вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
27 січня 2026 року Справа № 480/331/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення та клопотання про звільнення від сплати штрафу по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2025 року, було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо здіснення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 із застосуванням коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" від 03.01.2025 №1, із врахуванням раніше виплачених сум. Крім того стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 1211,20 грн.
В подальшому, позивачем подано заяву про встановлення судового контролю, в якій просить встановити судовий контроль та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 у справі № 480/331/25 у частині:
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" від 03.01.2025 №1, із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 480/331/25та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 30 днів з дня отримання даної ухвали, подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25.
На виконання ухвали від 20.11.2025 року, 23.12.2025 року (документ сформовано в системі "Електронний суд" до суду через систему "Електронний суд" від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 480/331/25.
У наданому звіті, зокрема, зазначено, що на виконання рішення суду у жовтні 2025 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2025. Сума перерахованих коштів за період з 01.01.2025 по 15.10.2025 нарахована до виплати та становить 77765,30 грн. При цьому, нараховані кошти на виконання судового рішення від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25, будуть виплачені за наявності бюджетних признач Пенсійному фонду України на цю мету (а.с. 92-93). Разом з тим, пунктом 5 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання судцям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року №821 (далі по тексту - Постанова №821) унормовано, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання судцям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік, що передбачає 250 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень. Таким чином, нараховані кошти на виконання судового рішення суду від 19.05.2025 року у справі №480/331/25, будуть виплачені у порядку, передбаченому Постановою №821 за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету (а.с. 126-127).
Водночас подано клопотання про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України, в якому, з посиланням на Постанову №821, просить звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штафу.
Водночас у наданому клопотанні зазначено, що починаючи з жовтня 2025 року було позивачу сплачено 22465,13 грн, відповідно до видатків на виплату перерахованих пенсій за рішенню відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету з Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень», а саме: в межах затверджених на цю мету бюджетних призначень та пропорційно виділеним на зазначені цілі коштам. Залишок невиплачених коштів по рішенню суду 480/331/25 складає 55 300,17 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було призначено до розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення та клопотання про звільнення від сплати штрафу по адміністративній справі № 480/331/25 в порядку письмового провадження та запропоновано ОСОБА_1 надати пояснення стосовно звіту про виконання рішення суду протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
На виконання вимог суду, 01.01.2025 року ОСОБА_1 надано пояснення, у яких зазначено, що вище зазначене рішення суду відповідачем залишається невиконаним у частині виплати пенсії у повному розмірі (а.с. 154).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було призначено до розгляду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення та клопотання про звільнення від сплати штрафу по адміністративній справі № 480/331/25 у відкритому судовому засіданні.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися. про дату, час та місце розгляду звіту та клопотання про звільнення від сплати штрафу, повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши звіт щодо виконання судового рішення та клопотання про звільнення від сплати штрафу, суд вказує наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2025 року, було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" від 03.01.2025 №1, із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання даного судового рішення, у жовтні 2025 року було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 року (а.с. 96).
При цьому, як зазначено у наданому клопотанні про звільнення від штрафу, починаючи з жовтня 2025 року було позивачу сплачено 22465,13 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 та залишок невиплачених коштів по рішенню суду 480/331/25 складає 55 300,17 грн (а.с. 122).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ухвалене на користь позивача рішення у справі №480/331/25 станом на дату подання відповідачем даного звіту про виконання судового рішення, у повному обсязі не виконано, адже позивачеві не виплачено залишок коштів у сумі 55 300,17 грн.
При цьому, відповідач вище окреслене не заперечує, однак, зазначив, що залишок нарахованої доплати в сумі 55 300,17 грн буде виплачений позивачу у порядку, передбаченому Постановою №821, в межах виділених на цю мету бюджетних асигнувань та пропорційно виділеним на зазначені цілі коштам.
У поданих додаткових поясненнях, позивачем також зазначена сума коштів не оспорюється.
Суд зазначає, що виплата заборгованості за судовим рішення у цій справі у силу статті 8 Закону №2262-ХІІ має бути здійснена за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідні цілі.
Фактична невиплата нарахованих позивачу коштів у розмірі 55 300,17 грн зумовлена тим, що пенсійним органом здійснюється виплата заборгованості позивачу у відповідності до Порядку № 821.
Зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу нарахованих коштів у розмірі 55 300,17 грн, суд доходить висновку, що рішення суду не виконано, а отже поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.
В свою чергу, згідно ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що залишок нарахованої доплати на виконання судового рішення від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25 в сумі 55 300,17 грн буде виплачений позивачу у порядку, передбаченому Постановою №821, в межах виділених на цю мету бюджетних асигнувань та пропорційно виділеним на зазначені цілі коштам.
При цьому, пункт 7 передбачає, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Отже фактично, виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання пенсійним органом коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог зазначеного Порядку № 821.
При цьому, невиконання даного рішення суду зумовлено відсутністю бюджетних асигнувань на зазначені цілі.
Враховуючи вище викладене та оскільки дана справа стосується питання щодо обчислення та перерахунку пенсії, суд, на підставі ч.ч. 3,5 ст. 382-3 КАС України, вважає за необхідне задовольнити клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу.
В свою чергу, як зазначалося судом вище, згідно ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 9 ст.382-3 КАС України суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
При цьому згідно з приписами частин 1 та 3 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже невиконання територіальним органом Пенсійного фонду України рішення суду про зобов'язання виплатити нараховану пенсію протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
При цьому під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати це рішення по суті.
Суд зазначає, що спір у цій справі стосувався перерахунку та виплати пенсії позивачу. З дати набрання постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025 року по справі №480/3955/24 законної сили пройшло більше двох місяців та заборгованість нарахована на виконання даного рішення суду, позивачу не сплачена.
Отже постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025 року по справі №480/3955/24, яка набрала законної сили, досі не виконана в частині виплати нарахованих коштів в повному обсязі.
Зважаючи на невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25 у частині виплати заборгованості по перерахованій пенсії на загальну суму 55 300,17 грн (дану суму зазначено у клопотання про звільнення від штрафу), а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення у даній справі шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів в сумі 55 300,17 грн.
Як наслідок, суд не вбачає підстав для встановлення нового строку для подання відповідачем звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25, оскільки судове рішення про стягнення з державного органу коштів виконується органами Державної казначейської служби України шляхом безспірного списання коштів з рахунків боржника.
При цьому суд звертає увагу на те, що якщо позивач не погоджується із застосуванням пенсійним органом Постанови №821 під час перерахунку та виплати його пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25, то він може звернутися до суду з окремим позовом.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 378, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25 - відмовити.
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25 - задовольнити.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до ч. 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року по справі № 480/331/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів в сумі 55 300,17 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.О. Павлічек