адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018
Код ЄДРПОУ 03500004
22.01.2026 Справа № 917/45/25
м. Полтава
Суддя Паламарчук В.В. за участю секретаря судового засідання Біленко І.О., розглянув
заяву Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м.Полтава, Полтавська область, 36000; код ЄДРПОУ ВП 44057192)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛВГ-ГРУП" (вул. Небесної Сотні, буд. 24/37, м. Кременчук, Полтавська область, 39617; код ЄДРПОУ 37600363)
про банкрутство
Представники учасників справи: згідно з протоколом судового засідання
Встановив: Головне управління ДПС у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області, заявник, ініціюючий кредитор) звернулось до Господарського суду Полтавської області із заявою (вхід. №45/25 від 06.01.2025) про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛВГ-ГРУП" (далі - ТОВ "ЛВГ-ГРУП", боржник) у відповідності до вимоги Кодексу України з питань банкрутства.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.01.2025 дану заяву було передано на розгляд судді Ореховській О.О.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 17.01.2025 заяву ініціюючого кредитора прийнято до розглдяу.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 04.03.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "ЛВГ-ГРУП"; визнано кредиторські вимоги ГУ ДПС у Полтавській області у розмірі 771 300,77 грн. основного боргу; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника - ТОВ "ЛВГ-ГРУП"; введено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ "ЛВГ-ГРУП"; розпорядником майна ТОВ "ЛВГ-ГРУП" призначено арбітражного керуючого Боровика Руслана Леонідовича з наданням йому повноважень відповідно до положень КУзПБ; призначено розгляд справи в попередньому засіданні.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 27.03.2025 виправлено описку в пункті 2 резолютивної частини ухвали Господарського суду Полтавської області (вступна та резолютивна частина) від 04.03.2025 у справі №917/45/25 та пункті 2 резолютивної частини ухвали Господарського суду Полтавської області від 04.03.2025 у справі №917/45/25, виклавши п.2 у наступній редакції: "Визнати кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області (м. Полтава, вул. Європейська, 4, код ЄДРПОУ ВП 44057192) у розмірі 771 300,77 грн. основного боргу, 30 280 грн. витрат по сплаті судового збору та 72 000 грн. авансування винагороди арбітражного керуючого. Ініціюючий кредитор, за заявою якого відкрито провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника (штрафні санкції, пеня) у межах строку, встановленого частиною першою ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства".
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 30.07.2025 ухвалу Господарського суду Полтавської області від 04.03.2025 у справі №917/45/25 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2025 ухвалу Господарського суду Полтавської області від 04.03.2025 (в частині відмови у визнанні грошових вимог Головного управління ДПС у Полтавській області, а саме штрафних санкцій у розмірі 355491,32грн та пені у розмірі 37768,38грн) та постанову Східного апеляційного господарського суду від 30.07.2025 у справі №917/45/25 скасовано, справу №917/45/25 в частині відмови у визнанні грошових вимог Головного управління ДПС у Полтавській області передано на новий розгляд до Господарського суду Полтавської області (т.3, а.с.125-138).
За протоколом автоматизованого розподілу справ між суддями від 05.12.2025 дана справа передана на розгляд судді Паламарчук В.В. (т.3, а.с.143).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 09.12.2025 призначено заяву про визнанні грошових вимог Головного управління ДПС у Полтавській області до розгляду на 23.12.2025 в підготовче засідання, та встановлено сторонам строки для подання письмових пояснень щодо заявлених кредиторських вимог (т.3, а.с.144).
За наслідками дослідження в судовому засіданні матеріалів заяви ГУ ДПС у Полтавській області, судом встановлено таке.
У поданій заяві Головне управління ДПС у Полтавській області зазначає про те, що станом на дату подання заяви, згідно ІКП за боржником обліковується податковий борг, а саме:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 392175,50 грн, з яких: 354 658,52 грн. - штрафні санкції, 37 516,98 грн - пеня;
- борг з єдиного внеску нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати в загальному розмірі 1 084,20грн, з яких: 832,80грн - штрафні санкції, 251,40грн - пеня.
Підстави виникнення штрафних санкцій у розмірі 354658,52грн та пені у розмірі 37516,98грн з податку на додану вартість вироблених в Україні товарів (робіт, послуг):
1. Контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЛВГ-ГРУП» результати якої оформлено актом оформлено актом №25980/16-31-51-04/37600363 який надісланий платнику рекомендованим листом та повернуто з відміткою поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
На підставі проведеної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.11.2019 № 0049415104 яким визначено штрафні санкції у розмірі 39879,25 грн.
Крім того, на податкове повідомлення-рішення від 19.11.2019 №0049415104, у відповідності до статті 129 ПК України нарахована пеня у розмірі 9085,91грн за період з 30.09.2019 по 12.01.2020 року.
2. Контролюючим органом проведено перевірку про результати перевірки даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість ТОВ «ЛВГ-ГРУП» результати якої оформлено актом від 08.11.2019 №26968/16-31-51-04-12/37600363, який надісланий платнику рекомендованим листом та повернуто з відміткою поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
На підставі проведеної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.12.2019 №0054315104, яким визначено штрафну санкцію у розмірі 1666,67 грн.
3. Контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЛВГ-ГРУП» результати якої оформлено актом від 13.12.2019 №29801/16-31-51-04-12/34600363, який надісланий платнику рекомендованим листом та повернуто з відміткою поштового зв'язку «адресат вибув».
На підставі проведеної перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення від 05.02.2020 №0004155104 та № 0004145104, якими визначено до сплати суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі штрафні санкції - 244005,0грн та штрафні санкції 170,00грн, відповідно.
Крім того, на податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 №0004155104, у відповідності до статті 129 ПК України нарахована пеня у розмірі 20889,50грн за період з 30.11.2019 по 21.02.2020 року.
5. Контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЛВГ-ГРУП» результати якої оформлено актом від 22.11.2019 №28129/16-31-51-12/37600363, який надісланий платнику рекомендованим листом та повернуто з відміткою поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
На підставі проведеної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.01.2020 №0001415104, яким визначено штрафні санкції - 48917,50 грн.
Крім того, на податкове повідомлення-рішення від 16.01.2020 №0001415104, у відповідності до статті 129 ПК України нарахована пеня у розмірі 6531,09грн за період з 30.10.2019 по 08.03.2020 року.
6. Контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ЛВГ-ГРУП» результати якої оформлено актом від 15.01.2019 №30699/16-31-51-04-12/37600363, який надісланий платнику рекомендованим листом та повернуто з відміткою поштового зв'язку адресат вибув».
На підставі проведеної перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення 14.04.2020 №0016465104 та 0016455104, якими визначено до санкції - 18661,50грн та штрафні санкції 1020,00 грн, відповідно.
7. Контролюючим органом проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за вересень 2019 ТОВ «ЛВГ-ГРУП» результати якої оформлено актом від 13.12.2019 № 29791/16- 31-51-04/37600363, який надісланий платнику рекомендованим листом з відміткою поштового зв'язку «адресат вибув».
На підставі проведеної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.02.2020 №0004125104, яким визначено штрафні санкції у розмірі 338,60грн.
Крім того, на податкове повідомлення-рішення від 14.04.2020 №0016465104 у відповідності до статті 129 ПК України нарахована пеня у розмірі 1010,48грн за період з 31.12.2019 по 30.04.2020 року.
Заборгованість з єдиного соціального внеску, нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати в загальному розмірі 1084,20 грн виникла на підставі самостійно задекларованих сум грошових зобов'язань, що підлягали сплаті згідно:
1. Контролюючим органом винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.09.2017 №0048995133, яким донараховано штрафної санкції по єдиному внеску у розмірі 842,8 грн (з урахуванням часткової переплати, сума яка заявляється становить 832,8 грн) та пеня у розмірі 251,40 грн.
Отже, на дату подання цієї заяви, заборгованість Боржника перед Державним бюджетом не погашена та складає 355 491,32 грн - штрафних санкцій та 37 768,38 грн - пені. Наведене і стало причиною звернення Головного управління ДПС у Полтавській області з кредиторськими вимогами до боржника.
За результатом розгляду кредиторських вимог ГУ ДПС у Полтавській області Господарський суд Полтавської області ухвалою від 04.03.2025 у справі №917/45/25 не визнав кредиторські вимоги в частині 355 491,32 грн - штрафних санкцій та 37 768,38 грн - пені, оскільки відповідні нарахування не є грошовим зобов'язанням у розумінні ст.1 КУзПБ.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 30.07.2025 ухвалу Господарського суду Полтавської області від 04.03.2025 у справі № 917/45/25 залишено без змін із тих же підстав (т.2, а.с.170-182).
Постановою Верховного Суду від 12.11.2025 ухвалу Господарського суду Полтавської області від 04.03.2025 (в частині відмови у визнанні грошових вимог Головного управління ДПС у Полтавській області) та постанову Східного апеляційного господарського суду від 30.07.2025 у справі №917/45/25 скасовано, справа №917/45/25 в частині відмови у визнанні грошових вимог Головного управління ДПС у Полтавській області передано на новий розгляд до Господарського суду Полтавської області (т.3, а.с.125-138).
У постанові Верховного суду від 12.11.2025 зазначено, що:
- 38. суди не врахували, що додаткові грошові вимоги передбачені у частині 2 статті 45 КУзПБ не слід ототожнювати із нарахованими пенею і штрафними санкціями за невиконання основного грошового зобов'язання, визнаного судом у підготовчому засіданні;
- 44. невизнання судом кредиторських вимог, заявлених при зверненні із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «ЛВГ-ГРУП», а саме: штрафних санкцій змушує ГУ ДПС у Полтавській області повторно звертатися до суду для визнання додаткових кредиторських вимог та сплати додаткового судового збору за подання вказаної заяви;
- 45. судам було слід врахувати ту обставину, що подання заяви про додаткові грошові вимоги до боржника (штрафні санкції та пеня), що застосовані до вже розглянутих при відкритті провадження у справі про банкрутство ТОВ «ЛВГ-ГРУП» грошових вимог, порушують принцип процесуальної економії господарського судочинства та тягнуть за собою накладення додаткового фінансового тягара на ГУ ДПС у Полтавській області, який звернувся до суду за захистом порушених прав боржником, а саме несплата грошових зобов'язань перед державою;
- 46. вказані штрафні санкції та пеня не є додатковими грошовими вимогами, у розумінні частині 2 статті 45 КУзПБ, а становлять загальну суму грошових вимог ГУ ДПС у Полтавській області, яка складається з основного боргу (податковий борг) у розмірі 771300,77 грн, штрафних санкцій - 354658,52 грн, пені - 37516,98 грн, що були нараховані за невиконання основного зобов'язання;
- 47. суди безпідставно послались на ст. 1 КУзПБ, як на підставу нездійснення розгляду у підготовчому засіданні штрафних санкцій та пені, заявлених в порядку абз. 1 ч. 3 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства, не врахувавши, що ініціюючий кредитор заявив штрафні санкції та пеню одночасно із основним грошовим зобов'язанням, невиконання якого і спричинило застосування відповідних санкцій;
- 51. колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про неможливість розгляду штрафних санкцій та пені у складі заявлених кредиторських вимог ГУ ДПС у Полтавській області. Апеляційний господарський суд, погодившись із такими висновками, вказаних порушень не усунув.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ГПК України вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої та апеляційної інстанції під час нового розгляду справи.
На виконання вказівок Верховного Суду, викладених у постанові від 12.11.2025 при новому розгляді справи судом також встановлено наступне.
При розгляді кредиторської вимоги Головного управління ДПС у Полтавській в частині визнання податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та заборгованості з єдиного внеску нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати, суд виходить з такого:
Пунктом 36.1 статті 36 ПК України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з митної справи, а згідно п.36.3 ст.36 ПК України податковий обов'язок є першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 46.1 статті 46 ПК України визначено, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, згідно пункту 56.11 статті 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо, платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення- рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст.57 ПК України).
Як визначалось пунктом 2 розділу 3 наказу № 5, що був чинним на час нарахування пені, після рознесення сум до ІКП автоматично проводиться розрахунок пені за правилами, визначеними главою 7 цього розділу, та проведення відповідних операцій щодо нарахування пені в ІКП.
Пунктом 7 розділу ІІІ наказу № 5 передбачені правила нарахування та погашення пені за несвоєчасно сплачені суми платежів, що контролюються органами ДПС.
Згідно вказаного наказу № 5 нарахування пені розпочинається: після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня:
1) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Податковим кодексом України;
2) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Податковим кодексом України;
у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або органом ДПС під час перевірки такого податкового агента.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання,
Згідно пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з п.2 ст.1 Закону України №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (із змінами; далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.2 ст.1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», далі - Закон №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Положеннями пункту 1.1 статті 1 ПК України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПК України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституцій структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплата податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Згідно зі ст. 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним орган» виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і миті політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів зборів (звітним періодом), є календарний місяць.
Згідно зі ст. 9 Закону № 2462 визначено, що платники єдиного внеску, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно із п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно із п.41.2 ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки 31 сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки 31 сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно із п.41.3 ст.41 Податкового кодексу України, повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Головне управління ДПС у Полтавській області у заявах (від 17.12.2025 вхід. №16362; від 05.01.2026 №80) повідомив суд, що станом на дату подання заяви до суду, згідно ІКП за боржником обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 392175,50 грн, з яких: 354 658,52 грн. - штрафні санкції, 37 516,98 грн - пеня та борг з єдиного внеску нарахованого роботодавцями на суми заробітної плати в загальному розмірі 1 084,20грн, з яких: 832,80грн - штрафні санкції, 251,40грн - пеня (т.3, а.с.148-151,174-176).
Як свідчать матеріали справи, зазначені кредиторські вимоги були заявлені ініціюючим кредитором ГУ ДПС у Полтавській при зверненні до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «ЛВГ-ГРУП».
Господарський суд Полтавської області не визнав кредиторські вимоги в частині 355 491,32 грн - штрафних санкцій та 37 768,38 грн - пені, оскільки відповідні нарахування не є грошовим зобов'язанням у розумінні ст.1 КУзПБ.
При розгляді цих вимог суд зазначає таке.
Відповідно до положення КУзПБ, які регулюють процедуру відкриття провадження у справі про банкрутство, не містять заборони або обмеження, щодо заявлення неустойки (штрафу, пені) разом з основним зобов'язанням, а навпаки, зобов'язують кредитора надати відомості щодо його вимог із зазначенням окремо розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті.
Відповідно до ст. 1 КУзПБ щодо не включення до грошового зобов'язання неустойки та інших фінансових санкцій, визначених на дату подання заяви до господарського суду, визначають поняття грошового зобов'язання та його складу та не є тотожні поняттю розміру вимог кредитора, яке міститься в частині третій ст. 34 КУзПБ, якою встановлені вимоги до заяви ініціюючого кредитора.
Отже, хоча неустойка (штраф, пеня) не включаються до складу грошових зобов'язань боржника (ст. 1 КУзПБ), разом з тим такі вимоги можуть бути включені до заяви кредитора одночасно із вимогами, які є грошовим зобов'язанням в порядку наведеної норми та розглянуті судом при відкритті провадження у справі про банкрутство.
Враховуючи те, що кредиторської вимоги Головного управління ДПС у Полтавській в частині визнання 355 491,32 грн - штрафних санкцій та 37 768,38 грн - пені були заявлені разом з основним зобов'язанням, невиконання якого спричинило застосування відповідних санкцій, то кредиторські вимоги в цій частині підлягають визнанню.
Згідно з ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказів сплати боржником боргу матеріали справи не містять.
Відповідно до повідомлення розпорядника майна (заява за вхід. №745 від 22.01.2026) грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Полтавській області в сумі 355491,32грн штрафних санкцій та 37 768,38 грн пені визнано в повному обсязі.
За таких обставин, суд визнає кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області до боржника, які складаються з конкурсних вимог в загальному розмірі 355491,32грн -штрафних санкцій та 37 768,38 грн - пені.
Керуючись ст. 1, 28, 34, 36, 39, 40, 41, 44 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Визнати кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛВГ-ГРУП" (вул. Небесної Сотні, буд. 24/37, м. Кременчук, Полтавська область, 39617; код ЄДРПОУ 37600363) у розмірі: 355 491,32 грн - штрафних санкцій, 37768,38 грн - пені.
2. Копію ухвали направити ініціюючому кредитору, боржнику, розпоряднику майном, іншим учасникам справи.
3. Повідомити учасників справи про те, що вони можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на вебсторінці офіційного вебпорталу судової влади у мережі Інтернет за адресою: pl.arbitr.gov.ua
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені ст. 255-257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено та підписано 28.01.2026.
Суддя Паламарчук В.В.