Постанова від 14.12.2010 по справі 2а-4961/10/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 грудня 2010 р.Справа №2а-4961/10/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в сумі 2235,00 грн.

за участю представників:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

Суть спору: Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) заборгованості в сумі 2235,00 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачуються у встановлені законодавством строки та розмірі штрафні санкції, застосовані за порушення вимог законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Сторони у судове засідання, яке відбулось 14.12.2010 року, не з'явились, про час дату та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, 13.12.2010 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, у зв'язку з неможливістю явки.

Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача, ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Посадовими особами відповідача 28.08.2009 року проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - кафе «Тормозок», що розташоване за адресою: АР Крим, м. Джанкой, вул. Совєтська, 26а, суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_1.

За результатами перевірки складений акт № 0156 (номер реєстрації акту в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання №126/01/04/23/2280410348), в якому зроблений висновок про порушення позивачем положень п. п. 1, 5, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: застосування розрахункової книжки незареєстрованої у встановленому порядку в Джанкойській ОДПІ; реалізація товару (пляшка води «Кока-кола») без використання розрахункової книжки, книги обліку розрахункових операцій; незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в розрахункових квитанціях, виданих з початку робочого дня, невідповідність склала 311,00 грн.

З актом перевірки позивач ознайомлений, зауваження до акту перевірки ним надані не були, один примірник акту ним отриманий.

На підставі зазначеного акту відповідачем 02.09.2009 року р. прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0009152303, в якому визначено суму штрафних санкцій, застосованих до позивача за порушення п. п. 5, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 2235,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду від 05.07.2010 року у справі № 2а-5759/10/2/0170, що набрала законної сили, відмовлено фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим від 02.09.2009 року № 0009152303.

Так, під час розгляду справи № 2а-5759/10/2/0170 судом встановлено, що суд дійшов висновку, що перевірку здійснено відповідачем без порушень вимог діючого законодавства щодо організації та порядку її проведення.

Відповідно до акту перевірки відповідачем було виявлено порушення п.п. 5, 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: застосування розрахункової книжки незареєстрованої у встановленому порядку в Джанкойській ОДПІ; реалізація товару (пляшка води «Кока-кола») без використання розрахункової книжки, книги обліку розрахункових операцій; незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в розрахункових квитанціях, виданих з початку робочого дня. За даними перевіряючих загальна сума грошових коштів склала 311,00 грн., сума ж зазначена у розрахункових квитанціях склала 0,00 грн. Отже, сума невідповідності, відповідно до акту перевірки, склала 311,00грн.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон).

П. 5 ст. 3 Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.

У п. 13 ст. 3 Закону визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, відповідно до п. 3 якої, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну, сума штрафних санкцій становить двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ст. 22 Закону визначає, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Згідно зі ст.1 Закону місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до п.п. 15,16 ст. 2 Закону розрахункова книжка - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених цим Законом випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Пунктом 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614 (далі Порядок), встановлені вимоги щодо використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Згідно з п. 3.1, 3.2 Порядку реєстрація розрахункових книжок здійснюється безоплатно в органі ДПС, де СГ зареєстрував відповідну книгу ОРО, не пізніше двох робочих днів з моменту подання СГ необхідних документів. До реєстрації приймаються зброшуровані розрахункові книжки, які складаються з блоків послідовно пронумерованих розрахункових квитанцій або спрощених розрахункових квитанцій встановленої форми, виготовлених відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, та реєстраційної сторінки, при цьому серії та номери квитанцій одного виду, зареєстрованих окремим СГ, не повинні повторюватися у межах розрядності серій та номерів. Розрахункова книжка повинна бути скріплена виготівником з використанням машинного способу, який унеможливлює вилучення корінців розрахункових квитанцій без порушення засобів кріплення.

В акті перевірки реалізатором фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - ОСОБА_2 зроблено запис про те, що вона здійснила продаж 1 пляшки води «Кока-кола» без видачі розрахункового документу, та не знала, що розрахункова книжка не зареєстрована у податковому органі.

Також, в акті перевірки перевіряючими зазначено, що розрахункові квитанції розрахункової книжки використані з ААВБ № 015802 по ААВБ № 015862, невикористані з ААВБ № 015863 по ААВБ № 015900, розрахункові квитанції з початку робочого дня 28.08.2009 року не видавались.

На розрахункової квитанції № 015863 не використаної фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, перевіряючими було зроблено відмітку про проведення перевірки, що підтвердило факт невикористання розрахункової книжки при здійсненні розрахункових операцій під час перевірки.

Суд дійшов висновку про відсутність доказів наявності у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 розрахункової книжки, зареєстрованої належним чином відповідно до вимог діючого законодавства, та її використання при здійсненні розрахункових операцій під час проведення перевірки.

Крім того, податковий орган встановив невідповідність грошових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі коштів по розрахунковим квитанціям, виданим з початку робочого дня. Розрахункові квитанції з початку робочого дня 28.08.2009 року реалізатором фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 не видавались. Згідно з актом інвентаризації готівкових грошових коштів на місці проведення розрахунків загальна сума грошових коштів склала 311,00 грн., у зв'язку з чим невідповідність склала 311,00 грн. Акт інвентаризації складений з відома та у присутності продавця ОСОБА_2, підписаний нею без зауважень.

Допитані свідки пояснили, що 28.08.2009 року проводили перевірку позивача, здійснили покупку пляшки води «Кока-кола» за ціною 6,00 грн. Кошти отримані за товар, продавець помістив до ящику столу, звідки було надано решту, розрахунковий документ наданий не був. Акт інвентаризації грошових коштів складався в присутності реалізатора фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, грошові кошти рахувались продавцем власноруч.

Судом не встановлено, що грошові кошти знаходились в іншому приміщенні, окремому від місця проведення розрахунків.

За таких обставин під час розгляду справи № 2а-5759/10/2/0170 суд дійшов висновку, що знайшли підтвердження факти, встановлені працівниками податкового органу під час проведення перевірки кафе фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, що є порушенням п. 5, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим застосування штрафних (фінансових) санкцій рішенням Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим від 02.09.2009 року № 0009152303, прийнятим на підставі акту перевірки № 0156 від 28.08.2009р., є правомірним та обґрунтованим.

Ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості у повному обсязі суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відпорвідача заборгованості в сумі 2235,00 грн. підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (96100, АДРЕСА_1, ідент.номер НОМЕР_1; відомості про відкриті розрахунки у банківських установах у матеріалах справи відсутні) на користь Державного бюджету м. Джанкой (р/р 31113104700014, ГУ ГК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740824) 2235,00 грн. заборгованості.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.