ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
27 січня 2026 року Справа № 924/714/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Розізнана І.В. , суддя Тимошенко О.М.
секретар судового засідання Романець Х.В.
за участю представників сторін:
позивача: Тимофієвої І.В., керівника, згідно із витягом з ЄДР, Стасишина А.Л., адвоката, ордер на надання правничої допомоги серія ВХ №1116092 від 19.01.2026
відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' на рішення господарського суду Хмельницької області, ухваленого 03.11.25р. суддею Димбовським В.В. о 15:37 у м.Хмельницькому, повний текст складено 04.11.25р. у справі № 924/714/25
за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій дім 36/1'', м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'', м. Хмельницький
про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/84 від 29.05.2018р.
Позивач звернувся з позовом до суду про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/84 від 29.05.2018, укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 36/1, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький''.
Позов обґрунтовано тим, що співвласники будинку №36/1 по вул. Зарічанській, 36/1 у м. Хмельницькому на зборах вирішили створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій Дім 36/1'' та розірвати договір з управителем - товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'', оформивши своє рішення протоколом №1 установчих загальних зборів від 17.09.2024 та зареєструвавши ОСББ у встановленому законодавством порядку.
Однак, як вказує позивач, відповідач відмовляється розривати договір посилаючись на те, що протокол установчих зборів не містить чіткого та ясного формулювання питання про відкликання управителя та розірвання договору із ним. Тому, товариство з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' відмовляється розривати договір, вважає себе управителем багатоквартирного будинку на підставі договору №5/84 від 29.05.2018р. та продовжує виставляти рахунки за послуги співвласникам будинку, які фактично не надає.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 03.11.2025 у справі №924/714/25 позов задоволено.
Розірвано договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/84 від 29.05.2018, укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 36/1, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький''.
Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій дім 36/1'' 3028,00 грн витрат зі сплати судового збору.
Не погодившись із винесеним рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області по справі №924/714/25 від 03.11.2025 та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Вважає оскаржуване рішення Господарського суду Хмельницької області по справі №924/714/25 від 03.11.2025 таким, що підлягає скасуванню з огляду на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи з наступних підстав.
Вказує, що судом першої інстанції не враховано, що законом передбачений спеціальний порядок розірвання договору про надання послуг управління багатоквартирними будинками, який укладений за результатом конкурсу, проведеного виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Згідно з пунктом 20 договору, договір набрав чинності «11» червня 2018 року і діяв протягом одного року. На підставі положень пункту 21 договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік.
Оскільки жодна із сторін договору за один місяць до закінчення строку дії договору не повідомила іншу сторону про відмову від нього, строк дії договору було автоматично продовжено до 10 червня 2026 року, що не заперечується позивачем.
Крім цього, зазначає, що порядок призначення управителя багатоквартирного будинку, укладення договору про надання послуги з управління та його розірвання чітко регламентовано спеціальними нормативно-правовим актами, а саме Законом України «Про житлово - комунальні послуги», Законом України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».
На переконання скаржника, зі змісту протоколу №1 установчих загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 17.09.2024 вбачається, що співвласниками будинку не було прийнято рішення ані про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, ані про відкликання управителя, ані про розірвання (або припинення дії) договору з ним.
Вважає, що наведена у протоколі пропозиція щодо уповноваження власника квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 достроково розірвати договір №5/84 від 29.05.2018 з надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 з ТОВ ''КК ''Домком Хмельницький'' в терміни, передбачені чинним законодавством, свідчить про те, що рішення про дострокове розірвання договору з відповідачем співвласниками будинку не приймалось. Натомість, уповноважено певну особу ( ОСОБА_1 ) достроково розірвати договір з управителем, що, як вважає відповідач, не передбачено нормами чинного законодавства, оскільки таке рішення мають прийняти співвласники, а не уповноважена особа. Уповноважена особа має право лише повідомити управителя про прийняте більшістю співвласників на зборах рішення щодо розірвання (або припинення дії) договору.
Також, зауважує, що зборами співвласників не визначена дата розірвання договору, як цього вимагається відповідно до пункту 6 розділу VI ''Прикінцеві та перехідні положення'' Закону України ''Про житлово-комунальні послуги'', що унеможливлює визначення наміру співвласників щодо дати, до якої буде здійснюватися надання послуги з управління будинком та дати, на яку управитель має здійснити остаточне нарахування плати за надані послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих відповідних послуг.
На переконання відповідача, при проведенні зборів співвласників важливе значення має дотримання процедури прийняття рішення, оскільки завдяки її дотримання усі співвласники будинку мають можливість реалізувати свої права на управління майном, а також захисти їх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач наводить свої міркування на спростування доводів скаржника та вказує на законність та обґрунтованість рішення суду. Просить залишити рішення Господарського суду Хмельницької області від 03 листопада 2025 року у справі № 924/714/25 без зміни, а апеляційну скаргу ТОВ «Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' - без задоволення.
19.01.2026 від скаржника надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку із участю їхнього представника у іншому судовому засіданні в Печерському районному суді м.Києва.
Розглянувши подане клопотання про відкладення розгляду справи, судова колегія приходить до висновку про його відхилення, з огляду на таке.
Ч. 1 ст. 202 ГПК України визначає, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 2 ст. 202 ГПК України визначено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав, зокрема, перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
Згідно із ч. 11 ст. 270 ГПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи (ч.12 ст. 270 ГПК України).
Як убачається із матеріалів справи відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про, що свідчить довідка про доставку ухвали суду від 15.12.25 про відкриття апеляційного провадження та призначення скарги до розгляду до його електронного кабінету та, зокрема, його клопотання про відкладення розгляду справи.
Колегія суддів зауважує, що скаржник не був позбавлений права, в порядку ст. 56 ГПК України, направити для участі у справі іншого представника, а у разі його відсутності керівника. Разом з тим, представник скаржника не був позбавлений права заявити клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, в порядку передбаченому ст. 197 ГПК України, враховуючи, що години по слуханню даної справи та справи в Печерському районному суді не співпадають.
Також, слід звернути увагу, що апеляційним судом явка сторін обов'язковою не визнавалась, позиція скаржника висловлена в його апеляційній скарзі, а тому суд приходить до висновку, що судове засідання може відбутися без участі останнього.
Таким чином, враховуючи норми ст.ст.269, 273 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, строки розгляду апеляційної скарги, та той факт, що неявка в засідання суду представника скаржника належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, колегія суддів, визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника останнього, за наявними у справі доказами.
В судовому засіданні представники позивача заперечили проти апеляційної скарги з підстав викладених у відзиві та надали пояснення на підтвердження своєї позиції. Просять залишити рішення господарського суду без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених в рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженого рішення, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.
29.05.2018 між співвласниками будинку №36/1 по вулиці Зарічанській, що у м. Хмельницький в особі уповноваженого представника від Хмельницької міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' (управитель) укладено договір №5/84 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, відповідно до умов якого (п. 1) управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будником, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги.
Пунктом 8 договору передбачено, що замовник зобов'язаний про ініціювання розірвання договору письмово повідомляти управителя не пізніше, ніж за один місяць до запропонованої дати.
Згідно з пунктом 20 договір набрав чинності 11.06.2018 і діяв протягом одного року. На основі положень пункту 21 договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік.
17.09.2024 відбулись установчі загальні збори співвласників багатоквартирного будинку №36/1 по вул. Зарічанській у м. Хмельницькому, відповідно до яких було прийнято рішення, оформлене протоколом, згідно якого, окрім іншого, вирішено:
- створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: вул. Зарічанська буд. 36/1 у м. Хмельницькому та затвердити його назву - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій Дім 36/1'';
- обрати правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій Дім 36/1'' у кількості 4 (чотирьох) осіб у складі: Кривов'язюк І.В., Пономаренко І.О., Яніцька В.О., Тимофієва І.В.;
- надати повноваження власниці квартири №47 Кривов'язюк І.В. щодо дострокового розірвання договору з надання послуги з управління багатоквартирним будинком №36/1 по вул. Зарічанській з ТОВ ''КК ''Домком Хмельницький''.
29.10.2024 державним реєстратором проведено реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій Дім 36/1'' з кодом за ЄДРПОУ 45865921, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Листом від 07.11.2024 вих. №3 уповноважений співвласник багатоквартирного будинку Кривов'язюк І.В. направив товариству з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' повідомлення про те, що в багатоквартирному будинку №36/1 по вулиці Зарічанській в м. Хмельницькому створено та зареєстровано об'єднання співвласників багатоквартирного будинку ''Твій Дім 36/1'' дата реєстрації 29.10.2024; про дострокове розірвання договору з надання послуг з управління багатоквартирним будинком з 01 січня 2025 року.
Лист надіслано засобами поштового зв'язку, про що свідчить накладна АТ ''Укрпошта'' від 09.11.2024 та поштовий опис вкладення у лист.
Згідно листа від 18.12.2024 №156-12 товариство з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' повідомило про відмову розірвати договір, посилаючись на те, що рішення стосовно відкликання управителі та/або зміну умов договору з управителем до порядку денного не включено. Вважає, що при проведенні зборів важливе значення має дотримання процедури прийняття рішення, оскільки завдяки її дотримання усі співвласники будинку мають можливість реалізувати свої права на управління майном. З поданого звернення неможливо встановити чи прийняли співвласники будинку №36/1 по вул. Зарічанській рішення про припинення надання послуги з управління багатоквартирним будинком ТОВ ''КК ''Домком Хмельницький'' відповідно до чинного законодавства України. Відповідно, вважає, що звернення не може бути задоволено, а двомісячний термін буде відраховуватись виключно після належного оформлення та повідомлення товариства про наміри змінити форму управління.
24.01.2025 від імені ОСББ ''Твій Дім 36/1'' направлено звернення №6 з повторним повідомленням щодо того, що співвласниками було створено об'єднання та повідомлення про необхідність розірвання договору з управителем та перехід на самостійне утримання будинку та прибудинкової території. Також, визначено прохання щодо передачі необхідної технічної документації на будинок.
02.04.2025 уповноваженою особою Кривов'язюк І.В. було повторно направлено звернення №5, предметом якого була вимога щодо припинення договірних відносин шляхом підписання відповідної додаткової угоди та передачі технічної документації.
05.05.2025 товариству з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' надано відповідь №49-05 від 05.05.2025, в якій фактично продубльовано відповідь від 18.12.2024 та повторно вказано про те, що питання стосовно відкликання управителя до порядку денного не включено.
Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що склалися апеляційний господарський суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 598 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.
Підставами для виникнення юридичного спору про розірвання договору, який підлягає вирішенню судом є обставини, наведені у частині 2 статті 651 Цивільного кодексу України, і ці обставини виникають в силу прямо наведених у цій нормі фактів та подій, що зумовлюють правову невизначеність у суб'єктивних правах чи інтересах. Такі підстави та умови виникнення юридичного спору у правовідносинах є однаковими незалежно від їх суб'єктного складу (за участі фізичних чи юридичних осіб) та змісту правовідносин (цивільні чи господарські).
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Так, відповідно до ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. При цьому, управителем багатоквартирного будинку являється фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно із ч. 1 ст. 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Нормами частин 1, 4 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Разом з тим, слід вказати, порядок призначення управителя багатоквартирного будинку, укладення договору про надання послуги з управління та його розірвання регламентовано спеціальними нормативно-правовим актами, а саме Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку".
Так, відповідно до п. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" визначено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Аналогічні норми містяться в пункті 6 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме: договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.
Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
У разі якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники багатоквартирного будинку приймуть рішення про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, вони мають право достроково розірвати такий договір з дати, визначеної зборами співвласників (загальними зборами об'єднання співвласників) багатоквартирного будинку, але не раніше ніж через два місяці після направлення особою, уповноваженою на це зборами співвласників (загальними зборами об'єднання співвласників) багатоквартирного будинку, такому виконавцю, управителю письмового повідомлення про припинення договору. У такому разі управитель має здійснити остаточне нарахування плати за надані послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих відповідних послуг.
Як убачається з матеріалів справи, між товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія "Домком Хмельницький'', як управителем багатоквартирного будинку за адресою: м. Хмельницький, вулиця Зарічанська, буд. 36/1, та співвласниками будинку, в особі уповноваженого представника на підписання договору заступника міського голови Бондаренка Андрія Євгеновича, що діяв на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №385 від 23.05.2018 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Хмельницькому", укладено договір №5/84 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, від 29.05.2018.
Так, за умовами вказаного договору №5/84 від 29.05.2018 управитель зобов'язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будником, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його властивостей та організації забезпечення потреб власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості, а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги.
При цьому, згідно з пунктом 20 договору, договір набрав чинності 11.06.2018 і діяв протягом одного року. На підставі положень пункту 21 договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік.
Оскільки жодна із сторін договору за один місяць до закінчення строку дії договору не повідомила іншу сторону про відмову від нього, строк дії договору було автоматично продовжено до 10 червня 2026 року, що не заперечується позивачем.
У той же час, як передбачено у ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Колегія суддів зауважує, що спеціальним законом, який регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку є Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно із частинами 1, 14, 18, 19 статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Статтею 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Відповідно до частин 1, 5 статті 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право, зокрема, задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення, визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори. Договори з управителем укладаються об'єднанням відповідно до закону.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 10 вказаного Закону, співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Аналогічна норма міститься в абз. 11 статі 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", відповідно до якого до виключної компетенції загальних зборів об'єднання відноситься, зокрема, обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.
Як наведено вище, положеннями чинного законодавства визначений порядок розірвання договору про надання послуги з управління, який укладений за результатом конкурсу.
Отже, підставою для дострокового розірвання договору про надання послуг з управління є одночасне дотримання таких вимог наведених вище законів:
1) прийняття співвласниками рішення про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя;
2) визначення зборами співвласників дати розірвання договору;
3) письмове повідомлення особою, уповноваженою на це зборами співвласників, управителя про припинення договору не пізніше ніж за два місяці до дати припинення (розірвання) договору.
За наведеного, колегія суддів зауважує, що передбачене законодавчою нормою право співвласників будинку на розірвання договору з управителем, в тому числі у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов крім наявності відповідного рішення співвласників будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням вказаного строку.
Згідно підпункту 8 пункту 11 договору №5/84 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018, замовник має право, зокрема, ініціювати розірвання цього договору, у випадках та на умовах, що передбачені в ньому.
Як вбачається з рішення, оформленого протоколом №1 установчих загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку 36/1 по вул. Зарічанській від 17.09.2024, на якому були присутні 47 співвласників, вирішено, зокрема, створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 та затвердити його назву - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Твій Дім 36/1". При цьому, вирішено обрати правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Твій Дім 36/1" у кількості 4 (чотирьох) осіб у складі: Кривов'язюк І.В., Пономаренко І.О., Яніцька В.О., Тимофієва І.В. Головою правління обрано Тимофієву І.В.
Також, вирішено надати повноваження власниці квартири №47 ОСОБА_1 щодо дострокового розірвання договору з надання послуги з управління багатоквартирним будинком №36/1 по вул. Зарічанській з ТОВ "КК "Домком Хмельницький".
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 29.10.2024 проведена державна реєстрація створення юридичної особи - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Твій Дім 36/1" з кодом за ЄДРПОУ 45865921.
З врахуванням викладеного вище, колегія суддів погоджується із висновком місцевого господарського суду, що співвласниками багатоквартирного будинку 36/1 по вул. Зарічанській в м. Хмельницькому, відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018, укладеного за результатами конкурсу, було реалізовано своє право на зміну форми управління шляхом створення ОСББ та повідомлення про необхідність дострокового розірвання договору з управителем.
Крім того, слід звернути увагу, що матеріали справи свідчать про те, що позивач неодноразово звертався до відповідача з повідомленням про державну реєстрацію об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Твій Дім 36/1", з вимогою дострокового розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (з 01 січня 2025 року) та повернення технічної документації на будинок, про що свідчать лист №3 від 07.11.2024, лист №5 від 02.04.2025, лист №6 від 24.01.2025.
Проте, як убачається із відповіді на листи №49-05 від 05.05.2025 та вих. №156-12 від 18.12.2024р. відповідач відмовився розірвати договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та передачі відповідної документації з посиланням на те, що протокол установчих зборів не містить чіткого та ясного формулювання питання про відкликання управителя та розірвання договору із ним.
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що розірвання договору може бути здійснено на вимогу однієї із сторін договору, і така вимога реалізується шляхом звернення до суду.
Право особи на звернення до суду для розірвання договору у передбаченому законом випадку відповідає статті 16 Цивільного кодексу України, способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення) та не може ставитися в залежність від поінформованості про позицію іншої сторони чи волевиявлення іншої сторони.
Право обрання форми управління багатоквартирним житловим будинком та реалізація цього права закріплено в Законі України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Право співвласників багатоквартирного будинку на розірвання договору з управителем, в тому числі у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності відповідного рішення співвласників багатоквартирного будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням необхідного строку.
Факт волевиявлення співвласників багатоквартирного будинку стосовно зміни форми управління будинком підтверджується рішенням, оформленими протоколом №1 установчих загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку 36/1 по вул. Зарічанській від 17.09.2024, на якому були присутні 47 співвласників, вирішено, зокрема, створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: вул. Зарічанська буд. 36/1 у м. Хмельницькому та затвердити його назву - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Твій Дім 36/1", про що було повідомлено відповідача. При цьому, 29.10.2024 проведена державна реєстрація створення юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Твій Дім 36/1" з кодом за ЄДРПОУ 45865921.
Разом з тим, посилання скаржника, як в суді першої, так і в суді апеляційної інстанції, на те, що наведена у протоколі пропозиція щодо уповноваження певної особи достроково розірвати договір не свідчить про волевиявлення співвласників будинку на прийняття рішення ані про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, ані про відкликання управителя, ані про розірвання (або припинення дії) договору з ним, не беруться судом апеляційної інстанції до уваги, оскільки рішення власників у формі протоколу установчих зборів у судовому порядку не оскаржувалось, недійсним не визнавалося та являється чинним.
Отже, врахувавши висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 27.09.2022 у справі №908/599/21, від 26.11.2026 у справі №908/549/19 колегія суддів зауважує, що прийняття співвласниками багатоквартирного будинку 36/1 по вул. Зарічанській в м, Хмельницькому 17.09.2024 рішення про розірвання з управителем договору, створення 29.10.2024 юридичної особи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та додержання вимог щодо відповідного повідомлення про це управителя, свідчить про безпідставність ухилення відповідача від розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/84 від 29.05.2018, укладений між співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 36/1, та товариством з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький''.
За наведеного, суд апеляційної інстанції погоджується із місцевим господарським судом про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Таким чином, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, ґрунтуються на його власній оцінці та спростовуються наведеними та встановленими судом обставинами справи.
Отже, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 03.11.2025 у справі №924/714/25 прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.
Крім того, у зв'язку із відмовою в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати визначені ст. 129 ГПК України, залишаються за скаржником.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю ''Керуюча компанія ''Домком Хмельницький'' на рішення Господарського суду Хмельницької області від 03.11.25р. у справі №924/714/25 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Хмельницької області від 03.11.25р. у справі №924/714/25 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, встановленому ст. 286-291 ГПК України.
4. Справу № 924/714/25 повернути до Господарського суду Хмельницької області.
Повний текст постанови складений "27" січня 2026 р.
Головуючий суддя Миханюк М.В.
Суддя Розізнана І.В.
Суддя Тимошенко О.М.