Постанова від 27.01.2026 по справі 340/6319/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року справа 340/6319/25

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління пенсійного фонду України у Донецькій області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 (суддя Сагун А.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Донецькій області про зобов'язання зарахувати період роботи та повторно розглянути заяву про призначення пенсії; третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 12.03.2025 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії за віком; зобов'язати зарахувати період роботи з 1984 по 1999 рік до загального страхового стажу відповідно до архівної довідки №10 від 29.03.2023 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 06.06.2025.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 позов задоволений частково: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ у Донецькій області №111450003979 від 13.06.2025 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком; зобов'язано ГУ ПФУ у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.06.2025, дослідивши періоди роботи, зазначені в архівній довідці №10 від 29.03.2023 з 1984 по 1999 рік, з урахуванням висновків суду в даній справі; у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ у Донецькій області просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволені позовних вимог. Посилається на те, що на момент подання документів про призначення пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 13.06.2025 №111450003979 прийнято правомірно через відсутність необхідного страхового стажу 20 років. Зазначає, що при подачі заяви про призначення пенсії позивачкою не було додано трудову книжку. Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а не зобов'язані.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 06.06.2025 звернулась до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням ГУ ПФУ у Донецькій № 111450003979 від 13.06.2025, прийнятим за принципом екстериторіальності, відмовлено в призначенні пенсії за віком. До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи відповідно до архівної довідки №10 від 29.03.2023 з 1984 по 1999 рік, оскільки цей період роботи підлягає розгляду комісії по підтвердженню стажу відповідно до пункту 20 Постанови 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», а також відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006 «Про затвердження порядку підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу при призначенні пенсії», оскільки колгосп «Свердлова» є ліквідованим, документи зберігаються в архіві.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених посадах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацом третім- тринадцятим пункту 2 частини 2 цієї статті.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника встановлено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006.

Відповідно до пункту 1 Порядку №18-1 цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Відповідно до пункту 2 Порядку №18-1 дія цього поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктом 3 Порядку №18-1 визначено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Приписами пункту 6 Порядку №18-1 закріплено, що основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Відповідно до пункту 14 Порядку №18-1 комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Відповідно до пункту 3 статті 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно із пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Як вбачається з матеріалів справи комісією з питань підтвердження стажу роботи рішення про підтвердження стажу роботи не приймалось.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при вирішення питання про призначення пенсії ГУ ПФУ у Донецькій області не дотрималось справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки не використав надані законом повноваження для з'ясування тих чи інших обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Враховуючи вищевикладене, територіальні органи Пенсійного фонду України маючи цілу низку повноважень, не вчинили жодних дій спрямованих на дотримання конституційного права позивача на пенсію, поклавши весь тягар відповідальності на останнього.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 27.01.2026 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова