Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
27 січня 2026 року № 520/30723/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) правил військового обліку.
-стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 )судові витрати.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження.
Відповідачем до суду надано відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію" (такої правової позиції дотримується Верховний Суд) в Україні, з 17.03.2014 в Україні настав особливий період, який діє по теперішній час.
У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та є чинним на даний час.
В свою чергу, Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, проведення якої неодноразово продовжувалось та проводиться на даний час.
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
З метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями установлюється військовий обов'язок.(частина 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»)
Військовий обов'язок включає:
виконання військового обов'язку в запасі;
дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов 'язок і військову службу»).
Частиною 5 та 6 статті 1 даного закону встановлено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Військовий обов'язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні.
Частиною 10 даної статті визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, зобов'язані, зокрема: - виконувати військовий обов'язок у запасі; - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина 1 статті 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Частиною 8 статті 2 Закону №2232-ХП встановлено, що виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 встановлені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Правила військового обліку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік те визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних т резервістів.
Згідно ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема:
1.З'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
3. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов'язаному ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, було направлена повістка №2535482 (сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів) за відомим місцем проживання, а саме - АДРЕСА_3 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 01.03.2025 року о14:00 год.
«Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженим Постановою Кабінету Міністр України від 16,05,2024 №560 визначено, зокрема, -
п.21 за викликом районного (міського) територіального центі комплектування та соціальної підтримки резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовник військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності військової служби.
п.27 - під час мобілізації громадяни викликаються з метою;
1)до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
-взяття на військовий облік;
-проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
-уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
-призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
п.28 - виклик громадян, зокрема, до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Також «Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 визначений та закріплений порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів.
п. 34 Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або йог відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпис повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Єдино державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та направлені їх військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку здійснюють Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), на підставі відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним оператором поштового зв'язку та/або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки Держави (в поліграфічній галузі).
п.36. За адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені, зокрема:
-представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв'язку;
п.41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема:
2.у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
-день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
-день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Вищезазначена повістка №2535482 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_5 , з підписом та відповідною відміткою поштового оператора АТ «Укрпошта» - «адресат відсутній за вказаною адресою».
Таким чином, ОСОБА_1 , як військовозобов'язаний, перебуваючий на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , будучи належним чином оповіщеним про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 у дату, які зазначені у повістці №2535482, а саме 01.03.2025 о 14.00год. Поважних причин неприбуття у строк, визначений у повістці, у відповідності до приписів ч.3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", позивачем не зазначено і до ТЦК та СП - не надавалось.
Отже ОСОБА_1 порушив частину 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзаці 8 якої визначено - «у разі отримання повістки про виклик до територіальної центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися зазначені у ній місце та строк».
Частиною 2 статті 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку мобілізацію», визначено, зокрема - громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Статтею 17 Закону України «Про оборону України» визначені права та обов'язки громадяни України у сфері оборони, зокрема: - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України; - громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком - повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Пунктом 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560) визначено, зокрема, - за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для уточнення своїх персональних даних.
Кодексом України про адміністративну відповідальність, саме статтею 210-1 передбачена відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).
Відповідно до пункту 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: - звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210'1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; - розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення; - виконують інші функції відповідно до законодавства.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до покладених повноважень, у зв'язку: неприбуттям позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 за викликом по повістці №2535482, маючи наявні підстави для направлення відповідного звернення до Національної поліції, звернувся до Відділ поліції №1 (Основ'янський) Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області (звернення №Е 1560900 - створено автоматично), для доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення.
До того ж, причини неприбуття військовозобов'язаного за викликом ТЦК і СП з'ясовуються саме при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищезазначене, ІНФОРМАЦІЯ_3 дії вчинені в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачений Конституцією України та чинним законодавством.
Також суд зазначає, що Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-УІІІ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військовий формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення обороні держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники військовозобов'язані та резервісти).
Статтею 1 даного Закону визначено, що Єдиний державний реєстр призовників військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечень військового обліку громадян України.
Статтею 2 даного Закону визначені основні завдання Реєстру, зокрема: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечені ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечені комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до закону України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Статтею 3 даного Закону визначено, що основними засадами ведення Реєстру є, зокрема: - обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; - повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; - оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Статтею 5 даного Закону визначені суб'єкти Реєстру:
Держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Даною статтею закріплено, що Держатель Реєстру, зокрема:
-забезпечує технологічне функціонування Реєстру, для чого утворює уповноважений орган адміністрування Держателя Реєстру;
-вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо Порядку ведення Реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
-організовує взаємодію Реєстру з іншими реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних щодо отримання (обміну) інформації, визначеної статтями 6-9 цього Закону, відповідно до Закону України "Про публічні електронні реєстри";
-забезпечує розвиток та модернізацію програмних та апаратних засобів Реєстру;
-надає органам адміністрування та ведення Реєстру право доступу до бази даних Реєстру;
-здійснює інші повноваження, передбачені законом.
Також частиною 3 статті 5 даного Закону визначено, що адміністратор Реєстр обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імен держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.
Частиною 4 статті 5 даного Закону встановлено, що Розпорядник Реєстр відповідно до закону:
1)організовує функціонування Реєстру;
2)у межах своїх повноважень має доступ до відповідної інформації, що міститься Реєстрі;
3)організовує підготовку підпорядкованих йому органів адміністрування ведення Реєстру;
4)забезпечує контроль за повнотою, актуальністю, своєчасністю та достовірній внесених до Реєстру відомостей.
Частиною 5 статті 5 даного Закону 5 визначено, що органами адміністрував Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема: - територіальні центри комплектування соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Частиною 6 статті 5 даного Закону 5 закріплено, що органи адміністрування Реєстру:
1)здійснюють аналітичну обробку даних;
2)забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3)забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
4)організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.
Частиною 8 статті 5 даного Закону визначено, що органами ведення Реєстру є, зокрема, - районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Частиною 9 статті 5 даного Закону 5 встановлено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджене Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення №154).
Відповідно до пункту 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконанні законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційне підготовки та мобілізації.
Положенням №154 визначено, що територіальні центри комплектування і соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами Україні актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінет Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройна Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генеральної штабу Збройних Сил.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрі комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків, зокрема є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової службі мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовники військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративні територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органе виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечую' функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та ведені Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки проведення призову громадян на військову службу, участь у військово-патріотичної вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно законодавства.
Відповідно до положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: - звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210'1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; - розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення; - виконують інші функції відповідно до законодавства.
Також пунктом 11 Положення №154 встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, здійснюють, зокрема - забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Беручи до уваги вищевикладене, вимоги діючого законодавства, та нормативно-правових актів, як висновок, вбачається, що вищезазначеними нормативно - правовими актами, якими регулюються правовідносини щодо військового обліку, військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також ведення Реєстру - встановлено, що особливість ведення Реєстру виражається у внесенні, обробці та збереженні відомостей персональних та службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, визначених статтями 7, 8 Закону №1951-VIII.
До того ж Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів є автоматизованою інформаційною комунікаційною системою, яка автоматично за сукупністю наявної інформації, у разі виявлення не виконання військовозобов'язаним встановлених обов'язків, правил військового обліку, мобілізаційної підготовки та мобілізації, формує і зберігає відповідну інформацію у Реєстрі.
В свою чергу мобільний застосунок «Резерв +» військовозобов'язаного не потребує втручання працівників ТЦК та СП щодо внесення військовозобов'язаному запису - «розшукує ТЦК та СП, порушення правил військового обліку, тощо», як і видалення даного запису.
Оскільки Реєстр є автоматизованою інформаційно-комунікаційною системою, розвиток та модернізацію програмних та апаратних засобів Реєстру забезпечу Держатель Реєстру (Міністерство оборони України), то при внесенні достовірної інформації, яка усуває підстави вважати особу, яка порушила правила військової обліку, які визначені та передбачені безпосередньо програмним забезпеченням, протягом певного часу відбувається видалення відповідного запису «розшукує ТЦК та СІ порушення правил військового обліку, тощо».
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.