Справа № 761/48835/25
Провадження № 1-кс/761/30890/2025
27 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (в режимі відеоконференції поза межами приміщення Шевченківського районного суду міста Києва) клопотання прокурора третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Прокурор третього відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_6 .
В обгрунтування поданого клопотання зазначила, щоГоловним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024181110000011 від 06.02.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ст. 368-5, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263 та ст. 368-5 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_7 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000532, не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року, перебуваючи у закладі громадського харчування «Noble» за адресою: м. Луцьк, вул. Кривий Вал, буд. 39, усвідомлюючи власні можливості та потенціал щодо здійснення підвищеного злочинного впливу із врахуванням займаної посади заступника начальника Волинської обласної державної адміністрації, визначивши подальше вчинення злочинів, як основне джерело для здобуття коштів та матеріальних благ для свого існування, діючи з корисливих спонукань, з метою особистого збагачення шляхом скоєння умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки (зокрема здійснення перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації (зокрема незаконного переправлення осіб через державний кордон України), що вимагає ретельної довготривалої підготовки, створили, керували та приймали участь у злочинній організації, вчинивши вказані вище злочини за наступних обставин.
Так, ОСОБА_7 отримавши вищу освіту за фахом «правознавство» та «державне управління», та набувши практичного досвіду у сфері права, працюючи на різних та посадах та сферах державного управління, перебуваючи з квітня 2022-го року на посаді заступника начальника Волинської обласної державної адміністрації (згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.11.2023 № 249/23 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків» посади заступників голів місцевих державних адміністрацій, за винятком посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища входить до переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків), маючи широке коло соціальних зв'язків, в тому числі в органах державного управління, правоохоронних органах, здобула значного авторитету серед службових осіб Волинської ОВА та інших органів державної влади, які займають керівні посади.
ОСОБА_7 , маючи широке коло амбіцій, матеріальних потреб та бажань, які неможливо задовольнити займаючись законною професійною діяльністю в якості заступника начальника Волинської обласної державної адміністрації, в повній мірі усвідомлюючи геополітичну ситуацію в Україні, в тому числі діючий правовий режим воєнного стану та пов'язані з ним діючі тимчасові обмеження конституційних прав, в частині заборони виїзду за кордон особам чоловічої статі призовного віку, що перебувають на військовому обліку, вирішила створити стійке, злочинне, ієрархічне об'єднання, керівництво яким залишила за собою.
Визначившись з напрямками протиправної діяльності та поклавши на себе функції організатора і керівника злочинної організації, маючи значний юридичний досвід та розгалужену мережу зв'язків серед службових осіб органів державної влади, ОСОБА_7 , у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше середини липня-початку серпня 2022-го року, у невстановленому досудовим розслідуванням місці розробила злочинний план протиправної діяльності, який в подальшому був доведений до всіх її учасників з розподілом ролей та функціональних обов'язків.
Відповідно до розробленого ОСОБА_7 злочинного плану основним напрямком протиправної діяльності очолюваної нею злочинної організації мала стати організація переправлення через державний кордон України чоловіків призовного віку, які в умовах діючих обмежень, пов'язаних з воєнним станом в державі підлягають мобілізації та/або призову до строкової служби і у зв'язку із цим готові за грошові кошти покинути територію України, зокрема для ухилення від мобілізації та/або строкової служби.
Враховуючи набутий досвід та розгалужене коло корупційних зв'язків в органах державної влади, в тому числі і правоохоронних органах, а також з метою прикриття злочинної діяльності і надання їй вигляду правомірних дій, направлених на досягнення шляхетної мети - допомоги ЗСУ та іншим воєнізованим формуванням у відсічі збройної агресії Російської Федерації, громаді регіону ОСОБА_7 прийнято рішення організовувати переправлення через кордон осіб чоловічої статі, шляхом оформлення їх через підконтрольні благодійні організації як волонтерів з подальшим лобіюванням прийняття Волинською обласною військовою адміністрацією рішень про видачу наказів щодо відрядження осіб за кордон як волонтерів та внесення їх до системи ЄКІС («Шлях»).
При цьому, ОСОБА_7 особисто підібрала учасників злочинної організації, забезпечуючи при цьому її стійкість, керованість, дисципліну і тривалість запланованих нею злочинних дій. Для відбору кандидатів ОСОБА_7 враховувала їх особисті якості - схильність до вчинення корисливих злочинів, набуті ними навички під час скоєння аналогічних злочинів у минулому, умови та спосіб їх життя, соціальне положення та зв'язки, здатність до підпорядкування, тощо.
Так, ОСОБА_7 , з метою вчинення умисних тяжких та особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки та у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації, переслідуючи на меті особисте збагачення, створила та керувала діями злочинної організації до складу якої, окрім неї, увійшли: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000824, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , досудове розслідування щодо якого здійснювалося у кримінальному провадженні № 22023000000000169, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22025000000000076, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000531, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , досудове розслідування щодо якого здійснюється у кримінальному провадженні № 220240000000000530, ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , досудове розслідування щодо якого здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000000831, ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000001011, ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , досудове розслідування щодо якої здійснювалося у кримінальному провадженні № 22024000000001172, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи у невстановленій досудовим розслідуванням кількості, що приймали участь у злочинній організації та у запланованих та скоюваних нею злочинах.
Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, за попередньою змовою зорганізувавшись у внутрішньо і зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, метою діяльності якого є вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, що вимагає ретельної, довготривалої підготовки, усвідомлюючи при цьому єдиний план злочинних дій, відомий усім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, маючи єдині наміри щодо вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв'язки, встановили чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування, визнавши лідерство та авторитет ОСОБА_7 як керівника злочинного об'єднання та свідомо виконували всі її вказівки.
Так, за невстановлених досудовим розслідуванням часу та обставин, але починаючи не пізніше кінця липня-початку серпня 2022-го року, ОСОБА_9 , на виконання відведеної йому у злочинній організації ролі та відповідно до покладених на нього керівником злочинної організації ОСОБА_7 функцій, діючи відповідно до відомого усім учасникам злочинного плану, здійснював підшукання громадян України, які переслідували мету уникнути призову на військову службу шляхом незаконного переправлення через державний кордон України.
В подальшому, на виконання спільного з усіма учасниками злочинного умислу, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу між ОСОБА_9 та підшуканими ним особами, які не маючи законних підстав, в умовах діючих під час воєнного стану тимчасових обмежень, за сплату грошової винагороди у розмірі від 500 до 2000 доларів США бажали виїхати за межі України, зокрема щоб уникнути призову та/або мобілізації на військову службу (так званні «клієнти» злочинної організації), була узгоджена домовленість, за результатами якої ОСОБА_9 , разом з іншими учасниками злочинної організації, погодився здійснити організацію незаконного переправлення осіб чоловічої статі через державний кордон України за системою ЄКІС («Шлях»), виконуючи свою частину загального злочинного плану, відповідно до відведеної йому ОСОБА_7 ролі та функції, тим самим також перешкоджаючи законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань.
Згідно з діючих тимчасових обмежень, що запроваджуються на період дії правового режиму воєнного стану, умисно підшукані ОСОБА_9 особи чоловічої статі підпадали під категорію осіб, що підлягають призову на військову службу за віковим чинником та не мають законних підстав для виїзду за кордон, окрім як за системою ЄКІС («Шлях») у якості волонтера або водія, що здійснює перевезення гуманітарних вантажів.
Зокрема, необхідність підшукання ОСОБА_9 осіб чоловічої статі, що підлягають призову (мобілізації у період дії правового режиму воєнного стану) на військову службу обумовлювалася можливістю отримання грошових коштів за надання останнім незаконних «послуг» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, оскільки на них у період дії правового режиму воєнного стану поширюються тимчасові обмеження щодо виїзду за кордон.
Незважаючи на діючі тимчасові обмеження щодо осіб чоловічої статі призовного віку, усвідомлюючи, що підшукані ним особи чоловічої статі не мають жодних законних підстав перетнути державний кордон України, окрім як в якості волонтерів за системою ЄКІС («Шлях»), ОСОБА_9 , розпочав реалізацію злочинного плану, розробленого керівником злочинної організації - ОСОБА_7 .
В свою чергу ОСОБА_11 , попередньо надавши добровільну згоду на участь в злочинній організації та на виконання єдиного злочинного плану розробленого ОСОБА_7 , направленого на перешкоджання законній діяльності Збройним Силам України з комплектації їх підрозділів в особливий період, шляхом організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі через державний кордон України, відповідно до відведеної їй функції, систематично отримувала від ОСОБА_9 інформацію, щодо залучених ним осіб чоловічої статі, які бажають уникнути призову на військову службу шляхом незаконного переправлення через державний кордон України. Зокрема ОСОБА_9 , за допомогою месенджера «Whatsapp», із використанням облікового запису за нікнеймом « ОСОБА_16 », зареєстрованого за номером мобільного телефону НОМЕР_1 , надіслано ОСОБА_11 , на її обліковий запис з нікнеймом « ОСОБА_17 » (зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 ), фото- та сканкопії паспортів громадян України для виїзду за кордон, фото-копії посвідчень водія тощо.
В подальшому, ОСОБА_11 , на виконання єдиного для всіх учасників злочинного умислу та відповідно до відведеної їй функції, здійснювала систематизацію отриманих від ОСОБА_9 фотокопій документів та, на виконання вказівок ОСОБА_7 , доведених до її відома ОСОБА_8 , передавала їх для оформлення, окрім інших, директору благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд Відродження України» ОСОБА_12 , який, в свою чергу, будучи учасником злочинної організації, надавши добровільну згоду на виконання єдиного злочинного плану розробленого ОСОБА_7 , відповідно до відведеної йому функції, вносив завідомо неправдиві відомості до документації благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України», зокрема до супровідних листів що слугували підставою для подальшого винесення Волинською ОВА, наказів про відрядження осіб за кордон як волонтерів та подальшим внесенням їх осіб чоловічої статі до системи ЄКІС («Шлях») в якості водіїв та волонтерів.
Виготовивши вказану документацію (супровідні листи) від імені благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України», ОСОБА_12 надсилав фото- та сканкопії таких документів ОСОБА_11 , усвідомлюючи при цьому протиправність своєї діяльності та розуміючи, що таким чином виконує, відповідно до відведеної йому ОСОБА_7 функції, загальний для усіх учасників злочинний умисел.
Надалі, отримані від ОСОБА_9 фото- та сканкопії документів так званих «клієнтів», частина з яких, за вказівкою ОСОБА_7 , оформлена ОСОБА_12 від імені благодійної організації «Перший міжнародний благодійний фонд відродження України» як волонтери, ОСОБА_11 надсилала за допомогою мобільного месенджеру «Whatsapp» ОСОБА_8 для подальшої реалізації відомого усім членам об'єднання злочинного плану. При цьому, частину так званих «клієнтів», чиї особисті документи ОСОБА_11 отримувала від ОСОБА_9 , остання, за вказівкою ОСОБА_7 , доведеної до її відома ОСОБА_8 надсилала їй особисто, для визначення ОСОБА_7 інших підконтрольних благодійних організацій, які вносили завідомо неправдиві відомості до документів, якими так званні «клієнти» визнавалися волонтерами.
Разом з тим, ОСОБА_7 усвідомлюючи, що для мінімізації її викривальних ризиків як керівника злочинної організації необхідне залучення розгалуженої мережі посередників, залучила до такої злочинної діяльності громадянку ОСОБА_15 , якій доручила обов'язки з підтримання комунікації з підконтрольною директоркою ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_14 в частині виготовлення нею імені її громадської організації супровідних листів, до яких вносилися завідомо неправдиві відомості щодо посвідчення юридичного факту нібито причетності «клієнтів» організації до волонтерської діяльності, що в подальшому використовувалися ОСОБА_7 як юридична підстава для організації видачі Волинською ОВА наказів про відряджання осіб чоловічої статі призовного віку як водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів за системою ЄКІС («Шлях»).
В свою чергу ОСОБА_15 , переслідуючи корисливі мотиви, отримавши від ОСОБА_7 вищевказану пропозицію щодо здійснення злочинної діяльності, яка крім іншого у разі її згоди полягала у можливості подальшого безперешкодного її призначення на посаду ректора Комунального закладу вищої освіти «Волинський медичний інститут Волинської обласної ради», погодилася брати участь у вказаній злочинній організації із покладенням на неї відповідних функцій.
Разом з тим, ОСОБА_15 приступивши на виконання відведених їй ОСОБА_7 функцій довела вищевказану пропозицію до директора ЛМГО «Європейський вектор Волині» ОСОБА_14 . В свою чергу, ОСОБА_14 надавши згоду на пропозицію ОСОБА_7 щодо здійснення злочинної діяльності на виконання вказівок ОСОБА_7 , доведених до її відома ОСОБА_15 , та на реалізацію спільного злочинного плану, спрямованого на доведення спільного злочинного умислу до кінця, виготовивши вказану документацію (супровідні листи) від імені ЛМГО «Європейський вектор Волині», ОСОБА_14 надсилала фото- та сканкопії таких документів ОСОБА_15 як проміжній ієрархічній ланці для подальшої їх передачі ОСОБА_7 , усвідомлюючи при цьому протиправність своєї діяльності та розуміючи, що таким чином виконує, відповідно до відведеної їй ОСОБА_7 функції.
Крім того, ОСОБА_7 усвідомлюючи, що для мінімізації її викривальних ризиків як керівника злочинної організації необхідне залучення розгалуженої мережі посередників, залучила до такої злочинної діяльності громадянина України, депутата 8-го скликання Волинської обласної ради, директора ГФ «Варта порядку» ОСОБА_6 , якому згідно з розробленого нею злочинного плану доручила останньому оформлення супровідних листів від вказаної громадської організації на осіб чоловічої статі - так званих «клієнтів», з метою подальшого їх використання, в якості підстав для видання обласними військовими організаціями, зокрема і Волинською ОВА, наказів про відрядження «клієнтів» за кордон в якості волонтерів.
В свою чергу ОСОБА_6 , переслідуючи корисливі мотиви, бажаючи задовольнити свої матеріальні потреби, надав згоду ОСОБА_7 на реалізацію ним відведених йому функцій злочинного плану, розробленого останньою.
Так, ОСОБА_6 будучи активним учасником злочинної організації та залучений її організатором ОСОБА_7 , на виконання злочинних вказівок останньої виготовляв супровідні листи ГФ «Варта порядку», до яких вносив завідомо неправдиві відомості щодо причетності «клієнтів» злочинної організації до волонтерської діяльності ГФ «Варта порядку», які в подальшому використовувалися ОСОБА_7 для лобіювання видачі Волинською ОВА наказів про відряджання «клієнтів» за кордон під виглядом водіїв-волонтерів гуманітарних вантажів за системою ЄКІС («Шлях»).
В свою чергу ОСОБА_7 , будучи одним з співорганізаторів та керівником злочинної організації, на виконання розробленого нею та доведеного всіх учасників злочинного плану, залишивши за собою функцію безпосереднього лобіювання виготовлення та підписання відповідних дозвільних документів, а саме: супровідних листів суб'єктів волонтерської діяльності та наказів Волинської ОВА, які надають право на відрядження в якості волонтерів за кордон підшуканих ОСОБА_9 , та іншими невстановленими учасниками злочинної організації, осіб чоловічої статі, котрі насамперед бажали виїхати за межі України як псевдо волонтери, не маючи при цьому законних підстав для виїзду та не маючи на меті займатись волонтерською діяльністю.
Також, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що організована нею злочинна діяльність носить масштабний характер, з метою систематизації отриманої від ОСОБА_8 інформації щодо «клієнтів» підшуканих ОСОБА_9 , які мали намір скористатися незаконними «послугами» очолюваної нею організації, залучила до такої злочинної діяльності ОСОБА_13 , на якого відповідно до розподілу функцій, за окремих доручень були покладені обов'язки із систематизації та звірки відомостей щодо переліку «клієнтів».
Так, за окремих вказівок ОСОБА_7 , доведених до відома інших учасників ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , отримавши від ОСОБА_9 інформацію, щодо залучених ним осіб чоловічої статі, які бажають уникнути призову на військову службу шляхом незаконного переправлення через державний кордон України, із використанням особистого облікового запису у мессенджері «Whatsapp», зареєстрованого за номером мобільного телефону НОМЕР_2 надсилала ОСОБА_13 на його облікові записи у мессенджері «Whatsapp», які зареєстровані за номерами мобільних телефонів НОМЕР_3 за нікнеймом « ОСОБА_18 », НОМЕР_4 за нікнеймом « ОСОБА_19 », інформацію, щодо залучених ОСОБА_9 осіб чоловічої статі, які бажають уникнути призову на військову службу шляхом організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України.
В свою чергу ОСОБА_7 , будучи організатором та керівником злочинної організації, на виконання розробленого нею та доведеного до всіх учасників злочинного плану, залишивши за собою функцію безпосереднього лобіювання виготовлення та підписання дозвільних документів на перетин державного кордону України в якості волонтерів, а саме: наказів Волинської ОВА, та представників волонтерських організацій організовувала виготовлення пакету документів, а саме супровідних листів від імені БО «Перший міжнародний благодійний фонд "Відродження України"», ЛМГО «Європейський вектор Волині», ГФ «Варта порядку», які надають право на відрядження в якості волонтерів за кордон підшуканих ОСОБА_9 та іншими не встановленими учасниками злочинної організації, осіб чоловічої статі призовного віку, котрі насамперед бажали виїхати за межі України як псевдо волонтери, не маючи при цьому законних підстав для виїзду та не маючи на меті займатись волонтерською діяльністю.
В подальшому, з метою доведення загального для всіх учасників злочинного умислу до кінця, використовуючи вищевказані засоби зв'язку ОСОБА_11 , на виконання відведених їй функцій, надсилала ОСОБА_9 скан-копії наказів керівників обласних військових адміністрацій, в тому числі й Волинської ОВА, щодо відряджання за кордон як волонтерів осіб, що були підшукані ОСОБА_9 та іншими не встановленими наразі досудовим розслідуванням учасниками злочинної організації, та бажали за грошову винагороду виїхати за межі України, зокрема з метою ухилення від призову на військову службу та/або мобілізації.
У подальшому, на виконання злочинного плану розробленого ОСОБА_7 , від Волинської ОВА, на адресу Голови Державної прикордонної служби України скеровувались листи щодо сприяння в перетині державного кордону волонтерам, зазначеним у відповідних наказах. На підставі вищевказаних дозвільних документів посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті вносились анкетні дані громадян України до системи виїзду за кордон ЄКІС («Шлях»).
Крім того, враховуючи, що всі члени вказаної злочинної організації переслідували корисливі мотиви, на виконання єдиного злочинного плану, згідно з розподілених функцій між учасниками злочинної організації, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не раніше середини серпня 2022 року, ОСОБА_9 , на виконання вказівок ОСОБА_7 , залучено ОСОБА_10 , яка надала свою добровільну згоду на участь у злочинній організації та на виконання загального злочинного плану, відповідно до покладених на неї функцій вела облікову звітність, бухгалтерію, щодо осіб яким були надані незаконні послуги з організації їх переправлення через державний кордон України.
Так, ОСОБА_10 на виконання розподілених функцій, спрямованих на виконання злочинного плану, серед яких зокрема підготовка фінансової звітності, забезпечення розподілу отриманого прибутку за результатами злочинної діяльності підготувала файл у форматі «Google Excel», куди вносила відомості щодо доходів, витрат та прибутків від протиправної діяльності злочинної організації для подальшого ведення розрахунків між її учасниками.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_10 12.06.2023, із використанням особистого облікового запису « ОСОБА_20 » у месенджері «Telegram», зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_5 надіслала на особистий обліковий запис ОСОБА_11 « ОСОБА_21 » у месенджері «Telegram», зареєстрований за номером мобільного телефону НОМЕР_2 , веб-посилання ІНФОРМАЦІЯ_11 , за яким доступний файл формату «Google Excel» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_15», та який містить відомості щодо розподілу отриманого прибутку між учасниками злочинної організації за надання незаконних послуг з організації переправлення через державний кордон України військовозобов'язаних громадян України, з метою їх ухилення від мобілізаційних заходів.
Окрім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_11 , перебуваючи у ієрархічному підпорядкуванні, з метою звітування ОСОБА_7 про результати злочинної діяльності, розміру та розподілу отриманого прибутку в результаті такої діяльності надіслала таку звітність ОСОБА_8 для подальшої передачі такої звітності ОСОБА_7 .
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з розподілу функцій, встановлених керівником - ОСОБА_7 , між учасниками злочинної організації, ОСОБА_9 за результатами підшукування «клієнтів» серед осіб чоловічої статі призовного віку, які мали намір уникнути мобілізаційних заходів, шляхом організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, здійснював збір з кожного такого «клієнта» грошових коштів у невстановленій сумі, але не менше ніж 500-2000 доларів США, які призначалися як оплата незаконних «послуг», що в подальшому розподілялася ОСОБА_7 між іншими учасниками злочинної організації.
Далі за результатами виконання ОСОБА_9 відведених йому ОСОБА_7 функцій як учасника злочинної організації, в частині збору грошових коштів від «клієнтів», які призначалися як оплата незаконних «послуг» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, ОСОБА_10 згідно з відведених їй функцій забезпечувала передачу незаконно-отриманого прибутку ОСОБА_11 із використанням в ході такої діяльності сервісу анонімного переказу грошових коштів «КИТ Group».
Далі, ОСОБА_11 на виконання функцій учасника злочинної організації, відведених їй ОСОБА_7 , за результатами виконання ОСОБА_10 функцій учасника з організації передачі незаконно-отриманого прибутку, який призначався як оплата незаконних «послуг» з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, остання забезпечувала передачу такого прибутку ОСОБА_8 для подальшої організації нею процедури передачі грошових коштів керівнику злочинної організації - ОСОБА_7
ОСОБА_8 в свою чергу, на виконання функцій учасника злочинної організації, за результатами отримання нею окремих вказівок від ОСОБА_7 щодо забезпечення передачі їй грошових коштів, які призначалися як оплата незаконних «послуг» наданих «клієнтам» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України під виглядом волонтерів із використанням системи ЄКІС («Шлях»), доводила до відома ОСОБА_13 та ОСОБА_11 щодо необхідності передачі ними незаконно-отриманого прибутку ОСОБА_7 у визначених останньою місці та часу.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 визначивши у своє ієрархічне підпорядкування ОСОБА_8 , доручила останній функції із забезпечення передачі незаконно-отриманого прибутку, який призначався як оплата незаконних «послуг» наданих «клієнтам» з організації їх незаконного переправлення через державний кордон України під виглядом волонтерів із використанням системи ЄКІС («Шлях»).
В свою чергу ОСОБА_7 , на виконання розробленого нею злочинного плану, забезпечуючи фінансування злочинної діяльності організації, визначила, що системність передачі незаконно-отриманого прибутку буде відбуватися частинами як оплата незаконних «послуг» від 10-15 «клієнтів», але не рідше одного разу на тиждень.
За результатами вжитих злочинною організацією заходів з організації незаконного переправлення військовозобов'язаних осіб чоловічої статі через державний кордон України, у період з середини липня- кінця серпня 2022-го року по квітень 2023 року було переправлено 114 (сто чотирнадцять) громадян України чоловічої статі призовного віку.
За результатами вжитих злочинною організацією заходів з організації незаконного переправлення військовозобов'язаних осіб чоловічої статі через державний кордон України, у період з середини липня- кінця серпня 2022-го року по квітень 2023 року, за участі ОСОБА_6 було переправлено таких громадян України:
- ОСОБА_22 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 22.08.2022 № 328 щодо відряджання ОСОБА_24 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_22 перетнув 25.08.2022 о 01 год 57 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Рава-Руська.
- ОСОБА_25 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 07.10.2022 № 410 щодо відряджання ОСОБА_25 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_26 перетнув 20.10.2022 о 23 год 15 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.
- ОСОБА_27 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 07.10.2022 № 410 щодо відряджання ОСОБА_27 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_28 перетнув 12.10.2022 о 11 год 49 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Устилуг.
- ОСОБА_29 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 11.10.2022 № 411 щодо відряджання ОСОБА_29 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_29 перетнув 17.10.2022 о 19 год 32 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.
- ОСОБА_30 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 11.10.2022 № 411 щодо відряджання ОСОБА_30 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_31 перетнув 13.10.2022 о 09 год 33 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Шегині.
- ОСОБА_32 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 11.10.2022 № 411 щодо відряджання ОСОБА_33 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_34 перетнув 12.10.2022 о 12 год 22 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.
- ОСОБА_35 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 19.10.2022 № 419 щодо відряджання ОСОБА_35 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_36 перетнув 22.10.2022 о 21 год 03 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Шегині.
- ОСОБА_37 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 17.10.2022 № 417 щодо відряджання ОСОБА_37 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_38 перетнув 19.10.2022 о 11 год 15 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Шегині.
- ОСОБА_39 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 26.10.2022 № 430 щодо відряджання ОСОБА_39 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_40 перетнув 28.10.2022 о 12 год 41 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Рава-Руська.
- ОСОБА_41 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_41 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_42 перетнув 02.11.2022 о 22 год 28 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Рава-Руська.
- ОСОБА_43 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_43 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_44 перетнув 10.11.2022 о 22 год 09 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску
ОСОБА_45 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_46 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_47 перетнув 07.11.2022 о 14 год 24 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Краківець.
- ОСОБА_48 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 01.11.2022 № 440 щодо відряджання ОСОБА_48 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_49 перетнув 06.11.2022 о 18 год 41 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Грушів.
- ОСОБА_50 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 03.11.2022 № 442 щодо відряджання ОСОБА_50 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_51 перетнув 06.11.2022 о 14 год 23 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.
- ОСОБА_52 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 20.10.2022 № 422 щодо відряджання ОСОБА_52 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_52 перетнув 28.10.2022 о 13 год 10 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.
- ОСОБА_53 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 20.10.2022 № 422 щодо відряджання ОСОБА_53 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_54 перетнув 26.10.2022 о 10 год 13 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.
- ОСОБА_55 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 20.10.2022 № 422 щодо відряджання ОСОБА_55 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_56 перетнув 28.10.2022 о 17 год 26 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Грушів.
- ОСОБА_57 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 29.09.2022 № 397 щодо відряджання ОСОБА_57 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_58 перетнув 30.09.2022 о 14 год 15 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.
- ОСОБА_59 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_59 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_60 перетнув 04.10.2022 о 10 год 40 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.
- ОСОБА_61 внесений до системи шлях на підставі наказу заступника начальника Волинської ОВА ОСОБА_62 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_61 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_63 перетнув 06.10.2022 о 09 год 46 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Ужгород.
- ОСОБА_64 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_64 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_65 перетнув 03.10.2022 о 12 год 13 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Порубне.
- ОСОБА_66 , внесений до системи ЄКІС на підставі наказу начальника Волинської ОВА ОСОБА_23 від 30.09.2022 № 398 щодо відряджання ОСОБА_66 за кордон як волонтера. Державний кордон України ОСОБА_67 перетнув 08.10.2022 о 17 год 41 хв, у напрямку «Виїзд» у пункті пропуску Чоп (Тиса).
З огляду на викладене, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 підозрюється в участі у злочинній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України, у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, що вчинене злочинною організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України, в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, що вчинене злочинною організацією, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
03.07.2025 злочинна діяльність ОСОБА_6 припинена співробітниками СБУ, його затримано відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України.
03.07.2025 громадянину України, депутату Волинської обласної ради ОСОБА_6 , у відповідності до вимог ст.ст. 276-278, п. 6 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
04.07.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно.
05.08.2025 ухвалою колегії суддів Київського апеляційного суду ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 04.07.2025, якою до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно, залишено без змін.
21.08.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_68 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 03.10.2025.
27.08.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 без визначення розміру застави продовжено до 03.10.2025.
25.09.2025 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 03.01.2026.
30.09.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 продовжено до 28.11.2025 включно. Разом з тим підозрюваному ОСОБА_6 визначено заставу у розмірі 670 (шістсот сімдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 2 028 760 (два мільйони двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят) гривень.
01.10.2025 підозрюваного ОСОБА_6 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та разом з тим на останнього покладено наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;
- не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право виїзду за межі України.
Разом з цим, підозра ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому злочинів повністю підтверджується матеріалами кримінального провадження, а саме:
- протоколи допитів свідка ОСОБА_11 , в ході допиту якої остання надала викривальні покази щодо злочинної організації, специфікацією якої було здійснення організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України, до складу якої входили ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , а керівництво діями яких здійснювала ОСОБА_7 ;
- протоколи допитів свідка ОСОБА_8 , в ході допиту якої остання надала викривальні покази щодо злочинної організації, специфікацією якої було здійснення організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України, до складу якої входили ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , а керівництво діями яких здійснювала ОСОБА_7 ;
- протоколи допитів підозрюваного ОСОБА_13 , в ході допиту якої остання надала викривальні покази щодо злочинної організації, специфікацією якої було здійснення організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України, до складу якої входили ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , а керівництво діями яких здійснювала ОСОБА_7 ;
- протокол допиту свідка ОСОБА_15 , в ході допиту якої остання надала показання, що брала участь у злочинній організації за керівництва дій ОСОБА_7 ;
- протоколи допитів свідка ОСОБА_14 , в ході допиту якої остання надала показання, що брала участь у злочинній організації за керівництва дій ОСОБА_7 , а остання в свою чергу залучила до такої діяльності ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 10.10.2023, в ході якого встановлено факти злочинної діяльності учасників злочинної організації - ОСОБА_9 , який здійснював підшукування «клієнтів» для реалізації злочинного плану; ОСОБА_10 , яка здійснювала формування фінансових звітностей щодо незаконно-отриманого злочинною організацією прибутку; ОСОБА_8 , яка вчиняла активні дії, спрямовані на реалізацію злочинного плану в частині забезпечення комунікації між керівником злочинної організації - ОСОБА_7 та іншими співучасниками, а також виконувала інші проміжні функції відведені їй ОСОБА_7 ; ОСОБА_11 , яка вчиняла активні дії, спрямовані на реалізацію злочинного плану в частині формування переліку «клієнтів» злочинної організації, доведення вказівок імперативного характеру до інших учасників злочинної організації; ОСОБА_13 , який вчиняв активні дії, спрямовані на реалізацію злочинного плану в частині формування переліку «клієнтів» злочинної організації, доведення вказівок імперативного характеру до інших учасників злочинної організації; ОСОБА_12 , який будучи директором БО «Перший міжнародний благодійний фонд Відродження України» вчиняв активні дії для реалізації злочинного плану в частині формування ініціативних листів на адресу ОВА про нібито причетність «клієнтів» до волонтерської діяльності фонду; ОСОБА_14 , яка будучи директором ЛМГО «Європейський вектор Волині» вчиняла активні дії для реалізації злочинного плану в частині формування ініціативних листів на адресу ОВА про нібито причетність «клієнтів» до волонтерської діяльності фонду; ОСОБА_6 , який будучи директором ГФ «Варта порядку» вчиняв активні дії для реалізації злочинного плану в частині формування ініціативних листів на адресу ОВА про нібито причетність «клієнтів» до волонтерської діяльності фонду; встановлено факти виконання вищевказаними особами злочинних вказівок керівника злочинної організації - ОСОБА_7 ;
- протокол огляду ПЕОМ ОСОБА_11 від 18.03.2024, в ході якого встановлено факти злочинної діяльності ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_6 на виконання злочинних вказівок керівника злочинної організації - ОСОБА_7 та інших невстановлених на цей час співорганізаторів; яким встановлено листування між ОСОБА_11 та ОСОБА_10 щодо ведення фінансової звітності останньою та погодження розрахунків між учасниками злочинної організації за вчинювані кримінальні правопорушення з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України;
- інформаційні довідки з баз даних Державної прикордонної служби України, якими встановлено, що «клієнти» злочинної організації незаконне переправлення яких було здійснено через державний кордон України, з метою уникнення мобілізаційних заходів, на територію України не поверталися, гуманітарні вантажі за якими останні нібито відряджалися не доставляли;
- інформація отримана від Державної служби України з безпеки на транспорті, якою встановлено, що особи, які були підшукані ОСОБА_9 на виконання функцій учасника злочинної організації щодо організації їх незаконного переправлення через державний кордон України, з метою уникнення мобілізаційних заходів, перетинали державний кордон України під виглядом волонтерів через систему ЄКІС («Шлях»);
- лист Головного управління персоналу Генерального Штабу Збройних Сил України Міністерства оборони України №321/4211 від 15.06.2023, згідно з якого слідує, що діяльність злочинної організації, до складу якої входили ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_6 , ОСОБА_15 та інші невстановлені особи, з організації незаконного виїзду громадян України за межі державного кордону негативно впливає на здатність держави забезпечити виконання заходів загальної мобілізації та проведення територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки Збройних Сил України призову військовозобов'язаних;
- лист ІНФОРМАЦІЯ_12 № 3/4127 від 21.12.2023, згідно з якого слідує, що організація незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку впливає на зниження мобілізаційної готовності Збройних Сил України;
- лист ІНФОРМАЦІЯ_13 № 05/28152 від 26.12.2023, згідно з якого слідує, що в ході виконання мобілізаційних заходів уповноваженими військовими формуваннями Збройних Сил України, кожна особа, що може бути призвана на військову службу становить мобілізаційну цінність;
- лист ІНФОРМАЦІЯ_14 № 321/283 від 12.01.2024, згідно з якого слідує, що внаслідок організації незаконного переправлення осіб чоловічої статі призовного віку через державний кордон України знижується спроможність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в комплектуванні підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань людським ресурсом в період дії правового режиму воєнного стану;
- інші матеріали в їх сукупності.
Враховуючи той факт, що строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_6 обов'язків закінчується 28.11.2025, а прийняти законне та обґрунтоване рішення у вказаний строк неможливо, оскільки на даний час у рамках кримінального провадження, яке є винятково складним, необхідно виконати значний обсяг слідчих (розшукових) дій, заходів забезпечення кримінального провадження, процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування, а також виконати вимоги ст.ст. 290-291 КПК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримала та посилаючись на наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків просила клопотання задовольнити.
Захисник у судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував та просив відмовити.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав свого захисника.
Вивчивши клопотання та матеріали, якими вони обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Під час судового розгляду встановлено, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024181110000011 від 06.02.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ст. 368-5, ч. 1 ст. 263, ч. 1 ст. 263 та ст. 368-5 КК України.
03.07.2025 злочинна діяльність ОСОБА_6 припинена співробітниками СБУ, його затримано відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України.
03.07.2025 громадянину України, депутату Волинської обласної ради ОСОБА_6 , у відповідності до вимог ст.ст. 276-278, п. 6 ч. 1 ст. 480, п. 1 ч. 1, 2 ст. 481 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
04.07.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно.
05.08.2025 ухвалою колегії суддів Київського апеляційного суду ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 04.07.2025, якою до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, строком до 31.08.2025 включно, залишено без змін.
21.08.2025 постановою Першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_68 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 3-х місяців, тобто до 03.10.2025.
27.08.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 без визначення розміру застави продовжено до 03.10.2025.
25.09.2025 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 6 місяців, тобто до 03.01.2026.
30.09.2025 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва строк тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 продовжено до 28.11.2025 включно. Разом з тим підозрюваному ОСОБА_6 визначено заставу у розмірі 670 (шістсот сімдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 2 028 760 (два мільйони двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят) гривень.
01.10.2025 підозрюваного ОСОБА_6 звільнено з-під варти у зв'язку із внесенням застави та разом з тим на останнього покладено наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;
- не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право виїзду за межі України.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується (ч. 1 ст. 177 КПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому, Кримінальний процесуальний кодекс України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Враховуючи вказане, з метою забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігти спробам підозрюваного ухилитись від досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до висновку, що для забезпечення належної поведінки підозрюваного ОСОБА_6 йому слід продовжити строк дії обов'язків, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою; не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи; утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право виїзду за межі України.
При цьому, слідчий суддя вважає, що покладення на підозрюваного вказаних обов'язків, регламентованих ст. 194 КПК України, є за своєю суттю пропорційними, помірними, та такими, що не становитимуть надмірний тягар для підозрюваного, у зв'язку з чим не суперечить п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 176-179, 193, 194, 196, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , процесуальних обов'язків, згідно ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за першою вимогою;
не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора, суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання чи роботи;
утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон чи інший документ, що надає право виїзду за межі України.
Термін дії обов'язків, покладених судом визначити в межах строку досудового розслідування, тобто до 03.01.2026.
Роз'яснити підозрюваному, що у разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосовано більш жорстокий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до двох розмірів мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 01.12.2025.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1