Рішення від 27.01.2026 по справі 460/12262/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року м. Рівне№460/12262/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Держгеокадастру у Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, шляхом вжиття заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 до архівного шару програмного забезпечення Державного земельного кадастру;

зобов'язати відповідача скасувати державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, шляхом вжиття заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 до архівного шару програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскільки рішенням Здолбунівського районного суду від 07.02.2025 у справі №562/3517/24 визнано недійсним рішення органу місцевого самоврядування та скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 в Реєстрі речових прав на нерухоме майно, то i скасовується державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. Тому позивач вважає протиправною відмову відповідача у скасуванні реєстрації вказаної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

Ухвалою суду від 23.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу встановлено строк на подання відзиву.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву. На обґрунтування заперечення відповідач зазначає, що позивач при зверненні до суду в пов'язаній справі не ставив вимогу про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159, державна реєстрація спірної ділянки не скасовувалася, а тому рішення Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про відмову в скасуванні державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки зумовлено відсутністю підстав, передбачених ч. 10 ст. 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр». На підставі викладено, відповідач просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Ухвалою від 24.11.2025 суд задовольнив клопотання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, перейшов до розгляду справи №460/12262/25 за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у справі на 10.12.2025.

Позивач 09.12.2025 подав клопотання, в якому підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.

Протокольною ухвалою від 10.12.2025 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 12.01.2026.

Протокольною ухвалою від 12.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.01.2026.

У судове засідання 21.01.2026 сторони не прибули. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Матеріали справи містять заяву позивача, у якій він підтримав позовні вимоги повністю та просив здійснити розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача про причини неприбуття у судове засідання суд не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи не подав.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні.

Ухвалою суду від 21.01.2026 суд ухвалив розгляд справи №460/12262/25 здійснити в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі фактичні обставини справи.

Розпорядженням голови Здолбунівської районної державної адміністрації №214 від 24.04.1996 ОСОБА_1 було передано у приватну власність земельну ділянку для ведення селянського (фермерського) господарства площею 2,5 га за рахунок середньої земельної частки з земель СФГ «Дружба».

Відповідно до копії акту про перенесення меж земельної ділянки в натуру від 29.04.1996 вказана земельна ділянка була винесена в натурі.

25.07.1998 позивачу видано Державний акт на право приватної власності на землю серії РВ №00255 для ведення селянського (фермерського) господарства площею 1,61 га, для особистого підсобного господарства - 0,89 га.

Відповідно до витягу з рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області від 30.06.2021 №435 «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та передачу земельних ділянок у власність» затверджено проект із землеустрою та передачі у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1 га, кадастровий номер 5622681600:00:011:0159 ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 06.09.2023, земельна ділянка, з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2415493356226 належить ОСОБА_2 , підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 59431671 від 23.07.2021, документи, подані для державної реєстрації рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 435, виданий 30.06.2021, видавник Здолбунівська міська рада.

Відповідно до копії рішення №РВ-5300138462023 від 09.03.2023 державним кадастровим реєстратором відділу №5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки оскільки перетин ділянок з ділянкою 5622681600:00:011:0172; площа співпадає на 1.6036, перетин ділянок з ділянкою 5622681600:00:011:0159, площа співпадає на 62.1113. Усунути перетин та звернутися повторно.

ОСОБА_2 своєю заявою від 03.11.2023, підпис на якій посвідчено приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Омельяненко І.В., добровільно відмовилася від земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159, площею 1 га.

Вказані вище обставини встановлені судовим рішенням у справі №562/3517/24 від 07.02.2025, яке набрало законної сили, та сторонами не заперечуються.

Рішенням Здолбунівського районного суду Рівненської області від 07.02.2025 у справі №562/3517/24, яке набрало законної сили, задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Здолбунівської міської ради Рівненської області про визнання недійсним рішення та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Визнано недійсним рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області №435 від 30.06.2021 «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу земельних ділянок у власність» в частині затвердження проекту із землеустрою та передачі у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1 га, кадастровий номер 5622681600:00:011:0159, ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 59431671 від 23.07.2021, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2415493356226 на земельну ділянку, площею 1 га, кадастровий номер 5622681600:00:011:0159.

У зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням позивач 06.05.2025 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видалити земельну ділянку кадастровий номер 5622681600:00:011:0159 в архів (скасувати державну реєстрацію).

Листом від 22.05.2025 №343/0/6-25 відповідач відмовив у встановлені земельній ділянці кадастровий номер 5622681600:00:011:0159 статусу архівної, оскільки рішенням Здолбунівського районного суду Рівненської області не ухвалено про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся за судовим захистом до адміністративного суду.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частини 10 статті 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI (далі - Закон №3613-VI) державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Вказані положення передбачені також у Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (надалі - Порядок №1051), згідно з пунктом 114 якого державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання;

2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;

3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

При цьому за абз. 5-6 п. 114 Порядку у разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.

Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації:

набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора;

відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи;

зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 (далі - Положення № 15 в редакції станом на момент виникнення правовідносин), державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Основними завданнями Держгеокадастру, зокрема, є реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (пункт 3 Положення № 15).

Статтею 1 Закону №3613-VI передбачено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж;

державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Повноваження Державного кадастрового реєстратора визначено статтею 9 Закону №3613-VI. Зокрема, частиною першою вказаної статті передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Приписами пункту 5 Порядку №1051 встановлено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком.

Підпунктом 3 пункту 6 Порядку №1051 визначено, що до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі) належить здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації.

Положеннями підпункту 3 пункту 114 Порядку №1051 встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

При цьому підстави для скасування Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельної ділянки встановлені, зокрема, у частині десятій статті 24 Закону №3613-VI, відповідно до положень якої державна реєстрація земельної ділянки скасовується у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Аналогічні положення містяться також у Земельному кодексі України, відповідно до частини 13 статті 79-1 якого земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Згідно з матеріалами судової справи, земельну ділянку з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 було зареєстровано в Державному земельному кадастрі на підставі рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області від 30.06.2021 №435 «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та передачу земельних ділянок у власність», яким затверджено проекту із землеустрою та передачі у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1 га, кадастровий номер 5622681600:00:011:0159.

Як встановлено судом, земельна ділянка, з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2415493356226 належить ОСОБА_2 , підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 59431671 від 23.07.2021.

Рішенням Здолбунівського районного суду Рівненської області від 07.02.2025 у справі №562/3517/24, яке набрало законної сили, визнано недійсним рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області №435 від 30.06.2021 «Про затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачу земельних ділянок у власність» в частині затвердження проекту із землеустрою та передачі у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1 га, кадастровий номер 5622681600:00:011:0159, ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 59431671 від 23.07.2021, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2415493356226 на земельну ділянку, площею 1 га, кадастровий номер 5622681600:00:011:0159.

Враховуючи викладене, відповідач мав достатні правові підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 в Державному земельному кадастрі шляхом надання їй статусу архівної, оскільки наявне судове рішення про скасування рішення про державну реєстрацію такої земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законом порядку. А відтак, відмова відповідача скасувати державну реєстрацію земельної ділянки є необґрунтованою та безпідставною.

В силу вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи наведене у сукупності, суд дійшов висновку, що в ході судового розгляду справи відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами. Отже позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи результати судового розгляду справи, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача, відповідно до частини першої статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, шляхом вжиття заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 до архівного шару програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, шляхом вжиття заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5622681600:00:011:0159 до архівного шару програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області (вул. Київська, 10,м. Рівне,Рівненський р-н, Рівненська обл.,33027, ЄДРПОУ/РНОКПП 39768252)

Повний текст рішення складений 27 січня 2026 року

Суддя Н.О. Дорошенко