Рішення від 27.01.2026 по справі 420/15399/25

Справа № 420/15399/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви про виправлення недостовірних відомостей у єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 від 04.02.2025 року у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 року та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»;

зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 внести достовірні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом розгляду заяви про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 04.02.2025 року ОСОБА_1 у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 року та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відомості про виключення Позивача з військового обліку, були зазначенні у його посвідченні взамін військового квитка № НОМЕР_1 , де зазначено наступне:

« 21.05.2009 року медичної комісії (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний непридатним до військової служби за гр. І ст. 856 розкладу хвороб наказу МОУ № 402/08р. підлягає повторному огляду Невійськовозобов'язаний».

Отже, з огляду на вищевказане, Позивач пройшов належну процедуру виключення з військового обліку та отримав відповідні документи, які підтверджують його статус як особи, яка являється виключеною з військового обліку на підставі ст. 37 ч. 6 п. З ЗУ «Про Військовий обов'язок та військову службу».

Натомість, ІНФОРМАЦІЯ_3 не вносить достовірні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно дати проходження ВЛК, ступеню придатності до військової служби та відомості про виключення з військового обліку позивача, не дивлячись про те що останній подав заяву про внесення достовірних відомостей до Реєстру.

Тобто, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 , грубо порушують Закони України та інші нормативно - правові акти.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 26.05.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвала від 26.05.2025 про відкриття провадження по справі направлена за адресою: АДРЕСА_1 .

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось на адресу суду 16.06.2025 (трек-номер: 06 102 593 433 91) з відміткою про вручення адресату 12.06.2025.

Таким чином, відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений ухвалою суду від 26.05.2025 строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відзив на адміністративний позов у встановлений судом строк, а також станом на час розгляду справи до суду не надходив.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Станом на час розгляду справи від відповідача не надходило жодних повідомлень щодо неможливості надання відзиву.

Інші заяви, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду не надходили.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 був взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 15.06.2009 року, про що зроблений відповідний запис посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 в посвідченні взамін військового квитка №175/09 від 09.06.2006 року.

Запис про те, що його було виключено з військового обліку на підставі п.2.3 п.п. 4 Наказу МОУ №342 зроблений посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 в посвідченні взамін військового квитка №175/09 від 09.06.2006 року було вилучено.

Після цього, Позивач пройшов військово-лікарську комісію та був виключений з військового обліку, у зв'язку з тим, що був визнаний непридатний до військової служби на підставі графи І ст. 85б розкладу хвороб наказу МОУ №402 від 14.08.2008 року (у редакції чинній на момент проходження ВЛК), про що свідчить запис від 21.05.2009 року медичної комісії (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_2 , що був зроблений у посвідченні взамін військового квитка № НОМЕР_1 .

Також в графі «Підлягає повторному огляду», яка міститься у в посвідченні взамін військового квитка №175/09 від 09.06.2006 року, що було видано ОСОБА_1 Біляївським РВК наявний запис «Невійськовозобов'язаний».

Позивачу було оформлено посвідчення взамін військового квитка № НОМЕР_1 , де зазначено, що останній являється непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та те, що він перебуває в статусі « ОСОБА_2 ».

Сформувавши 19.09.2024 року витяг з додатку Резерв + Міністерства оборони України Позивач виявив, що перебуває в статусі «військовозобов'язаний», тобто, його було знову поновлено на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

26.09.2024 року представником Позивача (адвокатом Дячук І.В.) було направлено в інтересах ОСОБА_1 адвокатський запит №89 від 26.09.2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Зазначений запит був отриманий адресатом згідно відомостей «Трекінгу відправлень» сайту АТ «Укрпошта» 03.10.2024 року.

Відповіді не надано, зміни не внесено.

01.11.2024 року адвокатом Дячук І.В. було направлено повторно адвокатський запит №120 від 01.11.2024 року, який був отриманий адресатом 05.11.2024 року.

Зазначеними запитами запитувалася інформація і офіційні документи про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та інформацію щодо його перебування на військовому обліку в застосунку «Резерв+» в категорії обліку: «Військовозобов'язаний».

На вищезазначені запити 18.12.2024 року на електронну пошту від т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 майора ОСОБА_3 №2/5230 надійшов лист, в якому зазначено, що наданий до запиту військово-обліковий документ ОСОБА_1 втратив чинність та не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 2024 року.

Для актуалізації та оновлення облікових даних, внесення змін до військово-облікових документів ОСОБА_1 було рекомендовано особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

20.12.2024 року адвокатом Дячук I. В. було направлено заяву про приведення у відповідність даних та внесення змін в облікові дані, які містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та застосунку «Резерв +».

Вказана заява була отримана адресатом 24.12.2024 року згідно витягу з «Трекінгу відправлень» сайту АТ «Укрпошта».

Відповідь не надана.

04.02.2025 року ОСОБА_1 направив самостійно аналогічну заяву повторно засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта».

В заяві ОСОБА_1 просив працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 :

привести у відповідність та узгодити облікові дані (шляхом коригування, доповнення тощо), що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо невійськовозобов'язаного гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (РНОКПП НОМЕР_2 );

внести зміни у графу «Категорія обліку» та «Підстава зняття/виключення», вказавши категорію обліку «Невійськовозобов'язаний» із зазначенням підстави виключення;

у разі неможливості приведення у відповідність та здійснення узгодження таких даних невійськовозобов'язаного гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (РНОКПП НОМЕР_3 ), повідомити про причини неможливості приведення у відповідність таких даних ОСОБА_1 .

Зазначена заява згідно відомостей «Трекінгу відправлень» сайту АТ «Укрпошта» була отримана Відповідачем 07.02.2025 року, однак, відповіді на неї не було надано та змін до облікових даних ОСОБА_1 не було внесено в застосунок «Резерв +».

27.02.2025 року було направлено адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 з вимогою надати інформацію про стан і результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.02.2025 року.

Вказаний запит було вручено Відповідачу 04.03.2025 року, що підтверджує витяг з Трекінгу відправлень» сайту АТ «Укрпошта», однак відповіді на запит не було надано.

11.04.2025 року адвокатом Дячук І.В. направлено скаргу на бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 до Міністерства оборони України.

У відповідь на зазначену скаргу начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковником ОСОБА_4 було направлено електронною поштою відповідь від 22.04.2025 року за вих. №2/1452.

В зазначеному листі начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 було вказано про те, що військово-обліковий документ ОСОБА_1 втратив чинність та не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України 2024 року №559. Окрім цього, йому було рекомендовано звернутися особисто до ІНФОРМАЦІЯ_4 для актуалізації та оновлення облікових даних та несення змін у військово-обліковий документ.

07.05.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено в інтересах ОСОБА_1 адвокатський запит з вимогою надати копію довідки (свідоцтва) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.05.2009 року гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на підставі якої його було визнано непридатним до військової служби за графою І статті 85б розкладу хвороб наказу МОУ №402-08, про що було зроблено запис до посвідчення №175/09 взамін військового квитка ОСОБА_1 та інші документи за результатами ВЛК.

Вказаний запит був отриманий відповідачем згідно «Трекінгу відправлень» сайту АТ «Укрпошта» 13.05.2025 року.

Відповіді на запит не надходило.

Станом на 16.05.2025 року Позивач сформував витяг із застосунку «Резерв +», де наявні розбіжності, а саме:

- у рядку «Категорія обліку», зазначено «Військовозобов'язаний»;

- у рядку «Постанова ВЛК» стоїть прочерк;

- у рядку «Дата ВЛК» стоїть прочерк.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 №64/2022 військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про Загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 р. оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993 р. (далі - Закон №3543-ХІІ).

У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 р. (далі - Закон №2232-ХІІ; в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частиною десятою статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Пунктом 11 статті 38 Закону №2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі Порядок №1487).

Відповідно до підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Пунктом 22 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону №2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII визначено, що основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Відповідно до статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до ч. 8 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч.9 статті 5 Закону №1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною 1 статті 14 Закону №1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону №1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Згідно з пунктом 9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 (чинного на момент звернення позивача до відповідача) виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Суд зазначає, що пункт 9 розділу ІІІ Порядку №94 не містить чітких строків розгляду мотивованої заяви призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виправлення недостовірних відомостей з Реєстру із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У той же час, відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 (далі - Порядок №559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Згідно з пунктом 3 Порядку №559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Відповідно до пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

З урахуванням того, що пункт 9 розділу ІІІ Порядку №94 не містить чітких строків розгляду відповідної заяви, а Порядок №559 визначає строк розгляду відповідної заяви протягом п'яти робочих днів, суд вважає, що подана позивачем заява від 04.02.2025, що надійшла до відповідача 07.02.2025, повинна була розглянута протягом п'яти робочих днів з дня її реєстрації.

Пунктом 7 Порядку №559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).

Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Відповідно до пункту 8 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Як встановлено судом, позивач, відповідно до посвідчення №175/09 (взамін військового квитка) виключений з військового обліку військовозобов'язаних, але зазначені дані відсутні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У відповідності до вищенаведених приписів Порядку №94 та Порядку №559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін - ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У встановлений пунктом 4 Порядку №559 строк зміни до Реєстру щодо ОСОБА_1 внесені не були. Докази внесення змін до суду не надані.

Між тим, у відповіді на заяву позивача відповідач надіслав лист, у якому просив позивача, для вирішення питань зазначених у запиті, особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

При цьому, заява позивача належним чином по суті поставлених питань не розглядалась, зміни внесені в реєстр не були, підстави неможливості внесення таких змін не зазначено.

Щодо прохання відповідача особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 , суд зазначає таке.

Відповідно до ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Відповідно до п.23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. №265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Відповідно до п. 8 ч. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до порядку від 30 грудня 2022 року №1487), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Суд зазначає, що вказаним нормами не передбачена обов'язкова особиста явка військовозобов'язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для вирішення питання невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України.

При цьому, відповідач не заперечує, що позивач звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки особисто шляхом направлення відповідної заяви з доданими документами на адресу за місцем перебування на військовому обліку.

Отже, судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що заяву позивача від 04.02.2025 з додатками належним чином розглянуто, доданим документам надана оцінка, та за наслідками її розгляду прийнято рішення щодо внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України, або ж відсутності підстав для їх внесення.

При вирішенні цієї справи, суд враховує, що бездіяльність - це невчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви позивача від 04.02.2025.

З огляду на вищенаведене, суд, з урахуванням вимог частини 2 статті 9 КАС України, дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду належним чином заяви позивача від 04.02.2025 про виправлення недостовірних відомостей у Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про ОСОБА_1 як військовозобов'язаного.

При цьому, з огляду на те, що заява позивача від 04.02.2025 не була розглянута по суті поставлених у ній питань та відповідачем не було надано оцінки доданим до неї документів, похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно належним чином розглянути заяву про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 04.02.2025 ОСОБА_1 .

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах Проніна проти України (пункт 23) і Серявін та інші проти України (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Відповідно до ч.1. ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 1211,20 грн. судових витрат, сплачених згідно квитанції №D26A-ZS6R-ELYE від 16.05.2025 року.

Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 від 04.02.2025 року у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 року та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 04.02.2025 року ОСОБА_1 у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 року та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять гривень) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 )

ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА