27 січня 2026 року Справа № 640/3853/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 640/3853/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» (далі позивач, ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС») звернулось з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві) у якій просило суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0059061409 від 19.11.2018.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» зазначило, що висновки податкового органу про порушення пунктів 2, 5 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є безпідставними, оскільки закріплені згаданою статтею зобов'язання виникають лише у визначеного кола суб'єктів, а саме: уповноважених банків, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єктів господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками.
Крім того, позивач зауважив на тому, що відповідальність за порушення встановленого Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти може бути застосована лише до уповноважених банків та їх агентів.
На переконання позивача, у зв'язку з тим, що він не належить до уповноважених банків або їх агентів, а здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти на підставі генеральної ліцензії Національного банку України № 165 від 20.11.2015, до нього не можуть бути застосовані приписи пунктів 2, 5 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2019 відкрито провадження у справі № 640/3853/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлені строки для подання заяв по суті справи.
Не погоджуючись з позовними вимогами, ГУ ДПС у м. Києві у відзиві зазначило, що за результатами фактичної перевірки пункту обміну іноземної валюти Закарпатського відділення № 31 ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» за адресою: Закарпатська область, м. Виноградів, вулиця Шевченка, 8, згідно з актом № 0606/0716/2655/РРО/39628794 від 05.11.2018, було встановлено порушення пункту 2 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у зв'язку з проведенням розрахункової операції, а саме обміну 50, 00 доларів США на суму 1 410, 00 грн без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Такі обставини, на думку відповідача свідчать про наявність підстав для застосування до позивача штрафу в сумі 1700, 00 грн та, відповідно, про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення й відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва, на підставі пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863), проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ згідно з Порядком передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України № 399 від 16.09.2024.
За результатами вказаного автоматизованого розподілу, справа № 640/3853/19 передана на розгляд Сумському окружному адміністративному суду. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025, зазначену справу передано на розгляд судді Воловику С.В.
Так, ухвалою від 21.03.2025, справа № 640/3853/19 прийнята до провадження, розгляд справи вирішено продовжувати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, учасникам справи запропоновано подати додаткові пояснення щодо предмету спору, відповідача замінено на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код 44116011).
Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.
На підставі пункту 20.1 ст. 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.2. пункту 80 статті 80 Податкового кодексу України, посадовими особами Головного управління ДФС у Закарпатській області проведено фактичну перевірку Закарпатського відділення № 31 ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» за адресою: Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Шевченка, 8.
За результатами перевірки, 05.11.2018 складено акт № 0606/0716/2655/РРО/39628794, згідно з яким встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2 статті 3 та статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» внаслідок проведення розрахункової операції щодо обміну 50, 00 доларів США на суму 1 410, 00 грн без застосування реєстратора розрахункових операцій.
На підставі висновків акту перевірки, 19.11.2018 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0059061409 про застосування до ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1 700, 00 грн.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами та вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що на виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг врегульовано Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції, чинній на день виникнення спірних відносин, далі також - Закон № 265/95-ВР).
Згідно з пунктами 1-3 частини першої статті 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;
5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 2 статті 4 Закону № 265/95-ВР, уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов'язані проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій.
Пунктами 1-2 статті 9 Закону № 265/95-ВР передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються:
1) при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних уповноваженою особою відповідного суб'єкта господарювання;
2) при виконанні банківських операцій, крім: операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, якщо такі операції виконуються не в касах уповноважених банків; операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів;
За змістом пунктів 1-2 частини другої розділу II Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 547 від 14.06.2016, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 919/29049 (Порядок № 547), уповноважені банки, уповноважені фінансові установи, національний оператор поштового зв'язку та їх агенти (далі - суб'єкти господарювання), що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти у пунктах обміну іноземної валюти, касах фінансових установ, касах відокремлених підрозділів фінансових установ, касах відділень поштового зв'язку національного оператора поштового зв'язку (далі - пункти обміну валюти), для здійснення операцій з купівлі-продажу валюти зобов'язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.
Реєстрації в контролюючих органах підлягають РРО, модифікації яких включені до Державного реєстру РРО, зі сферою застосування "операції з купівлі-продажу іноземної валюти" за умови, що строк служби, встановлений в технічній документації на РРО, не вичерпався, а також з урахуванням строків первинної реєстрації, встановлених Державним реєстром РРО.
Реєстрація РРО здійснюється в контролюючому органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків (пункт 3 частини другої розділу II цього Порядку).
Порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою на території України для уповноважених банків (далі - банк), а також для уповноважених фінансових установ та національного оператора поштового зв'язку (далі - фінансова установа), їх кас, пунктів обміну іноземної валюти та пунктів обміну іноземної валюти, що відкриваються банком, фінансовою установою на підставі укладених агентських договорів з юридичною особою - резидентом, встановлений Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженою постановою Правління Національного банку України № 502 від 12.12.2002, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 січня 2003 року за № 21/7342.
Згідно з абзацами першим і другим пункту 7 розділу ІІ цієї Інструкції, фінансова установа, її відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу, поміж іншим, після реєстрації РРО в органі доходів і зборів.
Відповідно до пункту 1 статті 18 Закону № 265/95-ВР, у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, зокрема, непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання операції з купівлі-продажу іноземної валюти, або проведення операції на неповну суму коштів, до уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом під час розгляду справи, Головним Управлінням ДФС у Закарпатській області проведено фактичну перевірку Закарпатського відділення № 31 ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» за адресою: Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Шевченка, 8.
За наслідками проведення перевірки, Головним управлінням ДФС у Закарпатській області складено акт № 0606/0716/2655/РРО/39628794 від 05.11.2018, який вручено представнику ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» та у якому викладено висновки про порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В подальшому, 19.11.2018 Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення № 0059061409, яким до позивача, за порушення пунктів 2, 5 статті 4 Закону № 265/95-ВР, згідно з пунктом 1 статті 18 вказаного Закону, застосовано штрафні санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1 700, 00 грн.
Суд приймає до уваги ту обставину, що позивачем не спростовується факт проведення розрахункових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Стверджуючи про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКИАВА ФІНАНС» лише вказує на неможливість застосування санкцій, встановлених статтею 18 Закону № 265/95-ВР, оскільки, позивач не є суб'єктом, до якого такі санкції можуть застосовуватися (уповноваженим банком чи суб'єктом господарювання, що здійснює свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками).
Втім, суд не може погодитись з указаними доводами позивача, з огляду на те, що обов'язок суб'єктів господарювання, які здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, використовувати у своїй діяльності зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій закріплено насамперед у Законі № 265/95-ВР та Порядку № 547, тоді як, норми Інструкції № 502 є кореспондуючими до них та регулюють питання організації та здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою на території України.
Такий висновок щодо застосування норма права, які регулюють спірні правовідносини, корелюється з висновками щодо їх застосування, сформованими Верховним Судом у постановах від 17.02.2022 по справі № 826/10839/17, від 05.03.2019 по справі № 826/10489/17, від 09.04.2019 по справі № 826/7234/17, від 26.12.2018 по справі № 826/12347/17 та від 12.06.2018 по справі № 826/11931/17.
Отже, позивач, як суб'єкт, який здійснює операції з купівлі-продажу іноземної валюти у пунктах обміну іноземної валюти, зобов'язаний був використовувати у своїй діяльності реєстратор розрахункових операцій і у разі невиконання цього обов'язку, має нести фінансову відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого статтею 18 Закону № 265/95-ВР.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду від 13.06.2018 по справі № 826/15581/16, позаяк за змістом висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 30.01.2019 по справі № 755/10947/17, суди при вирішенні спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відповідність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись статтями 3, 6-10, 132, 241, 242, 243, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ОКТАВА ФІНАНС» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик