до умов цієї додаткової угоди в частині вартості поставленої електричної енергії.

Також суд враховує та розділяє сталу та послідовну позицію Верховного Суду, що будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому, така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір. Метою регулювання, передбаченого статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме - закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Судом установлено, що укладаючи додаткову угоду від 10.02.2023 №10, якою ціну електричної енергії за 1 кВт•год з 01.01.2023 збільшено до 5,04126 грн/кВт•год (з ПДВ) на підставі п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", постанов НКРЕКП від 21.12.2022 №1788 та від 19.12.2022 №1960 про встановлення тарифу на послугу передачі електричної енергії та послуги диспетчерського управління в розмірі 0,38028 грн/кВт•год, при розрахунку ціни електричної енергії за 1 кВт•год за розрахунковий період за формулою: Цфакт = (Цод + Т)*1,2, мали регулюватись ціною за одиницю електричної енергії, встановленою додатковою угодою від 06.10.2022 №3 - 3,5153 грн/кВт•год (без ПДВ) (4,66313 грн/кВт•год (з ПДВ). В такому випадку, законною ціною 1 кВт•год електричної енергії була б ціна 4,674696 грн/кВт•год (з ПДВ) (на 0,366564 грн/кВт•год (з ПДВ) менша, за встановлену додатковою угодою від 10.02.2023 №10).

З викладеного вбачається, що підняття ціни за 1 кВт•год електричної енергії на підставі додаткової угоди від 10.02.2023 №10 не було обумовлено виключно встановленням нового тарифу з передачі електричної енергії, оскільки вказаний тариф є лише складовим елементом фактичної ціни електроенергії, а у разі зміни регульованих тарифів можна законно змінити ціну лише у межах самого тарифу, але не змінювати базову частину ціни.

Відтак, додаткова угода від 10.02.2023 №10 суперечить положенням п.7 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та п.13.6 договору.

У постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 викладено правовий висновок Верховного Суду про застосування норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі":

"88. Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

89. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

90. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі".

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 вказала, що не вбачає підстав для відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

З урахуванням вищевикладеного та з огляду на положення ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" суд погоджується з доводами прокурора про те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення на 14,99% шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця, що укладення спірних угод у цьому випадку призвело до нівелювання результатів відкритих торгів.

Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що додаткові угоди №4 та №10 до договору від 10.02.2022 №250122ЧОПД є недійсними в силу приписів статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та, відповідно - не породжують жодних правових наслідків для сторін. Відтак: підстава для оплати позивачем поставленої відповідачем електричної енергії за ціною, встановленою у вказаних додаткових угодах, фактично відпала; правовідносини з постачання електричної енергії між сторонами у період з 02.09.2022 регулюються договором від 10.02.2022 №250122ЧОПД із врахуванням змін, внесених до нього додатковою угодою від 06.10.2022 №3; поставка електричної енергії, і оплата мала здійснюватися сторонами відповідно до умов вказаної додаткової угоди, а саме: відповідач-2 повинен був поставити відповідачу-1 електричну енергію за ціною 4,66313 грн/кВт•год.

Відповідно до ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Згідно з п.1 ч.3 ст.1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

За договором від 10.02.2022 №250122ЧОПД:

відповідачем-2 поставлено відповідачу-1 396232 кВт•год електричної енергії, що підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії: від 14.03.2022 №85 - згідно з яким в лютому 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 28405 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 грн без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 120721,02 грн (з ПДВ); від 14.04.2022 №190 - згідно з яким в березні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 28736 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 122127,77 грн (з ПДВ); від 10.05.2022 №230 - згідно з яким в квітні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 34475 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 146518,48 грн (з ПДВ); від 10.06.2022 №307 - згідно з яким в травні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 31529 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 133998,00 грн (з ПДВ); від 08.07.2022 №377 - згідно з яким в червні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 21802 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 92658,32 грн (з ПДВ); від 08.08.2022 №__8 - згідно з яким в липні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 25169 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 106968,05 грн (з ПДВ); від 31.08.2022 №572 - згідно з яким в серпні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 25640 кВт•год електроенергії, ціною 3,54166 без ПДВ (4,25 грн з ПДВ) на суму 108969,79 грн (з ПДВ); від 30.09.2022 №__9 - згідно з яким у вересні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 998 кВт•год електроенергії, ціною 3,885940 без ПДВ (4,66313 грн з ПДВ) на суму 3878,17 грн та 28939 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 120571,74 грн, - на загальну суму 108969,79 грн (з ПДВ); від 31.10.2022 №748 - згідно з яким у жовтні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 35049 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 175234,20 грн (з ПДВ); від 30.11.2022 №810 - згідно з яким у листопаді 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 35776 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 178868,98 грн (з ПДВ); від 19.12.2022 №867 - згідно з яким у грудні 2022 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 39000 кВт•год електроенергії, ціною 4,166410 без ПДВ (4,99969 грн з ПДВ) на суму 194987,99 грн (з ПДВ); від 31.01.2023 №49 - згідно з яким у січні 2023 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 15357 кВт•год електроенергії, ціною 4,201050 без ПДВ (5,04126 грн з ПДВ) на суму 64515,52 грн (без з ПДВ); 28991 кВт•год електроенергії, ціною 4,201050 без ПДВ (5,04126 грн з ПДВ) на суму 121792,64 грн (без з ПДВ), - на загальну суму 223569,79 грн (з ПДВ); від 28.02.2023 №142 - згідно з яким у лютому 2023 року постачальником поставлено, а споживачем спожито 16366 кВт•год електроенергії, ціною 4,201050 без ПДВ (5,04126 грн з ПДВ) на суму 82505,26 грн (з ПДВ), - за яку відповідач-1 майв сплатити 1817586,75 грн, проте здійснив оплату у сумі 1836467,54 грн. Переплата становить 68958,25 грн.

Таким чином, грошові кошти в сумі 68958,25 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем-2, підстава їх набуття відпала, а тому останній зобов'язаний їх повернути на користь Черкаського обласного бюджету, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічні правові висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 (п.70-72, 82).

Відповідно до вимог ч.3 ст.13, ст.ст.74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів - положення ч.1 ст.86 ГПК України.

Суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивачів у спірних правовідносинах. Суд вважає, що прокурором та позивачами використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене позов прокурора підлягає до задоволення повністю.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно із ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.3 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача. За вказаних обставин, з відповідачів-1,2 на користь Черкаської обласної прокуратури належить стягнути сплачений судовий збір в рівних частинах по 3633,60 грн з кожного.

Керуючись ст.ст.129, 130, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

1.1. Визнати недійсними додаткові угоди від 06.10.2022 №4 та від 10.02.2023 №10 до договору від 10.02.2023 №250122ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" (Черкаська область, Черкаський район, с.Геронимівка, вул.Диспансерна,1, код ЄДРПОУ 02005603) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, вул.Батюка,50, код ЄДРПОУ 42056129).

1.2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, вул.Батюка,50, код ЄДРПОУ 42056129) на користь Черкаського обласного бюджету безпідставно сплачені кошти у сумі 68958,25 грн.

1.3. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" (Черкаська область, Черкаський район, с.Геронимівка, вул.Диспансерна,1, код ЄДРПОУ 02005603) на користь Черкаської обласної прокуратури (м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201702343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) 3633,60 грн судового збору.

1.4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, вул.Батюка,50, код ЄДРПОУ 42056129) на користь Черкаської обласної прокуратури (м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201702343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ) 3633,60 грн судового збору.

2. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено та підписано 27.01.2026.

Суддя Г.М.Скиба