Справа № 640/23787/19
іменем України
22 січня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за секретаря судового засідання Нетичай Ю.В.
участі: представника відповідача
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, скасування постанови, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Міністерства юстиції України ( Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України) про визнання протиправними дій, скасування постанови державного виконавця, зобов'язання вчинити дії.
Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яку обґрунтовує тим, що позивачами пропущений строк звернення до суду.
Судом встановлено, що 19.02.2020 позивачі подали до Окружного адміністративного суду м. Києва заяву про поновлення строку на звернення до суду з цим позовом, у якій просили, за необхідності, поновити строк звернення до суду.
В обґрунтування заяви позивачі зазначили, що 30.07.2019 ними був отриманий лист від 16.07.2019 №4529908/20.1-163/23 та постанова виконавця від 16.07.2019 про перевірку виконавчого провадження №4529908. На підтвердження вказаних обставин позивачі покликались на повідомлення про вручення листа (штрих-код №0100110397776) У подальшому 09.08.2019 позовну заяву було направлено до Окружного адміністративного суду м. Києва. Ухвалою суду від 07.11.2019 у справі №640/15310/19 позовну заяву повернуто на підставі пункту 1 ч. 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України. 20.11.2019 позивачі отримали вказану ухвалу суду, після чого у грудні 2019 повторно звернулися до суду. Відтак, на думку позивачів, позовну заяву було подано в межах 10-денного строку звернення до суду.
Орган ДВС, в свою чергу, посилався у своїх запереченнях на вказану заяву та у клопотаннях про залишення позову без розгляду на те, що документи від 16.07.2019 були отримані позивачами не 30.07.2019, як вони стверджують, а 20.07.2019, а отже позов був пред'явлений з порушенням встановленого строку звернення до суду.
Судом встановлено, що заява про поновлення строку звернення до суду, подана позивачами, а також клопотання сторони відповідача про залишення позову без розгляду попереднім складом суду Окружного адміністративного суду м. Києва не вирішувались.
Ознайомившись з вказаними доводами сторін та наданими документами, суд не визнає обґрунтованими і такими, що дають підстави для поновлення строку звернення до суду обставини та причини/підстави, які зазначені позивачами у поданій ними заяві.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутись до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Пункт 1 ч. 2 ст. 287 КАС України передбачає, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Зазначена норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналась або могла дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено з наявних у справі доказів, спірна постанова посадової особи органу ДВС від 16.07.2019 про перевірку виконавчого провадження ВП№4529908 була отримана представником позивачів 20.07.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №0100110425591, про що міститься відповідна відмітка в матеріалах справи (а. с. 17 зворот, том IV).
Доводи позивачів про те, що згідно з поштовим повідомленням №0100110397776 (а.с. 25, том IV) вони отримали спірну постанову 30.07.2019 за супровідним листом №4529908/20.1-163/23 від 16.07.2019 суд оцінює критично, оскільки вони не спростовують факт її попереднього отримання представником позивачів 20.07.2019, що визначає початок перебігу строку на звернення до суду. Встановлені обставини свідчать про те, що позивачі фактично знали про порушення своїх прав з 20.07.2019, однак до суду звернулись 09.08.2019, тобто після спливу встановленого строку звернення до суду.
З огляду на це суд вважає, що позивачі не навели об'єктивних та допустимих підстав та доказів, які підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду. Водночас підстави, зазначені у заяві про поновлення строку звернення до суду, суд не визнає поважними.
Відповідно до ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Керуючись ч. 3 ст. 123, п. 8, ч. 1 статті 240, статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок