27 січня 2026 року м. Дніпросправа № 340/3683/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),
суддів: Чепурнова Д.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 року у справі № 340/3683/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 , звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач з 01.01.2025 року незаконно обмежив розмір пенсії позивача, застосувавши до неї понижуючі коефіцієнти, передбачені пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Позивач не погоджується з цим та просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виплати йому пенсії з 01.01.2025 року з урахуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати йому пенсію з 01.01.2025 року без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження максимальним розміром, здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2025 року, з урахуванням фактично проведених виплат.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 року у справі № 340/3683/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування з 01.01.2025 року при виплаті пенсії ОСОБА_1 коефіцієнтів, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 01.01.2025 року ОСОБА_1 пенсію без застосування коефіцієнтів, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Позивач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Позивач безпосередньо брав участь у роботах, пов'язаних з усуненням аварії на ЧАЕС та її наслідків, у зоні відчуження з 15 по 21 травня 1986 року, куди він був тимчасово відряджений на підставі наказу Олександрійської ГРЕ.
Відповідно до довідки МСЕК ОСОБА_1 з 20.11.1996 року встановлена ІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 80 %.
Позивачу з листопада 1996 року призначена державна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статей 49, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (шифр пенсії 325).
Пенсію позивача обчислено із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 році, підтвердженого довідкою Олександрійської ГРЕ.
З січня 2006 року позивачу встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною відповідно до статті 5 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" як надбавка до пенсії у розмірі 20% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Відтоді правове регулювання правовідносин щодо обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неодноразово змінювалося, а пенсійні органи неодноразово переглядали розмір пенсії позивача.
У грудні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.12.2022 року у зв'язку з набранням чинності 01.12.2022 року змін до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині визначення середньомісячного заробітку (зміни показника середньої заробітної плати) учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при обчисленні пенсій по інвалідності.
Згідно з рішенням №935050152520 від 21.11.2022 року середньомісячний заробіток склав 81908,24 грн., а основний розмір пенсії - 65526, 59 грн. (81908,24 грн. х 80%). Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі з інвалідністю ІI групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії - згідно з пп.1 п.13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, склала 379, 60 грн. Пенсія за особливі заслуги перед Україною склала 418, 60 грн. (2027 грн. х 20 %). Загалом щомісячний розмір пенсійних виплат позивача з 01.12.2022 року склав 66324, 79 грн., але був обмежений максимальною сумою 20930 грн.
У лютому 2023 року відповідач здійснив з 01.03.2023 року перерахунок пенсії позивача з метою її індексації з урахуванням коефіцієнта збільшення, установленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Внаслідок перерахунку щомісячний розмір пенсійних виплат позивача з 01.03.2023 року зріс до 67824,79 грн., але також був обмежений максимальною сумою 20930 грн.
У лютому 2024 року відповідач здійснив з 01.03.2024 року перерахунок пенсії позивача з метою її індексації з урахуванням коефіцієнта збільшення, установленого пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році". Внаслідок перерахунку щомісячний розмір пенсійних виплат позивача з 01.03.2024 року зріс до 69324,79 грн., але був обмежений максимальною сумою 23610 грн.
Позивач не погодився з таким обмеженням його пенсії та у липні 2024 року звернувся до суду з позовом, посилаючись на те, що з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 року №2-р(II)/2024 втратили чинність норми щодо обмеження максимального розміру пенсій, призначених за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 року у справі №340/5077/24 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 20.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
У листопаді 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи рішення суду у цій справі, прийняло рішення №935050152520 від 15.11.2024 року про перерахунок пенсії, яким з 20.03.2024 року нарахувало позивачу щомісяця пенсію в сумі 69378, 39 грн., а також склало розрахунок, у якому розрахувало заборгованість з виплати пенсії за минулий час, як різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, за період з березня 2022 року по листопад 2024 року.
З грудня 2024 року щомісячний розмір пенсійних виплат позивача склав 69378, 39 грн.
Законність таких рішень, розрахунків та здійснених відповідачем обчислень пенсії за вказаний період не є предметом цього спору та може бути перевірена в порядку судового контролю у справі №340/5077/24.
Між тим, у січні 2025 року відповідач здійснив з 01.01.2025 року новий перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та застосував до суми, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.), відповідні понижуючі коефіцієнти. Внаслідок цього пенсія позивача, нарахована в сумі 69378, 39 грн., була зменшена на 35997, 35 грн. і визначена до виплати в сумі 33381, 04 грн.
Позивач не погодився із таким перерахунком та звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновка суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Пунктом 2 цієї постанови установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманими Пенсійним фондом України у порядку інформаційної взаємодії з Міністерством у справах ветеранів.
Разом з цим суд апеляційної інстанції звертає увагу, що статтею 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, зміна умов пенсійного забезпечення військовослужбовців може відбуватися виключно шляхом внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Законодавчий орган не наділив такими повноваженнями Уряд України.
Таким чином, відсутні правові підстави для застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при обрахунку пенсії позивача.
Доводи апеляційної скарги такий висновок не спростовують.
Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області -залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 року у справі № 340/3683/25 -без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Сафронова
суддя Д.В. Чепурнов
суддя А.О. Коршун