Справа № 159/375/26
Провадження № 3/159/454/26
26 січня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Шишилін О.Г., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України ( паспорт ID- картка НОМЕР_1 виданий 12.03.2020 органом 0717, РНОКПП: НОМЕР_2 , проживає: АДРЕСА_1 , працює: КП «Ковельводоканал», автокрановщик (водій),
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1, ч.ч.ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ОСОБА_1 19.01.2026 о 18год. за місцем проживання по АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме ображав його нецензурною лайкою, висловлював погрози,чим завдав йому психологічних страждань внаслідок чого була завдана шкода його психічному здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Він же, ОСОБА_1 19.01.2026 о 18год. за місцем проживання по АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_3 , що полягало у стусанах, штовханнях у присутності малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,чим завдав їй психологічних страждань внаслідок чого була завдана шкода її психічному здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Він же, ОСОБА_1 19.01.2026 о 18год. за місцем проживання по АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_3 , що полягало у стусанах, штовханнях , що не завдало тілесних ушкоджень, що не завдало т/у, внаслідок чого була завдана шкода її здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, він же ОСОБА_1 19.01.2026 о 18год. за місцем проживання по АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру відносно свого неповнолітнього сина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягало у стусанах, штовханнях що не призвело до т/у, внаслідок чого була завдана шкода його фізичному здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 на виклик до суду не з'явився, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, що підтверджено його особистим підписом у протоколах про адмінправопорушення складені відносно нього. Будь-яких заяв не надав, про причини неявки суд не повідомив, тому з метою дотримання строків вирішено розглянути справу у його відсутності.
За загальними вимогами ч.1 ст.277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Відповідно до ст.268 КУпАП у даній категорії справ не передбачає обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності коли вона сповіщена про місце і час розгляду справи.
Крім того, згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Разом із тим, рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
Оскільки ОСОБА_1 про розгляд справи повідомлений належним чином і від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, а також не повідомлено суд про причини неявки, а також беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд прийшов до висновку визнати причину неявки ОСОБА_1 не поважною і розглянув справу за його відсутністю, на підставі наявних в справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Вина ОСОБА_1 у вчинені правопорушень передбачених ч.1, ч.ч.ч.2 ст.173-2 КУпАП повністю доводиться зібраними у справі доказами долученими до протоколів про адміністративні правопорушення, рапортом чергового поліцейського про подію, що мала місце 19.01.2025 за повідомленням потерпілої ОСОБА_3 , заявою та поясненням потерпілої, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії ЕТ №102502 від 19.01.2026, серії ЕТ №102503 від 19.01.2026, серії ЕТ №102504 від 19.01.2026, серії ЕТ №102505 від 19.01.2026, відео фіксацією з місця події, що в сукупності стверджує вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства відносно членів його сім'ї.
Перелічені докази не викликають жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Таким чином у суду немає обгрунтованих сумнівів у доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1, ч.ч.ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Визначаючи вид стягнення для ОСОБА_1 , враховую конкретні обставини вчинення правопорушення, особу правопорушника, його вік та майновий стан, відсутність пом'якшуючих відповідальність обставин, вважаю, що єдиним дієвим стягненням за даних обставин є штраф. Таке стягнення є необхідним для попередження вчинення особою протиправних дій у майбутньому.
Згідно зі ст.39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Статтею 28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначено, що суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм. Виконання програм для кривдників стосовно дітей-кривдників здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей дітей. З метою запобігання повторному вчиненню домашнього насильства та забезпечення виконання програми для кривдника дитину-кривдника може бути тимчасово влаштовано до родичів, у сім'ю патронатного вихователя або до установи для дітей незалежно від форми власності та підпорядкування, в яких створені належні умови для проживання, виховання, навчання та реабілітації дитини відповідно до її потреб. Виконання програм для кривдників забезпечують фахівці, які пройшли відповідне навчання. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. Кривдник повинен мати можливість відвідувати програму для кривдників за власною ініціативою на добровільній основі. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за непроходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму. У разі притягнення кривдника, зокрема дитини-кривдника, до кримінальної відповідальності судом на нього може бути покладено обов'язок пройти пробаційну програму відповідно до пункту 4 частини другої статті 76 Кримінального кодексу України.
Згідно ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 гривень, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 в дохід держави.
Керуючись статтями 33, 40-1, 221,247, 283, 284 п.1 КУпАП, Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», Законом України «Про судовий збір», суддя,-
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за номерами №159/375/26 провадження № 3/159/454/26 за ч.2 ст.173-2 КУпАП; № 159/377/26 провадження № 3/159/455/26 за ч.2 ст.173-2 КУпАП; №159/378/26 провадження 3/159/456/26 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, №159/383/26 провадження 3/159/461/26 за ч.2 ст.173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 та присвоїти Єдиний унікальний номер судової справи №159/375/26 провадження № 3/159/454/26.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.ч.ч.2 ст.173-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення - штраф у розмірі 1020,00 гривень на користь держави з наступними реквізитами: (Отримувач : ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100, Номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371).
Скерувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до уповноважених осіб управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство в порядку визначеному ст.28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" на строк 3 (три) місяці.
Зобов'язати уповноважений підрозділ Ковельського РУП ГУНП у Волинській області вжити заходи з профілактичного обліку кривдника.
Роз'яснити, що у разі неявки ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України, для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 665,60 грн. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок №UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050)» за розгляд справ у Ковельському міськрайонному суді Волинської області).
Копію постанови для відома та виконання скерувати до Ковельського РУП ГУНП у Волинській області та управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
СуддяО. Г. Шишилін