27 січня 2026 року справа 160/25639/25
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 (суддя Неклеса О.М.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії
ОСОБА_1 08.09.2025 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить: визнати протиправною відмову у розрахунку і виплаті з 09.04.2024 пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016 без обмеження максимальним розміром; зобов'язати з 09.04.2024 перерахунок і виплату пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, обчисленого на підставі довідки Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016 без обмеження максимальним розміром згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 у справі №160/12469/24 з урахуванням проведених виплат; зобов'язати здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою КМУ №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат; скасувати рішення про переплату пенсії на загальну суму 67805,16грн за період з 09.04.2024 по 30.06.2025.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 позов задоволений частково: визнані протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без урахування довідки Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках; зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, з урахуванням фактично проведених виплат; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що довідка Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016 про заробітну плату працівників в зоні відчуження видана без положень законодавства про оплату пралі в зоні відчуження, яке діяло у 1986 році. Заробіток за роботу в зоні відчуження розраховано виходячи з підвищеної на 80% тарифної ставки з урахуванням показника кратності та відсутні документи, які підтверджують нарахування премії в розмірі 60%, підстави для її врахування при обчисленні пенсії відсутні. Також зазначає, що постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 у справі №188/1643/15-а будь-яких зобов'язань на органи Пенсійного фонду України не покладено.
Переглядаючи справу, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації 1-ї категорії.
Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 09.07.2025, позивача повідомлено, що за дорученням Пенсійного фонду України пенсійна справа переглянута та пенсію перераховано відповідно до Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Оскільки довідка Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016 про заробітну плату працівників в зоні відчуження видана без положень законодавства про оплату пралі в зоні відчуження, яке діяло у 1986 році, зокрема заробіток за роботу в зоні відчуження розраховано виходячи з підвищеної на 80% тарифної ставки з урахуванням показника кратності та відсутні документи, які підтверджують нарахування премії в розмірі 60%, підстави для її врахування при обчисленні пенсії відсутні. Також, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначило, що постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 у справі №188/1643/15-а будь-яких зобов'язань на органи Пенсійного фонду України не покладено.
Відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.
На виконання частини четвертої статті 15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ №1210 було постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 у справі №188/1643/15-а зобов'язано Дніпропетровську обласну державну адміністрацію, Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за період участі у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС з 26.10.1986 по 11.12.1986, зразок якої затверджено наказом Міністерства соціальної політики України №536 від 03.09.2012 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.09.2012 за №1605/21917, зазначивши в цій довідці заробітну плату в розмірі:
- за жовтень 1986 року - 240,39 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за 5 робочих днів жовтня (з 26 по 31 жовтня 1986) 65,75 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 3 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці 109,15 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 65,49 крб.
- за листопад 1986 року 1545,12 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за період з 01.11.1986 по 30.11.1986 (за 19 робочих днів) 249,85 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 21 день виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці 764,06 крб., доплата у 4-х кратному розмірі за 2-а вихідні або святкові дні виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці 72,77 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 458,44 крб.
- за грудень 1986 року 234,79 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за 9 робочих днів грудня (з 01 по 11 грудня 1986) 118,35 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 2 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці 72,77 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 43,67 крб.
На виконання постанови Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 у справі №188/1643/15-а, яка набрала законної сили 20.09.2016, Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації видано довідку №118 від 15.11.2016 про заробітну плату.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області використовувалися відомості зазначені в довідці №118 від 15.11.2016 під час призначення пенсії по інвалідності з 24.01.2017 та у подальшому до 08.07.2025.
Зі змісту постанови Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 06.09.2016 у справі №188/1643/15-а слідує, що ОСОБА_1 оскаржував неправомірні дії Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках щодо показників попередньої довідки, а також з огляду на Висновок судово-економічної експертизи №1283 від 09.06.2016. Отже показники зазначені в довідці №118 від 15.11.2016 вже були предметом спору.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Крім того, відповідно до частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Тобто пенсійний орган, у випадку виявлення помилок або неточностей у документах, має право звернутись до підприємств, організацій і окремих осіб, на яких працювала особа, що звернулась із заявою про призначення пенсії, із запитом про витребування відповідних документів, необхідних для визначення права на пенсію.
Відповідно до частини 1 статті 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право, зокрема: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду та порядок їх використання; порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; у разі виявлення порушень порядку, використання коштів Пенсійного фонду звертатися в установленому законом порядку до контролюючих та правоохоронних органів.
Враховуючи вищевикладене, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області маючи цілу низку повноважень, не надано належних доказів на підтвердження недостовірності та неправдивості даних, що міститься у довідці №118 від 15.11.2016.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправно здійснило перерахунок пенсії без урахування довідки Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації №118 від 15.11.2016.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2025 - без змін.
Постанова набирає законної сили 27.01.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді О.В. Головко
судді Т.І. Ясенова