печерський районний суд міста києва
Справа № 757/2405/26-к
пр. 1-кс-1786/26
19 січня 2026 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання сторони кримінального провадження № 42025000000000468 від 12.06.2025 - старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майор поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, -
До провадження слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 42025000000000468 від 12.06.2025 - старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майор поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів.
Слідчий у судове засідання не з'явився, проте подав письмову заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42025000000000468 від 12.06.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує наступне.
У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи з числа керівного складу структурних підрозділів Збройних сих України, зокрема військових частин, зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою з представниками ПП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), використовуючи систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 », організували та реалізували закупівлі товарів за завищеними цінами з метою привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах.
Аналізом використання бюджетних коштів, виділених на придбання товарів, робіт і послуг оборонного призначення для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони під час дії правового режиму воєнного стану, встановлено, що між ВЧ НОМЕР_2 та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » укладено ряд сумнівних контрактів, з явно завищеною вартістю товарів - квадрокоптерів.
Так, в період з лютого по травень поточного року, відповідно умов укладених договорів, ПП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » у строк до 31.05.2025 мало здійснити до ВЧ НОМЕР_2 поставку квадрокоптерів: DJ Matrice 3 Т (вартість за одиницю - 167,5 тис. грн.), DJI Matrice Pro (вартість за одиницю - 68,9 тис. грн.), Autel EVO Max 4Т (вартість за одиницю - 235 тис. грн.), DJI Mavic 3Т (вартість за одиницю - 231 тис. грн.), DJI Mavic 3 Pro (вартість за одинцю - 82 тис. грн.). Загальна сума закупівлі 17 086 000, 00 грн.
Згідно з відритими джерелами (інтернет-ресурси), ринкова вартість зазначених товарів на дату укладання договорів була значно нижчою за вказані у контрактах ціни, що свідчить про їх штучне завищення.
За даними єдиного реєстру податкових накладних, ПП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » не має необхідної матеріально-технічної бази, обладнання чи інших виробничих ресурсів для належного виконання укладених договорів.
Протягом 2024-2025 років відсутні відомості про придбання ним відповідного обладнання або витрати, необхідні для виконання зобов'язань за контрактами.
Встановлено, що внаслідок поставки квадрокоптерів за завищеними цінами, службовими особами ВЧ НОМЕР_2 , за попередньою змовою з ПП « ІНФОРМАЦІЯ_8 », державному бюджету завдано збитків на загальну суму понад 4,5 млн. гривень.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» у разі якщо придбання товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони під час дії правового режиму воєнного стану здійснюється за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством, рівень прибутку у складі ціни державного контракту (договору) не може перевищувати рівень прибутку (граничний рівень прибутку), встановлений Кабінетом Міністрів України на момент укладення відповідного державного контракту (договору).
Крім того, відповідно до п. 49 Порядку планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонних закупівель, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі, що затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 03.03.2021 №363, прибуток у складі ціни становить 1 відсоток витрат вітчизняного суб'єкта господарювання на придбання комплектувальних виробів (напівфабрикатів), спецобладнання (спецустатковання), робіт (послуг) в інших суб'єктів господарювання та 30 відсотків решти витрат у складі виробничої собівартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення. У розрахунку прибутку не враховуються податки та збори. У разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом через вітчизняних суб'єктів господарювання, яким в установленому порядку надані повноваження щодо здійснення імпорту відповідних видів товарів, робіт і послуг оборонного призначення, в тому числі із залученням кредитів під державні гарантії для фінансування програм, пов'язаних з підвищенням обороноздатності і безпеки держави, прибуток (постачальницька винагорода) становить 3 відсотки вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення за зовнішньоекономічним договором (контрактом).
Відповідно до пп.1 п. 3 Постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2022 №1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» положення абзацу першого пункту 49 Порядку планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонних закупівель, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2021 №363, не застосовується.
Відтак, діючою є норма щодо обмеження прибутку постачальника - суб'єкта господарювання, в разі закупівлі товарів, робіт, послуг оборонного призначення за імпортом в розмірі не більше ніж 3 відсотки вартості товарів.
Крім того, за наявними даними, з метою приховування своєї злочинної діяльності ПП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » здійснює імітацію господарської діяльності з пов'язаними між собою суб'єктами господарювання, серед яких: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , 27.09.2025 відбулась зміна назви на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 »), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), які також виконують державні замовлення на постачання квадрокоптерів, безпілотних літальних апаратів та комплектуючих до них.
З метою підтвердження чи спростування викладених обставин, виникла необхідність у заході забезпечення кримінального провадження, у вигляді тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя дослідивши клопотання та долучені до нього документи дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до документів з можливістю вилучення їх копій, оскільки вказаний захід забезпечення кримінального провадження дійсно спрямований на отримання доказів та перевірку вже отриманих доказів у кримінальному провадження, а речі та документи до яких необхідно отримати тимчасовий доступ самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України у кримінальному провадженні № 42025000000000468, зокрема слідчим групи слідчих Головного слідчого управління Національної поліції України: ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення копій документів (в тому числі інформації в електронному форматі), які перебувають у володінні в ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) а саме: митні декларації, акти огляду, рахунки, договори купівлі-продажу, контракти, видаткові накладні, сертифікати відповідності, договори про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів, акти прийому-передачі, електронне декларування (ким здійснено), кількісно-якісні характеристики, номеру та серії, виробника товару, відправника та постачальника товару, на яку суму, відповідно до якого режиму проведено його митне оформлення, книжки МДП, рахунки-фактури, договори на перевезення вантажів, договори про надання послуг з митного оформлення та організації перевезення вантажів і майна, заявки про надання послуг по організації перевезення вантажу, договори купівлі-продажу, копії паспортів водіїв які здійснювали перевезення та копії технічних паспортів вантажних автомобілів які здійснювали перевезення та інших документів складених під час митного оформлення, та інших документів складених під час митного оформлення здійснених наступними суб'єктами господарської діяльності: ПП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), за період з 01.10.2025 по 19.01.2026.
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена у двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 757/2405/26-к
Примірник № 2 наданий слідчому.
Слідчий суддя ОСОБА_1