Ухвала від 27.01.2026 по справі 560/1258/26

Справа № 560/1258/26

УХВАЛА

27 січня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши заяву про забезпечення позову ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської територіальної виборчої комісії Кам'янець-Подільського району Хмельницької області про прийняття будь-яких рішень, постанов або інших фактів та вчинення будь-яких дій,

ВСТАНОВИВ:

до Хмельницького окружного адміністративного суду 26 січня 2026 року надійшла заява про забезпечення позову до подання позовної заяви від ОСОБА_1 , в якій заявник просить: вжити заходів забезпечення позову (до подання позовної заяви) шляхом заборони Кам'янець-Подільській міській територіальній виборчій комісії Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до набрання законної сили судовим рішенням в відповідній адміністративній справі:

- приймати будь-які рішення, постанови або інші акти про визнання обраним чи реєстрацію іншого кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради у територіальному виборчому окрузі №2, висунутого Хмельницькою обласною організацією Політичної партії "Слуга Народу", замість ОСОБА_1 ;

- вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію процедури заміщення депутатського мандата у Кам'янець-Подільській міській раді у територіальному виборчому окрузі №2 від Хмельницької обласної організації Політичної партії "Слуга Народу", які мають наслідком набуття депутатських повноважень іншою особою замість ОСОБА_1 .

В обґрунтування заяви представник заявників вказує, що 30.12.2025 Кам'янець-Подільською міською територіальною виборчою комісією прийнято постанову №31, якою ОСОБА_1 визнано обраним депутатом Кам'янець-Подільської міської ради як наступного за черговістю кандидата у територіальному виборчому окрузі №2.

Після прийняття зазначеної постанови позивач у встановленому законом порядку вчиняв дії, спрямовані на виконання вимог статті 283 Виборчого кодексу України, зокрема направляв до відповідача заяви та повний пакет документів, необхідних для реєстрації депутатом місцевої ради.

Незважаючи на це, Кам'янець-Подільська міська територіальна виборча комісія не прийняла жодного рішення про реєстрацію позивача депутатом, не ухвалила мотивованої відмови, не скористалася правом визнання поважних причин та продовження строку, а фактично утрималася від реалізації покладених на неї законом повноважень.

За наявних обставин існує реальний і безпосередній ризик того, що відповідач, пославшись на формальне тлумачення приписів статті 283 Виборчого кодексу України, визнає ОСОБА_1 таким, що нібито не виконав вимоги закону, та перейде до визнання обраним і реєстрації наступного за черговістю кандидата у депутати.

Позивач має намір звернутися до суду з адміністративним позовом до Кам'янець-Подільської міської територіальної виборчої комісії Кам'янець-Подільського району Хмельницької області про визнання протиправною бездіяльність яка виразилася у невчиненні дій щодо розгляду та прийняття рішення про реєстрацію позивача як депутата Кам'янець-Подільської міської ради у порядку заміщення (визнання обраним наступного за черговістю кандидата) та зобов'язання вчинити дії.

Згідно з частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

За змістом пункту 10 частини 1 статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подану заяву разом з доданими до неї матеріалами, суд дійшов таких висновків.

Частиною першою статті 150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до частини 2 цієї статті, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Зазначені вище підстави є оціночними, а тому при розгляді та вирішенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів.

У силу пункту 1 частини 1 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.

Відповідно до частини 2 цієї статті, заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів.

Адекватність заходу забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з відповідними наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Отже, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, або захист цих прав та інтересів стане неможливим чи для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення позову шляхом, зокрема, зупинення дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.

Забезпечення позову це фактично гарантія майбутнього виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог. Відповідні заходи здійснюються до вирішення справи по суті з метою створення можливості реального та ефективного виконання рішення суду, якщо його буде ухвалено на користь позивача.

Суд враховує, що нерозгляд та неприйняття рішення про реєстрацію позивача як депутата Кам'янець-Подільської міської ради у порядку заміщення (визнання обраним наступного за черговістю кандидата) безпосередньо впливає на склад органу місцевого самоврядування.

Що ж стосується доводів заявника в частині можливого заміщення його посади наступним за черговістю депутатом та набуття таким депутатом відповідних повноважень, то суд враховує наступне.

Відповідно до частини 7 статті 5 Закону №93-IV у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вибори чи заміщення депутата, який достроково припинив повноваження, проводяться відповідно до закону про місцеві вибори.

Водночас Закон України "Про місцеві вибори" втратив чинність на підставі прийнятого Верховною Радою України Виборчого кодексу, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Про заміщення депутатів, повноваження яких достроково припинені, йдеться у статті 284 Виборчого кодексу України.

Так, згідно з частинами 1 та 2 статті 284 Виборчого кодексу України у разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, міської, сільської, селищної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 283 цього Кодексу.

Реєстрація особи, зазначеної у частині 1 цієї статті, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією у порядку, передбаченому статтею 283 цього Кодексу.

Вказана норма є застосовною до спірних правовідносин з огляду на те, що однією з підстав для дострокового припинення депутата місцевої ради є особиста заява депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень, подана у встановленому Законом порядку (стаття 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад").

Оскільки приписи статті 284 Виборчого кодексу України є бланкетними (тобто такими, що відсилають до іншої норми), тому аналізу підлягають положення статті 283 Виборчого кодексу України.

Як унормовано частиною 1 статті 283 Виборчого кодексу України, особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, сільським, селищним, міським головою, а у разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.

У разі невиконання особою, обраною депутатом за виборчим списком місцевої організації партії, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті або подання цією особою до виборчої комісії заяви про відмову від депутатського мандата, або виникнення (виявлення) обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу, виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) наступного за черговістю кандидата у депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата (частина 5 статті 283 Виборчого кодексу України).

При цьому відповідно до частини 6 статті 283 Виборчого кодексу України рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошується на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної ради у місті, міської, обласної ради, Верховної ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського селищного, міського голови.

Відтак процедура обрання наступного за черговістю депутата та набуття депутатом повноважень включає в себе такі етапи: визнання територіальною виборчою комісією обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії; реєстрація депутата обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії, що є підставою для набуття ним повноважень та складення присяги депутата.

З урахуванням вищенаведених фактичних обставин справи суд дійшов висновку про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Кам'янець-Подільській міській територіальній виборчій комісії Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до набрання законної сили судовим рішенням в відповідній адміністративній справі:

- приймати будь-які рішення, постанови або інші акти про визнання обраним чи реєстрацію іншого кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради у територіальному виборчому окрузі №2, висунутого Хмельницькою обласною організацією Політичної партії "Слуга Народу", замість ОСОБА_1 ;

- вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію процедури заміщення депутатського мандата у Кам'янець-Подільській міській раді у територіальному виборчому окрузі №2 від Хмельницької обласної організації Політичної партії "Слуга Народу", які мають наслідком набуття депутатських повноважень іншою особою замість ОСОБА_1 .

Вжиття заходів забезпечення позову у такий спосіб не суперечить меті застосування правового інституту забезпечення позову та забезпечить ефективність судового захисту, у разі задоволення цього позову, що відповідає вимогам процесуального законодавства.

Вказаний захід забезпечення позову відповідає предмету судового спору та, водночас, вжиття такого заходу не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

Зупинення дії оспорюваного рішення не порушує права третіх осіб та забезпечить дотримання справедливого балансу між правами (інтересами) про захист яких просить позивач із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 21.12.2023 у справі №120/11267/23 зазначає, що проголошення постанов ТВК про обрання депутатами наступних за черговістю на сесії міської ради та постанов ТВК про реєстрацію вказаних депутатів та подальше оголошення їх на пленарному засіданні ради матиме наслідком набуття ними повноважень депутатів цієї ради, що, в подальшому, в разі вирішення даної справи на користь позивача, унеможливить виконання рішення суду по даній справі.

Зокрема, у п. 50 постанови Верховний Суд вказав, що проголошення постанов Територіальною виборчою комісією є кінцевим етапом в процедурі обрання наступним за черговістю депутата та безповоротного набуття такими особами статусу депутата. При цьому, у випадку набуття відповідного статусу (здійснення оголошення на сесії) позивачі будуть позбавлені можливості будь-яким чином відновити свої права та статус, а судовий захист, відповідно, виявиться неефективним. Таким чином, внаслідок набуття повноважень депутатів, наступних за черговістю після заявників, стане неможливим поновлення виборчих прав останніх, що призведе до істотного ускладнення чи унеможливлення ефективного захисту чи поновлення прав та інтересів заявників.

Отже, враховуючи висновки Верховного Суду, суд вважає, що, розглянувши подану заяву про забезпечення позову, зважаючи на наведені вище норми закону та подані заявниками докази щодо обставини справи, суд вважає, що така заява про вжиття заходів забезпечення позову підлягає задоволенню.

Суд звертає увагу на приписи статті 156 КАС України, відповідно до яких ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також, залежно від виду вжитих заходів, направляється судом для негайного виконання державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів.

Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.

Керуючись статтями 154, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву про забезпечення позову до подання позовної заяви ОСОБА_1 задовольнити.

Вжити заходів забезпечення позову (до подання позовної заяви) шляхом заборони Кам'янець-Подільській міській територіальній виборчій комісії Кам'янець-Подільського району Хмельницької області до набрання законної сили судовим рішенням в відповідній адміністративній справі:

- приймати будь-які рішення, постанови або інші акти про визнання обраним чи реєстрацію іншого кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради у територіальному виборчому окрузі №2, висунутого Хмельницькою обласною організацією Політичної партії "Слуга Народу", замість ОСОБА_1 ;

- вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію процедури заміщення депутатського мандата у Кам'янець-Подільській міській раді у територіальному виборчому окрузі №2 від Хмельницької обласної організації Політичної партії "Слуга Народу", які мають наслідком набуття депутатських повноважень іншою особою замість ОСОБА_1 .

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

1Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Кам'янець-Подільській міській територіальній виборчій комісії Кам'янець-Подільського району Хмельницької області (32302, Україна, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., місто Кам'янець-Подільський, вулиця Князів Коріатовичів, будинок 72 , код ЄДРПОУ - 43756253)

Головуючий суддя В.В. Матущак