печерський районний суд міста києва
Справа № 757/56192/24-п
01 квітня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, Голови політичної партії «Інтернет партія України», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності
- за ст. 212-21 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи Головою політичної партії «Інтернет партія України», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік, а саме: порушення строків подання такого Звіту, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , повідомлена про місце, дату та час розгляду справи належним чином, в судове засідання не з'явилась, причини неприбуття суду не повідомила.
Суддя, з урахуванням належного повідомлення особи про місце, дату та час розгляду справи, неповідомлення вказаною особою причин неприбуття, визнав за можливе здійснити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 .
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно з ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушення визнається порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХІ далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти відповідні Звіти.
Положенням ч. 9ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» (далі Закон) визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 зазначена як керівник політичної партії «Інтернет партія України».
Окрім того, пунктом 7.2 Статуту політичної партії «Інтернет партія України» визначено, що голова партії без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні, так і за кордоном, фізичними особами; здійснює поточний контроль за використанням майна та коштів Партії.
Викладене вище свідчить, що саме на ОСОБА_1 , як на голову партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах з органами державної влади, забезпечувати достовірне заповнення і своєчасне подання до НАЗК звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Згідно з п.п. 3, 4 Розділу ІІІ Порядку політична партія подає до Національного агентства Звіт за 2023 рік - до 25 березня 2024 року.
Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день.
Водночас, звіт політичної партії «Інтернет партія України» за 2023 рік підписано шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та подано до НАЗК через реєстр о 23 год. 54 хв. 19.04.2024, тобто несвоєчасно.
Відповідно до ч. 20 ст. 17 Закону, протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Відповідно до списку, який оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82563/, політична партія «Інтернет партія України» зазначена як така, що не подала (у т.ч. у визначений строк) Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/409 від 29.10.2024; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; статуті політичної партії «Інтернет партія України»; звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік; копії висновку про результати перевірки Звіту політичної партії «Інтернет партія України» за 2023 рік.
Дії ОСОБА_1 суддя кваліфікує за ст. 212-21 КУпАП, як порушення строків подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Поряд з тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно даних, зазначених у протоколі, датою вчинення адміністративного правопорушення є 19.04.2024, а датою його виявлення - 11.06.2024. Протокол про адміністративне правопорушення надійшов до суду та розподілений до розгляду судді 28.11.2024 та з урахуванням призначених справ та поточного навантаження був призначений до розгляду на 05.02.2025 (засідання відкладено у зв'ку з неврученням повістки).
Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 38, 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько