27 січня 2026 року Справа № 480/1193/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, в якій просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації щодо припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з 01 вересня 2024 року;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації поновити виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з 01 вересня 2024 року.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 14.01.2026 прийнято адміністративну справу №480/1193/25 до провадження у новому складі суду, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача подав клопотання про заміну сторони виконавчого провадження.
Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 з 01.07.2025 функції з призначення та виплати державної соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам передані від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України. На виконання зазначеної постанови Управлінням соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації передано особові справи отримувачів допомоги, що підтверджується актом приймання-передачі від 14.08.2025 № 16, до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області.
У клопотанні зазначено, що у зв'язку з передачею відповідних повноважень і матеріалів Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації не має можливості виконати ухвалу суду від 14.01.2026, а Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області набуло статусу правонаступника у правовідносинах щодо призначення та виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам, у зв'язку з чим заявник просить замінити боржника у виконавчому провадженні на його правонаступника відповідно до статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» та статті 52 КАС України.
Дослідивши матеріали справи до заяву відповідача про заміну сторони правонаступником, суд зазначає наступне.
Предметом розгляду даної справи, крім іншого, є правомірність дій Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації щодо припинення виплати позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які були вчинені цим органом до передачі повноважень органам Пенсійного фонду України.
Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 з 01.07.2025 повноваження щодо призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передані органам Пенсійного фонду України. У зв'язку з цим саме Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області на даний час є органом, уповноваженим на поновлення виплати такої допомоги та фактичне виконання можливого судового рішення в частині зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на заявлений предмет позовних вимог у межах даної справи, та обґрунтування клопотання відповідача про заміну сторони виконавчого провадження, керуючись ст. 48 КАС України, а не ст. 52 КАС України, як зазначає відповідач у заяві, суд вважає за необхідне залучити до участі у даній справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, та відмовити у задоволені клопотання представника відповідача про заміну сторони виконавчого провадження.
Також із матеріалів справи вбачається, що позивачка просить поновити виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - з 01 вересня 2024 року.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; відомості про наявність та відсутність електронного кабінету.
Згідно з частиною першою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідно до частини першої статті 4 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а відповідачем - суб'єкт владних повноважень або інша особа, до якої звернено вимогу позивача.
Відповідно до ст. 56 КАС України зазначено , що права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб захищають у суді їх законні представники.
Відповідно до зазначення в адміністративному позові суб'єктного складу осіб, позивачем у даній справі зазначено лише ОСОБА_1 .
Натомість позовні вимоги заявлені також у частині, що стосується ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які не визначені позивачами у даній адміністративній справі та в інтересах яких до суду має право звертатися законний представник. При цьому у матеріалах позову відсутні відомості про те, що позовну заяву подано в інтересах іншої особи, зокрема ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як позивачів у даній адміністративній справі.
Таким чином, усупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не визначені сторонами у цій адміністративній справі, у зв'язку з чим суду не вбачається можливим встановити їх процесуальний статус у даному провадженні (окремих позивачів по справі).
За таких обставин суд пропонує позивачці уточнити належний склад позивачів у цій справі з урахуванням вимог пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України та надати заяву з інформацією відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Також, судом враховано, що згідно даних системи "Діловодство спеціалізованого суду" Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зареєстроване у підсистемі "Електронний суд", а тому судом копії процесуальних документів, у т.ч. адміністративний позов з додатками, надсилається судом через підсистему "Електронний суд".
Керуючись ст. ст. 48, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про заміну сторони правонаступником - відмовити.
2. Залучити до участі у даній справі в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013).
3. Установити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі неподання відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
4. Запропонувати позивачу протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали уточнити належний склад позивачів у справі №480/1193/25 із обов'язковим зазначенням відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 160 КАС України.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Гелета