справа № 497/3151/25
провадження № 2-о/492/21/26
про прийняття до свого провадження справи, яка надіслана з іншого суду,
про залишення заяви без руху
27 січня 2026 року м. Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д.,
ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, про оголошення фізичної особи померлою, -
встановила:
Представниця заявниці звернулася до Болградського районного суду Одеської області із заявою про оголошення ОСОБА_2 померлим, посилаючись на те, що ОСОБА_2 є батьком заявниці. 22 грудня 2022 року тітка заявниці ОСОБА_3 отримала сповіщення про зникнення ОСОБА_2 без вісті під час інтенсивного бойового зіткнення з ворожими силами противника північно-східніше н.п.Бахмут. Також, зв'язок з ОСОБА_2 втрачено 03 грудня 2022 року. Оскільки день вірогідної смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити неможливо, його слід оголосити померлим з дня набрання цим рішенням законної сили з врахуванням приписів частини 3 статті 46 ЦК України. Оголошення ОСОБА_2 померлим необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть, отримання одноразової грошової допомоги за загибель військовослужбовця при виконанні завдань з захисту Батьківщини та оформлення спадщини.
Ухвалою Болградського районного суду Одеської області від 09 грудня 2025 року вказана цивільна справа передана за підсудністю на розгляд Арцизькому районному суду Одеської області так як заявницею зазначено своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Село Вишняки відноситься до Павлівської територіальної громади, тому справа підсудна Арцизькому районному суду Одеської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26 січня 2025 року, визначено суддю Гусєву Н.Д.
Згідно із частиною 2 статті 32 ЦПК України, справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статті 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Враховуючи, що цивільна справа раніше перебувала у провадженні іншого суду, вважаю за необхідне прийняти її до свого провадження.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про оголошення фізичної особи померлою.
Відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Таким чином, вимоги щодо форми та змісту заяви, яка подається у порядку окремого провадження, порядок її подання до суду врегульовуються загальними правилами, встановленими ЦПК України.
Також, суддя бере до уваги роз'яснення, викладені в пункті 3 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», якими судам надані роз'яснення про те, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
З урахуванням зазначеного вважаю за необхідне застосовувати положення статей 175, 177 ЦПК України в аспекті визначення вимог до форми та змісту заяви, яка подається у порядку окремого провадження.
Ознайомившись із заявою, поданою представницею заявниці, та документами, доданими до неї, суддя вважає, що зазначена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог статей 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до вимог пункту 4 частини 3 статті 175 ЦПК України, заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який заявник просить суд визначити у рішенні.
Як вбачається із прохальної частини заяви, представниця заявниці просить суд: «Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця міста Нові Каплани Арцизського району Одеської області, Україна, військовослужбовця - радіотелефоніста 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальону військової частини НОМЕР_1 , солдата, як такого, що брав участь у бойових діях у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, з дня набрання рішенням законної сили».
При співвіднесенні викладу обставин, якими представниця заявниці обґрунтовує вимоги заяви та змісту прохальної частини заяви не вбачається можливим чітко встановити зміст вимог та спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який представниця заявниці просить суд визначити у рішенні, а саме: при викладенні обставин представниця заявниці посилається на норми статей 305-309 ЦПК України, статті 46, 47 ЦК України, що регулюють питання оголошення фізичної особи померлою, при цьому у прохальній частині заяви окрім оголошення ОСОБА_2 померлим також йдеться ще й про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме: «військовослужбовця - радіотелефоніста 1 стрілецької роти НОМЕР_2 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , солдата, як такого, що брав участь у бойових діях у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, з дня набрання рішенням законної сили».
Звертаю увагу на те, що від визначення змісту вимог та обраного відповідного способу захисту свого права чи інтересу залежить і порядок розгляду такої заяви: статті 305-309 ЦПК України або статті 315-316, 318-319 ЦПК України та, відповідно, визначення складу суду для розгляду справи, тому представниці заявниці необхідно належним чином викласти зміст вимог з врахуванням обраного способу захисту прав або інтересів, передбачений законом, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який заявниця просить суд визначити у рішенні.
В порушення вимог пункту 5 частини 3 статті 175, частини 1 статті 306 ЦПК України, якими визначено, що заява повинна містити виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; представницею заявниці в порушення зазначених норм права у заяві не наведено жодних обставин та доказів, що дають підстави припустити загибель ОСОБА_2 , зокрема, військовослужбовця від бойового зіткнення; наявності чи відсутності інших родичів у ОСОБА_2 з метою виконання судом вимог статті 307 ЦПК України, оскільки у заяві зазначено, що оголошення померлим необхідне для отримання свідоцтва про смерть, отримання одноразової грошової допомоги за загибель військовослужбовця при виконанні завдань з захисту Батьківщини та оформлення спадщин; відсутність спору про право, оскільки якщо ж існує спір про право, то такий факт встановлюється у позовному провадженні.
Як визначено приписами частини 4 статті 177 ЦПК України, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (частина 2 статті 9 Закону України «Про судовий збір»).
Згідно із частиною 2 статті 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Як визначено приписами частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
В підпункті 4 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до суду фізичною особою заяви у справах окремого провадження справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
Відповідно до пункту 14 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» з 01 січня 2026 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3328,00 грн.
Виходячи з наведених вище законодавчих норм права, беручи до уваги, що заява надійшла до суду в електронній формі через підсистему Електронний суд, то заявниця за подання до суду заяви у справі окремого провадження має сплатити суму судового збору в розмірі 532,48 грн. (0,8 * (0,2 * 3328,00 грн.)) та надати суду оригінал квитанції.
Крім того, суддя звертає увагу на те, що відповідно до частини 5 статті 177 ЦПК України заявниця зобов'язана додати до заяви всі наявні у неї докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги. Заявниця повинна подати докази разом з поданням заяви (частина 2 статті 83 ЦПК України).
Вказані недоліки заяви унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі та подальший розгляд справи і ухвалення законного та обґрунтованого рішення.
Згідно з вимогами статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України постановляє ухвалу про залишення заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення заявнику ухвали про залишення заяви без руху.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що заява ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, про оголошення фізичної особи померлою, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, вказаних вище протягом десяти днів з дня отримання заявницею чи її представницею копії наявної ухвали.
Крім того, вважаю за необхідне попередити заявницю та її представницю, що в разі не усунення порушень закону, допущених при подачі вказаної заяви до встановленого законом строку, заява буде вважатися не поданою, та повернута заявниці чи її представниці.
Спосіб усунення недоліків заяви полягає у поданні заяви у вигляді окремого документу з виправленими недоліками, зазначеними в наявній ухвалі.
Керуючись статтями 185 ЦПК України, суддя, -
постановила:
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, про оголошення фізичної особи померлою - залишити без руху.
Повідомити заявницю та її представницю про необхідність виправити недоліки заяви протягом десяти днів з дня отримання копії наявної ухвали.
Роз'яснити заявниці та її представниці, що інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http:/court.gov.ua/fair/sud1502/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Арцизького районного суду
Одеської області Гусєва Н.Д.