Рішення від 27.01.2026 по справі 520/29481/25

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

27 січня 2026 р. справа № 520/29481/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, код ЄДРПОУ 13486010), третя особа - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення. зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 205250008801 від 17.10.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 % від усіх сум заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.10.2024 року №1347 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.10.2024 № 1348, виданих Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області, починаючи з 26.03.2024 - з дня звернення за призначенням пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області рішенням № 205250008801 від 17.10.2024 протиправно відмолено позивачу в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у зв'язку з тим, що судом при ухваленні рішення не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії, враховувати довідки про складові заробітної плати, які видані органом місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця, визначені Новопокровського селищного голови, підстави відсутні. Позивач у позовні заяві зазначає, що має право на перерахунок пенсії державного службовця з 26 березня 2024 року із розрахунку 60% заробітної плані працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі оновлених довідок про складові заробітної плані віл 02.10.2024 №1348 (Додаток 6 до Порядку) та №1347 (Додаток 4 до Порядку), які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити, зазначивши, що за результатами опрацювання заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення від 17.10.2024 №205250008801 про відмову в перерахунку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. Відповідач зазначив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 по справі № 520/9532/24. На виконання зазначеного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зараховано до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді селищного голови з 04.07.2001 по 09.12.2020. Із врахуванням зазначеного періоду, стаж роботи Позивача на посаді держслужбовця склав 26 років 4 місяці 27 днів. Оскільки, Харківським окружним адміністративним судом від 15.07.2024 по справі № 520/9532/24 не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії, врахувати довідки про складові заробітної плати, які видані органом місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця, визначені за посадою Новопокровського селищного голови, за час роботи, що належить до посад органів місцевого самоврядування не можуть бути враховані при призначенні пенсії відповідно до Закону №889. За таких обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, прийнято законне та обгрунтоване рішення від 17.10.2024 №205250008801 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши доводи позову, відзиву, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області і отримує з 18.02.2022 року пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

26.03.2024 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою (вх.№1224) про переведення з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №205250008801 від 02.04.2024 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" за відсутністю необхідного стажу державної служби.

Так, у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №205250008801 від 02.04.2024 зазначено, що позивач у період з 14.07.1994 по 03.07.2001 працював на посаді голови Новопокровської сільської ради народних депутатів Харківської області, стаж державної служби становить 6 років 11 місяців 19 днів. Починаючи з 04.07.2001 року працював на посаді, віднесеній до сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування відповідно до ст. 14 Закону України від 07.06.2001 №2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", який набрав чинності 04.07.2001 року та не відноситься до категорії посад державної служби відповідно до ст. 25 Закону України від 16.12.1993.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду 15.07.2024 у справі № 520/9532/24, адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022) та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15,м. Івано-Франківськ,Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н,76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №205250008801 від 02.04.2024 "Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №1224 від 26.03.2024 про переведення з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу", зарахувавши період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді селищного голови з 04.07.2001 по 09.12.2020 до стажу державної служби. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Судове рішення набрало законної сили.

На виконання вказаного рішення суду, ГУ ПФУ в Івано - Франківській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 26.03.2024 про переведення з одного виду пенсії на інший та рішенням ГУ ПФУ в Івано - Франківській області від 13.09.2024 № 15207/03-16 відмовлено у переведення заявника на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Вказане рішення мотивовано тим, що ОСОБА_1 , з 18.02.2022 року отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно записів трудової книжки займав наступні посади: - з 14.07.1994 по 03.07.2001 - голова Новопокровської сільської ради народних депутатів Харківської області. Починаючи з 04.07.2001 року працював на посаді, віднесеній до сьомої категорії посад в органах місцевого самоврядування відповідно до статті 14 Закону України ні і 07.06.2001 №2493-111 “Про службу в органах місцевого самоврядування», який набрав чинності 04.07.2001 року та не відноситься до категорії посад державної служби відповідно до статті 25 Закону України від 16.12.1993. На виконання покладених судом зобов'язань, ОСОБА_1 враховано до стажу державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді селищного голови з 04.07.2001 по 09.12.2020. З врахуванням зазначеного періоду, стаж роботи заявника на посаді держслужбовця становить 26 років 4 місяці 27 днів Оскільки, судом не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії, врахувати довідки про складові заробітної плати, які видані органом місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця, визначені за посадою Новопокровського селищного голови, підстав немає. Роз'яснено, що заявнику доцільніше отримувати пенсію за віком за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де її розмір становить 13928,51 грн., оскільки розмір пенсії після перерахунку згідно рішення суду від 15.07.2024 становить 2361 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі №520/28493/24 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15,м. Івано-Франківськ,Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н,76018, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №202250008801 від 13 вересня 2024 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком державного службовця.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 % від усіх сум заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.10.2024 року №1347 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.10.2024 № 1348 виданих Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області, починаючи з 26.03.2024.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі № 520/28493/24 - скасовано. Ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.

10 жовтня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", до заяви надано оновлені довідки про складові заробітної плані віл 02.10.2024 №1348 (Додаток 6 до Порядку) та №1347 (Додаток 4 до Порядку), які видані Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської.

За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 205250008801 від 17.10.2024 відмовлено у здійснені перерахунку на підставі Закону України "Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. Відповідач зазначив, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 по справі № 520/9532/24. На виконання зазначеного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зараховано до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи в органах місцевого самоврядування на посаді селищного голови з 04.07.2001 по 09.12.2020. Із врахуванням зазначеного періоду, стаж роботи позивача на посаді держслужбовця склав 26 років 4 місяці 27 днів. Оскільки, Харківським окружним адміністративним судом від 15.07.2024 по справі № 520/9532/24 не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії, врахувати довідки про складові заробітної плати, які видані органом місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця, визначені за посадою Новопокровського селищного голови, за час роботи, що належить до посад органів місцевого самоврядування не можуть бути враховані

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Так, ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV (Закон № 1058-ІV) визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Так, 01 травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (Закон №889-VIII), згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із ч.1 ст.37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Тобто, необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

- досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

- мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 року, відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 №3723-ХІ.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу"№3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Тобто, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 Законом №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 899 "Про державну службу") зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Згідно ч.8 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (Порядок №622).

Відповідно до п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку № 622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям визначені положеннями постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі - Постанова № 1-3).

Судом під час розгляду справи встановлено, що у спірному рішенні № 205250008801 від 17.10.2024 відповідач не зазначив недоліків поданих позивачем довідок про складові заробітної плати, не спростував їх відповідність формам, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, та не навів обґрунтування неможливості їх використання для обчислення пенсії державного службовця.

Позивачем отримано довідку від 02.10.2024 № 1347 (по формі Додаток 4 до Порядку) "Про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду, якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, у який зафіксовано заробітну плату станом на грудень 2023 року та довідку від 02.10.2024 № 1348 (по формі Додаток 6 до Порядку) "Про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, яка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ про те, що середні розміри надбавок, премій та інші виплати за грудень 2023 становлять 22500,00 грн.

Зазначені вище довідки складені за формами, що відповідають формам затвердженим Постановою № 1-3 та містять відображення складових заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Оскільки відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд доходить висновку, що вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача відповідно до статті 37 Закону № 3723.

Відповідач у відзиві на позов не посилається на певні недоліки вказаних вище довідок, в яких зафіксовано заробітну плату за посадою позивача станом на грудень 2023 року та про середні розміри надбавок, премій та інші виплати за посадою позивача станом на грудень 2023, підстави для не врахування вказаних довідок під час вирішення питання про призначення позивачу пенсії державного службовця відповідачем також не наведені та судом не виявлені.

Факт наявності у ОСОБА_1 стажу державної служби тривалістю 26 років 4 місяці 27 днів встановлений та підтверджений судовим рішенням від 15.07.2024 по справі №520/9532/24, яке набрало законної сили.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що рішення відповідача №204450023049 від 13.05.2025, яким відмовлено позивачу в здійсненні перерахунку пенсії позивача, прийнято не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Належним способом захисту порушеного права позивача з урахуванням наявності дискреційних повноважень у пенсійного органу щодо призначення пенсії є зобов'язання пенсійного органу повторно розглянути заяву від 10.10.2024 та вирішити питання про призначення та виплату ОСОБА_1 , пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 % від усіх сум заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.10.2024 року №1347 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.10.2024 № 1348, виданих Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області, починаючи з 26.03.2024 - з дня звернення за призначенням пенсії.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати щодо судового збору підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, код ЄДРПОУ 13486010), третя особа - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2,, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення. зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 205250008801 від 17.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву від 10.10.2024 та вирішити питання про призначення та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ), пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 % від усіх сум заробітної плати згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.10.2024 року №1347 та довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 02.10.2024 № 1348, виданих Новопокровською селищною радою Чугуївського району Харківської області, починаючи з 26.03.2024 - з дня звернення за призначенням пенсії.

Відмовити у задоволенні іншої частини позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 27 січня 2026 року.

Суддя Олексій КОТЕНЬОВ