Рішення від 27.01.2026 по справі 520/32538/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27 січня 2026 року № 520/32538/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернуся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно не внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі рішення ВЛК, оформленого довідкою ВЛК №424 від 20.07.2022 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі рішення ВЛК, оформленого довідкою ВЛК №424 від 20.07.2022 року;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прибрати відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у зв'язку з відсутністю порушень правил військового обліку.

- Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) на рахунок ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_4 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив що згідно наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24.06.2022 № 205, діяльність військово-лікарських комісій районних ІНФОРМАЦІЯ_4 , у тому числі в Шевченківському районі, була офіційно призупинена. Це розпорядження є документом військового управління, обов'язковим до виконання. Його наявність свідчить про те, що у липні 2022 року засідання комісії не проводилися, лікарі не здійснювали огляд військовозобов'язаних, а діловодство ВЛК не велося у штатному режимі.

Позивач, керуючись положеннями ст. 163 КАС України подав відповідь на відзив та аналізуючи аргументи викладені у відзиві вважає їх необгрунтованими та просив позовні вимоги задовільнити у повному обсязі.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі рішення ВЛК, яке оформлене довідкою ВЛК №424 20.07.2022 р. при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний «непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку» за гр. 2 ст. 38 «А». Наказу МО України №402 - 2008 р.

Дані відомості внесені і до його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 із проставленням відмітки про виключення з військового обліку з 20.07.2022 року.

В адміністративному позові позивач посилається на те, що при перевірці інформації в його електронному військово-обліковому документі (Резерв+) ним виявлено відсутність Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення його з військового обліку. При цьому в графі постанова ВЛК зазначено, що він непридатний з виключенням з військового обліку та в графі дата ВЛК вказано: 20.07.2022, разом з тим наявна інформація про те, що він перебуває на військовому обліку, а також вказано, що його розшукує ТЦК від 15.05.2025 у зв'язку із порушенням військового обліку з причини «не уточнили дані до 16.07.2024».

15.10.2025 року позивачем було подано заяву до ІНФОРМАЦІЯ_6 про виправлення даних помилок та внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

11.11.2025 року було отримано відповідь №10/870 від 21.10.2025 року, в якій відповідач повідомив, що відповідно до ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 14.05.2024 року, усі наявні документи, стосовно військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що знаходились у ІНФОРМАЦІЯ_5 , були вилучені СУ ГУНП України в Харківській області.

Враховуючи дану відповідь представником позивача було подано адвокатський запит за Вих.13/11/25 від «13» листопада 2025 року до СУ ГУНП в Харківській області, на який було отримано відповідь № 322079-2025 від 21.11.2025 року, де було повідомлено, що документи стосовно гр-на України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 в рамках вищезазначеного кримінального провадження не вилучались.

Позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_8 проявив протиправну бездіяльність щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та надав неправдиву інформацію у відповідь на адвокатський запит.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно з частинами 1, 3статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 1, 3 статті 33 Закону №2232-XII встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

За правилами частини 5 статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 1 статті 34 Закону №2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.

Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Частинами восьмою, дев'ятою статті 5 Закону №1951-VIII встановлено, що органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.

До Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно пункту 20-1 частини 1 статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

З матеріалів справи судом встановлено, що 20.07.2022 року позивач на підставі рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , оформленому довідкою військово-лікарської комісії №424 20.07.2022, був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі гр. 2 ст. 38 «А». Наказу МО України №402 - 2008 р.

Дані обставини підтверджуються також відомостями із тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , де наявні відомості про виключення позивача з військового обліку з 20.07.2022 року.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ТЦК та СП, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративнотериторіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.

Відповідно до п.2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно із положеннями пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі Закон № 3633) визначено установити, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Суд зазначає, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають, зокрема, громадяни України, які визнані непридатними до військової служби. У такому разі військово-обліковий документ не вилучається, а до нього вносяться відомості про виключення з військового обліку. Після визнання непридатним та виключення з обліку особа перестає бути військовозобов'язаною.

Водночас, процедура повторного взяття на військовий облік на момент виникнення спірних правовідносин чинним законодавством не передбачена в т.ч і для повторного проведення процедури виключення з військового обліку.

З огляду на положення вищезазначених норм права, суд дійшов висновку, що обов'язок уточнювати свої персональні дані поширювався на військовозобов'язаних громадян.

Наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, що позивач виключений з військового обліку 20.07.2022 року у зв'яку з визнанням непридатним до військової служби, про що свідчать дані у тимчасовому посвідченні №424/22, а тому не має статусу військовозобов'язаного, призовника або резервіста.

Крім того, позивач був виключений з військового обліку до набрання чинності Законом № 3633-ІХ 18 травня 2024 року, а тому він не мав обов'язку уточнювати свої персональні дані, у зв'язку з чим підстави для внесення відомостей про « ІНФОРМАЦІЯ_9 : порушення військового обліку» до Реєстру - відсутні.

Крім того, як свідчать матеріали справи, позивач не притягувався до адміністративної відповідальності за невчасне уточнення даних, а тому внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку у зв'язку із невчасним уточненням даних не може бути визнано правомірним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення № 154), відповідно до пункту 2 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Згідно із пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Закон України від 16.03.2016 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VІІІ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (стаття 1 Закону №1951-VІІІ).

Згідно зі статтею 2 Закону №1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до п.п. 1, 2 статті 3 Закону № 1951-VІІІ основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина третя статті 5 Закону №1951-VІІІ).

За правилами ч.5 статті 5 Закону №1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Статтею 9 Закону №1951-VІІІ передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Згідно із частиною третьою статті 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7і 8 цього Закону.

Згідно ч.ч.2-3 статті 13 Закону № 1951-VIII відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до положень частини третьої статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від: 1) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, - відомості, зазначені у пунктах 1-5,8,8-1,10,11частини першої статті 7 цього Закону; 2) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - відомості, зазначені у пунктах 1-7,9,9-1,14,21,26 частини першої статті 7 цього Закону; 3) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомості, зазначені у пунктах 12 і13 частини першої статті 7 цього Закону; 4) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - відомості, зазначені у пунктах 15 і 15-1частини першої статті 7 цього Закону; 5) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, - відомості, зазначені у пунктах 16, 16-1частини першої статті 7 цього Закону; 7) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, - відомості, зазначені у пунктах 12,16-2,17частини першої статті 7 цього Закону; 8) органу прокуратури вищого рівня, що організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури, забезпечує належне функціонування Єдиного реєстру досудових розслідувань та його ведення органами досудового розслідування, визначає єдиний порядок формування звітності про стан кримінальної протиправності і роботу прокурора з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури, - відомості, зазначені у пункті 18частини першої статті 7 цього Закону; 9) Державної судової адміністрації України - відомості, зазначені у пунктах 11,19частини першої статті 7 цього Закону; 10) Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, - відомості, зазначені у пунктах 1-7,9,9-1,14,15,15-1,20,20-1,21,24,26,27,32 частини першої статті 7 цього Закону; 11) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, - відомості, зазначені у пункті 31 частини першої статті 7 цього Закону; 12) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей ветеранів та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - відомості, зазначені у пункті 22 частини першої статті 7 цього Закону; 13) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, - відомості, зазначені в пункті 29частини першої статті 7 цього Закону; 14) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації, - відомості, зазначені у пункті 30частини першої статті 7 цього Закону; 15) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, - відомості, зазначені у пунктах 7,7-1,8,8-1,11,17,33 частини першої статті 7 цього Закону; 16) центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, - відомості, зазначені у пункті 28частини першої статті 7 цього Закону; 17) централізованої системи державних установ, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття, - відомості, зазначені у пунктах 1-4,7,13,16-2,25 частини першої статті 7 цього Закону; 18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у частині першій статті 7 та у частині першій статті 8 цього Закону.

Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України "Про публічні електронні реєстри", "Про розвідку" та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.

Таким чином, за змістом вищенаведених норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Суд зазначає, що тимчасове посвідчення позивача №424/22 містить відомості від 20.07.2022 року про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно п.3 ч.6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» з підстав визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. 2 ст.8 А Наказу МОУ №402-2008р.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи відомостей, постанова ВЛК від 20.07.2022 про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відображена у Реєстрі, однак фактичні відомості про саме виключення позивача з військового обліку до Реєстру не внесені.

Натомість у Реєстрі наявна інформація про перебування позивача на військовому обліку, а також відображено, що він перебуває у розшуку ТЦК у зв'язку з порушенням правил військового обліку за несвоєчасне уточнення персональних даних.

Суд зазначає, що відображена в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформація щодо позивача не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки суперечить даним тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 20.07.2022 року, дані якого підтверджують виключення позивача з військового обліку.

З огляду на припис частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII, саме відповідач є органом ведення Реєстру та зобов'язаний забезпечувати його актуалізацію, у тому числі внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку від 20.07.2022 року.

Суд зауважує, що обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

З огляду на викладені обставини та наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка полягає у невнесенні інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку є протиправною.

Щодо посилання відповідача у відзиві на те, що згідно з наказом №205 від 24.06.2022 року діяльність військово-лікарських комісій районних ТЦК та СП у місті Харкові, у тому числі в Шевченківському районі, була офіційно призупинена, а тому це свідчить про те, що у липні 2022 року засідання комісії не проводилися, лікарі не здійснювали огляд військовозобов'язаних, а діловодство ВЛК не велося у штатному режимі.

Суд зазначає, що вказаний наказ підтверджує лише призначення складу комісії саме з 24.06.2022 на базі ІНФОРМАЦІЯ_10 . Тобто медична комісія діяла на базі ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка в свою чергу включала медичних працівників різних районів, зокрема Шевченківського, і яку було зобов'язано у своїй роботі суворо керуватись вимогами Наказу МОУ №402.

Окрім того, до матеріалів справи не надано належних та допустимих доказів відміни чи скасування у встановленому законодавством порядку висновів Військово-лікарської комісії викладених у довідці ВЛК №424, якою позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі статті 38 «а».

Натомість матеріалами справи підтверджено, що за результатами проведення військово-лікарською комісії від 20.07.2022 року було прийнято постанову про непридатність позивача до військової служби із виключенням його з військового обліку, яка оформлена довідкою ВЛК №424 20.07.2022.

Вказані відомості внесені і до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 .

Суд звертає увагу на те, що інформація про постанову ВЛК від 20.07.2022 внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відобажена станом на сьогодні.

З огляду на викладене, вищезазначені твердження відповідача не спростовують факту проведення позивачу військово-лікарського огляду 20.07.2022 року, прийняття відповідної постанови ВЛК та внесення відомостей про непридатність позивача з виключенням з військового обліку до його військово-облікового документа і Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Щодо посилання відповідача на наявність кримінальних проваджень, суд зазначає, що відповідачем до матеріалів справи не надано належних та допустимих доказів на підтвердження притягнення позивача до кримінальної або адміністративної відповідальності, а також доказів вилучення у позивача документів у межах вказаних кримінальних проваджень.

Крім того, з листа Головного управління Національної поліції в Харківській області від 21.11.2025 убачається, що документи стосовно військовозобов'язаного ОСОБА_1 в рамках вищезазначеного кримінального провадження не вилучались.

Суд звертає увагу на те, що станом на дату проходження позивачем ВЛК 20.07.2022, положення наказу МО України №402 передбачали оформлення постанови ВЛК у формі довідки, яка не підлягала затвердженню штатною ВЛК.

Враховуючи викладені обставини та наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що факт виключення позивача з військового обліку від 20.07.2022 року підтверджений належними та допустимими доказами, а невідображення відповідних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів є наслідком протиправної бездіяльності відповідача як органу ведення Реєстру.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний усунути допущене порушення шляхом внесення до Реєстру відомостей про виключення позивача з військового обліку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_8 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язвних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ), яким у пунктах 70-71 рішення по справі “Рисовський проти України» (заява №29979/04) підкреслено особливу важливість принципу належного урядування, зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з висновком ЄСПЛ державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справ“Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилкдержавного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах “Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova anPine v. the Czech Republic), заява №36548/97, пункт 58, “Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заяв№32457/05, пункт 40, “Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, пункт 67).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії-задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно не внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно до його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі рішення ВЛК, оформленого довідкою ВЛК №424 від 20.07.2022 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі рішення ВЛК, оформленого довідкою ВЛК №424 від 20.07.2022 року.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прибрати відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у зв'язку з відсутністю порушень правил військового обліку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) на рахунок ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_4 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.