Справа № 420/35950/25
про об'єднання адміністративних справ
27 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про об'єднання адміністративних справ в одне провадження за позовними заявами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
22.10.2025 р. ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФ України в Донецькій області № 155250036775 від 15.09.2025 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи на території Республіки Білорусь (з 27.11.1986 по 31.12.1991 та з 01.01.1992 по 08.09.2004) згідно трудової книжки від 23.07.1984 НОМЕР_1 та довідки від 14.07.2023 № 53/35/8167, виданої УВС Гомельської облради;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення щодо призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.
Ухвалою від 24.10.2025 р. (суддя Бездрабко О.І.) у адміністративній справі № 420/35950/25 відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
13.11.2025 р. ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФ України в Харківській області № 155250036775 від 24.10.2025 р. про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи на території Республіки Білорусь з 01.01.1992 по 08.09.2004 згідно трудової книжки від 23.07.1984 НОМЕР_1 та довідки від 14.07.2023 № 53/35/8167, виданий УВС Гомельської облради;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.10.2025 та прийняти рішення щодо призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.
Ухвалою від 17.11.2025 р. (суддя Бойко О.Я.) у адміністративній справі № 420/38368/25 відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
12.01.2025 р. надійшло клопотання представника позивача про об'єднання адміністративних справ, в якому просить на підставі ст.172 КАС України об'єднати адміністративні справи № 420/35950/25 та № 420/38368/25 в одне провадження, оскільки вважає, що спільний розгляд сприятиме більш швидкому та об'єктивному розгляду.
При вирішенні даного клопотання суд виходить з наступного.
Статтею 2 КАС України закріплено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Згідно ч.2 статті 172 КАС України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; одного й того самого позивача до різних відповідачів; різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Приписами ч.3 ст.172 КАС України встановлено, що об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
За змістом ч.ч.7-10 ст.172 КАС України про об'єднання справ в одне провадження або роз'єднання позовних вимог, про відмову в об'єднанні справ в одне провадження, роз'єднанні позовних вимог суд постановляє ухвалу.
Справи, що перебувають у провадженні адміністративного суду, в разі об'єднання їх в одне провадження, передаються на розгляд судді, який раніше за інших суддів відкрив провадження у справі.
Якщо провадження у справах було відкрито в один день, справи в разі об'єднання їх в одне провадження передаються на розгляд судді, який першим прийняв рішення про їх об'єднання.
Справи, об'єднані в одне провадження, роз'єднанню не підлягають.
Отже, нормами процесуального права передбачено можливість об'єднання в одне провадження декількох справ, зокрема, за позовами одного й того самого позивача до різних відповідачів, якщо це необхідно для забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду справи протягом розумного строку. При цьому, передумовою для об'єднання адміністративних в одне провадження є, зокрема, пов'язаність між собою предмету позову, підстав виникнення його вимог або пов'язаність поданих доказів.
Судом встановлено, що позовні заяви в адміністративних справах № 420/35950/25 та № 420/38368/25 подано одним і тим самим позивачем до різних відповідачів, однак їхні предмети є пов'язаними між собою, оскільки стосуються призначення позивачу дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у цих справах оскаржуються рішення пенсійних органів, прийнятих за наслідком розгляду однакових документів та на підставі однієї і тієї ж норми п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що об'єднання даних адміністративних справ відповідає завданням та основним засадам адміністративного судочинства й сприятиме досягненню процесуальної економії, всебічності, об'єктивності та оперативності розгляду, а тому вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача та об'єднати адміністративні справи № 420/35950/25 та № 420/38368/25 в одне провадження.
Керуючись ст.ст.19, 47, 172, 243, 248 КАС України, суд -
ухвалив:
Клопотання представника позивача про об'єднання адміністративних справ в одне провадження задовольнити.
Об'єднати адміністративні справи № 420/35950/25 та № 420/38368/25 в одне провадження.
Присвоїти об'єднаній справі єдиний номер № 420/35950/25.
Розгляд об'єднаної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Копію ухвали направити учасникам справи (їх представникам).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко