Ухвала від 22.01.2026 по справі 500/685/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/685/25

22 січня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баб'юка П.М.

за участю:

секретаря судового засідання Косюк О.П.

представника Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області - Вітіва В.А.;

представника прокуратури - Куліковської Л.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про визнання виконавчого листа виданого 22.12.2025 Тернопільським окружним адміністративним судом у справі №500/685/25 таким, що не підлягає виконанню, у адміністративній справі за позовом керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області, в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства до Борсуківської сільської ради Кременецького району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області, в інтересах держави в особі Державного агентства лісових ресурсів України, Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства до Борсуківської сільської ради Кременецького району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.04.2025, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2025, визнано протиправною бездіяльність Борсуківської сільської ради, що полягає у нерозгляді на сесії сільської ради подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 02.10.2023 № 1145 та від 03.11.2023 № 1322 щодо віднесення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за кадастровими номерами 6125885600:01:001:1421 площею 7,4355 га та 6125885600:01:001:1420 площею 5,7595 га до самозаліснених.

Зобов'язано Борсуківську сільську раду розглянути на сесії сільської ради подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 02.10.2023 № 1145 та від 03.11.2023 № 1322 щодо віднесення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за кадастровими номерами 6125885600:01:001:1421 площею 7,4355 га та 6125885600:01:001:1420 площею 5,7595 га до самозаліснених та за результатами такого розгляду прийняти відповідні рішення.

На виконання вказаного рішення 22.12.2025 Тернопільським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист зобов'язального характеру.

12.01.2026 до суду від Борсуківської сільської ради Кременецького району надійшла заява про визнання виконавчого листа, виданого 22.12.2025 Тернопільським окружним адміністративним судом у справі №500/685/25 таким, що не підлягає виконанню.

В обґрунтування поданої заяви представник вказує на те, що на пленарному засіданні сесії Борсуківської сільської ради, яке відбулося 24.06.2025, депутатами розглянуто і проголосовано проти віднесення земельної ділянки з кадастровим номером 6125885600:01:001:1420 площею 5,7595 га та земельної ділянки з кадастровим номером 6125885600:01:001:1421 площею 7,4355 га до самозаліснених ділянок та відмовлено у віднесенні земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення до самозаліснених, через їх використання як пасовища та сіножаті, наявність чагарників не по всій площі, та потенціал для виділення учасникам бойових дій та іншим пільговим категоріям то рішення Тернопільського окружного адміністративного суду виконано в добровільному порядку.

Зазначає, що рішенням суду в справі №500/685/25 Борсуківську сільську раду зобов'язано повторно розглянути подання, а не віднести земельні ділянки до самозаліснених.

Ухвалою суду від 15.01.2026 призначено судове засідання для розгляду заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №500/685/25 на 21 січня 2026 року о 10:30 год. в приміщенні Тернопільського окружного адміністративного суду (46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 6).

Також встановлено позивачам строк для надання письмових пояснень на заяву до 20 січня 2026 року.

21.01.2026 до суду від керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області надійшов відзив на заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №500/685/25, в якому зазначено, що долучені до матеріалів заяви проекти рішень, не є належними та допустимими доказами виконання рішення суду у цій справі, оскільки такі не набули статуту документа у формі рішення.

Ухвалою судді від 21.01.2026, занесеною до протоколу судового засідання №5767680, відкладено розгляд заяви на 22.01.2026 о 10:30 год.

В судовому засіданні представник Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню підтримав, просив її задовольнити.

Представник прокуратури в судовому засіданні заперечила проти заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, просила відмовити в її задоволенні.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази наявні у матеріалах справи, при вирішенні заяви про визнання виконавчого листа, виданого 22.12.2025 Тернопільським окружним адміністративним судом у справі №500/685/25 таким, що не підлягає виконанню, виходить з наступного.

Відповідно до частин першої статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина друга статті 374 КАС України).

Відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15 листопада 2020 року у справі №752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально - правові і процесуально - правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Як зазначалося вище, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.04.2025, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2025, зобов'язано Борсуківську сільську раду розглянути на сесії сільської ради подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 02.10.2023 № 1145 та від 03.11.2023 № 1322 щодо віднесення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за кадастровими номерами 6125885600:01:001:1421 площею 7,4355 га та 6125885600:01:001:1420 площею 5,7595 га до самозаліснених та за результатами такого розгляду прийняти відповідні рішення.

Обґрунтовуючи подану заяву представник відповідача вказує на те, що Борсуківською сільською радою Кременецького району було підготовлено:

проект рішення "Про віднесення земельної ділянки комунальної власності до самозалісених ділянок" (кадастровий номер 6125885600:01:001:1420 площа 5,7595 га), дане питання включено в порядок денний п'ятдесят першої сесії восьмого скликання сільської ради;

проект рішення "Про віднесення земельної ділянки комунальної власності до самозалісених ділянок" (кадастровий номер 6125885600:01:001:1421 площа 7,4355 га), дане питання включено в порядок денний п'ятдесят першої сесії восьмого скликання сільської ради.

Проекти рішень опубліковані на веб-сайті Борсуківської сільської ради Кременецького району. 24.06.2025 року сесією Борсуківської сільської ради Кременецького району обидва проекти рішень розглянуто, за результатами голосування більшістю депутатів прийнято рішення "проти".

Поряд із цим, як слідує із матеріалів справи, а саме протоколу п'ятдесят першої сесії Борсуківської сільської ради Кременецького району, за результатами розгляду проектів рішень: "Про віднесення земельної ділянки комунальної власності до самозалісених ділянок" (кадастровий номер 6125885600:01:001:1420 площа 5,7595 га), "Про віднесення земельної ділянки комунальної власності до самозалісених ділянок" (кадастровий номер 6125885600:01:001:1421 площа 7,4355 га), рішень не прийнято (голосували "за" - 0, "проти" - 15, "утрималися" - 0, "не брали участі у голосуванні" - 1).

Суд враховує, що відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Частинами першою, п'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами першою, четвертою статті 47 Закону № 280/97-ВР передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Згідно з частинами першою, другою, третьою статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Отже, розгляд та вирішення питання про віднесення або про відмову у віднесенні земельних ділянок до самозалісених ділянок за поданням відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства приймається органом місцевого самоврядування виключно на пленарному засіданні сільської, селищної, міської ради у формі рішення.

Однак, до заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню заявником не долучено акт органу місцевого самоврядування у формі рішення, яким би було вирішено питання про віднесення спірних земель до самозалісених чи відмови у їх віднесенні до самозалісених.

Частиною першою ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України.

Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Статтею 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, виконання судових рішень - завершальна стадія судового процесу, яка має своїм призначенням впровадження в життя судового рішення. Тобто під час виконання судового рішення принцип справедливості реалізовується на практиці. Виконання судового рішення є невід'ємною та заключною частиною судового процесу, яка поєднана з попередніми частинами єдиною та основною метою всього судочинства, яке полягає в захисті прав і охоронюваних законом інтересів осіб.

Поряд із цим, долучені до матеріалів заяви проекти рішень та результати голосування не є належними та допустимими доказами виконання рішення суду у цій справі, оскільки такі не набули статусу документа у формі рішення.

Рішення органу місцевого самоврядування (ради або виконавчого комітету) є нормативно-правовим або індивідуальним актом, який обов'язково оформляється у письмовій формі як окремий документ. Такий документ підписується посадовою особою (наприклад, головою) та скріплюється печаткою, містить реквізити, обов'язково публікується на офіційних вебсайтах.

Суд не погоджується з позицією представника Борсуківської сільської ради, що за результатами голосування радою відмовлено у задоволенні подання Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 02.10.2023 № 1145 та від 03.11.2023 № 1322 щодо віднесення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення за кадастровими номерами 6125885600:01:001:1421 площею 7,4355 га та 6125885600:01:001:1420 площею 5,7595 га до самозаліснених.

Натомість, результати голосування свідчать про те, що рішення "не прийняті", це підтверджується як протоколом так і поіменним голосуванням (аркуші справи 107-109).

Також, слід зазначити, що на сесії ради вирішувалось лише питання про віднесення таких ділянок до самозаліснених.

Питання ж відмови у задоволенні подань Південно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (чи відмови у віднесенні ділянок до самозаліснених, що в даному випадку є тотожним) радою не вирішувалось (на голосування не виносилось).

Таким чином, вказане питання остаточно не вирішене радою.

Так, рішенням суду зобов'язано раду за результатами розгляду подань прийняти відповідні рішення. При цьому, підставою позову була саме бездіяльність ради щодо не прийняття відповідних рішень.

Поряд з цим, Борсуківською сільською радою обов'язок щодо прийняття акта у формі рішення не виконано, не прийнято рішення ні про віднесення земель до самозалісених, ні про відмову. Що в свою чергу унеможливлює іншим учасникам справи та заінтересованим особам оскаржити рішення ради за результатами розгляду вказаного питання та нівелює принцип юридичної визначеності.

Враховуючи фактичні обставини справи, та те, що Борсуківською сільською радою не виконано в повному обсязі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.04.2025, відсутні підстави для задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Керуючись статтями 241, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання виконавчого листа виданого 22.12.2025 Тернопільським окружним адміністративним судом у справі №500/685/25 таким, що не підлягає виконанню.

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, з моменту її проголошення.

Відповідно до частини першої статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 27 січня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

прокурор:

- Керівник Кременецької окружної прокуратури (місцезнаходження: вул.Словацького, 6А, м.Кременець, 47003, код ЄДРПОУ: 02910098);

позивачі:

- Державне агентство лісових ресурсів України (місцезнаходження: вул.Шота Руставелі, 9А, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 37507901);

- Південно-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України (місцезнаходження: вул.Кам'янецька, 55, м.Хмельницький, Хмельницька обл., 29000, код ЄДРПОУ: 45029517);

відповідач:

- Борсуківська сільська рада Кременецького району Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 3, с. Борсуки, Кременецький р-н, Тернопільська обл., 47412, код ЄДРПОУ 04395886).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.