Ухвала від 27.01.2026 по справі 915/1301/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

27 січня 2026 року Справа № 915/1301/25

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Семенчук Н.О., розглянувши матеріали

за позовом: Очаківської міської ради, вул. Соборна, буд.7-А, м. Очаків (з), Миколаївська область, 57508, код ЄДРПОУ 26565627

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

про: стягнення грошових коштів у вигляді недоотриманої орендної плати за безоплатне користування земельною ділянкою.

Очаківська міська рада звернулась до Господарського суду Миколаївської області зі сформованою в системі «Електронний суд» позовною заявою №1943/02-02/07 від 03.09.2025 (вх. № 12627/25 від 03.09.2025), в якій, з урахуванням заяви № 2448/02-02/07 від 18.11.2025 (вх. № 16199/25 від 19.11.2025) про усунення недоліків, просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 кошти у сумі 210 471,20 грн у вигляді недоотриманої орендної плати за безоплатне користування земельною ділянкою по вул.Кінбурнська (раніше Колгоспна), 84, м. Очаків Миколаївського району Миколаївської області .

В обґрунтування позову зазначає, що починаючи з 08 лютого 2016 року відповідач фактично використовує земельну ділянку площею 1,6906 га для обслуговування нежитлової будівлі без правовстановлюючих документів. Вказує, що оскільки на ділянці розташовані об'єкти нерухомості відповідача, Очаківська міська рада позбавлена можливості здавати спірну земельну ділянку в оренду та отримувати від цього прибуток, у зв'язку з чим у період часу з моменту отримання права власності до теперішнього часу органом місцевого самоврядування відповідний дохід не отримувався. Розмір втраченого внаслідок неправомірних дій відповідача доходу міською радою розраховано як розмір плати за земельну ділянку комунальної власності у формі орендної плати за землю, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою Очаківською міською радою та діючою за період з 01 лютого 2019 року по 31 січня 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 22.09.2025, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, останню було прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/1301/25 за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 18.12.2025 було постановлено провести підготовче провадження у справі № 915/1301/25 поза межами строку, встановленого ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, у розумний строк; відкладено підготовче засідання на 27.01.2026 о 12:00.

26.01.2026 до суду від представника Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшло сформоване в системі «Електронний суд» клопотання № 2 від 26.01.2026 (вх. № 1163/26 від 26.01.2026) про зупинення провадження у справі, в якому заявник повідомляє суд про обставини перебування відповідача у складі Збройних Сил України, та просить суд зупинити провадження у справі № 915/1301/25 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Крім того, відповідач просить суд врахувати, що у розпорядженні ОСОБА_1 є документи, які мають важливе значення для вирішення справи по суті, які на даний час, ні сам ОСОБА_1 , ні його представник надати до суду не мають можливості, у зв'язку із перебуванням ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.

27.01.2026 до суду від представника Очаківської міської ради надійшло сформоване в системі «Електронний суд» клопотання № 203/02-02/07 від 27.01.2026 (вх. № 1250/26 від 27.01.2026) про зупинення розгляду справи, в якому позивач просить суд зупинити розгляд справи до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.

В підготовчому засіданні 27.01.2026 судом були розглянуті клопотання сторін про зупинення провадження у справі.

За результатами проведеного засідання суд підписав вступну та резолютивну частини ухвали.

Дослідивши заявлені позивачем та відповідачем клопотання, проаналізувавши обставини справи відносно норм чинного законодавства та заявлених вимог, суд дійшов таких висновків.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове або повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу, і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Порядок та умови зупинення провадження у справі врегульовано нормами ст. ст. 227, 228 Господарського процесуального кодексу України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за яких суд, відповідно, зобов'язаний та має право зупинити провадження у справі.

Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 3 частини першої статті 227 цього Кодексу - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, дію якого було продовжено згідно з Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно із п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У відповідності до ст. 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

За приписами ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

При цьому, судом mutatis mutandis взяті до уваги висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.11.2025 у справі №754/947/22 про те, що з моменту оголошення загальної мобілізації та введення воєнного стану Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування переводяться в спеціальний правовий режим функціонування в цілому. Це виключає необхідність у додатковому з'ясуванні питання щодо переведення певної військової частини «на воєнний стан». Юридичний статус з'єднань, військових частин, підрозділів та інших складових структури ЗC України та інших військових формувань, що функціонують в умовах воєнного стану, не залежить від місця їх дислокації чи характеру виконуваних ними завдань, як-то перебування в районі воєнних (бойових) дій та участь в них.

Відповідні приписи процесуального закону про зупинення провадження у справі не пов'язують можливість застосування цієї норми права з умовою перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, - військовослужбовця у військовій частині, що залучена до ведення безпосередніх бойових дій. До того ж військовослужбовець упродовж особливого періоду може в будь-який момент бути відрядженим до військової частини, задіяної до таких дій. Сучасні форми та способи ведення війни, виконання бойових завдань вимагають участі у бойових діях та захисті суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України не тільки по умовній лінії фронту.

З моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування в цілому потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан» для цілей застосування відповідних процесуальних норм.

Упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації для застосування судом п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України суд має отримати докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на військовій службі».

Відповідачем на підтвердження обставин перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України надано суду копію довідки Військової частини НОМЕР_2 за № 1342 від 25.07.2025 та копію посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3 від 15.12.2025.

З урахуванням наведеного, суд зауважує, що за нинішньої редакції п. 3 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України в суду є обов'язок, а не право зупинити провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Норма п. 3 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України, яка встановлює обов'язок суду зупинити провадження, є спеціальною захисною гарантією для військовослужбовців, які через виконання конституційного обов'язку із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України (стаття 65 Конституції України) об'єктивно позбавлені можливості брати активну участь у судовому процесі, захищати свої права, свободи та інтереси.

Вказане mutatis mutandis узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 12.11.2025 у справі №754/947/22.

На підставі викладеного вище, враховуючи, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_2 , суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених сторонами клопотань та зупинення провадження у справі № 915/1301/25 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Керуючись ст. ст. 227, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 2 від 26.01.2026 (вх. № 1163/26 від 26.01.2026) про зупинення провадження у справі та клопотання Очаківської міської ради № 203/02-02/07 від 27.01.2026 (вх. № 1250/26 від 27.01.2026) про зупинення розгляду справи - задовольнити.

2. Зупинити провадження у справі № 915/1310/25 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

3. Зобов'язати сторін повідомити суд про усунення обставин, що викликали зупинення господарської справи.

Ухвала суду у відповідності до ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Згідно ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Ухвали суду першої інстанції оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 255 цього Кодексу.

Ухвала господарського суду, у відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 255 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржена в апеляційному порядку в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256-259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 28.01.2026.

Суддя Н.О. Семенчук