Справа № 348/1693/25
22 січня 2026 року м.Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Грещук Р.П., з участю: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Надвірнянського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , водія НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта», з повною загальною середньою освітою, одруженого, на утриманні має одну неповнолітню дитину, українця, громадянина України,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, -
ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Правопорушення ним вчинено при наступних обставинах:
11.06.2025 року близько 19 год. 05 хв. в с.Делятин по вул.16 Липня, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Rover», реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані алкогольного спяніння.
Встановлення стану сп'яніння водія проводилося у передбаченому законом порядку у медичному закладі, а саме в клініко-діагностичній (токсикологічній) лабораторії КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради», і відповідно до результату токсикологічного дослідження № 1370 від 17.06.2025 року (дата відбору біоматеріалу (крові) - 11.06.2025 року о 20.00 год.), було з'ясовано, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння. Концентрація етанолу 2,50 г/л (‰).
Своїми діями останній порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні 14.08.2025 року ОСОБА_1 пояснив, що він одружений, проживає з сім'єю в АДРЕСА_2 та працює водієм в НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта».
11.06.2025 року він не працював, у нього був вихідний. Автомобіль, марки «Rover 400», реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким він керував належить йому, проте за ним не зареєстрований.
Вказав, що дійсно в цей день близько 19 год. 00 хв. він на вказаному автомобілі їхав в напрямку центру с.Делятин і під час руху втратив свідомість, тому нічого не пам'ятає. Ствердив що алкогольні напої, перед тим як керувати транспортним засобом, він не вживав. Тому даний протокол відносно нього складений працівниками Надвірнянського РВП безпідставно.
Просив суд закрити провадження в даній справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В подальші судові засідання, зокрема 10.09.2025 року, 11.11.2025 року, 16.12.2025 року та 22.01.2026 року ОСОБА_1 не прибув. Про дату, час та місце розгляду повідомлявся судом заздалегідь та належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Суддя звертає увагу, що за приписами ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Практика Європейського суду з прав людини у своїх рішеннях вказує, що кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Так, згідно п.41 рішення Європейського Суду з прав людини «Пономарьов проти України» заява № 3236/03 від 03 квітня 2008 року, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatis mutandis, п.27 рішення «Олександр Шевченко проти України» заява № 8371/02 від 26 квітня 2007 року, та «Трух проти України» заява №50966/99 від 14 жовтня 2003 року).
Стосовно справи про адміністративне правопорушення розумність таких інтервалів обумовлюється положеннями статей 38, 277 КУпАП .
Враховуючи, що ОСОБА_1 будучи присутнім 14.08.2025 року в судовому засіданні висловив позицію щодо складеного відносно нього протоколу і надав свої пояснення з даного приводу, в подальші судові засідання, зокрема 10.09.2025 року, 11.11.2025 року, 16.12.2025 року та 22.01.2026 року не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду повідомлявся судом заздалегідь та належним чином, суддя вважає, що він відповідно до вимог ч.1 ст.2772 КУпАП був своєчасно та належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, не подав клопотання про відкладення розгляду справи, тому з урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя дійшов висновку про наявність підстав для розгляду даної справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
При цьому суддя врахував, що від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не поступило заяв про зміну місця проживання чи про перебування в іншому місці з поважних причин.
Отже, вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя прийшов до наступного висновку.
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог п.2.9а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Незважаючи на невизнання своєї вини, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення доведена даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №370898 від 23.06.2025 року (а.с.1); рапортом поліцейського СРПП Надвірнянського РВП на ім'я начальника Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 23.06.2025 року (а.с.2); витягом щодо реєстрації повідомлення про подію, що надійшло зі служби «102» від 11.06.2025 року (а.с.3); результатом токсикологічного дослідження № 1370 від 17.06.2025 року (дата відбору біоматеріалу (крові) - 11.06.2025 року о 20.00 год.), проведеного клініко-діагностичною (токсикологічною) лабораторією КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради», яким було встановлено, що ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння, концентрація етанолу 2,50 г/л (‰) (а.с.4); дослідженим в судовому засіданні відеозаписом події, що долучений до матеріалів справи (а.с.10) та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
У відповідності до п.6 зазначеної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до положень п.п.1-6 розділу ІІ Інструкції за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду - п.7.10 розділу ІІ Інструкції.
Встановлені обставини та докази не спростовані особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись п.27 Постанови Пленуму ВСУ від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», суддя піддає детальному аналізу події, що мали місце 11.06.2025 року близько 19 год. 05 хв. в с.Делятин по вул.16 Липня, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, відходячи від спрощеного підходу до оцінки доказів, зважаючи на права його учасників та наслідки, що настають для них.
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, які узгоджуються між собою, оцінивши їх у сукупності, суддя прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
У відповідності до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника суддя врахував характер вчиненого порушення, особу порушника, ступінь його вини, а тому вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Також, відповідно до ст.401 КУпАП, із ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути 665 грн. 60 коп. судового збору.
На підставі наведенного, керуючись ст.ст.23, 24, 27, 401, 130, 221, 283, 284, 287 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., (рахунок «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» стандарту IBAN з 01.01.2020 року; Населений пункт Івано-Франківська область/м.Івано-Франківськ; Отримувач ГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фран.о/21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку UA148999980313070149000009001; Код класифікація доходів бюджету 21081300; Найменування коду класифікація доходів бюджету - Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі); серія та номер протоколу про адміністративне правопорушення: ЕПР1 №370898, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 665 грн. 60 коп. судового збору, (рахунок «Судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація України)», стандарту IBAN з 01.01.2020 року. Для зарахування надходжень від стягнення судового збору на користь держави: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікація доходів бюджету: 22030106; Найменування коду класифікація доходів бюджету: Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скаргана постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.