Постанова від 27.01.2026 по справі 240/16329/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/16329/25

Головуючий у 1-й інстанції: Попова Оксана Гнатівна

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

27 січня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Ватаманюка Р.В. Курка О. П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення призначення (перерахунку) пенсії з 25.03.2024 по 31.03.2025 та щодо виплати індексації з 01.03.2025 не в повному розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату пенсії з урахуванням перерахунку пенсії з 25.03.2024 та нарахувати та виплатити індексацію пенсії 11,5% з 01.03.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити різницю між призначеною та фактично виплаченою пенсією, починаючи з 25 березня 2024 року.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 26.03.2024 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачка 23.05.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою №2339 про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року №37 від 19.01.2024 за період з 01.02.1985 по 31.12.1990, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради та архівну довідку №681 від 27.12.2023 за період з 01.04.1992 по 30.04.1998, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та 30.05.2024 прийнято рішення №064450009752 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

В зазначеному рішенні вказано, що до заяви від 23.05.2024 заявницею долучено розрахункові відомості. Оскільки у справі відсутній акт перевірки відповідності змісту довідки первинними документами. Враховуючи вищевикладене відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку пенсії зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В подальшому, 13.03.2025 управлінням контрольно-перевірочної роботи службовою запискою №924/09-16 до управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг направлено акт від 04.03.2025 №0600-0904-1/893 і № 0600-0904-1/892 про результати перевірки документів про заробітну плату, які видані позивачці архівним сектором Звягельської міської ради. За результатами перевірки даних, які зазначені у архівних довідках № 37 та №681. встановлено розбіжність та архівні довідки від 27.12.2023 №681 і від 19.01.2024 №37 відкликані та надані нові довідки для обчислення пенсії.

27.03.2025 позивачка повторно звернулась Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала нові довідки про заробітну плату від 10.03.2025 №203 та від 10.03.2025 №204.

Позивачу за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги звернень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.04.2025 здійснено перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 10.03.2025 № 203 за період з 01.07.1992 по 30.06.1997 (оптимальний варіант) згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відмовляючи у задоволені позову суд першої інстанції зробив висновок, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б доводили наявність порушеного права в частині здійснення перерахунку з урахуванням довідок про складові заробітної плати для державного службовця. Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками враховуючи наступне.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, що позивачка 23.05.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою №2339 про перерахунок пенсії допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів (довідки про заробітну плату) та подала довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року №37 від 19.01.2024 за період з 01.02.1985 по 31.12.1990, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради та архівну довідку №681 від 27.12.2023 за період з 01.04.1992 по 30.04.1998, яка видана архівним сектором виконавчого комітету Звягельської міської ради.

З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та 30.05.2024 прийнято рішення №064450009752 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

В зазначеному рішенні вказано, що до заяви від 23.05.2024 заявницею долучено розрахункові відомості. Оскільки у справі відсутній акт перевірки відповідності змісту довідки первинними документами, відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В подальшому, 13.03.2025 управлінням контрольно-перевірочної роботи службовою запискою №924/09-16 до управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг направлено акт від 04.03.2025 №0600-0904-1/893 та № 0600-0904-1/892 про результати перевірки документів про заробітну плату, які видані позивачу архівним сектором Звягельської міської ради. За результатами перевірки даних, які зазначені у архівних довідках №37 та №681, встановлено розбіжність та архівні довідки від 27.12.2023 №681 і від 19.01.2024 №37 відкликані та надані нові довідки для обчислення пенсії. Тобто вказані довідки, які були надані позивачем та виявлено розбіжності виникли не звини позивача, більше того було видано нові довідки на підтвердження заробітної плати

Стосовно дати, з якої слід здійснити такий перерахунок, слід зазначити, що відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, що із відповідною заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до органу Пенсійного фонду 25.03.2024, проте перерахунок пенсії проведено починаючи з 01.04.2025.

А тому враховуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що Пенсійний фонд мав провести перерахунок пенсії позивачу саме з 25.03.2024 року з врахуванням довідок про заробітну плату від 10.03.2025 №203 та від 10.03.2025 №204

Частиною 2 статті 40 Закону 1058 передбачено, що при призначенні пенсій розмір заробітної плати для їх обчислення визначається із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Для обчислення пенсії Позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 роки, а саме 13559,41 грн

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії

З 01.03.2025 відбулася індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (надалі - Постанова КМУ № 209).

Відповідно до пункту 6 Постанови №209 з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 з 25.03.2024 по 31.03.2025 та щодо виплати індексації з 01.03.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.03.2024 з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2025 та врахуванням раніше виплаченої пенсії.

В решті задоволені вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 3027 (три тисячі двадцять сім) грн. 60 коп.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Ватаманюк Р.В. Курко О. П.